Jump to content

Μία Βοήθεια


Αργύρης Π

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά παρατήρησα σήμερα πως ένας από τους δίσκους μου έχει κάτι σαν σπυράκι , το είχα δει και σε άλλον δίσκο πριν καιρό αλλά την άλλη μέρα δεν υπήρχε και έτσι δεν ανησύχησα αλλά είναι το ίδιο πράγμα και σκέφτηκα πως κάτι συμβαίνει !

Η φώτο είναι η καλύτερη που μπόρεσα να βγάλω .

post-49005-0-45014100-1381697948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να εχεις σπασει σπυρακι και βγανει πυον;

Link to comment
Share on other sites

Όχι σαν να έχει απλά ένα σπυράκι, από συμπεριφορά κανονικότατη καμία διαφορά .

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αργυρη καλησπερα με τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει νομιζω οτι ειναι η ασθενεια παρασιτο δηλαδη που λεγετε Ich

παρακολουθα εαν θα βγαλει και αλλα και εαν ξυνετε...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ich δεν θα ειναι μονο ενα και μονο στο κεφαλι! Για δες εδω και πες μου ειναι το ιδιο; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88898&p=846375

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ich είναι ούτε h.i.t.h. δεν είναι στο κεφάλι ούτε σε αυτό ούτε στο προηγούμενο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγες παραπανω λεπτομερεις π.χ τρωει?

και εαν εχει αλλαξει κατι στη συμπεριφορα του δηλαδη το εχει πανω του και ειναι σαν να μην τρεχει τιποτα?

και η φωτο σου δεν ειναι και οτι καλητερο εαν μπορεις καμια καλυτερη

πιο καθαρη εννοω...

Έγινε επεξεργασία - xenakisteo
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι κοντά στο κεφάλι το έχω περάσει το hith και το ψάρι μου εκτός από το σπυρί δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα !

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά είναι φυσιολογική τρώει, κολυμπάει κανονικά , δεν ξύνεται , δεν κρύβεται .
Θα προσπαθήσω για καλύτερη φώτο

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Το αλλο ψαρακι που ειδες τελικα τι απεγινε; Το βλεπω με καθετες μπαρες ειναι ψιλοστρεσαρισμενο ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο ψαράκι είναι μια χαρά δεν έχει ούτε σημάδι στο σημείο ούτε κάτι άλλο παρουσίασε !
Το συγκεκριμένο ψάρι το έχω περίπου χρόνο ++ και ποτέ δεν έφυγαν οι μπάρες του !

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε ισως να ειναι κατι περαστικο! Αν δεν εχεις παρατηρησεςι περιεργη συμπεριφορα του στιλ δεν τρωει, κρυβεται, ειναι επιθετικο κτλ. ισως να ειναι και απο καποιο χτυπημα! Παρακολουθα το να δεις μηπως φυγει. Βαλε μια καλυτερη φωτο μπας και δουμε τι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή που μιλάμε ένα ζευγάρι κολλάει αυγά πάνω στην ρίζα :bigemo_harabe_net-113:

Πάντως το ψάρι μόλις έφαγε στο πολύ χαλαρό την μοσχαροκαρδιά του ! :bigemo_harabe_net-112:

Παιδιά το παλεύω για καλύτερη φώτο ευχαριστώ για την βοήθεια !

Θα παρακολουθώ και θα ενημερώνω !

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ομως μηπως καποιος αλλος εχει κατι αλλο αν σου πει!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι εχει φαει χτυπημα απο το ζευγαρι γιατι ηθελαν ενα μερος για τα αυγα και

δεν αφηναν κανενα αλλο ψαρι να παει εκει οπως και τωρα θα ειναι επιθετικα προς τα αλλα

ψαρακια σου για σκεψου το λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω έχω γεννήστρα 100 λίτρων αλλά είναι πιασμένη από 2 γεωφάγους που θέλω να δώσω σε κάτι φίλους !

Έχω κάνει και γέννες και γενικά δεν έχω προβλήματα εδώ και πολύ καιρό ! Από αύριο μεθαύριο που θα αδειάσει η γεννήστρα θα μπει το ζευγάρι , εννοείτε πως θα δω πως τα πάνε τα αυγά πρώτα ! Δεν θέλω να τα πάρω όσο υπάρχουν τα αυγά για να μην τα στρεσάρω επιπλέον !
Αλλά αφού αρχίσανε ξανά τις γέννες δεν θα σταματήσουν σύντομα !

Link to comment
Share on other sites

αργυρακο,δεν νομιζω οτι ειναι κατι ,,ισως απο καποιο χτυπημα η ξυσιμο,,,κατα καιρους βλεπουμε τα δισκακια μας με περιεργα σημαδακι,,προσφατα ενας δικος μου εβγαλε ενα ασπρο σπυρακι πανω στα βραγχια,,,εκει να δεις,,,,μετα απο 2-3 μερες εφυγε,,,

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται κατα καιρους και ενας δικος μου βγαζει ενα σπυρακι .Στην αρχη ειχα βαλει αλατι και τετοια -αλλα μετα ειδα οτι απλα κανει τον κυκλο του και φευγει..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς Αργύρη, είναι κάτι σύνηθες , κάνε μόνο μια καλή αλλαγή νερού και θα φύγει..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές !

Αλλαγή θα κάνω, να προσθέσω και discus trace όπως κάνω πάντα ή όχι !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές !

Αλλαγή θα κάνω, να προσθέσω και discus trace όπως κάνω πάντα ή όχι !

Να κάνεις ότι κανείς πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι .

Τα ψάρι σήμερα δεν έχει απολύτως τίποτα ούτε ίχνος από το σπυρί ούτε κάποιο σημάδι στο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...