Jump to content

Dyi Τραπεζι Ενυδρειο


symvoulos

Recommended Posts

Λοιπών, εδώ και λίγο καιρό τριγυρίζει στο μυαλό μου η κατασκευή ενός τραπεζιού ενυδρείου με επίκεντρο την καλύτερη διαβίωση (και όχι απλά επιβίωση) των μικρών μας φίλων. Έτσι σκέφτηκα να πούμε όσοι θέλουμε κάποιες ιδέες -λύσεις και αν το αποτέλεσμα είναι θετικό τότε να περάσουμε και στην πράξη.

αρχίζω με τις δικές μου ιδέες

Να είναι φυτεμένο περιμετρικά ώστε να μην ενοχλούνται τα ψάρια από τα πόδια μας αλλά να είναι και πολύ όμορφο.

Στο πάνω μέρος να υπάρχουν δύο κρύσταλλα τα οποία να έχουν στις τέσσερις γωνίες λάστιχα ανάμεσά τους (σκέφτηκα κάτι όπως έχουν τα πλυντήρια ρούχων συνεμπλόκ) για μείωση κραδασμών και θορύβου από ποτήρια κλπ.

Άντε τώρα σειρά σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε φτιάξτε και τον τίτλο γιατί έκανα αναγραμματισμό !!!!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πολυαρεσει η ιδεα! Εχω δει αρκετα αλλα για φαντασου τα ψαρακια τι στρες θα τρωνε με ολα οσα ακουμπιουνται στο τραπεζι. Εδω πας κοντα να τα ταισεις καμια φορα κι εξαφανιζονται. Για φαντασου να εισαι αρκετη ωρα απο πανω τους, με θορυβους, πραγματα και χερια να πηγαινοερχονται κτλ!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και στην αρχή το θέμα φτιάχτηκε ως project.

Με λίγα λόγια στην κατασκευή θα προχωρήσουμε ΜΟΝΟ αν εξασφαλίσουμε τις σωστές συνθήκες!!!Δεν θα ήθελα λοιπών να ασχολιθούμε με το αν είναι καλή ή κακή ιδέα αλλά με το αν καταφέρουμε να την κάνουμε ΕΜΕΙΣ καλή άρα ασφαλή για τους φίλους μας!!!!

Για τον φωτισμό λοιπών σκέφτηκα περιφεριακά led ώστε να φωτίζονται πιο καλά και τα φυτά μας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουμπας πανω στο τραπεζι ποτηρια, τηλεκοντρολ, το τασακι με τα τσιγαρα, οταν χερια κοβουν βολτες συνεχεια και πηγιανοφερνουν αντικειμενα, οταν περνας ολη την ωρα απο διπλα τους, οταν βαζεις ηλεκτρικη σκουπα μεσα στα αυτια τους, οταν οταν οταν... εγω πιστευω οτι δεν γινεται να εξασφαλίσουμε τις σωστές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα των ποτηριών κλπ νομίζω ότι με τα συνεμπλόκ λύνεται .Σκεφτείτε ότι ολόκληρα πλυντήρια στηρίζονται σε αυτά και δουλεύουν χωρίς κραδασμούς!

το θέμα των ποδιών πάλι λύνεται με πυκνή βλάστηση ή ξύλινη επένδυση .

Ακούω λοιπών προβλήματα συγκεκριμένα για να βρούμε λύσεις!!!

Δείτε το ως πρόκληση .....ακόμα και του σπανού τα γένια σήμερα βγαίνουν!!! . Πείτε λοιπών προβλήματα και ψάξτε λύσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει αντηλιακή μεμβράνη ( καθρέπτης ) ανάποδα όμως , έτσι ώστε τα ψαράκια να μην βλέπουν τις κινήσεις μας (να βλέπουν καθρέπτη ) , αντιθέτως εμείς να μπορούμε να τα βλέπουμε ίσως όχι τόσο καθαρά όπως το σκέτο τζάμι αλλά εξίσου καλά όταν θα υπάρχει φωτισμός. Επίσης θα αυξηθεί και η αντανάκλαση του φωτισμού εσωτερικά δηλαδή καλύτερος φωτισμός . νομίζω ότι αυτός ο καθρέπτης βγαίνει και κατευθείαν σε τζάμι αν θέλουμε να αποφύγουμε το αντηλιακό φιλμ και ήμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει αντηλιακή μεμβράνη ( καθρέπτης ) ανάποδα όμως , έτσι ώστε τα ψαράκια να μην βλέπουν τις κινήσεις μας (να βλέπουν καθρέπτη ) , αντιθέτως εμείς να μπορούμε να τα βλέπουμε ίσως όχι τόσο καθαρά όπως το σκέτο τζάμι αλλά εξίσου καλά όταν θα υπάρχει φωτισμός. Επίσης θα αυξηθεί και η αντανάκλαση του φωτισμού εσωτερικά δηλαδή καλύτερος φωτισμός . νομίζω ότι αυτός ο καθρέπτης βγαίνει και κατευθείαν σε τζάμι αν θέλουμε να αποφύγουμε το αντηλιακό φιλμ και ήμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα.

