Jump to content

Καινουργιος Αφρικανος


Hlias21

Recommended Posts

Αν υποθέσουμε οτι οι μέτρηση είναι σωστή ,πότε την έκανες μετά την αλλαγή ; Τα ψάρια πως είναι ; Πρόσεξε λοιπόν την τροφή ,μην αγχώνεσαι καθόλου για τα μικρά ξερόυν καλύτερα από όλους μας πως θα επιζήσουν και ρίξε βακτηρίδια να βοηθήσεις την βιολογία σου ,μην αγχωνεσαι ,μέτρηση σε 5 μέρες.Λοιπόν ρίξε βακτηρίδια σήμερα ,τηνΤρίτη και την Πέμπτη και μετράμε Παρασκευή .Δόση βακτηριδίων ανάλογα το σκεύασμα που έχεις όλα ειναι γραμμένα στις συσκευασίες.

Ρωτάς αν είναι επικίνδυνο για τα ψάρια, στα αλκαλικά ph όπως στην Αφρική είνια πιο επικινδυνο από τα πιο όξινα ph .

Κάτι άλλο οσον αφορά το εσωτερικό φίλτρο ,Κάποια στιγμη΄αφαίρεσε κάποια σφουγγάρια και πρόσθεσε siporax ΄΄η τελοσπάντων κάποιο βιλογικό υλικό.Δηλαδή κράτα κάτω ενα σφουγγάρι για μηχανικό ,πιο πάνω βιολογικό ,από πάνω σφουγγάρι και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έκανα πριν την αλλαγή, το τεστ της αμμωνίας είναι της τροπικ μαριν με λήξη τον 8/2015.

Τα ψαρια είναι μια χαρά, ούτως ή άλλως, 0.0028 αμμωνία είναι λίγη. Θα κοιτάξω να αποφύγω την τροφή για 2 μέρες, και θα δούμε τι μέλλει προκύψει.

Νιτρικά 5,δεν είναι λίγα?

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έκανα πριν την αλλαγή, το τεστ της αμμωνίας είναι της τροπικ μαριν με λήξη τον 8/2015.

Τα ψαρια είναι μια χαρά, ούτως ή άλλως, 0.0028 αμμωνία είναι λίγη. Θα κοιτάξω να αποφύγω την τροφή για 2 μέρες, και θα δούμε τι μέλλει προκύψει.

Νιτρικά 5,δεν είναι λίγα?

Tα τεστ ανεξαρτήτως πότε λήγουν κρατάνε περίπου 1 χρόνο απο την στιγμή που ανοιχτούν.

Θα τα ταίσεις κανονικά. Δεν θα τους κόψεις την τροφή. ΑΠλά θα ταίσεις λιγότερο.

Τα νιτρικά είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξε το σύστημα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω με βακτηρίδια

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έκανα πριν την αλλαγή, το τεστ της αμμωνίας είναι της τροπικ μαριν με λήξη τον 8/2015.

Τα ψαρια είναι μια χαρά, ούτως ή άλλως, 0.0028 αμμωνία είναι λίγη. Θα κοιτάξω να αποφύγω την τροφή για 2 μέρες, και θα δούμε τι μέλλει προκύψει.

Νιτρικά 5,δεν είναι λίγα?

Είπαμε λόγω αλκαλικότητας η Αμμωνία είνια πιο τοξική ,τα γραφώ παιδιά αλλά μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε δεν πειράζει , βακτηρίδια και βλέπουμε και προσοχή στην τροφή αυτές τις μέρες ,κοίτα το πρώτο μου ποστ ,περιμένω μετρήσεις την επόμενη παρασκευή ,καθόλου άγχος έχουν τύχει και χειρότερα

Τα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξε το σύστημα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω με βακτηρίδια

Ναι και. Σωκράτη, θα ρίξω και θα ενημερώσω το επόμενο σκ. Μέχρι τώρα δεν είχα ρίξει βακτήρια στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εριξα βακτηρια SERA nitrivec Δευτ.,Τεταρτη,Παρασκ.,μετρησα σημερα το πρωι,και εχουμε τα κατωθι:

PH 8.5

GH 9

KH 7

NO2 0.025

NO3 10

NH3: Το τεστ της αμμωνιας ηταν κιτρινο,δλδ.0.001,αλλα ΚΑΘΑΡΟ κιτρινο δεν το λες,ειχε μια υποψια πρασινου,κατι μεταξυ 0.01 και 0.05(τεστ της τροπικ μαριν,στην ουσια μετραει αμμωνιο,συμφωνα με το πινακακι,καθαρη αμμωνια εχω 0,005).

