Jump to content

Kαθαρισμα Φιλτρου,χαλω Την Βιολογια Του?


SPYROS81

Recommended Posts

Αμμωνια θα εχεις 0 οταν τα βακτηρια σου ειναι αρκετα για να την διασπασουν. Οταν τα βακτηρια φτασουν σε αυτο το σημειο οσο παραπανω κι αν ριχνεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις. Δηλαδη οταν εχεις αμμωνια 0 δηλαδη στρωμενο φιλτρο και ριχνεις παραπανω βακτηρια τα εξτρα βακτηρια δεν θα βρουν τροφη και θα πεθανουν!

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα βάζω σε κάθε αλλαγή βακτήρια προσπαθώντας να βοηθήσω την βιολογία του. Από τον Αύγουστο περίπου που το έστησα μετρούσα συνεχώς αμμωνία, νιτρώδη αλλά και νιτρικά 0. Πρώτη φορά μέτρησα νιτρικά με το ζόρι 10 πριν 2 εβδομάδες μετά από ένα μήνα χωρίς αλλαγές. Στον μονομάχο τρόμαξα όταν μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη και εκεί πάλι δώστου βακτήρια... :blush:

'Εχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να το παρακάνει προσπαθώντας και καλά να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, ενώ το καλύτερο που πρέπει να κάνω είναι υπομονή και συνέπεια.

Οταν ενα ενυδρειο ειναι φρεσκο θα πρεπει να βαζουμε βακτηρια για να ενισχυσουμε την μικρη βιολογια που εχουμε και ειναι λογικο να βλεπουμε περιεργες μετρησεις γιατι το συστημα δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.Μετα ομως ειναι περιττο να ριχνεις βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου γιατι απλα δεν κερδιζεις τιποτα παραπανω απο αυτο που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι πραγματι σπαταλη και οντως να μην χρειαζεται πλεον η χορηγηση βακτηριων σε ενα ενυδρειο που δουλευει 5 μηνες και πανω .

Οσον αφορα την sera και το bio nitrivec , δεν ξερω μια και δεν το εχω χρησιμοποιησει . Η microbe lift στο special blend λεει χορηγηση βακτηριων 4 φορες το μηνα σε αστρωτα ενυδρεια ( απο οτι καταλαβαινω η εταιρεια αυτη εμμεσως πλην σαφως μας λεει το στρωσιμο να γινεται το λιγοτερο ενα μηνα ) και σε στρωμενα μια δοση καθε δεκαπεντε μερες .

Οσον αφορα την χορηγηση οταν καθαρισουμε το φιλτρο . Δεν μιλω για εξωτερικα φιλτρα αλλα για εσωτερικα . Απο την στιγμη λοιπον που στα εσωτερικα καθαριζουμε μονο το σφουγγαρακι και δεν πειραζουμε τους θαλαμους με το siporax , γιατι πρεπει τοτε να ξαναβαλουμε βακτηρια ;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα η λογικη η δικη μου ειναι οτι ναι οκ σε καθε καθαρισμο του φιλτρου μας θα χασουμε βακτηρια αλλα

αυτα εχουν την ταση να πολλαπλασιαζονται μεχρι να ξαναγινουν οσα ακριβως χρειαζεται το ενυδρειο μας

σε ταχυτατους ρυθμους οσο υπαρχη τροφη για τα βακτιρια τοσο μεγαλωνουν σε αριθμο και οσο δεν

υπαρχει τροφη τοσο μειωνοντε οποτε για μενα ειναι δωρων αδωρων να συμπληρωσω

εκτος και εαν παρω καμια μετρηση που δεν θα μου αρεσει

μιλαω παντα για ενυδρειο 6 μηνων και ανω!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα η λογικη η δικη μου ειναι οτι ναι οκ σε καθε καθαρισμο του φιλτρου μας θα χασουμε βακτηρια αλλα

αυτα εχουν την ταση να πολλαπλασιαζονται μεχρι να ξαναγινουν οσα ακριβως χρειαζεται το ενυδρειο μας

σε ταχυτατους ρυθμους οσο υπαρχη τροφη για τα βακτιρια τοσο μεγαλωνουν σε αριθμο και οσο δεν

υπαρχει τροφη τοσο μειωνοντε οποτε για μενα ειναι δωρων αδωρων να συμπληρωσω

εκτος και εαν παρω καμια μετρηση που δεν θα μου αρεσει

μιλαω παντα για ενυδρειο 6 μηνων και ανω!

Πρωτον δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , σε μενα τουλαχιστον . Επειτα οσο καιρο ασχολουμαι ( αν μου επιτρεπεται η φραση ) με ενυδρειο , αυτο με τα βακτηρια δεν το γνωριζα .

Δηλαδη σε καθε αλλαγη νερου που εκανα ( μια φορα το μηνα ) οταν ειχα guppy μεσα , συμπληρωνα και βακτηρια . Το μεγαλυτερο ποσοστο απο εσας εδω λετε οτι δεν χρειαζεται . Οκ , δεκτο , εσεις ξερετε παραπανω απο μενα και γω θα διαπιστωσω αυτο που λετε .

Οταν βαλω τα ψαρια μου μεσα ( ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος ) , θα το παρακολουθησω και γω να βεβαιωθω ( συμφωνα παντα με τις μετρησεις μου ) οτι ειναι περιτο .

Για αρχη ευχαριστω για την πληροφορια . Πραγματι δεν το γνωριζα .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγουμαστε παιδια, σε μεγαλες αλλαγες, δυνατους καθαρισμους φιλτρου ή ταρζανιες σαν κι αυτες που εκανα εγω σημερα καλο ειναι να ενισχυουμε την βιολογια μας. Απλα δεν θελει συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , σε μενα τουλαχιστον . Επειτα οσο καιρο ασχολουμαι ( αν μου επιτρεπεται η φραση ) με ενυδρειο , αυτο με τα βακτηρια δεν το γνωριζα .

