Jump to content

Eheim Vs Fluval


ilias ts

Recommended Posts

Έχω δυο fluval 206, ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος, οποιοδήποτε μεγαλο ενυδρειο και να έφτιαχνα θα επέλεγα ξανα fluval. Πολυ πρακτικά στη συντήρηση τους, λειτουργικά στη χρήση τους, αξιόπιστα και το βασικό εχουν πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία θα πώ τα eheim. όπως το eheim profesional 3 to electronic 2078 παραθέτω αυτο

Εξωτερικό φίλτρο ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενο. Είναι κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα.

  • Κυκλοφορία: 1850 λίτρα/ώρα.
  • Κατανάλωση ρεύματος: 10-35 Watt.
  • Χωρητικότητα κάδου: 14,5 λίτρα.
  • Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα
Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία θα πώ τα eheim. όπως το eheim profesional 3 to electronic 2078 παραθέτω αυτο

Εξωτερικό φίλτρο ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενο. Είναι κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα.

  • Κυκλοφορία: 1850 λίτρα/ώρα.
  • Κατανάλωση ρεύματος: 10-35 Watt.
  • Χωρητικότητα κάδου: 14,5 λίτρα.
  • Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εταιρειες ειναι αξιοπιστες!

Το fluval ειναι πιο ευκολοχρηστο στο καθαρισμα λογω των σφουγγαριων που περνα πρωτα το νερο απο αυτα,

αλλα και των καλαθιων αφου δεν χρειαζεται διχτακι

Στο eheim αν βαλεις σφουγγαρι σαν προφιλτρο πρεπει να βγαλεις ολο το βιολογικο για να το καθαρισεις

Ασε που στην μεταφορα για καθαρισμα κουβαλας μαζι τους σωληνες με τα βανακια

Επισης προτιμω τους μαυρους σωληνες του fluval και ακομα περισσοτερο τους διαφανους στην καινουργια σειρα

Οι πρασινοι του eheim μου την σπανε,

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το fluval 406 1250 litr/ ωρα απο το 1992 κου δουλευει συνεχως,ουτε λαστιχο απο το καπακι εχω αλαξει ουτε φτεροτη.

Ειναι ακομη αψογη και αθορυβη!

Αυτο ειναι αξιοπιστια.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω eheim classic 4 2217 και 1 2250 και δουλευουν πανω απο 10 χρονια ασταματητα χωρισ το παραμικρο προβλημα αλλοι τα εχουν πανω απο 20 . Αυτο που δεν καταλαβαινω γιατι εχεται διαμαχες μεταξυ σας ο καθενας παιρνη οτι νομιζει καλυτερο .!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα ειδος διαμαχης! Εγω τουλαχιστον απο μερια μου τετοιες συζητησεις τις απολαμβανω!

Ειχα την τυχη λοιπον να εχω και τις 2 εταιρειες! Το fluval με καλυψε απο πολλες μεριες πολυ περισσοτερο απ οτι το eheim και νομιζω το αναφερω καθαρα πιο πανω στην συγκριση που παραθετω σε σχεδον 2 ομοια φιλτρα!

Δεν ειναι οτι εχω fluval και υποστηριζω fluval. To φιλτρο μου αυτη την στιγμη ειναι ασχετο με τις 2 προαναφερθεισες εταιρειες και παρολο που δεν με καλυπτει οσο θα με καλυπτε ενα fx5 που λιγουρευομουν δεν μπορω να πω οτι ειναι κακο!

Οταν ομως με ρωτανε και επειδη αυτο θα το διαβασουν κι αλλοι ανθρωποι λεω την γνωμη μου για τις 2 εταιρειες!

Η classic της eheim εχει μεινει πισω με καδους χωρις θηκες, με ακαμπτες σωληνες, με μεταλικα κλιπσακια που στραβωνουν, με καπακια που δυσκολα βγαινουν μεχρι να αποσυμπιεστουν, με το συστημα τραβα-ρουφα-φυσα για να ξεκινησει, με τους σωλησες να κρεμονται απ το καπακι και τον καδο και απ το ενυδρειο και πολλα αλλα σε σχεση με την σειρα της fluval 106, 206 κλπ που τα φιλτρα της ειναι πιο φιλικα προς τον χρηστη και ολα τα προαναφερθεντα δεν υπαρχουν!

