Jump to content

Παρουσίαση Juwel 240 Κοινωνικό Φυτεμένο


akvariym

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Juwel 240 - 121 x 41 x 55 cm

Συνολικά Λίτρα:240

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Nesaea spec. ,Helanthium tenellum, Crinum natans, Glossostigma elatinoides, Microsorum pteropus,ελαχιστο κερατοφυλο και φακη στην επιφανεια Ψάρια:3x Apistogramma agassizzi (2f+1m) 23x Hemigrammus bleheri (ροδοστομους) 7x Corydoras aeneus,

Άλλα είδη:10x Red Cherry,2χ Amano shrimps

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:3d Juwell

Πέτρες:μη ασβεστοληθηκες

Ξύλα:1 Mopani

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:10x ταμπλετες seachem

Βυθός:αμμος χαλαζιακη

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3x54 T5 της Juwell

Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες 15:00 - 24:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικο φιλτρο της Juwell με σφουγγαρια και κατω κατω 1 λιτρο Siporax,Eheim 2075 Pro 3 FULL βιολογικο υλικο

Θέρμανση/ Ψύξη:Jager 200 W

Λίπανση: νιτρικο καλιο οταν χρειαζεται μετα απο μετρισεις, seachem flourish 0.5 ml καθε δευτερη μερα,

Παροχή CO2:2 κιλη μπουκλα 2-3 φυσαλιδες/δευτερολεπτο ανοιχτη 24 ωρες,συνεχως

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:ποικηλια τρωφων

Παράμετροι

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH):5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):20

Φωσφορικά (PΟ4):5

Μέση Θερμοκρασία (°C):27,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:90% Α/Ο + 10% βρυσης

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Το ενυδρειο ειναι καινουριο και τρεχει 2 βδομαδες,ολα ειναι καινουρια εκτος απο τα φιλτρα τα οποια ειναι στρομενα.

Παρατησησα σημερα οτι εχει εμφανιστει ελαχιστα καφε αλγη,δυο-τρεις τελιες,αυτη εμφανιζεται λογο ελειψης φωτος....θελω και αλλη λαμπα μηπως?δεν νομιζω.....μηπως κανει τον κυκλο της??

Ειδα οτι τα Helanthium tenellum εχουν λιγο κιτρινα στα φυλλα,οπως ειναι στην φωτο και μου φαινεται χρειαζομαι καλιο,εριξα 5ml σημερα και λεω να ριχνω αλλα τοσα καθε δευτερη μερα.Επισης τα pteropus εχουν και αυτα μαυρα σημαδακια,μηπως ειναι και αυτο σημαδι ελληψης καλιου?σηδηρο?

Τα νιτρικα σε σχεση με τα φωσφορικα ειναι σε καλη αναλογια? 20 προς 0,5

Το seachem flourish μηπως θελει πιο αραια για τον αριθμο των φυτων που εχω?

Θελω οποιαδηποτε παρατηριση σας και ειδικα σχετικα με τα λιπασματα..

Ειμαι στον σωστο δρομο??

καθε σχολιο δεκτω :) :) :)

ναι και ενα βιντεακι

post-7443-0-43933000-1381601008_thumb.jpg

post-7443-0-30673100-1381601038_thumb.jpg

post-7443-0-42906300-1381601105_thumb.jpg

post-7443-0-46101000-1381601117_thumb.jpg

post-7443-0-09885200-1381601156_thumb.jpg

post-7443-0-83146800-1381601651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για 2 εβδομάδων εχεις πολλές ώρες φωτισμού και με μικρή ενταση τα λιπάσματα λίγο νωρις τα ξεκινησες απο την στιγμη μάλιστα που εχεις βάλει ταμπλέτες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια...αυτο σκεφτομουν,μηπως το ξεκινησα νωρις??αλλα ειδα τα φυτα που κιτρινσαν λιγο.Να ρηξω την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες?

Έγινε επεξεργασία - akvariym
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα γίνει κουκλί ! :) Μείωσε λίγο τον φωτισμό σου όπως είπες και δώσε λίγο χρόνο στα φυτά να συνέλθουν. Στο μέλλον κοίτα και για καμιά ταμπλέτα λίπανσης σε αυτά τα φυτά που χρειάζονται. :)

Υπομονή και θα σε ανταμείψει !!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι πανεμορφο! Ενα θεματακι μπορει να εχεις με τα κορυ και τα απιστο οταν τα απιστο θα γεννανε!