πολύ καλή ιδέα!!! Ακριβώς αυτό ενοούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Να τα λυνουμε τα προβληματα αλλα να μην τα ξεπεταμε ε?

Τα πλυντηρια δεν δουλευουν χωρις κραδασμους,δουλευουν με πολυ λιγοτερους κραδασμους αλλα και αυτοι οι σχετικα λιγοι εισαι σιγουρος οτι για ψαρια δεν ειναι ενοχλητικοι?Επιπλεον οι κραδασμοι του πλυντηριου ειναι μετρησιμοι,εξαρτονται απο την κατσκευη ,χοντρικα,αλλα σε ενα τραπεζι καποιος χτυπαει το ποτηρι δυνατα αλλος σιγα,δεν ειναι ελεγχομενο,αν εχεις ας πουμε καλεσμενους τι θα τους λες ,'σιγα τα ποτηρια σας'?Ασε αν εχεις πιτσιρικια σπιτι τι τζερτζελες θα γινεται..Το διπλο κρυσταλλο δεν σου εξασφαλιζει τιποτα,αν πας εξω απο τζαμαρια με διπλα τζαμια και χτυπας δεν ακουγεται μεσα?Ξυλινη επενδυση τι εννοεις?Περιμετρικα?Γιατι τοτε ποιο το νοημα αν το ντυσεις?Οι αντιλιακες μεμβρανες για να μπουν αναποδα πρεπει να εχουν κολα απο την αναποδη,αφου ετσι κι αλλιως πρεπει να μπουν εξωτερικα,θα βρει?Τωρα αν ειναι το τζαμι καθρεπτης δεν ξερω αν κανει για ενυδρειο λογω της επεξεργασιας του. Και πυκνοφυτεμενο που λες με λεντ,χλωμο το βλεπω,με τι θα το πυκνοφυτευσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει μονομαχο να καθρεφτιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Να τα λυνουμε τα προβληματα αλλα να μην τα ξεπεταμε ε?

Τα πλυντηρια δεν δουλευουν χωρις κραδασμους,δουλευουν με πολυ λιγοτερους κραδασμους αλλα και αυτοι οι σχετικα λιγοι εισαι σιγουρος οτι για ψαρια δεν ειναι ενοχλητικοι?Επιπλεον οι κραδασμοι του πλυντηριου ειναι μετρησιμοι,εξαρτονται απο την κατσκευη ,χοντρικα,αλλα σε ενα τραπεζι καποιος χτυπαει το ποτηρι δυνατα αλλος σιγα,δεν ειναι ελεγχομενο,αν εχεις ας πουμε καλεσμενους τι θα τους λες ,'σιγα τα ποτηρια σας'?Ασε αν εχεις πιτσιρικια σπιτι τι τζερτζελες θα γινεται..Το διπλο κρυσταλλο δεν σου εξασφαλιζει τιποτα,αν πας εξω απο τζαμαρια με διπλα τζαμια και χτυπας δεν ακουγεται μεσα?Ξυλινη επενδυση τι εννοεις?Περιμετρικα?Γιατι τοτε ποιο το νοημα αν το ντυσεις?Οι αντιλιακες μεμβρανες για να μπουν αναποδα πρεπει να εχουν κολα απο την αναποδη,αφου ετσι κι αλλιως πρεπει να μπουν εξωτερικα,θα βρει?Τωρα αν ειναι το τζαμι καθρεπτης δεν ξερω αν κανει για ενυδρειο λογω της επεξεργασιας του. Και πυκνοφυτεμενο που λες με λεντ,χλωμο το βλεπω,με τι θα το πυκνοφυτευσεις?

Απλά μπορούμε να κατασκευάσουμε το τραπέζι ενυδρείο και μετά σε τζάμια 2-3 χιλιοστά να κολλήσουμε το αντηλιακό φιλμ και να τα βάλουμε από έξω από το τραπέζι κολλητά η να εφάπτονται έτσι δεν θα έχουμε πρόβλημα για το αν η κόλλα θα είναι ανάποδα (διπλά τζάμια)

Εχετε δει μονομαχο να καθρεφτιζεται;

δεν έχω δει ποτέ , αλλά φαντάζομαι.. :huh:

