Jump to content

Kαθαρισμα Φιλτρου,χαλω Την Βιολογια Του?


SPYROS81

Recommended Posts

Το φιλτρο μου το καθαριζω καθε φορα που κανω αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα,μηπως κανω κακο??

Πιο συγκεκριμενα στο φιλτρο που εχω βαλει Siporax mini και μονο το σφουγγαρακι του καθε βδομαδα μεσα σε 1 κουβα με νερο του ενυδρειου το ανοιγω τελειως ,και πατω το σουγγαρακι να βγαλει τις ακαθαρσιες(μαυριζει καθε φορα το νερο) και επειτα αφου ξεπλενω και λιγω το siporax με νερο ενυδρειου τα ξαναβαζω μεσα.Μηπως δεν πρεπει καθε εβδομαδα???

Link to comment
Share on other sites

Οχι Σπύρο δεν χρειάζεται τόσο συχνά.

Οσο αφορά την διαδικασια καθαρισμού σωστά την κάνεις (με νερό του ενυδρείου) αλλά κάθε εβδομάδα είναι πολύ.

Παρακολούθα την ροή του φίλτρου σου, κι όταν παρατηρείς πως αυτή μειώνεται τότε το ανοίγεις και τα καθαρίζεις με τον

τρόπο που περιέγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Βασιλη . Επισης μετα απο καθε αλλαγη νερου καλο ειναι να συμπληρωνουμε και βακτηρια .

Προσωπικα χορηγω βακτηρια μετα απο ενα δίωρο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια εγω επηραζομουν που εβλεπα το σφουγγαρι καθε φορα με ακαθαρσιες και το ανοιγα καθε βδομαδα γιατι φοβομουν μηπως δεν καθαριζει καλα το νερο.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Βασιλη . Επισης μετα απο καθε αλλαγη νερου καλο ειναι να συμπληρωνουμε και βακτηρια .

Προσωπικα χορηγω βακτηρια μετα απο ενα δίωρο .

Σε ενα στρωμένο και ώριμο ενυδρείο δεν χρειάζεται να συμπληρώνουμε βακτήρια, σε κάθε αλλαγή νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To σφουγγαρακι σου μια και ειναι στην αναρροφηση του φιλτρου σου ( για εσωτερικο μιλαμε ετσι ; ) ειναι λογικο να πιασει ακαθαρσιες αλλα και υπολλειματα απο τυχον περισευουμενη τροφη .

Αυτο δεν σημαινει κατι και μην ανησυχεις . Οπως ειπε και ο Βασιλης πιο πανω , απο την ροη μπορεις να καταλαβεις ποτε εχει μπουκωσει . Επισης καλο θα ηταν μια στο τοσο να καθαριζεις και την φτερωτη του φιλτρου σου . Οπως ακριβως πλενεις και τα σφουγγαρια σου , με νερο του ενυδρειου σου .

Στο παρελθον βεβαια , οταν καθαρισα το δικο μου στο μερος της φτερωτης , το καθαρισα με τρεχουμενο νερο βρυσης , αλλα πριν το τοποθετησω ξανα μεσα , το βυθισα σε νερο με αντιχλωριο και το αφησα μια ωρα εκει . Σιγουρα μη αποδεκτος αυτος ο τροπος αλλα δεν ειδα και κατι ( κακο ) απο αυτη την μεθοδο .

Link to comment
Share on other sites

Οχι Σπύρο δεν χρειάζεται τόσο συχνά.

Οσο αφορά την διαδικασια καθαρισμού σωστά την κάνεις (με νερό του ενυδρείου) αλλά κάθε εβδομάδα είναι πολύ.

Παρακολούθα την ροή του φίλτρου σου, κι όταν παρατηρείς πως αυτή μειώνεται τότε το ανοίγεις και τα καθαρίζεις με τον

τρόπο που περιέγραψες.

Σε ενα στρωμένο και ώριμο ενυδρείο δεν χρειάζεται να συμπληρώνουμε βακτήρια, σε κάθε αλλαγή νερού.