Εγω θα τα εκανα ολα στρογγυλα δηλαδη 25 και 4 μη σου πω 6 και 10!

Κατα τα αλλα ειναι αριστουργημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!Αρα μειωνω την περιοδο στις 10 ωρες.ταμπλετες βυθου εχω βαλει,μιας και αν εβαζα υποστρομμα στην λευκη αμμο θα ανακατευοταν και δεν θα ηταν ωραιο στο ματι.Στο μελλον μονο με ταμπλετες θα παιξω οσον αφορα τον βυθο.

Να τα σταματησω τα λιπασματα δλδ?βλεπετε καμια ελληψη απο καλιο και σιδιρο?

Δικαιο εχεις Sturm θα εχουν θεματακια με τις γενες.εχω σε αλλο ενυδρειο τα απιστο και τα περημενω να γεννησουν και να κρατησω τα μικρα εκει...τωρα αν μετα γενησουν και σε αυτο το ενυδρειο,μεταφερο τα μικρα μολις εκκολαφθουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν γεννησουν εκει μεσα αλλα και γενικα αν τα βαλεις μεσα αντε πιαστα μετα! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου

ειδικα η ριζα ολα τα λεφτα

οπως σου ειπαν τα παιδια μειωσε την φωτοπεριοδο

και βαζε καμια ταμπλετα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Πολ....

Μειωσα την φωτοπεριδο στις 10 ωρες και εκανα και την πρωτη αλλαγη νερου σημερα,20%.Εχει βγει λιγο αλγη στα ζταμια,μαλλον επιδη εριξα πολυ υγρο λιπασμα την προηγουμενη βδομαδα.τα Νιτρικαι επεσαν λιγο απο το 20 στα 15 περιπου,τα φωσφορικα σταθερα στο 0,5,θα τα αφισω ετσι και λεω αυριο να μην ταισω.Ταμπλετες βυθου εχω βαλει.10 στον αριθμο,δεν νωμιζω για την ωρα να χρεαιζομαι αλλες,με προβληματιζει ομως το γεγονος οτι τα ,Helanthium tenellum εχουβ κιτρινισει τα φυλα τους,και τα παλια και τα νεα που βγαινουν απο τις διακλαδωσεις.....μηπως μου λιπει τπτ??

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο,μπραβο σου!Την φωτοπεριοδο σταδιακα να την μειωσεις στις 9 ωρες.

Λιπασματα ειναι νωρις ακομα για να ριχνεις αλλα οταν θα ξεκινησεις καλο ειναι να σπασεις τις δοσεις δια 6 και να ριχνεις λιγο καθε μερα εκτος την ημερα της αλλαγης.

Το μικροσορουμ αν εχει μαυρα σημαδια ειναι ελειψη καλιου.

Δεν ξερω πως θα σου παει το glosostigma στην αμμο επειδη δεν εχεις υποστρωμα,οπως και με τα κορυ και τα απιστο που ανακατευουν το βυθο.Οταν εχουμε κορυ συνηθος δεν βαζουμε γρασιδι γιατι το ξυλωνουν και δεν το αφηνουν να ριζωσει.Θα το δεις στη πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγη νερου ηρθαν σε ισσοροπια τα πραγματα,καθαρισα οτι αλγουλα ειχε βγει στα τζαμια και δεν εμφανιστηκα ξανα.με το καλιο που ερηξα ειδα οτι τα φυλα εγιναν πιο πρασινο,οποτε θα ξαναρηξω σημερακαθε 3 μερες 5 ml,εξαλου το καλιο και παραπανω να ρηξω δεν ειναι επικυνδινο για αλγες.