Απ την αλλη, η σειρα της eheim, η professionel, που εχει τελειοποιησει αυτα τα πραγματα ειναι πανακριβη!

Πχ το 2078 που αναφερει ο φιλος πιο πανω εχει 310 ευρω ενω το ας πουμε αντιστοιχο της fluval το fx 5 kanei 200 και γυρναει σχεδον 1200 λιτρα παραπανω, χωραει 6,5 λιτρα παραπανω στον καδο, κανει για ενυδρεια 800 λιτρα παραπανω, εχει την ιδια εγγυηση και εχουν σχεδον το ιδιο μηκος! Και δεν ειναι και το τελευταιο κομματι και θεωρειται παλιο μιας και εχει βγει το fx6!!!

Ε οχι ρε παιδια, καλη η eheim αλλα fluval και παλι fluval!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος eheim 2236 2215 2217 Όλα τα έχω πάρει μεταχειρισμένα. Αυτό γιατί μου έβγαιναν ποιο φτηνά από τα DIY που φτιάχνω. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έδινα τα χρήματα που ζητά η eheim. Αν σκεφτεί κανείς πως με τα χρήματα που ζητά η εταιρία σε ένα μεγάλο μοντέλο της, είναι τα ίδια σχεδόν με την τιμή που έχει ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι. Έλεος, ένας κουβάς με μια αντλία είναι. Ας αναλογιστούμε τι πληρώνουμε και τι παίρνουμε. Όσο για την αξιοπιστία, τα DIY που έχω φτιάξει με κινέζικες αντλίες δουλεύουν το ίδιο καλά για πολλά χρόνια μέχρι στιγμής. Επίσης τα θεωρώ δύσχρηστα τα οικονομικά μοντέλα. Φυσικά αν πότε θα αγόραζα καινούργιο φίλτρο δεν θα έπαιρνα eheim μόνο για οικονομικός λόγους. Άλλωστε όλες οι εταιρίες βγάζουν καλά φίλτρα, ακόμα και τα κινέζικα είναι αρκετά αξιόπιστα. Αν γίνετε η σωστή συντήρηση γιατί να χαλάσει; Προτιμώ ένα εύχρηστο φίλτρο με τους κάδους του με τα εξαεριστηκα του τα σωστά βανακια του.

Μόνο στη αγορά καινούργιου, που δεν θα κάνω ποτέ. :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπερνα κινέζικο η κινέζικη αντλία καθαρά λόγο κατανάλωσης ρεύματος. Συνήθως για την ίδια απόδοση σε λίτρα την ώρα έχουν την διπλάσια κατανάλωση. άρα σε βάθος χρόνου θα πληρώσεις πιο πολλά σε σχέση με ένα πιο ακριβό αλλά με μικρότερη κατανάλωση. μην ξεχνάμε οτι το φίλτρο δεν σταματάει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπερνα κινέζικο η κινέζικη αντλία καθαρά λόγο κατανάλωσης ρεύματος. Συνήθως για την ίδια απόδοση σε λίτρα την ώρα έχουν την διπλάσια κατανάλωση. άρα σε βάθος χρόνου θα πληρώσεις πιο πολλά σε σχέση με ένα πιο ακριβό αλλά με μικρότερη κατανάλωση. μην ξεχνάμε οτι το φίλτρο δεν σταματάει ποτέ.

Σε αυτό έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για το fluval δεν ξέρω αλλά όποτε δοκίμασα άλλες εταιρίες είχα προβλήματα ενώ με την eheim ποτέ!

Για την δυσκολία συντήρησης πάντως θα συμφωνήσω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πως και τα 2 φίλτρα-μάρκες είναι πολύ αξιοπιστες και ισάξια!

