Jump to content

Φυτεμα Hygrophila Difformis


SPYROS81

Recommended Posts

Σημερα αγορασα Hygrophila difformis και ειναι μεσα σε ενα γλαστρακι με κατι σαν σφουγγαρακι μεσα αν το λεω σωστα.Πως να το φυτεψω??Εχω χαλικι ψιλο σε 7εκ βαθος.Στο pet μου ειπαν να το φυτεψω οπως ειναι με το 'σφουγγαρακι'. Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Βγάζεις προσεκτικά το σφουγγαράκι , κόβεις τις σάπιες ρίζες αν έχει (μην τις κόψεις πολύ) και φυτεύεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το υποψιαστηκα φιλε δημητρη!Μα να το βαλω ετσι οπως ειναι μεσα στο υποστρωμα μου εκανε φοβερη εντυπωση ο πετσοπας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά το υποψιάστηκες και καλά έκανες και ρώτησες Σπύρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρακι που λες , πετροβαμβακας λεγεται ;

Δεν ξερω μοιαζει με βρεγμενο πυκνο βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρακι που λες , πετροβαμβακας λεγεται ;

Νομίζω ναι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο απο οσο ξερω ( πετροβαμβακας ) δεν ειναι καλο να ειναι μεσα στο ενυδρειο ( δεν ξερω γιατι βεβαια , αλλα δεν ειναι καλο λενε ) .

Αλλα εχω δει και πολλα ενυδρεια bare bottom με φυτα μεσα , με το γλαστρακι , οπως ειναι δλδ .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα Hygrophila difformis και ειναι μεσα σε ενα γλαστρακι με κατι σαν σφουγγαρακι μεσα αν το λεω σωστα.Πως να το φυτεψω??Εχω χαλικι ψιλο σε 7εκ βαθος.Στο pet μου ειπαν να το φυτεψω οπως ειναι με το 'σφουγγαρακι'. Ισχυει?

Πολλοι το κανουν και ετσι! Εσυ καντο οπως σου ειπε ο Δημητρης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα Hygrophila difformis και ειναι μεσα σε ενα γλαστρακι με κατι σαν σφουγγαρακι μεσα αν το λεω σωστα.Πως να το φυτεψω??Εχω χαλικι ψιλο σε 7εκ βαθος.Στο pet μου ειπαν να το φυτεψω οπως ειναι με το 'σφουγγαρακι'. Ισχυει?

Και βεβαια δεν ισχυει. Ακολουθησε αυτα που σου ειπαν τα παιδια προηγουμενως , εγω απλα ηθελα να προσθεσω οτι η αγορα μιας λαβιδας θα σε βολεψει πολυ στο φυτεμα. Μπορεις να φυτεψεις σε δυσκολα μερη και δεν αναταρασεις καθολου τον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Την ατυχια μου μεσα,στην μεταφορα φαινεται εσπασε κοντα στην ριζα το φυτο.Τωρα που πηγα να την φυτεψω το προσεξα...Τι κανω τωρα παει για πεταμα ή γινεται να πιασει αν το βαλω ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Ουσιαστικα κρεμεται απο μια ινα απο την ριζα,ολο το φυτο.Να το τραβηξω και να το φυτεψω διπλα απο την ριζα θα πιασει δηλαδη το κλωναρι σκετο?

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Το κλωναρι θα βγαζει ριζες,σκεψου οτι ειναι σαν να εχεις παρει κλαδεμα απο καποιον συνχομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ...Οκ τοτε!Αυτο παντως με το συνχομπιστα δεν εχω καταφερει να βρω κανενανα απο ηγουμενιτσα...Αναγκαζομαι και παω γιαννενα να αγορασω φυτα και συχνα δεν εχουν κιολας...Να φανταστεις ακομη κερατοφυλλο ψαχνω.....Τελοσπαντων ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...