μάλλον θα έχει απαγορευτικό ο μονομάχος στο συγκεκριμένο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να φτιαξουμε ενα πολυ ωραιο τραπεζι φυτεμενο χωρις ψαρια! Λιγο θεμα θα εχει με αυτο που λεει ο Synagridas, με τον φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουμπας πανω στο τραπεζι ποτηρια, εδώ έχεις δίκιο αν και μπορεί να χρησιμοποιεί σουβέρ και δεν θα υπάρχει πρόβλημα

τηλεκοντρολ, και εδώ επίσης ή να μην το ακουμπάει στο τραπέζι

το τασακι με τα τσιγαρα, το κάπνισμα απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους ειδικά σε αυτούς με ενυδρεία, όλος ο καπνός περνάει μέσα από νερό

οταν χερια κοβουν βολτες συνεχεια και πηγιανοφερνουν αντικειμενα, δηλαδή στα ενυδρεία σε ψηλή βάση δεν περνάνε;

οταν περνας ολη την ωρα απο διπλα τους, δεν κάνει να περνάμε δίπλα από τα ενυδρεία; τα ψάρια συνηθίζουν μετά από κάποιο διάστημα

οταν βαζεις ηλεκτρικη σκουπα μεσα στα αυτια τους, όταν αυτά θα βρίσκονται στο πάνω ενυδρείο δεν θα ακούν την ηλεκτρική και όταν θα βρίσκονται στο κάτω θα υπάρχει πρόβλημα;

οταν οταν οταν...

εγω πιστευω οτι δεν γινεται να εξασφαλίσουμε τις σωστές συνθήκες. αν δεν μπορούμε στο τραπέζι ενυδρείο δεν μπορούμε και στο "έπιπλο ενυδρείο"

Η γνώμη μου για τα τραπέζια ενυδρεία είναι ότι μοιάζουν ελκυστικά στην αρχή αλλά μετά μόνο πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν(όχι στα ψάρια). Το τζάμι ακόμα και αν καταφέρουμε να το κάνουμε να έχει σιγαστήρα ώστε να μην ακούν τίποτα τα ψάρια ή να μην βλέπουν προς τα επάνω το χειμώνα με το κρύο θα ιδρώνει και θα βρέχεται. Έτσι θα πρέπει να το καθαρίζουμε συχνά μέχρι που θα αρχίσει να πιάνει άλατα και θα καταλήξει να θαμπώσει. Αν σκέφτεσαι να το βάλεις στην μέση του σαλονιού, ας πούμε, θα είναι μόνιμα εκεί στην μέση(είναι διαφορετικά να είναι κάπου στην άκρη). Αν θελήσεις να αδειάσεις γρήγορα το νερό σε κάποια αλλαγή γιατί θα βιάζεσαι θα πρέπει να τραβήξεις το λάστιχο σε πιο χαμηλό επίπεδο, αφού θα είναι κοντά στο πάτωμα. Εγώ αν έκανα ενυδρείο τραπέζι και δεν ήθελα τα ψάρια να βλέπουν τα πόδια μου ή την ηλεκτρική σκούπα που θα περνάει από μπροστά τους θα τα έβαφα με πλαστικό μαύρο χρώμα και από πάνω δεν θα έβαζα τζάμι για να μην αφήσει κάνεις ούτε ποτήρια ούτε τίποτα να παίρνει φώς ημέρας και για τεχνητό φωτισμό σίγουρα κάτι περιμετρικά τα led είναι καλή λύση. Καλό θα ήταν να κάτσει πάνω σε βάση με ροδάκια για να μπορεί να μετακινηθεί αν αυτό χρειαστεί. Από ψάρια θα έβαζα ανάλογα πάντα με το μέγεθος του ενυδρείου, γατόψαρα πλέκο και και κάνα δυο τρία γκάλαχερ ή χρυσόψαρα(με αυτά μπορεί να γλυτώσεις το θόλωμα του πάνω τζαμιού τον χειμώνα)

Link to comment
Share on other sites

Γκαλαχερ μεσα σε τραπεζι; Ροδακια με τοσο βαρος; Το σουβερ δεν ειναι κατι αναλογο με το ποτηρι; Στα ενυδρεια με ψηλη βαση περνανε χερια, δεν ειναι μονιμα απο πανω! Ποιος ο λογος να εχεις τραπεζι αν δεν μπορεις να ακουμπησεις κατι πανω του;

Link to comment
Share on other sites

για αποφυγη των ηχων (απο ποτηρια κ.α.)στο ενυδρειο ,πρεπει στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο ,απο πανω του να μπει ενα γυαλινο τραπεζι,το οποιο να μην εφαπτεται σε κανενα σημειο με το ενυδρειο....ευκολο και πρακτικο :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γκαλαχερ μεσα σε τραπεζι; Αν έχει τις ανάλογες διαστάσεις!

Ροδακια με τοσο βαρος; Υπάρχουν ροδάκια τα οποία στηρίζουν πάρα πολλά κιλά το καθένα!

