Jump to content

Μαύρα Στίγματα Στα Φύλλα Των Φυτών


Recommended Posts

42292-Clipart-Illustration-Of-A-Green-Ro



ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 110 λίτρα καθαρά (80*40*50)
- Φωτισμός: 2 λάμπες 28w - 6800K και 1 λάμπα Nature 28w - 4100K για 8 ώρες
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι 1 - 2 mm
- Διοξείδιο του Άνθρακα: έχω κανά μήνα που σταμάτησα το DIY που είχα βάλει
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας αρκετά καλή και περιοδικά χρήση αερόπετρας
- Φίλτρανση: EHEIM 2213 και ένα εσωτερικό μικρό με ενυδρειακό βαμβάκι
- Φυτα: 5-6 Anubias, Christmas moss, Ammania Bonsai, Hygrophyla corymbosa, Hygrophyla Polysperma sunset, Vallisneria Gigantea, Rotala Rotundifolia, eichhornia diversifolia, Hygrophila Difformis, Ludwigia Repens Rubin, Alternanthera reineckii (rosaefolia), Egeria Densa, Moss ball.
- Ψάρια: 10 Καρδινάλιοι, 2 Apistogramma, 6 red cherry, 5 cory panda.
- Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 30% κάθε Κυριακή με 28 λίτρα νερό α/ο και 4 λίτρα βρύσης

Λιπάσματα : Flourish, σίδηρο, κάλιο και nitrogen όλα της Seachem. Τις τελευταίες 10 μέρες μείωσα τις ποσότητες των λιπασμάτων στο μισό ίσως και παρακάτω. Τάισμα πρωί και βράδυ από λίγο με διαφόρων ειδών τροφές και εννίοτε με βιταμίνες και σκόρδο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6.8 - 7
- KH: 3
- GH: 4
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: <1

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera και Tropic Marine

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: Hygrophila Polysperma 'Sunset', Ammania Bonsai, Hygrophila Difformis
- Ιστορικό Φυτού: όλα τα παραπάνω φυτά μπήκαν στο ενυδρείο πριν 19 μέρες (ήταν υγιέστατα)
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Μαύρα στίγματα στα φύλλα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Υπάρχει πιθανότητα να είναι άλγη αλλά περισσότερο ρωτάω μήπως είναι έλλειψη σιδήρου ή καλίου.

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι ενα απο τα βασικα συμπτωματα παραγωγης φωσφορικου σιδηρου.

με απλα ελληνικα πρεπει να εχεις πολλα φωσφορικα στη στηλη του νερου,αν μετρησεις με καποιο αξιοπιστο υγρο τεστ(για αυτην τη μετρηση εγω εμπιστευομαι την api).

μικρες και αρκετα συχνες αλλαγες νερου θα βοηθησουν,δες τι γινεται με τις τροφες που δινεις.(σερα,τετρα τροφες συνηθως ειναι πλουσιες σε φωσφορικα οποτε καλο ειναι να αλλαχθουν).

επισης αν ριχνεις λιπασματα που περιεχουν εστω και λιγο φωσφορο τα κοβεις μαχαιρι μεχρι το προβλημα να φυγει.

παραλληλα μετρας και το νερο τηςε βρυσης μηπως και σου φερνει και αυτο εξτρα φωσφορικα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα υποψιαστεί γιατί το συζητούσα και με άλλο μέλος πριν λίγες μέρες. Θα κάνω καμια μέτρηση για να δω που βρίσκομαι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι τροφές μου είναι sera και tetra. Τις αλλάζω δηλαδή ή μειώνω τις ημέρες και κάποιες άλλες ρίχνω κάποιες άλλες ενδιάμεσα; ποιές τροφές προτείνεις απο κει και πέρα που να μην έχουν φωσφορικά;

Link to comment
Share on other sites

αρχικα κοβεις αυτες που δινεις(και οχι δεν ειμαι μαντης,απλα εχω εμπειρια στα φυτα..χεχε),και παρε κανα 2 τροφες της ocean nutrition,και απο σπυρουλινα μονο της tropical.

