Jump to content

Eheim Vs Fluval


ilias ts

Recommended Posts

δεν χρειαζονται καποιο διαστημα. Στο ιδιο διαστημα με τα υπολοιπα υλικα αναπτυσσεται η αντιστοιχη βιολογια.

ΚΑι δεν ειναι τοσο ευτελη οσο νομιζουν οι περισσοτεροι. Στο δικο μου 2080 στα 2 απο τα 3 καλαθια εχω ακομα σφουγγαρια (και πλεον εχω αρκετα ψαρια).

Τα χρονια περνανε πολυ πιο γρηγορα αποτι νομιζεις.... ΠΑιρνεις κατι φθηνο τωρα για να κανεις τη δουλεια σου και το πληρωνεις ξαθε μερα ειτε με χρονο (δυσκολο στη λειτουργια) ειτε με χρημα (κοστοβορο). Στο τελος, χωρις να το εχεις καταλαβει το εχεις πληρωσει πολυ περρισοτερο αποτι αν αγοραζες το καλυτερο (και ακριβοτερο).

Eσυ εκανες την συγκριση για τον καδο των δυο φιλτρων, οποτε ερχεσαι στα λογια μου

Με τα σφουγγαρια εχουμε ιδια βιολογια με το 2080

Σε μενα το λες; 48 ετων ειμαι φιλε μου.......

Ξερω πολυ καλα τις επιλογες που κανω

Τελος παντων κι εγω το 2080 ειχα φιλε πριν 5 χρονια, υποστηριζε οτι θες εγω σου ειπα οτι τωρα θα επαιρνα το fx5 με κλειστα ματια, μην κανουμε προσωπικο διαλογο......

Σε φιλικο τονο μιλαω, μην παρεξηγηθουμε, Καλο μηνα!

Link to comment
Share on other sites

ειχα fluval 10+ χρονια και δεν εβγαλε τπτ.εχω eheim 2213 και αλλαξα μεσα σε 3 χρονια δυο φορες φτερωτη.συμπερασμα παρτε οτι θελεται το αν χαλασει ειναι τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εταιρειες ειναι πολυ καλες και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει ή μια απο την αλλη!

Η fluval δεν εχει μονο αυτα τα φιλτρα, εχει και την σειρα G.

Eγω προσωπικα εμπιστευομαι τη fluval με κλειστα ματια και ειμαι και πολυ πιο ευχαριστημενος απο αποψη κοστους, χρηστικοτητας, σερβις κτλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Α και κατι που ξεχασα

eheim 2073 τιμη: 179,99

fluval 306 τιμη: 94,99

Ήμουν μεγάλος fan της eheim classic (2215-2217)πιστεύω ότι είναι πολύ καλά φίλτρα

αλλα τα τελευταία χρόνια παίζω με fluval (205-305-306-405) κανένα δεν με απογοήτευσε και πιστεύω ότι τα fluval είναι αρκετά εύκολα στην συντήρηση προσιτές τιμές και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από eheim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η σειρα g της fluval ειναι πολυ ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και η professionel της ΕHEIM!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω fluval και eheim θα πως τις παρατηρησεις μου..

Εχω 2 eheim ecco pro 2036 σε 180 λιτρο και ενα fluval 206 σε 95 λιτρο.

Πραγματικά μετανιωσα που δεν πηρα στο 95 λιτρο eheim και οι λόγοι ειναι οι παρακάτω.

Το μόνο υπερ για το fluval ειναι οτι εχει μεγαλους σωληνες και δεν χρειαζονταο ποτε καθαρισμα

Κατα τα αλλα , το fluval σε σχεση με το eheim εχει λίγα υλικά ,και αν του προθεσεις ενυδρειακο βαμβακι ή υαλοβαμβακα , μπουκωνει μες την εβδομάδα, αντιθετως το eheim κραταει και ενα 3 μηνο χωρις αλλαγη.

Το eheim το πιο παλιο μου ειναι 3-4 χρονων, και δεν εχει χρειαστει να αλλξω κάτι, ενω στο fluval που ειναι 2-3 χρονων εχω ειδη αλλαξει λαστιχο κεφαλης γιατι εχανε νερο.

Σαν ροη ναι μεν εχει καλη το fluval ,αλλα νομιζω πως το eheim ειναι πιο αξιοπιστο.

Πάλι απο μεριας κατασκευης του κάδου το fluval μου φαινεται σκληροτερο ανθεκτικότερο, απο τι τον καδο του ecco pro , γιατι εχω σπασει ειδη ενα.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω λοιπον την γνωμη μου.. για την eheim ,καθως flouval δεν εχω..

η σειρα classic ειναι 100 χρονια πισω.. καλα ,χρυσα.. αλλα δεν παλευονται στο καθαρισμα.. μονο που το σκεφτηκα κουραστηκα..

