Jump to content

Καινουργιος Αφρικανος


Hlias21

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Αποφασισα να μπω κι εγω στο χωρο των αφρικανων.Επειτα απο ψαξιμο για ριο 300 μεταχειρισμενο,και μη βρισκωντας κατι που να μου αρεσε,αποφασισα να αγορασω ενα juwel rio 300 καινουργιο.Το ενυδρειο εφτασε,οποτε ειμαι σε φαση στησιματος.Αγορασα 60κ φεγγαροπετρες και 50κ χαλαζιακη αμμο μπεζ.Λεω να βαλω και καμια βαλισνερια,για να σπαει το ματι..

Το ενυδρειο θα φιλοξενησει 1 χαρεμι http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=756,

1 χαρεμι http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1 και πιθανον και ενα ακομη http://cich.forumchti.com/t1212-topic που μου αρεσουν πολυ.

Στο ενυδρειο θα αφησω το εσωτερικο φιλτρο ως εχει,μπορει αργοτερα θα προσθεσω βιολογικο υλικο,θα βγαλω ομως μετα απο τις 4 πρωτες μερες τον ανθρακα.

Παραλληλα θα τρεξει κι ενα εξωτερικο eheim classic 2215 με βιολογικο υλικο.Το εξωτερικο τρεχει ηδη 1,5 μηνα στο μικρο ενυδρειο juwel rekord 600.Θα στιψω και υλικο απο το εσωτερικο του rekord, στο εσωτερικο του ριο.Καποια γνωμη για τις κινησεις μου?Ποτε μπορω να προσθεσω ψαρακια μεσα?

Το εξωτερικο μαλλον ειναι μικρο για το ενυδρειο,λεω τα χριστουγεννα να το αντικαταστησω με ενα eheim proff 3 350.

Αυταααα....καθε προταση και κατσαδα ευπροσδεκτη.

ps:εχω κι μια αεραντλια eheim 400,να τη βαλω? ή δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου καλως ηρθες Αφρικη μερια!!!!! :bigemo_harabe_net-64: Ολα τα ψαρακια που διαλεξες ειναι πανεμορφα!!Εγω ειχα τα saulosi ειναι πολυ ωραια ψαρια, θα τα χαρεις!!!!Ολες οι κινησεις που θα κανεις μου ακουγονται σωστες!!!Αλλα για το θεμα θα ακουσεις και καποιον που ξερει και κατι παραπανω!!!!Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια 100%....................................... Δεν θα το μετανιωσεις που διαλεξες Αφρικη!!!!!! :love:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες στην Αφρική!το εξωτερικο φιλτρο νομιζω κανει για τα λίτρα σου!αυτό εδώ δεν είναι?

http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/eksoterika-filtra/eheim-classic-350-2215-vanakia-sfouggaria-detail?Itemid=0

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,αυτο ειναι,εχω μεσα το μπλε σφουγγαρι ,1λ. siporax(θελω να βαλω κι αλλο),και ενυδρειακο βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Αρα είσαι οκ απο φίλτρο!μπόλικο βιολογικό υλικό να βάλεις και θα είσαι κομπλε!καλη αρχή σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη, :)

αεραντλια δεν χρειαζεται,μια χαρα τα πας,

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα !
ανεβασε καμια φοτο με τις πετρες να τις δουμε μιας που ενδιαφερομαι και εγω για τις ιδιες !

Link to comment
Share on other sites

παιδια,εβαλα πετρες, αμμο.μετα απο καλο πλυσιμο.Το νερο βεβαια ειναι ΘΟΛΟ.

Να βαλω το εσωτερικο να δουλευει μονο με υαλοβαμβακα,χωρις σφουγγαρια,κτλ,για τρεις τεσσερις μερες?

Θα ανεβασω φωτο αργοτερα με το στησιμο και στοιχεια για τις πετρες,τιμες,κτλ,μολις τελειωσω το γεμισμα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα,εβαλα το εσωτ.με υαλοβαμβακα να δουλεψει,να παρει τη θολουρα.Κατι που μολις παρατηρησα......το φιλτρο του ριο 300 δεν εχει καπακι απο πανω????!!!!

Γιατι του rekord 600 εχει...μου εκανε εντυπωση.

Λοιπον,τις φεγγαροπετρες τις πηρα απο τον ερμη,0,40 Ε + φπα.Χαλαζιακη αμμο πηρα τη μπεζ,(καφετιζει), Ε5 + φπα τα 25 κιλα.Η λευκη εχει Ε6 + φπα το 10κιλο και η μαυρη 11 + φπα το 10κιλο....

post-56104-0-29001000-1381654150_thumb.jpg

post-56104-0-60874400-1381654201_thumb.jpg

post-56104-0-34833400-1381654329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν ! Ο βυθός πόσα εκατοστά σου βγήκε τελικά ; Ρωτάω γιατί τα βλέπω αρκετούτσικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα αυτά έχουν καπάκι αλλα΄δεν πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Κανα 8αρι πρέπει να βγήκε ο βυθός. Και από κάτω έχει 3εκ. φελιζολ. Λέτε να το παράκανα?

