Jump to content

Συντηρηση Ενυδρειου Χρυσοψαρων .


Jin Kazama

Recommended Posts

Ως γνωστον τα χρυσοψαρα ειναι εξαιρετικα ρυπογονα ψαρια . Επισης η παραμονη ρυπων εντος δεξαμενης συνεπαγεται σε αυξηση τιμων αμμωνιας ( αν δεν κανω λαθος ) .

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης : Καθε ποτε πρεπει να χρησιμοποιουμε την σκουπα βυθου για την απομακρυνση αυτων αλλα και τον καθαρισμο του χαλικιου ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα και στο δικό μου θέμα, βάζω σκούπα σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή, μέχρι να αφαιρέσω το νερό που θέλω, τραβώντας ό,τι προλάβω μέχρι τότε. Να φανταστείς τον προηγούμενο μήνα που δεν είχα κάνει καμία αλλαγή στο ενυδρείο, δεν μέτρησα ούτε μία φορά αμμωνία, νιτρώδη και τα νιτρικά με το ζόρι 10 εμφανίστηκαν την τελευταία εβδομάδα. Άποψή μου είναι ούτε υπερβολική καθαριότητα, ούτε να το αφήνουμε όπως είχα κάνει τον προηγούμενο μήνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και εδώ μια συζήτηση. :)

Εγώ μέχρι στιγμής στο μικρό ενυδρείο δεν έχω βάλει ακόμα σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, dpap! Ό,τι πρέπει αυτό το θέμα! Νομίζω πως σιγά σιγά αποκτώντας εμπειρία θα μάθουμε να "διαβάζουμε" το ενυδρείο μας και να καταλαβαίνουμε τις ανάγκες του. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, dpap! Ό,τι πρέπει αυτό το θέμα! Νομίζω πως σιγά σιγά αποκτώντας εμπειρία θα μάθουμε να "διαβάζουμε" το ενυδρείο μας και να καταλαβαίνουμε τις ανάγκες του. :)

Οσο ασχολεισαι με κατι , μαθαινεις . Αυτο ειναι το μονο σιγουρο .

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστον τα χρυσοψαρα ειναι εξαιρετικα ρυπογονα ψαρια . Επισης η παραμονη ρυπων εντος δεξαμενης συνεπαγεται σε αυξηση τιμων αμμωνιας ( αν δεν κανω λαθος ) .

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης : Καθε ποτε πρεπει να χρησιμοποιουμε την σκουπα βυθου για την απομακρυνση αυτων αλλα και τον καθαρισμο του χαλικιου ;

Αν εχεις καλη βιολογια και επαρκη φιλτρο για τα ψαρια σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλη βιολογια και επαρκη φιλτρο για τα ψαρια σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα..

Εγώ αυτό το πιστεύω, μπορεί κι έτσι να εξηγείται πως διατηρήθηκε ένα μήνα το δικό μου (εκτός αν έληξαν τα τεστ :P) πάντως έμαθα ότι πρέπει να κάνω τις ρουτίνες μου και να μην το αφηνω μεχρι να ειναι αργά. Η σκούπα βυθού είναι άλλο θέμα. Με αφορμή αυτή την κουβέντα λέω να μην βάλω σκούπα στις επόμενες αλλαγές και να δω πως θα πάει... αν θα είναι καλύτερα, χειρότερα ή το ίδιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...