Jump to content

Συγκάτοικοι Για Αγγελόψαρα?????


smallchef2000

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα Juwel rio 180 με ενα εξωτερικό eheim 2215. Απο ψάρια έχω μέσα 2 αγγελόψαρα.Τι συγκατοικους μπορώ να βάλω? ????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο προσωπικη εμπειρια , μπορεις να βαλεις μεγαλα τετρα, νανοκιχλιδες αμερικης, γατοψαρα, ακομα και με τους ροδοστομους εμενα μια χαρα τα πανε

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες νανοκιχλιδες????

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες νανοκιχλιδες????

Νανοκιχλιδες αμερικης ειναι για παραδειγμα τα apistogramma που εχουν παραπολλα ειδη

Link to comment
Share on other sites

Α οκ θα μπω να κοιτάξω προφιλ

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει το ενυδρείο?

Τα αγγελόψαρα θέλουν παραπάνω λίτρα και ομάδα των 4 και πάνω..αν είναι ζευγάρι τα δικά σου τότε εντάξει..απλά χρειάζεσαι 60 εκ. ύψος και πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει το ενυδρείο?

Τα αγγελόψαρα θέλουν παραπάνω λίτρα και ομάδα των 4 και πάνω..αν είναι ζευγάρι τα δικά σου τότε εντάξει..απλά χρειάζεσαι 60 εκ. ύψος και πάνω!

Ειναι 50 αν δεν κανω λάθος και είναι ζευγάρι εσυ τι προτείνεις? ??

Link to comment
Share on other sites

Να μείνουν μόνα τους γιατί αν είναι ζευγάρι θα υπάρξουν και γέννες..!

Και σε αυτόν τον χώρο αν υπάρχουν και άλλα ψάρια θα τους επιτίθενται συνέχεια..!

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω γεννες αλλα θα βγαλω το ζευγάρι και θα βαλω αλλα αγγελοψαρα.συγκατοικους ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Τι θα το κάνεις το ζευγάρι?

Και αν από τα άλλα αγγελόψαρα βγει πάλι ζευγάρι?

Επίσης τα λίτρα είναι λίγα όπως σου είπα πριν και το ύψος πολύ οριακό..:)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ενήλικο χρειάζεται 60-70 λίτρα νερού και στο ύψος είσαι ακριβώς στο μίνιμουμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειμαι μεσα 140 τα αγγελοψαρα και περισευουν και μερικα λιτρα για κανα συγκατοικο ακομα.ενταξεο μικρο κοπαδακι εννοώ οχι κανα τερας 25 πόντους

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα...

Ψάξε λίγο και θα βρεις πολλές πληροφορίες!

Για κοπάδι πολύ δύσκολα γιατί θα στα φάνε..!