Που είναι το καπάκι του φίλτρου μου, οεο? Το ενυδρείο εγώ το ξεσφραγισα. Άνθρακα να βάλω να βοηθήσει στο ξεθολομα, η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Κανα 8αρι πρέπει να βγήκε ο βυθός. Και από κάτω έχει 3εκ. φελιζολ. Λέτε να το παράκανα?

Που είναι το καπάκι του φίλτρου μου, οεο? Το ενυδρείο εγώ το ξεσφραγισα. Άνθρακα να βάλω να βοηθήσει στο ξεθολομα, η όχι?

Ετσι και αλλιώς όπως ξέρεις η άμμος στα αφρικάνικα δεν έχει σταθερή θεση λόγω του οτι την μετακινούν τα ψάρια.Ο άνθρακας δεν έχει σχέση με το ξεθόλωμα ,αφού έβαλες βαμβάκι θα κάνεις υπομονή και θα καθαρίσει ,υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

ααα,βρεθηκε και το καπακι του φιλτρου,ηταν σε μια θηκη που δεν φαινεται απο το κουτι των σφουγγαριων,μαζι με τα cd... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο εμένα!

Αν βάλλεις saulosi μιας και είναι δίχρωμο και σχετικά πιο ήσυχο είδος σε σχέση με άλλα θα σου πρότεινα να μείνεις με 2 χαρέμια(saulosi + άλλο ένα) ώστε να τα χαρείς περισσότερο απο θέμα συμπεριφοράς.

Καλή συνέχεια!

Περιμένουμε φωτός μόλις καθαρίσει το νερό με το στήσιμο των πετρών!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

αφου εφυγε η περισσοτερη θολουρα(οχι ολη),εβγαλα μερικες φωτο με τις στημενες πετρες.Να επισημανω οτι εβγαλα καμια 10ρια κιλα αμμο(τελικα οντως ηταν ΠΟΛΥ),αγορασα αλλα 30κ φεγγαροπετρες(συνολο 80),

και ιδου το αποτελεσμα(σιγα σιγα παιδια,μη βαρατε ολοι μαζι) :bigemo_harabe_net-82:

post-56104-0-74682700-1381853944_thumb.jpg

post-56104-0-76833500-1381853988_thumb.jpg

post-56104-0-88685200-1381854021_thumb.jpg

Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια για το στησιμο...

συγνωμη για τη ποιοτητα των φωτο αλλα ειναι απο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι σημερα εκανα και τεστ...

PH 8

GH 9

KH 8

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι!

Άστο έτσι και βλέπεις στην πορεία αν θα το αλλάξεις.

Πρόσεξε οι πέτρες να μην ακουμπάνε στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι!

Άστο έτσι και βλέπεις στην πορεία αν θα το αλλάξεις.

Πρόσεξε οι πέτρες να μην ακουμπάνε στο τζάμι.

Για να μη χαραχτει το τζαμι η υπαρχει κινδυνος να σπασει?

Να πω ακομη οτι εβαλα τα υλικα στο εσωτ,φιλτρο και μεθαυριο θα κοτσαρω επανω και το εξωτ. φιλτρο που ηδη τρεχει στο μικρο ενυδρειο.

Μετρησεις για αμμωνια κτλ,ποτε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαραχτει το τζαμι η υπαρχει κινδυνος να σπασει?

Να πω ακομη οτι εβαλα τα υλικα στο εσωτ,φιλτρο και μεθαυριο θα κοτσαρω επανω και το εξωτ. φιλτρο που ηδη τρεχει στο μικρο ενυδρειο.

Μετρησεις για αμμωνια κτλ,ποτε να κανω?

Και τα δύο. :)

Το άλλο φίλτρο θα είναι στρωμένο ; Πόσο καιρό τρέχει στο μικρό ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι στρωμένο. Τρέχει κανα δίμηνο και έχει μέσα Σιποραξ. Αγόρασα επιπλέον υλικό για να προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Με το που βάλεις το φίλτρο πρέπει να βάλεις και έναν αριθμό ψαριών. Το έχεις σχεδιάσει έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη.

Επίσης μετρήσεις ξεκινάς απο την στιγμή που βάλεις το στρωμένο φίλτρο μέσα. Οι πρώτες μετρήσεις είναι σημαντικές.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άναψαν τα φώτα να δω πως δείχνει, και ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός. Θα ανάβω μόνο το ένα ζεύγος.... Έχει σημασία αν είναι το μπροστά η το πίσω?

Να θυμίσω ότι το ριο300 έχει 4xt5 54w που ανάβουν σε ζεύγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...