Συν ένα και από εμένα. :) Τα είπε όλα ο Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο θεμα Βασιλη , δεν ξερω τι ακριβως παιζει . Αλλοι λενε αυτο που λες και συ και αλλοι λενε σε καθε αλλαγη συπληρωμα . Δεν ξερω .

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Εγω το μονο που κανω στην καθε εβδομαδιαια αλλαγη ειναι αντιχλωριο.Για αυτο ρωτουσα στο αλλο θεμα αν πρεπει να αντικαταστησω το τετρα aquasafe με το prime seachem. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89250&page=2#entry852258

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Τα σκευασματα αυτα λιγο πολυ ειναι τα ιδια και κανουν ολα την ιδια δουλεια . Εγω τοσο καιρο χρησιμοποιω το kent . Δεν αποκλειω κανενα απο τα αλλα , απλα αυτο εχω μαθει - συνιθισει .

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο θεμα Βασιλη , δεν ξερω τι ακριβως παιζει . Αλλοι λενε αυτο που λες και συ και αλλοι λενε σε καθε αλλαγη συπληρωμα . Δεν ξερω .

Δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνει κανείς, αντιθέτως είναι σπατάλη (σε καιρούς δύσκολους...)

Τα βακτήρια ήδη βρισκονται ζωντανά κατά εκατοντάδες χιλιάδες στο ενυδρείο (κυρίως στο φίλτρο και στο υπόστρωμα) και με την αλλαγή νερού στην ποσότητα που αλλάζουμε περίπου το 1/3 ο αριθμός των οφέλιμων βακτηρίων που βρίσκονται στην στήλη νερού είναι μηδαμινός. Κατ επέκαση είναι περιττό να προσθέτουμε.

Προσωπικά θα συμπλήρωνα, αν για κάποιο λόγο έχανα σημαντικό αριθμό βακτηρίων μετά απο επιμελή καθαρισμό του φίλτρου,(για κάποιον λόγο) του ενυδρείου του υποστρώματος,ή διακοπή ρεύματος κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω την υποψια οτι μιλαμε για μικρο φιλτρακι που μπορει να μπουκωνει ανα εβδομαδα. Αν παιζει αυτο μπορεις απλα να καθαριζεις μονο το σφουγγαρι να φευγει η μπιχλα που στο μπουκωνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο ναι ειναι μαλλον μικρο ειναι το hailea hl-bt400.E,περιπου αυτο εκανα καθε εβομαδα το σφυγγαρι καθαριζα αλλα για να γινει εβγαζα ολο το φιλτρο εξω στον κουβα.Το ερωτημα ειναι μηπως χαλουσα την βιολογια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Αν δεν πειραζες την βιλογια δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο ναι ειναι μαλλον μικρο ειναι το hailea hl-bt400.E,περιπου αυτο εκανα καθε εβομαδα το σφυγγαρι καθαριζα αλλα για να γινει εβγαζα ολο το φιλτρο εξω στον κουβα.Το ερωτημα ειναι μηπως χαλουσα την βιολογια ετσι?

Το Hailea που λες ( αν δεν κανω λαθος ) ειναι σαν το sera fil 120 . Στο sera ο κατω θαλαμος που ειναι το σφουγγαρι , ξεκουμπωνει . Οποτε γιατι να βγαλεις ολο το φιλτρο εξω ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με το που ξεκουμπωνει και βγαινει το σφουγγαρι τσουπ και το siporax mini με το διχτακι του πεφτει κατω... :waaa: Ενταξει δεν ειναι το προβλημα πιστευω στο αν βγαζω το φιλτρο απο το ενυδρειο γιατι παλι σε κουβα με νερο του ενυδρειου το βαζω για να το ξεκουμπωνω πιο ευκολα το κανω.Εγω απλα ανησυχουσα σε αυτο που ρωτησα και πριν μηπως καθαριζοντας συνεχεια το σφουγγαρι κανω κακο σην βιολογια/αποικιες βακτηριων ωφελιμων για το νερο και δεν ξερω τι αλλο.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Eσυ που το εχεις σε διχτακι ειναι καλυτερα νομιζω απο μενα που το εχω στους θαλαμους διχως διχτακι .