ολες οι τροφες περιεχουν φωσφορικα,απλως αυτες το εχουν σε μικρο βαθμο.

παραλληλα κανε και προσεχτικα μερικες φορες σκουπα βυθου,σιγουρα θα σε βοηθησει.

παρε μετρησεις πριν κανεις το οτιδηποτε για να ξερεις στην πορεια που βαδιζεις.

αν το προβλημα παραμεινει ισως χρειαστει να χρησιμοποιησεις για καποιο διαστημα ειτε αντιφωσφορο στο φιλτρο σου,ειτε νερο απο α/ο για να ελλατωσεις το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ομως Πανο δες τις μετρησεις σου και τα συστατικα των τροφων!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ομως Πανο δες τις μετρησεις σου και τα συστατικα των τροφων!

Ρε φίλε, τόση ώρα μου έχουν βγει τα μάτια και δε μπορώ να διαβάσω τα γράμματα στις συσκευασίες!

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι ενα απο τα βασικα συμπτωματα παραγωγης φωσφορικου σιδηρου.

με απλα ελληνικα πρεπει να εχεις πολλα φωσφορικα στη στηλη του νερου,αν μετρησεις με καποιο αξιοπιστο υγρο τεστ(για αυτην τη μετρηση εγω εμπιστευομαι την api).

μικρες και αρκετα συχνες αλλαγες νερου θα βοηθησουν,δες τι γινεται με τις τροφες που δινεις.(σερα,τετρα τροφες συνηθως ειναι πλουσιες σε φωσφορικα οποτε καλο ειναι να αλλαχθουν).

επισης αν ριχνεις λιπασματα που περιεχουν εστω και λιγο φωσφορο τα κοβεις μαχαιρι μεχρι το προβλημα να φυγει.

παραλληλα μετρας και το νερο τηςε βρυσης μηπως και σου φερνει και αυτο εξτρα φωσφορικα...

O φωσφορικός σίδηρος, απο οσο γνωρίζω , παρουσιαζεται οταν υπάρχουν μεγάλες ποσότητες σιδήρου, και φωσφόρου στο νερό, και τα συμπτώματα των φυτών ειναι λιώσιμο των φύλλων ,τα φυλά απο πράσινα αρχίζουν και γινονται καφέ και μετά λιώνουν. ( Σε μετρησεις , po4 > 5 mg/lit kai fe >1-2 mg lit , )

O Φιλος απο τι διακρινω στις φωτογραφίες εχει αρχες bba αλγης, και λογικό ειναι αφου εχει κοψει εστω και το diy co2 , και συνεχιζει να ριχνει λιπάσματα...

Εγω θα προτεινα , να βάλει εστω σε λειτουργια το diy co2, και απο θέμα λιπανσης με τσιγκουνια , λιγο γενικο της seachem .

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Και μενα βασικα αρχη bba μου φαινεται..σαν μικρες τουφιτσες μαυρες βλεπω στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για άλγη μου φαίνετε. Δεν ξαναβάζεις το διοξείδιο; Μόνο καλό θα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβγαλα γιατι υπέθεσα ότι αυτο ήταν η αιτία για κάτι άλγες που είχα. Θα το ξαναβάλω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από τα υπομνήματα για τις αλγες, στις περισσότερες <<θεραπείες>> ανεβάζουν τα ppm του co2. Σε καμιά περίπτωση δεν ευθύνεται το co2 για τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Από τα υπομνήματα για τις αλγες, στις περισσότερες <<θεραπείες>> ανεβάζουν τα ppm του co2. Σε καμιά περίπτωση δεν ευθύνεται το co2 για τις αλγες.

Ευθυνεται το co2 μονο οταν δεν υπαρχει σταθερη παροχη και εχουμε σκαμπανευασματα,οπως πχ με το diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυνεται το co2 μονο οταν δεν υπαρχει σταθερη παροχη και εχουμε σκαμπανευασματα,οπως πχ με το diy co2.