Για πειτε οι πιο εμπειροι,τι κανω στη συνεχεια?

Παρατηρω οτι τα PH,GH KH ανεβοκατεβαινουν,ειναι φυσιολογικο?

Να προσθεσω οτι εκανα κανονικα σημερα την αλλαγη νερου 25%,προετοιμασμενο νερο απο χθες,με αντιχλωριο,αλλαγη υαλοβαμβακα στο φιλτρο,σκουπα βυθου,κτλ..

Έγινε επεξεργασία - Hlias21
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι ακομα ανωριμο,γιαυτο προσεχε λιγο την ποσοτητα των τροφων που δινεις.Ναι το ΡΗ αλλα δειχνει βραδυ ,και αλλα το πρωι.

Επισης μην πειραζεις τωρα και πολυ το φιλτρο και τον βυθο,γιατι και αυτα εχουν αρκετη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εριξα βακτηρια SERA nitrivec Δευτ.,Τεταρτη,Παρασκ.,μετρησα σημερα το πρωι,και εχουμε τα κατωθι:

PH 8.5

GH 9

KH 7

NO2 0.025

NO3 10

NH3: Το τεστ της αμμωνιας ηταν κιτρινο,δλδ.0.001,αλλα ΚΑΘΑΡΟ κιτρινο δεν το λες,ειχε μια υποψια πρασινου,κατι μεταξυ 0.01 και 0.05(τεστ της τροπικ μαριν,στην ουσια μετραει αμμωνιο,συμφωνα με το πινακακι,καθαρη αμμωνια εχω 0,005).

Για πειτε οι πιο εμπειροι,τι κανω στη συνεχεια?

Παρατηρω οτι τα PH,GH KH ανεβοκατεβαινουν,ειναι φυσιολογικο?

Να προσθεσω οτι εκανα κανονικα σημερα την αλλαγη νερου 25%,προετοιμασμενο νερο απο χθες,με αντιχλωριο,αλλαγη υαλοβαμβακα στο φιλτρο,σκουπα βυθου,κτλ..

Συγνώμη τώρα το είδα ,λοιπόν 1.ελάχιστη τροφή, 2.μικρή αλλαγή της 25 % και 3.ενίσχυση με βακτηρίδια για λιγες μέρες ακόμα επόμενες μετρήσεις την επόμενη Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιες μετρησεις σημερα,και εχουμε:

Θερμοκρασια:26

PH:9

GH:12

KH:8

NO2:0.025

NH3:<0.01

NO3:10

Πως τα βλεπετε?

Να προσθεσω οτι ο αρσενικος saulosi σκουραινει σιγα σιγα κι αλλο,και εχω και δευτερη μπουκωμενη θηλυκια saulosi,συνολο δυο μπουκωμενες αυτη τη στιγμη.

Απο την προηγουμενη μπουκωμενη,εχω δει μεχρι στιγμης δυο μικρα,μαλλον θα υπαρχουν κι αλλα.Τα μωρα δειχνουν να ειναι καλα,μαλιστα το ενα εχει αρχισει και ξεθαρεθει,κοβει καμια βολτα λιγο πιο εξω απο την κρυψωνα του.Δεν εχω καταφερει να εχω την βιντεοκαμερα standby,οταν βγαινουν,αλλα που θα μου πανε...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μηδενίσουν αμμωνι'ά και NO2 ,θέλει υπονονή ,εκανες την αλλαγή ; νερού ; ωστόσο επιμένω στην υποστήριξη με βακτηρίδια για τις επόμενες μέρες μπορείς να ρίχνεις ας πούμε κάθε τρίτη μέρα δόση και μεγάλη προσοχή στην ποσότητα τροφής που πρέπει να είνια πάρα πολύ λίγη ,μια ερώτηση για να μην το ψάχνω τι φίλτρο έχεις με τι υλικά

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια ειναι μηδενικη,μου εδειξε κιτρινο,λιγοτερο δλδ του 0,01,πιο κατω δεν εχει,οσο για τα NO2 εχω ενδοιασμους αν ειναι σωστο,γτ το τεστ ειναι κοντοληξιμο,ληγει 12/13,οποτε δεν ξερω τι παιζει,εκανα τεστ στο νερο βρυσης,και μου εβγαλε το ιδιο αποτελεσμα(0.025).