Δηλαδη σε καθε αλλαγη νερου που εκανα ( μια φορα το μηνα ) οταν ειχα guppy μεσα , συμπληρωνα και βακτηρια . Το μεγαλυτερο ποσοστο απο εσας εδω λετε οτι δεν χρειαζεται . Οκ , δεκτο , εσεις ξερετε παραπανω απο μενα και γω θα διαπιστωσω αυτο που λετε .

Οταν βαλω τα ψαρια μου μεσα ( ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος ) , θα το παρακολουθησω και γω να βεβαιωθω ( συμφωνα παντα με τις μετρησεις μου ) οτι ειναι περιτο .

Για αρχη ευχαριστω για την πληροφορια . Πραγματι δεν το γνωριζα .

Είναι περιττό όταν έχεις στρωμένο ενυδρείο ή τέλος πάντων ώριμο ενυδρείο! Ο φίλος παραπάνω είπε 6 μηνών και άνω, για παράδειγμα. Ένα φρέσκο ενυδρείο θέλει προσοχή. Όχι ότι θα πάθει τίποτα κανείς αν βάλεις βακτήρια, απλά αν δεν έχουν δουλειά θα πεθάνουν και θα έχεις σπαταλήσει τα χρήματά σου.

Εγώ που έχω το ένα ενυδρείο 2μιση μήνες και το άλλο περίπου 1μιση μήνα σε κάθε αλλαγή νερού ή αν μπουκώσει το φίλτρο και το καθαρίσω πάντα βάζω βακτήρια καλού κακού. Μιλάμε για ενυδρεία σε φάση στρωσίματος, με προβλήματα αμμωνίας και νιτρωδών. Δεν θα το κάνω για πάντα αυτό, το κάνω τώρα στην αρχή που είναι φρέσκα τα ενυδρεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν καθαρίζω το φίλτρο κάνω καλό καθαρισμό. τι εννοώ, σφουγγάρια πλύσιμο καλό με νερό βρύσης+ φτερωτή εκτός απο το siporax που απλα το ξεπλένω λιγο σε νερό ενυδρείου. Ποτέ δεν έβαλα βακτήρια μετά απο το καθάρισμα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν έχεις γερή βιολογία δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα σε αυτό το θέμα. Το αν είναι γερή θα το δείς με μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

σφουγγάρια πλύσιμο καλό με νερό βρύσης+ φτερωτή . Aυτα μετα τα βαζεις κατευθειαν παλι μεσα ή τα αφηνεις με αντιχλωριο σε μια ακρη για καποιο διαστημα ;

Link to comment
Share on other sites

όχι μέσα με την μία δεν τα αφήνω στο αντιχλώριο. έχει αντιχλώριο το νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ , επειδη το εχω κανει και εγω αυτο στην φτερωτη του φιλτρου μου αλλα μετα το βυθισα σε νερο με αντιχλωριο για μια ωρα . Για αυτο ρωτω , ισως κουτη η ερωτηση μου .

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , σε μενα τουλαχιστον . Επειτα οσο καιρο ασχολουμαι ( αν μου επιτρεπεται η φραση ) με ενυδρειο , αυτο με τα βακτηρια δεν το γνωριζα .

Δηλαδη σε καθε αλλαγη νερου που εκανα ( μια φορα το μηνα ) οταν ειχα guppy μεσα , συμπληρωνα και βακτηρια . Το μεγαλυτερο ποσοστο απο εσας εδω λετε οτι δεν χρειαζεται . Οκ , δεκτο , εσεις ξερετε παραπανω απο μενα και γω θα διαπιστωσω αυτο που λετε .

Οταν βαλω τα ψαρια μου μεσα ( ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος ) , θα το παρακολουθησω και γω να βεβαιωθω ( συμφωνα παντα με τις μετρησεις μου ) οτι ειναι περιτο .

Για αρχη ευχαριστω για την πληροφορια . Πραγματι δεν το γνωριζα .

Μπορεις εαν θελεις να ριξεις μια ματια εδω απο το 17μην κ μετα....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76555&hl=%E2%E1%EA%F4%E7%F1%E9%E1

Link to comment
Share on other sites

γιατί να αφήσεις το φίλτρο 1 ώρα εκτός; χειρότερη ''ζημιά'' κάνεις έτσι στις αποικίες

Link to comment
Share on other sites

Oxι ολοκληρο το φιλτρο ( για εσωτερικο μιλω εγω ) . Οι θαλαμοι με το βιολογικο υλικο siporax ειναι μεσα στο ενυδρειο . Δεν το αφηνω να στεγνωσει , μονο το πανω μερος που ειναι το μοτερ με την φτερωτη το ειχα σε αντιχλωριο μια και το ελυσα και το ξεπλυνα .

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία χρειάζεται και ροή νερού Γιώργο, εκτός από το να μην στεγνώσει. :) Γι αυτό υποθέτω ότι το ανέφερε ο φίλος πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν καθαριζω τα φιλτρα μου 2 εχω καθαριζω μια το ενα και μια το αλλο ποτε μαζι και ποτε με νερο βρυσης

παντα βγαζω εναν κουβα νερο απο το ενυδρειο και οτι θελω να πλενω η να καθαρισω το κανω με αυτο

νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.....

το σφουγγαρι το ζουλαω στο τελος

και τα υπολοιπα απλα τα ξεπλενω τιποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

ναι χωρίς ροή πάλι χάνεις αποικίες άρα κάνεις ''ζημιά'', αν στεγνώσει χάνεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...