Jump to content

Νεο Nano Reef (Νεος Στη Θαλασσα)


commandersotos

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!!! Εχω χρονια στο χομπι αλλα στην Αφρικη....

Λοιπον τον τελευταιο μηνα μου καρφωθηκε η ιδεα να το φτιαξω ενα nano reef!!!!

Το ενυδρειο υπαρχει ηδη (47εκ μηκος*40εκ πλατος*50εκ υψος) ειναι 94λιτρα μικτα...

Τι εξοπλισμο χρειαζομαι γι'αυτα τα λιτρα;;;;;

Χρειαζομαι sump;;;;; ή με ενα εξωτερικο φιλτρο ειμαι καλα;;;;;;

Μπορειτε να μου προτεινεται καποια πραγματακια (π.χ.: φιλτρο, skimmer, φωτισμο κ.λ.π.)

Η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη!!!!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλός ήρθες στα αλάτια!!!

Για εμένα αν σε παίρνει να βάλεις sub βαλε!!δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!!

Ένα άλλο βασικό όμως είναι να μας πεις τι σκέπτεσαι να κάνεις?? Τι έχεις δει και σου αρέσει? Για να ξέρουμε να σου προτείνουμε και τα ανάλογα!!

Πάντως σε αυτές τι διαστάσεις μπορείς να δημιουργήσεις ένα κουκλί!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς το παιδί!Αυτό που λέει ο bloster είναι βασικότατο!Ο εξοπλισμός παίζει,ανάλογα με το τι είδος ενυδρείου θες!Το sump φτιάξ'το!Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!Καλή αρχή και μακάρι να το δεις όπως ακριβώς το έχεις ονειρευτεί!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ζηταω πολλα...αλλα μου αρεσει κατι τετοιο: post-40980-0-20156100-1381687623_thumb.jpeg

Sump δεν νομιζω να με περνει να κανω γιατι το επιλο ειναι καπως μικρο...δεν το ειχα σκεφτει οταν το εφτιαξα: post-40980-0-40061300-1381687946_thumb.jpgpost-40980-0-37347900-1381687949_thumb.jpg

Ευχαριστω παιδια!!!

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά sump φτιάχνεις μέσα!Μικρό μεν,αλλά φτιάχνεις!Αυτό που είδα σαν reference για το τι θες,απαιτεί πάνω απ'όλα καλό φωτισμό,καλή κυκλοφορία και καλό skimming!Αυτά τα τρία πράγματα είναι και τα πιο βασικά στο αλμυρο!Το παράδειγμά σου είναι ένα ενυδρείο υψηλών προδιαγραφών.Ξεκίνα διάβασμα και εξοπλίσου με πολύ υπομονή!Καλή αρχή και πάλι και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως όρισες και απο εμένα...Υπομονή και προσεκτική επιλογή εξοπλισμού..και θα γίνει super...Κάνε sup...Δες αλλά νανο ενυδρεία μελών και θα πάρεις ιδέες για sub, εξοπλισμό,φωτισμό, στήσιμο, ζωντανά...Υπάρχει πολύ υλικό, πολύ εμπειρία και καταπληκτική "αλμυρή" παρέα" έτοιμη για βοήθεια... Αυτή είναι η δική μου εμπειρία απο το ΑQUAZONE!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φιλέ μου.

Απλά θέλει πολύ υπομονή και αρκετή ώριμη σκέψη πριν από κάθε βήμα ως αναφορά τον εξοπλισμό ,

και σίγουρα θα δημιουργηθεί ένα πολύ όμορφο ενυδρείο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που φοβαμαι η επιλογη του εξοπλισμου...θα προσπαθησω αυριο να βγαλω ενα σχεδιο για sump και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω αυριο γιατι δεν ειμαι στο σπιτι τωρα...το tmc v2 600 ειναι αξιοπιστο;;;; κανει για τα λιτρα μου;;;;

Θα μπορεω να το βαλω σε σαμπ πλατης;;;;

Αυτο σκεφτηκα προς στιγμην γιατι φοβαμαι τις πλημμύρες με το αλλο....

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και απο εμενα και επειδη η αρχη ειναι το ημιση του παντος αλλαξε το επιπλο τωρα που μπορεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλου χωρο στο σπιτι για να το βαλω και γι'αυτο τωρα σκεφτομαι να κανω το sump στην πλατη...πιστευω θα καταφερω να το μονταρω το θεμα με το sump απλα χρειαζεται σκεψη προσοχη και τις συμβουλες σας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω βρει καποια σκιμερ...τι προτεινετε;;;;

Το tunze 9002 ή 9004 καινουρια ή το tmc v2 400 μετςχειρισμενο;;;;

Με καλυπτουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου γνωμη θα σου ελεγα να πας σε ενα απο τα δυο πρωτα.

