Jump to content

Sos - Corydoras Sterbai Με Περίεργη Ασθένεια - Συμπεριφορά


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

χρειάζομαι τη βοήθειά σας διότι εδώ και μερικές ημέρες έχω πρόβλημα σμε τα κορυντοράκια μου το ενυδρείο μου (60 Χ 35 Χ 30).

Κάτοικοι:

5 Corydoras sterbai

Φυτά:

1 Caboba sp.

2 Echinodorus sp.

Φίλτρανση: Eheim Jet flow 100

Φωτισμός: 1 Sun Glo T8 (4200K)

Υπόστρωμα: Λευκή χαλαζιακή άμμος

Διακόσμηση: 3 μοπάνι, 1 redwood

Φυσικοχημικές παράμετροι νερού:

gH 5

kH 4

pH 6.5

NH3 <0.25 mg/L

NO2 0

NO3 0

260C

Νερό (μόνο A/O)

Συμπτώματα: Μειωμένη εώς ΚΑΘΟΛΟΥ όρεξη εδώ και 2-3 μέρες.

Σε ένα τουλάχιστον ψάρι (δεν είμαι σίγουρος εάν υπάρχει και άλλο δεύτερο) εδώ και 2-3 ημέρες απώλεια ισορροπίας και πολύ περίεργη συμπεριφορά: μοιάζει με ΝΕΥΡΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ. (Απότομες κινήσεις- σχεδόν εξφενδονίζεται- αλλά όχι χαρακτηριστικές του είδους: χτυπάει στα τζάμια & στην άμμο σαν κάτι να το ενοχλεί αφάνταστα. Μετά μένει ακίνητο, τουμπάρει και μένει τουμπαρισμένο κάποια ώρα). :bigemo_harabe_net-86:

ΚΑΝΕΝΑ εμφανές εξωτερικό σύμπτωμα - οπότε εξωπαράσιτο αποκλείεται.

Άλλες χρήσιμες πληροφορίες: Νερό άλλαξα πριν μία εβδομάδα.

Έχω εδώ και κάμποσο καιρό (από τον Ιούλιο) πρόβλημα με άλγη.

Σας παραθέτω φωτό του ψαριού :bigemo_harabe_net-111:

Καθώς και φωτό των ξύλων που είναι καλυμένες με άλγη (μήπως και έχει σχέση η άλγη).

Έτσι που πάμε θα τα χάσω τα καημένα τα ψαράκια (και δεν μου αρέσει καθόλου και που υποφέρει - ουν)

Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου δώσει κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω σας είμαι υπόχρεος

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-51356-0-11853900-1381594856_thumb.jpg

post-51356-0-70208700-1381595034_thumb.jpg

post-51356-0-60086700-1381595195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ποσο καιρο ηταν στρωμενος ο βυθος πρωτου μπουν τα κορυ; Πως γινεται να εχεις νιτρικα 0; Ετσι οπως το βλεπω το ψαρι δεν βλεπω κατι. Εισαι σιγουρος πως δεν ερωτοτροπουν;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το έχω γύρω στους 10 μήνες. Είχε στρώσει περίπου στους 2 μήνες ο βυθός πριν μπουν τα ψάρια.

το μόνο που προστέθηκε εκ των υστέρων (πριν 5 μήνες περίπου) ήταν ένα μοπάνι (το τελευταίο). Πάντως όλο αυτό το διάστημα έτρεχε χωρίς προβλήματα. Τα Νο3 είναι περίπου 0 εάν σκεφτείς ότι νερό άλλαξα πρινμία βδομάδα, η καμπόμπα "ρουφάει ΝΟ3" και το τάισμα που τους κάνω είναι αρκετά συντηρητικό. Ποτέ δεν φτάνω να έχω υψηλά νιτρικά.