Θα επιλέξω fluval όπως και αγόρασα διότι

- έχει μεγαλύτερη κυκλοφορία

- έχει καλύτερη χωροταξία

- πολύ πιο εύκολο στο καθάρισμα

- η τιμή του είναι αρκετά φθηνότερη

Είναι πιο value for money !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν εχω fluval,αλλα απο οτι ακουω εδω μεσα ειναι το ιδιο αξιοπιστα με τα φιλτρα της eihem.Ομως μιας και η συγκριση ειναι αναμεσα σε εταιριες και οχι σε φιλτρα ,να πω οτι η eihem ειναι μακραν ποιο μπροστα απο την fluval ,γιατι εχει περισσοτερες λυσεις για τα ιδια λιτρα ενυδρειου ....η fluval διαθετει στην αγορα μονο μια σειρα φιλτρων 106,206 κτλ , τα οποια ο καθενας μπορει να τα συγκρινει μεσα απο 6 σειρες παρομοιων αλλα διαφορετικων φιλτρων της eihem- aquacompact,classic,experience,eccopro,profesional3,profesianal3e........τωρα συνηθως ολες οι συγκρισεις δεν γινοντε σωστα μιας και συνηθως χρηστες της fluval(δεν γνωριζω για ποιο λογο),συγκρινουν οπως σε παραπανω ποστ ,μονο 1-2 σημεια του φιλτρου που θελουν με καποιο φιλτρο απο την eihem ......επεισης να αναφερω οτι μιας και η eihem εχει πολυ περισσοτερες λυσεις για την επιλογη φιλτρου,σιγουρα εχει μια ποιο οικονομικη λυση για σενα ,Η αντιθετα σιγουρα εχει μια ποιο'' luxury ''λυση........γενικος με την eihem ,εχεις απειρες λυσεις σε αντιθεση με την fluval ,που αναγκαστικα πας με τα νερα της εταιριας!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολοι συγκρινουν την μοναδικη σειρα της fluval με την classic σειρα της eihem ,και λενε ''τα fluval εχουν μεγαλυτερη ροη και εχουν και καδους''

μου φενετε πραγματικα αστειο γιατι στα ιδια watt και για ιδια λιτρα ενυδρειου η πολυ οικονομικοτερη σειρα eccopro της eihem εχει πολυ καλυτερη ροη και καδους,αλλα και στην σχετικα οικονομικη σειρα experiance(παλια profesional) η συκριση απλα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!μα ποιο φιλτρο της fluval να συγκρινεις ας πουμε το experiance250 της eihem .........σε ροη ,σε καδο,σε κατανολοση,σε μανομετρικο,σε ποιοτητα και ευκολιες,σε ΤΙΜΗ?????γιατι να παρουμε για συγκριση μονο την σειρα classic.......

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Συγκρινουμε τα fluval με τη σειρα classic γιατι ειναι πιο κοντα στην τιμη

Οι αλλες σειρες της eheim ξεφευγουν

Αν ειχες ενα ενυδρειο 400 λιτρα ποιο θα επαιρνες το 2080 η το fx5;

Τις εμπειριες μας λεμε δεν εχουμε κανενα συμφερον να διαφημισουμε καποιο απο τα δυο

Οποιο θελεις παιρνεις

Φιλικα Βασιλης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα το ενυδρείο που λες σε λίτρα με δίσκους το 2080 αν το είχα φουλ φυτεμένο με καρδινάλιους κάποιο άλλο με μικρή ροή

Αν είχα αφρικανες τοτε και μονο τοτε ίσως έπαιρνα το fx5

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω ειναι οτι για παραδειγμα για ενυδρειο 100-200 λιτρα η fluval βγαζει 1-2 φιλτρα ενω η eihem βγαζει τουλαχιστον 10!!!!!!και τα 5 απο αυτα ειναι στα ιδια λεφτα με τα 1-2 της fluval...............η classic δεν ειναι η φθηνοτερη σειρα της eihem ,ουτε η ποιο συγκρισιμη με την 1 και μοναδικη σειρα της fluval....με την fluval συγκρινετε η σειρα eccopro της eihem,ο οποια δινει τα ιδια και καλυτερα συγκρισιμα στοιχεια (ροη,μανομετρικο,καδο κτλ),και ειναι με διαφορα φθηνοτερα φιλτρα..........

συνοψιζοντας ξαναλεω....ισως τα φιλτρα της fluval ειναι το ιδιο ποιοτικα με της eihem,αλλα οι δυο εταιριες στο θεμα φιλτρα δεν συγκρινοντε ΚΑΝ!!!!!

αν μου φερεις πχ το 206 της fluval ,στα ιδια λεφτα η eihem εχει 3-4 λυσεις!!!!!!!οχι μονο το 2213

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω το Flouval 206 με εχει βολεψι ΤΡΟΜΕΡΑ παρα πολυ ευκολο στο καθαρισμα και -και -και μονο οι σολινες μου το χαλανε λιγο ειναι σαν σπιραλ ποιο πανω ειχατε γραψι οτι αλαζονται πως τους αλαζω??