Λίγες είναι οι περιπτώσεις και τυχαίες που συνηπάρχουν αγγελόψαρα με κάποιο κοπαδοψαρο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κορυ, νανοκιχλιδες και αλλα αγγελοψαρα ειναι ιδανικοι συγκατοικοι! Μην βαλεις ομως πολλα αγγελοψαρα γιατι οταν μεγαλωσουν θα το δεις και μονος σου δεν θα χωρανε και θα εχεις προβλημα! Αλλα 2 καλα ειναι ως οριακα!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή θα μπορούσε σε αυτά τα λίτρα να βάλει άλλα 2 αγγελόψαρα και συγκατοίκους?? :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορουσε. Αλλα οχι τετρα! Ειναι κριμα να πειραματιζομαστε με τις ζωες των ψαριων και να τα εχουμε φοβησμενα!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε μιας κ ειχα αγγελοψαρα η σκαλαρια οπως προτιμω εγω για αρκετα χρονια να σου πω οτι ειχα 4 σε 230λτ κ παλι οταν γενουσαν τα 2 που ηταν ζευγαρι ειχα τρελους τσαμπουκαδες. Καποια στιγμη το ενα το σκασανε στο κηνυγητο. Οταν γεννανε τα σκαλαρια θελουν τουλαχιστον 80 ποντους ελευθερους περιμετρικα απο τα αυγα τους. Βαλε στο νου σου οτι τα αυγα τα μεταφερουν κιολας για να μην φουγκιαζουν πανω στα φυλα οποτε εσυ εισαι με ενα ζευγαρι κομπλε κ δεν θες αλλα σκαλαρια μεσα στο ενυδρειο. Οσο για συγκατοικους θα μπορουσες να ειχες 8-10 καρδιναλιους αλλα τελικο μεγεθος ωστε να μην γινουν γευμα με το που τους βαλεις μικρους που πουλανε συνηθως στα πετ σοπ. Αυτα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε μιας κ ειχα αγγελοψαρα η σκαλαρια οπως προτιμω εγω για αρκετα χρονια να σου πω οτι ειχα 4 σε 230λτ κ παλι οταν γενουσαν τα 2 που ηταν ζευγαρι ειχα τρελους τσαμπουκαδες. Καποια στιγμη το ενα το σκασανε στο κηνυγητο. Οταν γεννανε τα σκαλαρια θελουν τουλαχιστον 80 ποντους ελευθερους περιμετρικα απο τα αυγα τους. Βαλε στο νου σου οτι τα αυγα τα μεταφερουν κιολας για να μην φουγκιαζουν πανω στα φυλα οποτε εσυ εισαι με ενα ζευγαρι κομπλε κ δεν θες αλλα σκαλαρια μεσα στο ενυδρειο. Οσο για συγκατοικους θα μπορουσες να ειχες 8-10 καρδιναλιους αλλα τελικο μεγεθος ωστε να μην γινουν γευμα με το που τους βαλεις μικρους που πουλανε συνηθως στα πετ σοπ. Αυτα απο μενα...

Τα Σκαλάρια μπορούν να μπούν μονο αρσενικά η θα υπάρχει πρόβλημα????Ροδοστομους???

Link to comment
Share on other sites

Eαν καταφερεις να καταλαβεις σε σκαλαρι ενηλικο αν ειναι αρσενικο η θυληκο τοτε θα σου βγαλω το καπελο. Το προβλημα ειναι οτι για να εισαι σιγουρος 100% πιο ειναι θυληκο κ πιο αρσενικο θα πρεπει να περιμενεις γεννα. Τοτε τα ξεχωριζεις απο τα γεννητικα οργανα τους γιατι τοτε μονο ειναι ορατα. Οποτε καταλαβαινεις τον βαθμο δυσκολιας σε οποιαδηποτε αλλη στιγμη ποσο μαλον οταν ειναι νεαρης ηλικιας. Τωρα για μονα τους τα αρσενικα δεν ξερω. Δεν ειχα ποτε μονο αρσενικα. 4 ειχα αγορασει απο μικρα κ μου βγηκε ενα ζευγαρι. Ροδοστομοι καλα ειναι να μην ειναι μικροι γιατι θα γινουν σνακ. Γενικως τα σκαλαρια ως κιχλιδες εχουν ταμπεραμεντο κ αρεσκονται σε live τροφη. Οταν τα ταιζα bloodworms γινοταν μακελειο...

Link to comment
Share on other sites

μια ομαδούλα emperor tetra θα ήταν μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα. Οχι με την στενη εννοια των τετρα αλλα θελουν κι αλλους του ειδους τους. Σε ενα 180λτ μπαινουν 4 αλλα αν γινει ζευγαριι θα πεφτει οντως κυνηγητο. Ελπιζω να εχεις γεννηστρα. Μικροψαρα οπως ροδοστομοι και τετοια εγω λεω ξεχασε τα και μην κανεις πειραματα. Στην φυση ειναι η τροφη τους!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα. Οχι με την στενη εννοια των τετρα αλλα θελουν κι αλλους του ειδους τους. Σε ενα 180λτ μπαινουν 4 αλλα αν γινει ζευγαριι θα πεφτει οντως κυνηγητο. Ελπιζω να εχεις γεννηστρα. Μικροψαρα οπως ροδοστομοι και τετοια εγω λεω ξεχασε τα και μην κανεις πειραματα. Στην φυση ειναι η τροφη τους!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...