Jump to content

Ερωτηση Για Φυτα Χαμηλων Απαιτησεων


piki

Recommended Posts

ενας φιλος που εχει ενα ενυδρειακι 20 λιτρων με μονομαχο θελει να βαλει καποια φυτα μεσα,ο φωτισμος του ειναι τυπου led,οποτε 8ελει καποια φυτα που να μην εχουν απαιτησεις για λιπασματα κ δυνατο φωτισμο κ επισης δεν θελει να τα δεσει αλλα να τα βαλει στο χαλικι.δεν εχει υποστρωμα ειδικο για φυτα.εχει δει 2 που του αρεσουν κ θελω να ρωτησω εαν κανουν για το ενυδρειο του.το ενα ειναι αυτο

Bacopa caroliniana και το αλλο

220720.jpg2227409.jpg

Hydrocotyle verticillata.εαν εχετε κατι να μου προτεινετε κ εσεις..
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι ευκολο,το δευτερο ειναι μετριο ομως και εχει απαιτησεις.Βεβαια δεν ξερω τι παιζει με τα λεντ που εχει..

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι ευκολο,το δευτερο ειναι μετριο ομως και εχει απαιτησεις.Βεβαια δεν ξερω τι παιζει με τα λεντ που εχει..

ο φωτισμος κατε εμε ειναι λιγο αστα να πανε....αλλα δεν εχει σκοπο προς το παρον να το αλλαξει.θα βρω μια στιγμη την λαμπα να στην δειξω να μου πεις κ συ

Link to comment
Share on other sites

Καλα και να την δω δεν μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι λεντ δεν εχω δουλεψει.Παντως το δευτερο φυτο εχει απαιτησεις οχι μονο σε φως.

Link to comment
Share on other sites

13430.jpgδανικό για να φωτίσετε και να αναδείξετε τα φυτά και τα διακοσμητικά του ενυδρείου σας. Ασφαλές σύστημα χαμηλής τάσης .3 υψηλής απόδοσης λάμπες LEDs (λευκό).αυτα λεει για την συγκεκριμενη λαμπα...δεν ξερω αν βοηθαει να καταλαβεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

καποιο αλλο φυτο σαν την ανουμπια ας πουμε σε απαιτησεις αλλα να μπαινει στο χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω κατι για τα λεντ..

ουτε κ γω..μου φαινονται λιγο σαν ψευτικα.. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται σαν moonlight και οχι κανονικο φωτιστικο. Την ανουμπια μπορει να την φυτεψει αλλα χωρις να σκεπασει με χαλικι τον οριζοντιο ΄κορμό΄ αλλα μονο τις ριζες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται σαν moonlight και οχι κανονικο φωτιστικο. Την ανουμπια μπορει να την φυτεψει αλλα χωρις να σκεπασει με χαλικι τον οριζοντιο ΄κορμό΄ αλλα μονο τις ριζες

με τετοιο φωτισμο δεν ξερω αν θα ζησει κ η ανουμπια...θα του πω να κανει μια προσπαθεια να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 λυσεις πολυ οικονομικες...

Πρωτη και ισως η πιο ακριβει: φωτιστηκο με μανταλακι που ειναι οτι πρεπει για φυτα στα 9βατ και 11βατ....θα βρω λινκνκαι θα στο στειλω να το δειτε...

Δευτερη: αυτη η λυση γινεται σχεδον ξεφτιλα και ειναι πολυ απλη, φωτιστηκο γραφειου(ειτε με βαση ειτε με μανταλακη) με λαμπα οικονομια!!αμα εχετε ορεξει να γυρισετε ολο το jumbo θα βρειτε κατι που θα του κανει....

Θελει λιγο σκεψει στο πως θα μπει γιατι οι μονομαχοι το χουν με τις "βουτιες" και θα ηταν κριμα....αλλα εκει παιζει το φιλαρακι σου, φθηνα σεμνα και ταπεινα....

:-)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 λυσεις πολυ οικονομικες...

Πρωτη και ισως η πιο ακριβει: φωτιστηκο με μανταλακι που ειναι οτι πρεπει για φυτα στα 9βατ και 11βατ....θα βρω λινκνκαι θα στο στειλω να το δειτε...

ένα εξ' αυτών: http://www.arcadia-aquatic.com/arc-pod/ ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις λυσεις με το φως,θα του το πω μηπως κανουμε κατι κ βαλει κανα φυτακι κ αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται σαν moonlight και οχι κανονικο φωτιστικο. Την ανουμπια μπορει να την φυτεψει αλλα χωρις να σκεπασει με χαλικι τον οριζοντιο ΄κορμό΄ αλλα μονο τις ριζες

Δεν φυτευουν τις ριζες της ανουμπιας.

Αυτος ειναι και ενας σημαντικος λογος που το φυτο αυτο δενεται σε καποιο κλαρι αντι να φυτευεται.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δεν φυτευουν τις ριζες της ανουμπιας.

Αυτος ειναι και ενας σημαντικος λογος που το φυτο αυτο δενεται σε καποιο κλαρι αντι να φυτευεται.

οντως δενεται γιατι χαλαει αν φυτευτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά τι φυτό έβαλε ο φίλος`σου γιατί με ενδαφέρει κ εμένα αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...