Jump to content

Νεο Nano Reef (Νεος Στη Θαλασσα)


commandersotos

Recommended Posts

αυτο σκεφτηκα και γω γιατι στι 500αρι εχω 3000λ/ω και μου το κανει πληντηριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια βρηκα αυτο το κιτακι http://www.aquastyleonline.com/products/Aquarium-24-LEDs-DIY-Kit.html

Τι λετε θα με καλύψει; ;;;

Τελικα οι διαστασεις του ενυδρειου θα ειναι 50*40*50 (Μ*Π*Υ) ή να κοιταξω κατι αλλο;;;

Και βρηκα και ενα diy απο χομπιστα με 12 cree power leds 6 white και 6 blue των 5watt και ειναι 40*40 εκ.

Τελικα πολυ δυσκολο το κομμάτι του φωτισμου...

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωτηρη θα σε καλυψει μια χαρα.Και στις διαστασεις σου αλλα και οσον αφορα στις επιλογες κοραλιων

Ειναι πολυ καλη επιλογη! :thumbup:

Ειναι οντως αρκετα πολυπλοκο το θεμα φωτισμος.

Αν μπορεις να το κανεις 50χ50χ50 θα ειναι ακομα καλυτερα.

Ποιες ειναι οι μεγαλυτερες διαστασεις που μπορεις να δωσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις του θα ειναι 50*50*50 απλα το κυριως ενυδρειο θα ειναι 50*40*50 λογω του φιλτρου πλατης....δεν με παιρνει αλλο παραπανω :bigemo_harabe_net-88:

Αν το μεγαλωσω λιγο ακομη πραγματικα μετα δεν θα μπορω να καθισω με παρεα στο σαλονι....δεν θα χωραμε... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 εκ. πλάτος για την πλάτη νομίζω είναι λίγο. Το δικό μου είναι 40*50*45. Τα 50 είναι πλάτος εκ των οποίων τα 15 είναι η πλάτη και 35 το πλάτος στο main. Tα 15 εκ. μπορώ να πω οτι είναι οριακά ώστε να τοποθετήσεις εξοπλισμό και να μπορείς να το καθαρίζεις. Στο δικό μου έχω βάλει, skimmer, θερμοστάτη, αναπλήρωση, λίγο βράχο, chaeto, αντλία επιστροφής, σωληνάκια δοσομετρικών, εσωτερικό φίλτρο με ανθρακα και uas. Τελευταία κάνω και εκκόλαψη αρτέμιας. Τελικά...κάνεις πολλά πράγματα σε μια πλάτη ή ένα sub! Δες αν μπορείς να δώσεις 5 εκ βάθος. Αν το ήξερα απο την αρχή, θα έδινα και εγώ, λίγο παραπάνω μήκος και πλάτος τόσο στην πλάτη όσο και στο main.....(και μου τα λέγανε.... :headonwall: )Θα ήταν πιο βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πλατος δεν μπορω να δωσω δυστυχως :(

Ισως να μεγαλωσω λιγο το πλατος του σαμπ...εχω μετρησει τα παντα (σκιμερ, αντλιες κλπ κλπ) και τα χωραει ολα και το καθενα σε δικο του διαμερισμα....

Ελπιζω να μην εχω προβλημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα!!!!

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το εξης φωτιστικο maxspect g2 110w για το nano που στηνω...τι λετε ειναι καλο;;; κανει δουλεια;;; ή να παω σε diy;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!!

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το εξης φωτιστικο maxspect g2 110w για το nano που στηνω...τι λετε ειναι καλο;;; κανει δουλεια;;; ή να παω σε diy;;

καλο ειναι θεωρω οτι σου κανει

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρω αξιολογησεις για το συγκεκριμενο φωτιστικο και βρισκω μονο για razor... :bigemo_harabe_net-88:

Μηπως ειναι παλια σειρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρω αξιολογησεις για το συγκεκριμενο φωτιστικο και βρισκω μονο για razor... :bigemo_harabe_net-88:

Μηπως ειναι παλια σειρα;;;;

ε κε?

Link to comment
Share on other sites

ε κε?