Ειναι...

-μικρα και δεν θα σου πιασουν πολυ χωρο.

-οχι απλα θα καλυψουν τα λιτρα σου αλλα και με το παραπανω

-εχουν πραγματικα πολυ χαμηλη τιμη για την αποδοση τους.Σε αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις καλυτερες επιλογες

Το 9002(το χρησιμοποιω)

-Ειναι απολυτα αθορυβο

-Πολυ ευκολο στο σεταρισμα και σε μερικες μερες εχει ξεκινησει να βγαζει "βρωμα".

-Και πολυ λιγο ρευμα

-Μετα απο διακοπη ρευματος δεν θελει ξανα ρυθμιση και δεν βγαζει μονο νερο στο καπακι

-Λογω των μαγνητων εχεις πολλες επιλογες στην τοποθετηση

-Μεγαλο δοχειο συλλογης

-Πολυ ευκολο στο καθαρισμα αφου λυνεται πολυ ευκολα ολοκληρο.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για το 9004.Οποιο και απο τα δυο να παρεις ειναι πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mad23 για την απαντηση σου...ειχαθει λιγο σχετικα με την επιλογη του δκιμετ...οπως θα ειδες και πιο πανω σκεφτομαι να κανω sump πλατης εχω δει καποια σχεδια...τι λες;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην λες ευχαριστω φιλε μου,χαρα μας να βλεπουμε καινουργια παιδια στο χομπυ μας!

Για το skimmer μην σε απασχολει καθολου...οποιο και απο τα δυο να παρεις θα μεινεις υπερχευχαριστημενος.

Εαν δεν μπορεις η' δεν θες να κανεις sump ειναι πολυ καλη επιλογη αυτο που σκεφτεσαι!

Προσωπικα ειμαι μεγαλος λατρης του φιλτρου πλατης και ειδικα στα σχετικα λιγα λιτρα(μικρες διαστασεις) ειναι ακομα

πιο καλη επιλογη.

Χωρανε πολυ ανετα ολοι οι βασικοι εξοπλισμοι.(θερμοστατες,σκιμμερ,αντλια επιστροφης κτλ)

Θελει ομως να εισαι πιο ψαγμενος-σιγουρος για το τι θες να κανεις-δουλεψεις γιατι μπορει να σε περιορισει σε καποια πραγματα.

Π.χ τοποθετηση δοσομετρκων

Βεβαια σε αυτα τα λιτρα και αυτο που θες να κανεις(ειναι πολυ ομορφο αυτο που φανταζεσαι) για πολυ βασικα πραγματα θα σε καλυπτουν και οι αλλαγες νερου.

Πρεπει να υπολογισεις για τις διαστασεις του φιλτρου πλατης και τις διαστασεις-χωρο που θα σου πιασει και ο εξοπλισμος που θα τοποθετησεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα κοιταω διαστασεις προκειμενου εαν δεν εχω αγορασει κατι οταν το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο να ειμαι σιγουρος οτι ολα χωράνε...

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα κανεις φιλε commander! :thumbup:

Mιχαλης εγω...πες μας αν θες και εσυ το μικρο σου ;)

Σωτήρης :bigemo_harabe_net-100:

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

οποτε αρχιζουμε το μετρημα ξανα και ο θεος βοηθος...!!!

απο αντλια επιστροφη τι να κοιυαξω;;;

1000 ή 2000 λ/ω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η χιλιαρα ειναι καλυτερη-απλουστερη επιλογη σωτηρη

Θα μπορουσες βεβαια να βαλεις και 2.000 με 2 εξοδους ωστε να γλυτωσεις και απο κανεναν εξτρα κυκλοφορητη.

Υπολογισε ομως και τον ογκο της 2000 που ειναι συνηθως μεγαλυτερος

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...καλο αυτο με τις 2 εξοδους αλλα επειδη το σαμπ θα ειναι πλατης λιγο δυσκολο... πιστευω με 2 nano coralia 900 να ειμαι ενταξει απο θεμα κυκλοφοριας... :unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Την πλατη θα την αφηνες οπως το εχεις σχεδιασει σωτηρη.

Απλα στην εξοδο της αντλιας θα εβαζες καποιο Pvc η' κατι τετοιο σε σχημα Υ και να ρυθμιζονται οι ακρες για την κατευθυνση :thumbup:

Καλυτερα ομως να πας στις coralia,που σκεφτεσαι. ;)

Τοτε μια χιλιαρα θα σου κανει πολυ καλη δουλεια.

Επειδη οι διαστασεις ειδα ειναι κοντα σε κυβο η 2.000αρη χωρις 2πλη εξοδο ισως να ειναι πολυ δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...