Δεν νομίζω η μη σταθερή παροχή co2 να δημιουργεί άλγη. Επιπτώσεις στην σκληρότητα, ναι. Πιστεύω πως σε μια τέτοια περίπτωση κύρια αιτία δεν είναι το διοξείδιο, αλλά όλοι οι άλλοι παράγοντες που προϊδεάζουν για κάτι τέτοιο. Αν για παράδειγμα έχουμε ένα φυτεμένο με μέτρια έως υψηλα σε απαίτηση φυτά, και του παρέχουμε με DIY co2 Τότε λόγο της μη σταθερής τιμής διοξειδίου θα έχουμε άλγη. Επειδή είναι υψηλότερος ο φωτισμός η επειδή υπάρχουν παραπάνω θρεπτικά συστατικά στο νερό από αυτά που μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά. Στην ουσία έχουμε δυο από τις τρεις παραμέτρους σταθερές, φωτισμός και λίπανση και δεν έχουμε σταθερό Co2. Δεν φταίει η παροχή του διοξειδίου, αλλά η έλλειψη αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια φταιει η μη σταθερη παροχη co2 και το ειδα στην πραξη οταν δουλευα diy.Επισης αν δεις στα αρθρα που εχουμε φτιαξει για τις αλγες σε μερικες το γραφει κιολας και ειναι λογικο γιατι την μια μερα εχεις υψιλο co2 και οσο εξασθενει το μειγμα εχεις λιγοτερο.

Και για να μιλαμε και με αποδειξεις δες το παρακατω αποσπασμα του αρθρου για την bba απο εδω.

Αιτίες εμφάνισης:

Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.
Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.
Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.
Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου.
Γενικά της αρέσουν όπως καταλαβαίνεται η ακραίες καταστάσεις αλλά όχι μόνο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια φταιει η μη σταθερη παροχη co2 και το ειδα στην πραξη οταν δουλευα diy.Επισης αν δεις στα αρθρα που εχουμε φτιαξει για τις αλγες σε μερικες το γραφει κιολας και ειναι λογικο γιατι την μια μερα εχεις υψιλο co2 και οσο εξασθενει το μειγμα εχεις λιγοτερο.

Και για να μιλαμε και με αποδειξεις δες το παρακατω αποσπασμα του αρθρου για την bba απο εδω.

Αιτίες εμφάνισης:

Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.

Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.

Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.

Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου.

Γενικά της αρέσουν όπως καταλαβαίνεται η ακραίες καταστάσεις αλλά όχι μόνο.

Δεν νομίζω η μη σταθερή παροχή co2 να δημιουργεί άλγη. Επιπτώσεις στην σκληρότητα, ναι. Πιστεύω πως σε μια τέτοια περίπτωση κύρια αιτία δεν είναι το διοξείδιο, αλλά όλοι οι άλλοι παράγοντες που προϊδεάζουν για κάτι τέτοιο. Αν για παράδειγμα έχουμε ένα φυτεμένο με μέτρια έως υψηλα σε απαίτηση φυτά, και του παρέχουμε με DIY co2 Τότε λόγο της μη σταθερής τιμής διοξειδίου θα έχουμε άλγη. Επειδή είναι υψηλότερος ο φωτισμός η επειδή υπάρχουν παραπάνω θρεπτικά συστατικά στο νερό από αυτά που μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά. Στην ουσία έχουμε δυο από τις τρεις παραμέτρους σταθερές, φωτισμός και λίπανση και δεν έχουμε σταθερό Co2. Δεν φταίει η παροχή του διοξειδίου, αλλά η έλλειψη αυτου.

