Jump to content

Νεος Στο Φορουμ Και Βασικη Ερωτηση


Recommended Posts

παιδια επειδη ειμαι στο ψαξιμο για μπολι κοντα στη περιοχη μου και μαλλον βρηκα καποιον ξερετε αν χρειαζεται αυτος που θα μου το δωσει να εχει καποιες προυποθεσεις συμφωνα με το υλικο του για να ταιριαζει με το φιλτρο μου?(π.χ το σφουγγαρακι του )

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε κατάλαβα πάντως τι εννοείς. Τα πράγματα ειναι απλα. Συναντιέστε, σου δίνει μια ποσότητα απο το μακαρόνι που έβγαλε απο το φίλτρο του, στα γρήγορα του κερνάς τον καφε τον οποίο θα πιείτε σε 10 λεπτα και τρέχεις στο σπίτι για να το βάλεις στο φιλτρο σου. Το σφουγγάρι του τι σχέση έχει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε κατάλαβα πάντως τι εννοείς. Τα πράγματα ειναι απλα. Συναντιέστε, σου δίνει μια ποσότητα απο το μακαρόνι που έβγαλε απο το φίλτρο του, στα γρήγορα του κερνάς τον καφε τον οποίο θα πιείτε σε 10 λεπτα και τρέχεις στο σπίτι για να το βάλεις στο φιλτρο σου. Το σφουγγάρι του τι σχέση έχει;

χαχαχα ωραια απαντηθηκε αυτο ...αν μπορεις πες μου μονο

α. ποση ωρα εχω μεχρι να βαλω το μπολιασμα μεσα

β. πρεπει να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο η καθαρισμο με σκουπα στο βυθο πριν μπολιασω?η πρεπει να το κανω μετα αυτο και αν ναι μετα απο ποσεσ μερες το κανω?

γ. για αντιχλωριο στις αλλαγες νερου χρησιμοποιω το prime seachem το οποιο οπως ξερετε μετατρεπει αμμωνια σε αμμωνιο και αδρανοποιει νιτρωδη και νιτρικα...και γιαυτο δε ξερω μηπως εχω προβλημα στο να μου αλλαξει τη βιολογια μετα το μπολιασμα

δ. μια ωρα μετα απτο prime σε καθε αλλαγη νερου χρησιμοποιω αυτο

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2320/jbl-denitrol

να συνεχισω να το χρησιμοποιω?

ε. μετα το μπολιασμα να κανω μετρησεις? και αν ναι μετα απο ποση ωρα

σας ευχαρισω πολυ ...γινομαι λιγο κουραστικος αλλα εχω χαθει λιγο γτ ειχα μια οικογενοιακη απωλεια πριν 2 μερες αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει και να ειχα κανει απτην αρχη

Link to comment
Share on other sites

έχω σιποραξ μίνι ...

έχω λίγο που χώρεσε στο φίλτρο και το υπόλιπο μέσα στο ενυδρείο μεσα στο σακουλάκι του(κάλτσα)

αν κάνει και ποιό (μέσα από το φίλτρο ή την κάλτσα)ευχαρίστως να σου δώσω μένω γλυφάδα

το δημοσιοποίησα για να πει κάποιος αν κάνει και ποιό μπορώ να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

έχω σιποραξ μίνι ...

έχω λίγο που χώρεσε στο φίλτρο και το υπόλιπο μέσα στο ενυδρείο μεσα στο σακουλάκι του(κάλτσα)

αν κάνει και ποιό (μέσα από το φίλτρο ή την κάλτσα)ευχαρίστως να σου δώσω μένω γλυφάδα

το δημοσιοποίησα για να πει κάποιος αν κάνει και ποιό μπορώ να δώσω.

Αυτο ειναι λαθος που εχεις κανει φιλος,για να λειτουργησει το βιολογικο υλικο πρεπει να ειναι μεσα σε φιλτρο για να υπαρχει ροη νερου.ετσι που εχεις εσυ δεν κανεις τιποτα δυστοιχος..

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει μονο αυτο που ειναι μεσα στο φιλτρο,το υπολοιπο που ειναι χυμα μεσα στο ενυδρειο εκτος φιλτρου ειναι αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...