Jump to content

Τελικα Η Αληθεια?????


boner

Recommended Posts

Πολυ καλημερα σε ολους τους φιλους!!!Σε σηζητηση με διαφορους πετσοπαδες στη θεσσαλονικη για την vallisneria δεν μπορεσα να βγαλω τελικα το συμπερασμα............. θελει υγρο λιπασμα(που βαζω!!!) Η ταμπλετες βυθου?Εγω ριχνω υγρο λιπασμα απο τοτε που εχω τα φυτα και δεν εχω προβλημα, χαλανε μονο το καλοκαιρι(πιστευω απο την ζεστη)και μετα ξαναπαιρνουν τα πανω τους αν και τα ψιλοριμαζουν οι κιχλιδες οταν πεινασουν!!!!! :ranting2: Μπορει καποιος φιλος να μου δωσει τα φωτα του????Ευχαριστω!!!!

Έγινε επεξεργασία - boner
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καταρχην,εγω με υγρο λυπασματακι και δεν εχω κανενα προβλημα,το καλοκαιρι εχω θεμα οπως και εσυ αλλα με το πρωτο κρυο αμεσως συνερχοντε!!το συγγεκριμενο φυτο δεν εχει τρελες απαιτησεις,οτιδηποτε παραπανω κανεις πιστευω ειναι περιτο!!!!!!!!!η γνωμη μου φυσικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Το θεμα ειναι οτι ο ενας(πετσοπας)μου λεει οτι με υγρο εισαι καλα γιατι το φυτο αυτο τρεφεται απο τα φυλα................αλλος λεει οτι τρεφονται απο την ριζα!!!!!!!!!!!!!!!!Ποιον να πιστεψεις???????????????????????????????????????????????????????Ο πιο σωστος τελικα ηταν ενας που μου ειπε ξηλωστα και βαλε πλαστικα να ησυχασεις(μην γελας το ακουσα και αυτο)!!!!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τυχερός είσαι εμένα μου είπε να πετάξω το μονομάχο. :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε τις ταμλετες,η βαλε πετρες στην ριζα των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Περτες γιατι?Για να μην τα ξηλωνουν τα ψαρια η για καποιο αλλο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Περτες γιατι?Για να μην τα ξηλωνουν τα ψαρια η για καποιο αλλο λογο?

Ναι και φανε την ταμπλετα.Αν και εγω δεν θα εβαζα τιποτα χημικα μεσα,αλλωστε η αφρικη δεν θελει και πολλα πολλα. :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα εαν χρειαζεται λιπασμα η βαλισνερια τα θρεπτικα τα παιρνει απο τις ριζες και οχι απο τα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου πανε καλα με τα λιπασματα γιατι το ψαχνεις; Εντεκαδα που κερδιζει δν αλλαζει.... Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου πανε καλα με τα λιπασματα γιατι το ψαχνεις; Εντεκαδα που κερδιζει δν αλλαζει.... Καλημερα.

Εντεκάδα που κερδιζει δεν αλλάζει!τι είπε ο ποιητής!!χαχα

Συμφωνώ βεβαια με τον rasta!δεν χρειαζεται τίποτα το συγκεκριμένο φυτο!εγώ δεν του είχα ρίξει ποτε τίποτα και έχει γίνει θεριό!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 5 ριζες που ειχα μεσα σε ενα μηνα εχω 20 χωρις απολυτος τιποτα ουτε καν λιπασμα δεν χρειαζονται κατι αυτα τα φυτα..!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα αυτα,αλλα γιατι σε καποια φαση ψιλοχαλανε και μετα μονα τους ξανα παιρνουν τα πανω τους?????????????Γι'αυτο ψαχνομαι μπας και μπορεσω να τα βοηθησω τα καημενα τα φυτακια!!!!!Παιζει ρολο η ζεστη?Η κατι αλλο?(Υποστρωμα εχω αμμο)!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια δεν υπαρχει! Το φυτο μπορει στο ενα ενυδρειο να ειναι τουμπανο και στο αλλο να ειναι πατατα! Εγω προσωπικα δεν εχω αξιωθει να μεγαλωσω βαλισνεριες και μικροσοριουμ! Ενω ανουμπια και μος μου πανε σφαιρα! Σε φιλο που εδωσα βαλισνερια και μικροσοριουμ απ τα δικα μου και hygrophilia το ενυδρειο εγινε ζουγκλα!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι χαλανε παιζουν πολλοι παραγωντες και οπως ειπε και ο Θοδωρης δεν πανε ολα τα φυτα σε ολους.

Για να δωσουμε ασφαλεις απαντησεις θα πρεπει να εχουμε ενα ιστορικο του ενυδρειου και των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι ανουμπιες γινοντουσταν τερατακια και τα μικροσορουμ ψωφαγανε....

Τα εκλεισα τωρα ολα σε μια γυαλα και θα ανοιξω φαρμα.....:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μικροσόρουμ και τις βαλισινέριες το εχω και εγω...ποτε δεν καταφερα να κανω πυκνοφυτεμενο ενυδρειο :( όλα με τον καιρο μειωνονται

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες και η κρυπτοκορινες απο την αλλα πανε καλα...δεν εχω παραπονο!

Οσο για τις βαλισινεριες (για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα) απο οσα εχω διαβασει θεωρω οτι τρεφεται και απο τις ριζες αλλά και απο τα φυλλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...