Τα ίδια λέμε με διαφορετικά λόγια

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

οι αρχαίοι φταίνε για όλα που έφτιαξαν τα πολλά λόγια. :bigemo_harabe_net-74:

Ερώτηση όταν σταμάτησες το CO2 ελάττωσες την δόση του λιπάσματος;

Link to comment
Share on other sites

οι αρχαίοι φταίνε για όλα που έφτιαξαν τα πολλά λόγια. :bigemo_harabe_net-74:

Ερώτηση όταν σταμάτησες το CO2 ελάττωσες την δόση του λιπάσματος;

Οχι. Το co2 το σταμάτησα πριν κανά μήνα. Πριν κάποιες μέρες είδα τα στίγματα όπως τα περιγράφω στο θεμα μου, πανω στα φύλλα και θεώρησα ότι ήταν αλγη και ότι φταίνε τα λιπάσματα που έριχνα. Εδώ και δέκα μέρες περίπου μείωσα τις δόσεις των λιπασμάτων στο μισό ίσως και λίγο λιγότερο. Οταν είχα το co2 είχα άλγες και θεώρησα ότι τα σκαμπανεβάσματα στην ποσότητα ήταν η αιτία, όπως δηλαδή τα λέει παραπάνω και ο Κώστας. Θα το ξαναρχίσω τώρα μπας και πάρουν λίγο τα πανω τους τα φυτά. Τα νέα φύλλα ειναι μια χαρά αλλα τα παλιά, κυρίως της "ντοματιάς" πέρα του ότι έχουν τα σημάδια, φαίνονται και πιο αδύνατα, πιο λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

το CO2 για εμένα είναι είναι υπεύθυνο για το μπουσταρισμα των φυτών σε συνδυασμό με την σωστή ποσότητα λιπάσματος αν (τυχαία νούμερα) βάζεις 20 co2 και 10 λίπασμα θα καταναλώνεται το λίπασμα, αν βάλεις 10 co2 και συνεχίζεις να βάζεις 10 λίπασμα δεν θα καταναλώνετε γιατί υπάρχει μυημένο co2.

Να το πω αλλιώς, έχεις μια γλάστρα με ένα φυτό, το καλοκαίρι το ποτίζεις κάθε δυο μέρες και λόγο της ζέστης το νερό το έχει ανάγκη. Έρχεται ο χειμώνας και εσύ συνεχίζεις να ποτίζεις κάθε δυο μέρες ενώ το φυτό δεν έχει ανάγκη πλέον από τόσο νερό. Στο χώμα σου από την πολύ υγρασία θα δημιουργηθεί άσπρο χνούδι δηλαδή μύκητες και ίσος βγουν και μερικά βρύα αλλά το φυτό αν δεν σαπίσει σίγουρα δεν θα αναπτυχθεί.

κάτι ανάλογο σημβαίνει και στο ενυδρείο σου υπήρχε περίσσια τροφή και κάποιος πρέπει να την φάει, αφού δεν μπορούν τα φυτά θα την φάνε η αγλης.

Link to comment
Share on other sites

Αρα βάζω διοξείδιο και μειώνω αισθητά τα λιπάσματα; Να τα βάζω όλα αυτα σε πολύ μικρές ποσότητες η μόνο ενα γενικό λίπασμα και τέλος; (Γιατι βάζω και σίδηρο και κάλιο και nitrogen)

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι έχεις καλό φωτισμό.

Τότε αυξάνοντας το CO2 δίνεις έναυσμα στα φυτά να αναπτυχθούν ποιο γρήγορα, αυξάνετε ο μεταβολισμός τους. αυξημενος μεταβολησμός σημένει πως θελουν στο 24ορώ μεγαλύτερη ποσότητα τροφής, άρα περισσότερο λίπασμα.

Aκριβως το αντίστροφο συμβαίνει αν μείωσης το CO2.

τώρα αν βάλεις CO2 και μειώσεις την λίπανση τότε δεν θα έχεις αυτό το μπουσταρισμα των φυτών αλλά το ελαφρός αυξημένο CO2 στο ενυδρείο δεν κάνει κακό αν δεν υπερβεί τα επιτρεπτά όρια, αντιθέτως μειώνεται η δράσει της αλγης.

Όπως και να έχει το μυστικό είναι η σταθερή παροχή του CO2 η αυξομειώσεως γενικά σε φως, λίπανση και CO2 αποσιντονίζουν όλο σύστημα. Επειδή η αλγης είναι ποιο ευκολοπροσαρμοστες στις αλλαγές κανουν την εμφάνιση τους ποιο έντονη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...