Και σχετικά με την τελευταία ερώτησή σου, όχι δεν είμαι σίγουρος εάν ερωτοτροπούν. Δεν έχω πείρα σχετική, αλλά δεν νομίζω ότι το ψάρι θα στούκαρε σαν παλαβό στα τζάμια και στην άμμο και ότι θα καθότανε σα ζαβό ή ανάσκελα. Είπαμε ότι ο έρωτας τρελαίνει αλλά όχι και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλέπω ξανά τις φωτογραφίες, τα μουστάκια του μου φαίνονται λίγο φαγωμένα. Είχες παρατηρήσει αν ήταν έτσι από την αρχή ;

Το ψάρι τρώει κανονικά ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχουν κάτι τα μουστάκια του. Μάλλον η φωτογραφία είναι. Τα μουστάκια τους ολονών είναι μία χαρά (το πρόσεξα ιδιαίτερα μια και το ανέφερες).

Σχετικά με την όρεξή τους - ΌΧΙ, και αυτό είναι το γεγονός που με θορύβησε μαζί με τις τρελές τούμπες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν κάνει τα τρελά του φαίνεται να κολυμπάει κανονικά ή δυσκολεύεται; Ποτε τάισες για τελευταία φορά; Έχεις προσέξει αν η αναπνοή του είναι κανονική ή πιο έντονη απο το συνηθισμένο;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Astra,

η κινητικότητά του από άποψη ταχύτητας δεν έχει αλλάξει, από άποψη ισορροπίας όμως μοιάζει σαν να έχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης μια και το αναφέρεις η αναπνοή ίσως (;) είναι πιο έντονη.

Δυστυχώς δεν μπορώ να εκτιμήσω πότε το τάϊσα διότι τα συγκεκριμένα ψάρια προτιμούν να αφήνουν την τροφή και να μην πλησιάζουν αμέσως να την φάνε (αυτό κάνουνε από την αρχή που τα έχω) - Για κάποιο λόγο πάντα συμπεριφερόντουσαν σαν φοβισμένα, όταν δηλαδή πλησιάζω (ακόμα και για να τα ταϊσω) αυτά κρύβονται. Επομένως τρέφονται πιο μετά in privacy (τα κοιτάζω καμία φορά από μακρυά). Επίσης το γεγονός ότι όλα είναι πανομοιότυπα (εκτός από ένα τυφλούλι από το ένα μάτι - μάλλον εκ γενετής - που ξεχωρίζει) με δυσκολευει να καταλάυω ποιος τρώει και ποιος όχι.

Το ότι έχουν μειωμένη όρεξη το γνωρίζω από το γεγονός ότι δύο-τρεις συνεχόμενες ημέρες απομάκρυνα αφάγωτα pellets.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Astra,

η κινητικότητά του από άποψη ταχύτητας δεν έχει αλλάξει, από άποψη ισορροπίας όμως μοιάζει σαν να έχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης μια και το αναφέρεις η αναπνοή ίσως ( ;) είναι πιο έντονη.

Δυστυχώς δεν μπορώ να εκτιμήσω πότε το τάϊσα διότι τα συγκεκριμένα ψάρια προτιμούν να αφήνουν την τροφή και να μην πλησιάζουν αμέσως να την φάνε (αυτό κάνουνε από την αρχή που τα έχω) - Για κάποιο λόγο πάντα συμπεριφερόντουσαν σαν φοβισμένα, όταν δηλαδή πλησιάζω (ακόμα και για να τα ταϊσω) αυτά κρύβονται. Επομένως τρέφονται πιο μετά in privacy (τα κοιτάζω καμία φορά από μακρυά). Επίσης το γεγονός ότι όλα είναι πανομοιότυπα (εκτός από ένα τυφλούλι από το ένα μάτι - μάλλον εκ γενετής - που ξεχωρίζει) με δυσκολευει να καταλάυω ποιος τρώει και ποιος όχι.

Το ότι έχουν μειωμένη όρεξη το γνωρίζω από το γεγονός ότι δύο-τρεις συνεχόμενες ημέρες απομάκρυνα αφάγωτα pellets.

To οτι εξαφανιζονται οταν πηγαινεις κοντα δεν ειναι ανησυχητικο! Ετσι κανουν αυτα τα ψαρακια!