Το σουβερ δεν ειναι κατι αναλογο με το ποτηρι; Τα σουβέρ είναι αυτά τα πραγματάκια που μπαίνουν κάτω από το ποτήρι είτε για να μην λερώσουν το τραπέζι είτε για να μην κάνουν θόρυβο.

Στα ενυδρεια με ψηλη βαση περνανε χερια, ναι αλλά και πόδια αν περνάνε πιο ψηλοί άνθρωποι από μπροστά ή από το πλάι :bigemo_harabe_net-134:

δεν ειναι μονιμα απο πανω! Γιατί εσύ είσαι μόνιμα πάνω στο τραπέζι;

Ποιος ο λογος να εχεις τραπεζι αν δεν μπορεις να ακουμπησεις κατι πανω του; πως δεν μπορείς να ακουμπήσεις! στο ενυδρείο σου δεν ακουμπάς τίποτα;

αυτά που γράφεις δεν είναι επιχειρήματα για να αποτρέψεις κάποιον του οποίο έχει καρφωθεί η ιδέα πως το τραπέζι είναι καλή ιδέα για ενυδρείο. όλα αυτά που γράφεις τα ψάρια σου θα τα συνηθίσουν μετά από καιρό και δεν θα τα ενοχλεί τίποτα. Το θέμα είναι πως ένα τραπέζι ενυδρείο στην μέση του σαλονιού δεν είναι λειτουργικό. Ειδικά σε μένα που στο τραπέζι γίνεται της π_______ς συνεχώς από αντικείμενα που αφήνω πάνω. Αν το έχεις ενυδρείο δεν θα πρέπει να αφήνεις τίποτα ή να αφήνεις πολύ λίγα πράγματα για να βλέπεις τα ψάρια. διαφορετικά γιατί να το κάνεις; Φαντάσου να έχεις το τραπεζάκι και να έρθεις η πεθερά σου ή η μάνα σου και να στρώσει και ένα σεμέ με την γωνία να κρέμεται στο πλάι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικα ολα λυνοται,και γινονται.

Αλλα εγω δεν καταλαβαινω,πως με την αναταραξη του νερου,θα βλεπεις ψαρια στο ενυδρειο απο επανω?

Κατασκευαστικα.

1) Υδραβλικη εγγατασταση για αλλαγες νερου

2)Το επανω γυαλι,να εξεχει αρκετα απο την βαση (ενυδρειο)περιμετρικα , να ειναι μονοκοματο αλλα και σε αποσταση απο την βαση (ενυδρειο)15 ποντους,για να ελατωσεις την θολουρα τηε εξατμισης.

Ροδες δεν βαζουμε ουτε σε 60 αρι ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

αυτά που γράφεις δεν είναι επιχειρήματα ....συμφωνώ

Φαντάσου να έχεις το τραπεζάκι και να έρθεις η πεθερά σου ή η μάνα σου και να στρώσει και ένα σεμέ με την γωνία να κρέμεται στο πλάι :bigemo_harabe_net-74: αυτό είναι επιχείρημα!!!! :)

σοβαρά τώρα.

Μου άρεσα πολύ η ιδέα να φτιαχτεί και ένα γυάλινο τραπεζάκι γύρο από το ενυδρείο και μάλιστα αν έχει και ροδάκια μπορεί να λειτουργήσει και ως καπάκι έχοντας απόσταση για τους υδρατμούς.

ψάρια τελικά νομίζω ότι τα χρυσόψαρα είναι ιδανικά μιας και λύνουν προβλήματα όπως θολούρας και θέρμανσης.

φυτά : κάτι ανθεκτικό και ψηλό χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (περιμένω προτάσεις)

Φωτισμός δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και τα leds σήμερα κάνουν θαύματα....

με φύλτρανση τί κάνουμε;;;;

Για τους καθρέπτες έμαθα ότι: Υπάρχουν με εξωτερική επεξεργασία κρύσταλλα αλλά το πρόβλημα είναι ότι καθρεφτίζουν από την πλευρά με το πιο έντονο φως!!! Άρα άμα έχεις το βράδυ αναμμένα φώτα στο σαλόνι και κλειστά του ενυδρείου ΘΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΚΑΘΡΕΦΤΊΖΕΣΑΙ !!!!

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις που σκέφτομαι είναι 70Χ100Χ35 το εσωτερικό και λίγο μεγαλύτερο το εξωτερικό τραπεζάκι

για φίλτρα σκέφτομαι δύο εσωτερικά τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

το μελετάω....είμαι στη φάση που ψάχνω το θέμα φίλτρο (μάλλον δύο εσωτερικά. ψάχνω μάλιστα γωνιακά) καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

κάνε εσωτερικό σαμπ στην μια πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...