Τα κορυ παντα σε αμμο τα ειχα και η αληθεια ειναι οτι ξεριζοσαν καποιες ριζες απο το glosostigma αλλα τωρα εχει ριζοσει για τα καλα και δεν εχει προβλημα,διχτει να αναπτυσεται καλα,συνεχως διακλαδονεται.Τα απιστο δεν ανακατευουν ηδιαιτερα τον βυθο,μονο εκει που κανουν φωλια.Αυτο που αναπτησετε σαν τρελο ειναι το Helanthium tenellum,μηλαμε δεν σταματαει να βγαζει διακλασωσεις,,,,ακομα και στο αλλο ενυδρειο που ειναι χωρις διοξιδιο και λιπασματα αναπτησετε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ενω ολα πανε καλα,και τα φυτα αναπτησοντε μια χαρα....βλεπω στο ξυλο σε καποια σημεια να εχουν αρχησει να βγαινουν γκρι τριχουλες,πολυ μικρες.Να βγει η μακριτριχη γκρι δεν βλεπω λογο,το διοξιδιο δουλευει ασταματητα και ειναι στα 30mg/l και περισια θρεπτηκα δεν υπαρχουν ή υπαρχουν ελαχιστα γιατι ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε.Τι λετε να κανω??Πιστευω οτι ειναι το περισιο φως,δεν εχουν αναπτηχθει ακομα τα φυτα τοσο πολυ ωστε να καλυψουν το ενυδρειο και να γινει οπως το φανταζομαι.Το να σβησω την μια λαμπα το δοκιμασα,πεφτει πολυ το φως και δεν θα μεγαλωνουν τα φυτα.Λεω να δω πως θα παει και αυριο και το πολυ πολυ να της ριχνω λιγο οξιζενε που και που μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα τα φυτα και να απορροφουν ολο το φως....????τι λενε εσεις οι πιο εμπειροι μποστανιδες :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μερες τωρα να καταλαβω γιατι να νεα φυλλα απο το Helanthium tenellum βγαινουν καφε χρωμα και κιτρινο.Μηπως εχω καμια ελληψη σηδιρου?Επησης και το κερατοφυλο ειναι καπως καφε χρωμα αν και αναπτυσετε πολυ καλα.Φοβαμαι να ρηξω λιμασμα σηδιρου μην αρχησουν οι αλγες. τι λετε και εσεις?

post-7443-0-27301500-1382618590_thumb.jpg

post-7443-0-55721700-1382618597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο αν διαλυεται κιολας ισως δεν υπαρχουν νιτρικα για να τραφει!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Juwel 240 - 121 x 41 x 55 cm

Συνολικά Λίτρα:240

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Nesaea spec. ,Helanthium tenellum, Crinum natans, Glossostigma elatinoides, Microsorum pteropus,ελαχιστο κερατοφυλο και φακη στην επιφανεια Ψάρια:3x Apistogramma agassizzi (2f+1m) 23x Hemigrammus bleheri (ροδοστομους) 7x Corydoras aeneus,

Άλλα είδη:10x Red Cherry,2χ Amano shrimps

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:3d Juwell

Πέτρες:μη ασβεστοληθηκες

Ξύλα:1 Mopani

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:10x ταμπλετες seachem

Βυθός:αμμος χαλαζιακη

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3x54 T5 της Juwell

Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες 15:00 - 24:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικο φιλτρο της Juwell με σφουγγαρια και κατω κατω 1 λιτρο Siporax,Eheim 2075 Pro 3 FULL βιολογικο υλικο

Θέρμανση/ Ψύξη:Jager 200 W

Λίπανση: νιτρικο καλιο οταν χρειαζεται μετα απο μετρισεις, seachem flourish 0.5 ml καθε δευτερη μερα,

Παροχή CO2:2 κιλη μπουκλα 2-3 φυσαλιδες/δευτερολεπτο ανοιχτη 24 ωρες,συνεχως

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:ποικηλια τρωφων

Παράμετροι

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH):5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):20

Φωσφορικά (PΟ4):5

Μέση Θερμοκρασία (°C):27,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:90% Α/Ο + 10% βρυσης

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Το ενυδρειο ειναι καινουριο και τρεχει 2 βδομαδες,ολα ειναι καινουρια εκτος απο τα φιλτρα τα οποια ειναι στρομενα.

Παρατησησα σημερα οτι εχει εμφανιστει ελαχιστα καφε αλγη,δυο-τρεις τελιες,αυτη εμφανιζεται λογο ελειψης φωτος....θελω και αλλη λαμπα μηπως?δεν νομιζω.....μηπως κανει τον κυκλο της??