Το οτι βρισκεις αφαγωτα πελετς ισως να μην ειναι κατι παρα απλα οτι δεν τους αρεσουν!

Μηπως ειναι πολυ φουσκωμενη η κοιλια τους;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

αυτά που λες μου έχουν περάσει από το μυαλό. Δεν έχω να σου απαντήσω σχετικά. Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει φουσκωμένη η κοιλιά, αλλά δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος.

Σχετικά με αυτό που λες να μην τους αρέσουν τα pellet (και φιλέτο να τρως κάθε μερα θα το σιχαθείς, αλήθεια είναι), τι θα μπορούσα εναλλακτικά να τους δώσω;

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Η πιο κοινή ασθένεια που έχει να κάνει με απώλεια ισσοροπίας είναι η swim bladder. Ας πάμε απο τα απλά πριν καταλήξουμε σε χημική θεραπεία.

Κοψε το τάισμα με τροφές, προμηθεύσου αρακά, βράστον και αποφλίωσέ τον και τάισε με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Astra, εαν είχε swim bladder μπορεί να είχε απώλεια ισορροπίας. Θα πήγαινε όμως να κοπανάει στους τοίχους και την άμμο;

Ευχαριστώ για το tip για την τροφή. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην τριτη φωτο τι βλεπουμε; Με υγρα τεστ μετρας;

Έγινε επεξεργασία - panik
Link to comment
Share on other sites

Με υγρά τεστ μετρώ. Στην τρίτη φωτό, δείχνω την άλγη στα φυτά (μήπως και έχει κάποια σχέση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όντως για το κοπανημα, αλλά ας δούμε μήπως φύγει με τον αρακά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω σωστα εχεις κυανοβακτηριο στην τριτη φωτο, βαλε μια γενικη εικονα του ενυδρειου σου. Πιθανοτατα για αυτο δεν εχεις και νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Rik εχεις δίκιο. Αυτά, κοιτάζοντας και το σχετικό τόπικ για τις άλγες, είναι πράγματι κυανοβακτήρια. Προσπαθώ να τα αφαιρέσω με μηχανικό τρόπο, αλλά ξαναγεμίζουν γρήγορα το ενυδρείο.

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργούν πρόβλημα στα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχως δεν ειναι μια απλη αλγη και ειναι τοξικη στην αποσυνθεση της ιδικα. Διαβασε το θεμα περι κυανοβακτηριου και καθαρισε με νερο ενυδρειου το φιλτρο σου και δημιουργησε καλη αναταραξη και κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο σου. Βγαλε εαν μπορεις και πλυνε το ξυλο και γενικος οποιο διακοσμητικο μπορεις και κανε εαν θες συσκοτιση κλπ οπως αναφερει στο θεμα περι bga, αν και σε βλεπω στο τελος εαν εχεις πολυ πραμα να περνεις ερυθρομηκινη απο καποιο φαρμακειο με 3,4, ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα κορυντοράκι είναι αυτό με το εμφανές πρόβλημα και μάλιστα τώρα επιδεινώθηκε ραγδαία.

Η αναπνοή του είναι γρήγορή και τώρα δεν κινείται πολύ. Εξωτερικά, εκτός ότι το χρώμα του δείχνει πιο άτονο δεν έχει σημάδια.

Φοβάμαι ότι το χάνω. Αλλά φοβάμαι και για τα άλλα. Μήπως αρρωστήσουν και αυτά.

ΒΟΗΘΕΙΑ!