Τροφη ριχνω λιγη,και καθε τριτη νηστεια.

Αλλαγη νερου εκανα,κλασικα το 25%.

Φιλτρα εχω¨:

1) το εσωτ.Juwel,1000l/h με τα μαμισια σφουγγαρια,χωρις τον ανθρακα,Δεν εχω καθολου βιολογικο μεσα.

2) το εξωτ. Eheim 2215 full βιολογικο(siporax 3 λιτρα και σφουγγαρια μπλε ψιλο,χοντρο)

Link to comment
Share on other sites

Καλα,δεν ζηταγα το joker.

Μολις πετυχα το μικρο,που εβγαινε για φαγητο.Οριστε μια ιδεα:

Έγινε επεξεργασία - Hlias21
Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια ειναι μηδενικη,μου εδειξε κιτρινο,λιγοτερο δλδ του 0,01,πιο κατω δεν εχει,οσο για τα NO2 εχω ενδοιασμους αν ειναι σωστο,γτ το τεστ ειναι κοντοληξιμο,ληγει 12/13,οποτε δεν ξερω τι παιζει,εκανα τεστ στο νερο βρυσης,και μου εβγαλε το ιδιο αποτελεσμα(0.025).

Τροφη ριχνω λιγη,και καθε τριτη νηστεια.

Αλλαγη νερου εκανα,κλασικα το 25%.

Φιλτρα εχω¨:

1) το εσωτ.Juwel,1000l/h με τα μαμισια σφουγγαρια,χωρις τον ανθρακα,Δεν εχω καθολου βιολογικο μεσα.

2) το εξωτ. Eheim 2215 full βιολογικο(siporax 3 λιτρα και σφουγγαρια μπλε ψιλο,χοντρο)

Για τις μετρήσεις δεμ έχω να πω κάτι ήδη έγραψα πιο πάνω απλά κάποιια στιγμή εμπλούτισε και το εσωτερικό φίλτρο και με βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν ! Ο βυθός πόσα εκατοστά σου βγήκε τελικά ; Ρωτάω γιατί τα βλέπω αρκετούτσικα. :)

Μια χάρα είναι!!! κάπου τόσο έχω κι εγώ! άμα δείς τι σκαπτικά έχουν κάνει θα πέσεις κάτω ξερός Gran Canyon μιλάμε...

post-14095-0-89708400-1384684098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαο παλι κι αυτη την εβδομαδα,οχι ομως με μετρησεις,λογω υποχρεωσεων(θα τις κανω αυριο),αλλα με κατι που με προβληματισε.Και συγκεκριμενα στα δυο θηλυκα maingano,που ειναι και τα πιο ανοιχτοχρωμα,ειδα κατι σημαδακια χρωματος καφε-μαυρο στο προγουλι τους.Κανει εντονη αντιθεση,με το λευκο που εχουν απο κατω.Ειναι κατι ανησυχητικο,ή οχι?

Παραθετω καποιες φωτο,για να μου πειτε...

post-56104-0-91104200-1385233133_thumb.jpg

post-56104-0-76105500-1385233435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζεις τροφές με σπιρουλίνα και πόσο συχνά ;

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφες που ταιζω ειναι οι εξης:

Tropical Malawi(καθημερινα)

Tropical Spirulina Super Forte 36%(1 φορα την εβδομαδα)

Omega One veggie flakes(3 φορες την εβδομαδα)

Ocean Nutrition Cichlid veggie flakes(4 φορες την εβδομαδα)

Sera Vipagran(1 φορα την εβδομαδα)

Επισης δινω και 1 φορα την εβδομαδα κατεψυγμενη Krill.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσες να προσθέσεις και HIKARI EXCEL PELLETS SINKING TYPE γιατί κυκλοφορεί και floating type http://www.hikari.info/tropical/t_30.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα στίγματα είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχω η όχι?Είναι θέμα διατροφής?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτο το θεμα,http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87739,φαινεται τα σημαδια να ειναι παρομοια,και αναφερεται οτι οφειλεται στην υπερβολικη σπιρουλινα.