Εγω οταν το ξεκουμπωσω για να καθαρισω το σφουγγαρακι , το υπολοιπο κομματι του φιλτρου το αφηνω μεσα στο ενυδρειο . Αλλα οκ , το ιδιο πραγμα ειναι , απλα εσυ το βγαζεις εξω με νερο του ενυδρειου σου .

Aυτο ειναι το δικο μου http://www.acuariosdepared.com/WebRoot/StoreES2/Shops/61730630/4C20/88C2/EE26/2546/BEA0/C0A8/28BE/5460/sera-fil-120-filtro-acuario-pecera-interno-4.jpg

Τωρα μαλιστα εχω δυο τετοια μεσα . Εχω βγαλει τον ανθρακα και εχω βαλει και στους δυο θαλαμους siporax .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια ειναι ολη στο βιολογικο υλικο. Τα βακτηρια που ειναι στο σφουγγαρι ειναι αμελητεα. Πιο πολυ μπιχλα ειναι! Εξ ου και λεγεται μηχανικη φιλτρανση!

Ζουλα αφοβα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,μην ανυσηχεις για την βιολογια στο φιλτρο απο τη στιγμη που ξεπλενεις το σφουγγαρι με νερο του ενυδρειου

Ακομα καλυτερα αν μπορουσες να βαλεις και λιγο ενυδρειακο βαμβακι στην εισαγωγη του φιλτρου σου,αυτο κραταει πολυ μπιχλα

δεν ξερω αν χωραει ομως και δεν ξερω επισης μηπως ειναι μικρο το φιλτρο σου και μπουκωνει με το βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα βακτηρια που διαβασα οτι πρεπει να μπαινουν μετα απο καθε αλλαγη, ποιος το λεει αυτο?Οι εταιριες?Τα πετσοπ?

Βακτηρια ριχνουμε μετα απο καθε αλλαγη για τους 2-3-4 πρωτους μηνες μεχρι το ενυδρειο μας να σταθεροποιηθει.Υστερα απο αυτο ριχνουμε βακτηρια μετα απο συντηριση του φιλτρου και μονο,ειναι περιττο να ριχνεις σε καθε αλλαγη βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα βακτήρια σε κάθε αλλαγή το έχω δει να συστήνεται στην ιστοσελίδα της sera, στο online laboratory. Εγώ βάζω σε κάθε αλλαγή γιατί το ενυδρείο μου είναι "φρέσκο". :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα βακτήρια σε κάθε αλλαγή το έχω δει να συστήνεται στην ιστοσελίδα της sera, στο online laboratory. Εγώ βάζω σε κάθε αλλαγή γιατί το ενυδρείο μου είναι "φρέσκο". :)

Στα λογια μου ερχεσε,οι εταιριες να πουλησουν θελουν τα προιοντα τους και ειναι λογικο να προτεινουν να βαζουμε σε καθε αλλαγη νερου βακτηρια.

Αλλα ρωτω εγω κατι αλλο,αν κανεις αλλαγη σωστα με προετοιμασμενο νερο απο πριν,εχεις ενα ενυδρειο που τρεχει 4-5 μηνες και οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα,καθαριζεις το φιλτρο οπωτε πρεπει και με τον σωστο τροπο τοτε γιατι να ριχνεις σε καθε αλλαγη νερου βακτηρια?Τα σκοτωνεις με κατι?Πιστευετε οτι θα αποκτησετε καλυτερη βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα βάζω σε κάθε αλλαγή βακτήρια προσπαθώντας να βοηθήσω την βιολογία του. Από τον Αύγουστο περίπου που το έστησα μετρούσα συνεχώς αμμωνία, νιτρώδη αλλά και νιτρικά 0. Πρώτη φορά μέτρησα νιτρικά με το ζόρι 10 πριν 2 εβδομάδες μετά από ένα μήνα χωρίς αλλαγές. Στον μονομάχο τρόμαξα όταν μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη και εκεί πάλι δώστου βακτήρια... :blush:

'Εχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να το παρακάνει προσπαθώντας και καλά να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, ενώ το καλύτερο που πρέπει να κάνω είναι υπομονή και συνέπεια.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...