Ειδα οτι τα Helanthium tenellum εχουν λιγο κιτρινα στα φυλλα,οπως ειναι στην φωτο και μου φαινεται χρειαζομαι καλιο,εριξα 5ml σημερα και λεω να ριχνω αλλα τοσα καθε δευτερη μερα.Επισης τα pteropus εχουν και αυτα μαυρα σημαδακια,μηπως ειναι και αυτο σημαδι ελληψης καλιου?σηδηρο?

Τα νιτρικα σε σχεση με τα φωσφορικα ειναι σε καλη αναλογια? 20 προς 0,5

Το seachem flourish μηπως θελει πιο αραια για τον αριθμο των φυτων που εχω?

Θελω οποιαδηποτε παρατηριση σας και ειδικα σχετικα με τα λιπασματα..

Ειμαι στον σωστο δρομο??

καθε σχολιο δεκτω :) :) :)

ναι και ενα βιντεακι

Φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Μια ερώτηση? Τα φωσφορικά δεν είναι πολλά η έχεις κάνει λάθος και εννοούσες 0,5?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικαιο,τα φωσφορικα ειναι 0,5,εκανα λαθος.

Οι υπολοιποι παραμετροι ειναι σταθερα

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15-20
Φωσφορικά (PΟ4):0,5
Μέση Θερμοκρασία (°C):27,5

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πραγματικά πολύ όμορφο. Επειδή όμως είναι αρχή, και η φυτική μάζα λίγη τα λιπάσματα θέλουν πολύ προσοχή, Για την χρήση του σιδήρου υπάρχει τεστάκι που θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστω Σωτηρη!!ποσο ειναι το οριο του σηδιρου που πρεπει να εχω?

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια φίλε μου!! πολύ ωραίο ενυδρείο..και η ρίζα στη μέση

είναι όλα τα λεφτά!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρειο σου. Ειδικα η ρίζα δε παίζεται. Μου αρέσει και η ψαροσύνθεση αλλα όντως με τα κορυ και τα απιστο θα έχεις θεμα οταν τα τελευταία γέννανε. Μπράβο σου, να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολύ ωραίο το στήσιμο και το ενυδρείο σου.

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω μιάς και έχουμε το ίδιο μοντέλου ενυδρείου την τρίτη λάμπα πώς την έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Την τρητη λαμπα την εβαλα πατεντα με μαγνιτες απο κυκλοφορητη που βαζουν στα θαλασσινα ενυδρεια,ακροφυσια της Αρκαδια και με εκεινα τα ασπρα κλιπακια που στρεονετε ο ανακλατηρας στην λαμπα στα ενυδρεια της Juwel.οριστε και περικες φωτο για να καταλαβεις

post-7443-0-33070100-1382878577_thumb.jpg

post-7443-0-96145400-1382878583_thumb.jpg

post-7443-0-29311100-1382878591_thumb.jpg

post-7443-0-98112700-1382878597_thumb.jpg

Παρατησησα οτι σε καποια φυτα που εχουν ακριβος απο κατω τους ταμπλετα λιπασματος εχουν κανονικο πρασινο χρωμα και λεω μηπως ειναι το υποστρομμα?

Λεω να μην ρηξω ακομα σηδιρο και να βαλω και αλλες ταμλεπτες.Επσης λεω να αρχησω να ριχνω Seachem Flourish 0,2 ml την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να και ενα Update του ενυδρειου!

Κλαδεψα αρκετα γιατι ειχε γινει ζουγκλα και σκωταδι..χαχαχα....να επισημανω οτι λογο υποχρεωσεων (ταξιδι στι εξωτερικο) εχω να κανω αλλαγη νερου 6 μηνες.Η αδελφη μου απλα συμπληρωνε νερο και εβαζε τα απαραιτητα ληπασματα,Seachem Traces,Seachem Potassium και Seachem flourish και γεμιζω την μπουκαλα Co2.Παρ'ολα αυτα και για μεγαλη μου εκπληξη τα φυτα αναπτσονται πολυ σωστα και δεν υπαρχει αλγη.Τελικα βρηκα την εισοροπια κατα λαθος ή μαλλον το ενυδρειο την βρηκε μονο του.

να και ενα βιντεακι

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα! Γνωμη μου, βαλε κι αλλα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...