Οποτε,να κοψω την Tropical Spirulina Super Forte 36% τελειως,τουλαχιστον για καποιο διαστημα,και να δινω περισσοτερο Tropical Malawi και Ocean Nutrition Cichlid veggie flakes

,καθως και την HIKARI EXCEL PELLETS SINKING TYPE που προτεινε ο φιλος Σωκρατης....Επισης και την κατεψυγμενη krill...

Τι λετε..?

Θα υπαρξει προβλημα με τα saulosi? Πως μπορω να ταιζω ξεχωριστα τα δυο ειδη,saulosi και Maingano?

Γιατι ορμανε ολα μαζι,ειδικα τα saulosi που ειναι και πιο κινητικα..

Link to comment
Share on other sites

Στα ερωτηματα σου δεν ξερω να απαντησω,αλλα με αυτο που βλεπω στις φωτο,ειναι ενα στρεσαρισμενο ψαρι,με μαζεμενα πτερυγεια,εκτος αν ειναι φωτο στιγμης,Οποτε βαλε αν θελεις και μια στην ευθεια ματιου φωτο,να δουμε καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτο το θεμα,http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87739,φαινεται τα σημαδια να ειναι παρομοια,και αναφερεται οτι οφειλεται στην υπερβολικη σπιρουλινα.

Οποτε,να κοψω την Tropical Spirulina Super Forte 36% τελειως,τουλαχιστον για καποιο διαστημα,και να δινω περισσοτερο Tropical Malawi και Ocean Nutrition Cichlid veggie flakes

,καθως και την HIKARI EXCEL PELLETS SINKING TYPE που προτεινε ο φιλος Σωκρατης....Επισης και την κατεψυγμενη krill...

Τι λετε..?

Θα υπαρξει προβλημα με τα saulosi? Πως μπορω να ταιζω ξεχωριστα τα δυο ειδη,saulosi και Maingano?

Γιατι ορμανε ολα μαζι,ειδικα τα saulosi που ειναι και πιο κινητικα..

Καλώς κάνεις να σταματήσεις να δίνεις super forte και όταν αρχίσεις πάλι, προσωπικά θα προτιμούσα την απλή σπιρουλίνα ,τις μετρήσεις να δούμε σε τι φάση είναι μην το ξεχνάς.Τις άλλες τροφές τις δίνεις αλλά τώρα ειπαμε λόγω μετρήσεων να μειώσεις στο ελάχιστο το ταίσμα ,ξεχωριστά ταισματα δεν γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με τις μετρησεις.

Εχουμε και λεμε λοιπον:

PH 8.7

GH 10

KH 8

NH3 0

NO2 0

NO3 20

Κανω μια γερη αλλαγη νερου,40-50% για να πεσουν τα νιτρικα,τι λετε?

Στα ερωτηματα σου δεν ξερω να απαντησω,αλλα με αυτο που βλεπω στις φωτο,ειναι ενα στρεσαρισμενο ψαρι,με μαζεμενα πτερυγεια,εκτος αν ειναι φωτο στιγμης,Οποτε βαλε αν θελεις και μια στην ευθεια ματιου φωτο,να δουμε καλυτερα. :)

Το ψαρι δειχνει να ειναι καλα,μαλλον φωτο της στιγμης ειναι...αν και τρωει κυνηγητο απο τον κυριαρχο για ζευγαρωμα,αλλα οχι κατι ιδιαιτερο,γενικως τον αποφευγει στο πολυ χαλαρο...

Επίσης θα μπορούσες να προσθέσεις και HIKARI EXCEL PELLETS SINKING TYPE γιατί κυκλοφορεί και floating type http://www.hikari.info/tropical/t_30.html

Αυτη την τροφη που μπορουμε να τη βρουμε στην Αθηνα?γιατι με ενα google search που εκανα,βγαζει στο petsupermarket,αλλα οχι αυτη αλλα την http://www.petsupermarket.gr/3981/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/hikari-cichlid-excel-medium-57gr.html

Επισης στο petcumulus εχει αυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2517

Ξερουμε καπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...