δεν υπαρχει προβλημα αν ειναι παλια σειρα...απλα θα ηθελα να διαβασω εντυπωσεις απο καποιον που το εχει χρησημοποιησει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχω κολλησει λιγο στο πως να σχεσιασω το sup πλατης...το σκεφτομαι καπως ετσι οπως στη φωτογραφια αλλά δεν ξερω πως και που να βολεψω αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα...καμια ιδεα κανεις;;; μηπως να κανω αλλιως τη διαταξη;;; το μηκος ειναι 50 cm και τα τριαντα θα γινουν δυο διαμερισματα για αντλια επιστροφης και skimmer...ακουω προτασεις....

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

post-40980-1387037256,1433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα προχειρο σχεδιο...θα πρεπει να βαλω και αλγη chaeto;;;;

Ριξτε καμια ιδεα οι εμπειροι γιατι τα εχω μπερδεψει λιγακι...:unsure::unsure::unsure::(:(

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

post-40980-1387062965,1564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτος σκιμερ δευτερος ανθρακα αντιφωσφωρο τριτος χαετο τεταρτος αντλια επιστροφης.ο θαλαμος με την χαετο να ειναι σκουρος για να μην φευγει το φως τωρα τις διαστασεις οσο μποεεις μεγαλυτερς. Το σφουγγαρι δεν το χρειαζεσε μονο προβληματα θα σου κανει μαζευει νιτρικα καργα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτος σκιμερ δευτερος ανθρακα αντιφωσφωρο τριτος χαετο τεταρτος αντλια επιστροφης.ο θαλαμος με την χαετο να ειναι σκουρος για να μην φευγει το φως τωρα τις διαστασεις οσο μποεεις μεγαλυτερς. Το σφουγγαρι δεν το χρειαζεσε μονο προβληματα θα σου κανει μαζευει νιτρικα καργα.

Ουτε ενυδρειακο βαμβακι να βαλω;;;;

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε όχι....ελεύθερη ροή και άνθρακα με αντιφώσφορο μόνο!Εννοείτε και το skimmer έτσι...;!

συμφωνο με τον παππου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer ειναι 1000% οτι θα μπει...λεω να παρω το tunze 9002...λετε να θελω μεγαλυτερο;;;

Main και sub θα ειναι 125 ή 137 λιτρα συνολο...το main σιγουρα 100...τωρα το sub παιζει αν θα ειναι 25 ή 37...το ψαχνω ακομη...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια...:):):):) και ειχα αγχωθει για το πως θα τα βολεψω...βεβαίως ολα αυτα θα γινονται σιγα-σιγα γιατι τα μπικικινια ειναι μετρημενα...ευτυχως που βρηκα και μεταχειρησμενο φωτιστικο και ψυκτικο (maxspect g2 110 watt & teco tr10 που λεω να του βαλω την μαμα αντισταση και τη uv δηλαδη να το κανω tc10) γιατι αλλιως ουτε σε δυο χρονια δεν θα το εστηνα....:mellow::mellow::mellow:

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι...

Τα λεφτά είναι πολλά για να αγοράσεις πράγματα και να στήσεις ένα καλό θαλασσινό με την μια!

Υπομονή και όλα θα γίνουν σιγά σιγά...!

Δες πάντως και το 9004 ...

Αν πάει μακριά η βαλίτσα του stock,μπορείς να παίξεις και με ένα refugium και να ξενοιάσεις από νιτρικοφωσφορικά μια και καλή!

Έχεις χρόνο πάντως για να τα σκεφτείς αυτά.....!

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι...

Τα λεφτά είναι πολλά για να αγοράσεις πράγματα και να στήσεις ένα καλό θαλασσινό με την μια!

Υπομονή και όλα θα γίνουν σιγά σιγά...!

Δες πάντως και το 9004 ...

Αν πάει μακριά η βαλίτσα του stock,μπορείς να παίξεις και με ένα refugium και να ξενοιάσεις από νιτρικοφωσφορικά μια και καλή!

Έχεις χρόνο πάντως για να τα σκεφτείς αυτά.....!

Refugium;;;;;

Πως το κανουμε αυτο:huh::huh::huh:

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...