Τι μπορεί να είναι; Τι μπορώ να κάνω;

ΥΓ: Σχετικά με αυτό που μου είπε ο Rik: Μόλις ξεμπέρδεψα (ελπίζω) με τα κυανοφύκη. Τέλειωσα μία τριήμερη συσκότηση και δεν έμεινε τίποτε. Εκανα και αλλαγή νερού και προσέθεσα ενεργό άνθρακα στο φίλτρο. Μοιάζουν όλα Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

:rip_1: το έχασα το ψαράκι! Στενοχωρήθηκα γιατί το είχα από τοσοδούλι και είχε γίνει μεγάλο και ωραίο

Σήμερα θα γίνει νεκροψία μήπως και διαπιστώσω με τι έχουμε να κάνουμε. :bigemo_harabe_net-52:

Θε πρεπει να γίνει η σωστή θεραπεία στα άλλα...διότι φοβάμαι ότι θα έχουν ίδια μοίρα.

Δεν τρώνε...ούτε αρακάδες και μεζέδες!

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα:

Η νεκροψία δεν έδειξε τίποτε! Δεν υπάρχει παράσιτο!!! Βράγχια, νεφροί καθαροί.

Άρα το πρόβλημα είναι άγνωστο και ΔΥΣΕΠΙΛΥΤΟ.

ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάποια χαρακτηριστική γνωστή καταγεγραμμένη ασθένεια με αυτά τα συμπτώματα.

Ωστόσο διαπίσωσα ότι σε αρκετά Αμερικάνικα φόρουμς ότι πολύ έχουν χάσει κορυντοράκια (και sterbai και άλλα είδη) από κάτι που ονομάζουν Mystery disease (Ω ποία πρωτοτυπία στην ονομασία που της έδωσαν!)

Τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτά που αναφέρω...κινήσεις αποσυντονισμένες, απότομες, απώλεια ισσοροπίας.

Κάποιος αναφέριε ότι έσωσε ένα κόρυ βάζοντάς το σε υφάλμυρο νερό 3 ο/οο για 24 ώρες, αλλά φοβάμαι ότι είναι τυχαίο γεγονός (και ειδικότερα αν αναλογισθεί κανείς ότι τα κορυ είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές αλατότητας!) ή ότι το ψάρι του ΔΕΝ είχε αυτό που περιγράφεται.

Απελπισία βλέπω να χάνω και τα άλλα 4! :rip_1: :rip_1: :rip_1: :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τα αλλα μηπως δεις καποια αλλα συμπτωματα. Ειχαν κοκκινα βραγχια μηπως; Ξυνονταν συχνα; Πληγωμενα μουστακια; Φουσκωμενη κοιλια;

Λυπαμαι για το ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τα αλλα μηπως δεις καποια αλλα συμπτωματα. Ειχαν κοκκινα βραγχια μηπως; Ξυνονταν συχνα; Πληγωμενα μουστακια; Φουσκωμενη κοιλια;

Λυπαμαι για το ψαρακι!

Sturm, όπως έγραψα δεν υπάρχουν αλλά συμπτώματα πλην αυτής της "νευρικής διαταραχής". Άλλωστε τα βράγχια ελέχθηκαν και μικροσκοπικά (στη νεκτοψία) και είναι απολυτως φυσιολογικά- και οι λαμέλες τους στη μορφή και στο χρώμα, και απαλλαγμένα από παράσιτα. Και δεν υπάρχει και καμία άλλη εξωτερική εμφανής αλλαγή (κοιλιά, μουστάκια) ξυσήματα.

ΔΕΝ είναι παράσιτο! Κάτι άλλο είναι . Φαίνεται ότι έχει τύχει ανάλογο σε ακουαρίστες που είδα σε φόρουμς του εξωτερικού (τα ίδια συμπτώματα), αλλά κανείς δεν γνωρίζει τίποτε παραπάνω.

Σε ευχαριστώ- εγώ να δεις πόσο λυπάμαι - διότι βλεπω και τα άλλα ψαράκια και φοβάμαι!

Ευχαριστώ όλους σας, και για την καλή διάθεση και για τις γνώσεις που μου μεταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα! Ούτε μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία. εκείνο όμως που μπορώ να κάνω είναι να ενημερώσω το φόρουμ στο άμεσο μέλλον για το αν θα δω άλλα με τα ίδια συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεις το ιδιο προβλημα και στα αλλα ψαρια ενημερωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...