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα eheim το οποιο κληρονομησα.Απο την πολυκαιρια κ την κακη συντηρηση οι ταχυσυνδεσμοι ραγισαν λογω του οτι το πλαστικο πολυμεριστηκε.Περαν του οτι ο ταχυσυνδεσμος δεν υπηρχε πουθενα on hand ειχε κοστος 17-20 το σετ.Ενα για αναρρόφηση κ ενα για καταθλιψη 40 ευρω σχεδον.Κοιταζω fluval 5 το σετ!!

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινουμε τα fluval με τη σειρα classic γιατι ειναι πιο κοντα στην τιμη

Οι αλλες σειρες της eheim ξεφευγουν

Αν ειχες ενα ενυδρειο 400 λιτρα ποιο θα επαιρνες το 2080 η το fx5;....

σχεδον μιαμιση φορα ακριβοτερο το eheim δεν ειναι και τοσο κοντα στην τιμη.

Ωστοσο στα συγκεκριμενα, το fx5 δεν εχει κατι σοβαρο που να δικαιολογει την επιλογη του.

Η δαιφορα αρχικης τιμης αγορας (200 εναντι 300), υπερκαλυπτεται σε λιγα χρονια απο τη μεγαλη διαφορα στην καταναλωση ενεργειας.

Η υπολειπομενη παροχη του 2080 (1200 εναντι 2000l/h) ειναι υπεραρκετη για το 400αρι. Το spray bar νομιζω οτι κανει καλυτερη δουλεια. Η διπλη αναρροφηση θεωρω οτι βοηθαει παρα πολυ στο σωστο σχεδιασμο σε αυτα τα μεγεθη. Εν παση περιπτωση, απο το φιλτρο ζητας φιλτρανση (ογκο) και οζι κυκλοφορια νερου, που μπορεις να την κανεις και με εναν απλο κυκλοφορηττη.

Τελος η επιπλεον χωρητικοτητα του fx5 (31lt εναντι 13,5) εξανεμιζεται αφου τα 25λτ ειναι σφουγγαρι και μονο 6λτ ειναι διαθεσιμα για καθαρα βιολογικο υλικο. Σε δοκιμη που ειχε γινει το 2080 αποδειχτηκε πολυ αποτελσματικοτερο στην αποδομηση της NH3 εναντι του fx5.

Οποτε εγω στο 400αρι επελεξα αβλεπη το 2080.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

Και γω στο 400αρι με τους δισκους το 2080 ειχα, εσκασα μετρητα 300ευρω και το πηρα, αλλες εποχες τοτε......

Τωρα θα επαιρνα το fx5 με κλειστα ματια, μεταχειρισμενο με ενα 100σταρι και θα βολευομουν μια χαρα

Το πολυ πολυ να εβγαζα κανα σφουγγαρι, αν και τα σφουγγαρια μετα απο καποιο διαστημα μια χαρα βιολογια κρατουν

Αυτο με την καταναλωση αστο θελει πολυ κουβεντα, οπως ειπες κι εσυ σε λιγα χρονια "ποιος ζει ποιος πεθαινει"

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

αν και τα σφουγγαρια μετα απο καποιο διαστημα μια χαρα βιολογια κρατουν

Αυτο με την καταναλωση αστο θελει πολυ κουβεντα, οπως ειπες κι εσυ σε λιγα χρονια "ποιος ζει ποιος πεθαινει"

δεν χρειαζονται καποιο διαστημα. Στο ιδιο διαστημα με τα υπολοιπα υλικα αναπτυσσεται η αντιστοιχη βιολογια.

ΚΑι δεν ειναι τοσο ευτελη οσο νομιζουν οι περισσοτεροι. Στο δικο μου 2080 στα 2 απο τα 3 καλαθια εχω ακομα σφουγγαρια (και πλεον εχω αρκετα ψαρια).

Τα χρονια περνανε πολυ πιο γρηγορα αποτι νομιζεις.... ΠΑιρνεις κατι φθηνο τωρα για να κανεις τη δουλεια σου και το πληρωνεις ξαθε μερα ειτε με χρονο (δυσκολο στη λειτουργια) ειτε με χρημα (κοστοβορο). Στο τελος, χωρις να το εχεις καταλαβει το εχεις πληρωσει πολυ περρισοτερο αποτι αν αγοραζες το καλυτερο (και ακριβοτερο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...