τα πλαστικα μερη (γενικα , οχι μονο των classic) ειναι αστεια απλα , πιστευω πως οι περισσοτεροι χομπιστες εχουν σπασει και απο κατι..

εγω εχω 3 εξωτερικα (2 2213 και 1 2222) και στα 3 μου εχει σπασει κατι απο το καθενα..

πλεον εχω δωσει ηδη το ενα 2213 και μαλλον σιγα σιγα επονται και τα επομενα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Οντας κατοχος ενος eheim 2229 wet/dry εδω και μια εβδομαδα εχω να πω τα καλυτερα.Και μεγαλος καδος για υλικα,πολη καλη ροη,λιγος θορυβος και κατα τα αλλα παει κανονι.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου δεν ειναι πληρης γιατι δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε φιλτρο τις EHEIM.

Θα αναφερθω στην ασχολεια μου με το χομπι ( 7 συναπτα ετη ). Το πρωτο μου εξωτερικο φιλτρο FLUVAL 205 και στη συνεχεια

305, 405. Αυτη τη στιγμη το 305 τρεχει 3 χρονια στο φυτεμενο, τα αλλα αυτη τη στιγμη ειναι παροπλησμενα. Ποτε μα ποτε δεν

αντιμετωπισα κανενα μα κανενα προβλημα, ουτε θορυβου ουτε διαρροης. Το μονο προβλημα για μενα ( και αυτο πρεπει να το

δουνε στην εταιρεια ) ειναι τα λαστιχα τις. Λογο οτι ειναι σπιραλ μαζευει πολυ βρομα και ειναι λιγο δυσκολο στο καθαρισμα του.

Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία Pico: Για ενυδρεία εώς 100 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

pico.jpg

στα μικρα λοιπον 2φιλτρα eheim -κανενα fluval= καμια συγκριση

Κατηγορία Mini: Για ενυδρεία απο 100 εώς 200 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

mini.jpg

μεγαλονοντας το ενυδρειο εχουμε 2 λυσεις σε eheim -1 λυση σε fluval= 1-0

Κατηγορία Midi: Για ενυδρεία απο 200 εώς 300 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

midi.jpg

στην ποιο κινισιμη κατηγορια 5 eheim-3 fluval= 2-0

Κατηγορία Maxi: Για ενυδρεία απο 300 εώς 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

maxi.jpg

λιγο μεγαλυτερα και 5 eheim εναντι μολλις 1 fluval= 4-0

Κατηγορία Jumbo: Για ενυδρεία πάνω απο 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

jumbo.jpg

και στην μεγαλυτερη απο ολες τις κατηγοριες το σκορ ειναι 8-2= 6-0

επειδη τα στοιχεια ειναι λιγο παλια ,στον πινακα δεν εχει προστεθει η σειρα expariance της eheim οπως και η συμπληρωματικη σειρα thermo.......

νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι συγκριση αναμεσα στις δυο μαρκες οσον αφορα τα φιλτρα δεν υπαρχει.....επεισης συγκριση fluval φιλτρου με μονο ενα φιλτρο eheim παλι δεν υπαρχει μιας και συνηθως η αναλογια ειναι 3 προς 1 H και 4-1,οποτε θα πρεπει να συγκρινουμε 3 φιλτρα eheim με 1 fluval....

ποιοτικα φανταζομε οι δυο εταιριες ειναι το ιδιο καλες και αξιοπιστες !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε linglong δεν ξερω τι συγκριση κανεις! Σε καθε πινακα ποσα fluval αντιστοιχουν σε ποσα eheim; Τι σχεση εχει αυτο; Καταρχην και τα elιte που βλεπεις της hagen ειναι, δηλαδη ιδια εταιρεια. Και οπως ειπες ο πινακας ειναι παλιος γιατι δεν αναφερεται η σειρα 6 της fluval!

Αν παρατηρησεις ομως τα χαρακτηριστικα των φιλτρων σε καθε στηλη μαλλον η fluval την εχει την eheim ακομη και στα μεγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε linglong δεν ξερω τι συγκριση κανεις! Σε καθε πινακα ποσα fluval αντιστοιχουν σε ποσα eheim; Τι σχεση εχει αυτο; Καταρχην και τα elιte που βλεπεις της hagen ειναι, δηλαδη ιδια εταιρεια. Και οπως ειπες ο πινακας ειναι παλιος γιατι δεν αναφερεται η σειρα 6 της fluval!

Αν παρατηρησεις ομως τα χαρακτηριστικα των φιλτρων σε καθε στηλη μαλλον η fluval την εχει την eheim ακομη και στα μεγαλα!

Ουτε η 4...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε linglong δεν ξερω τι συγκριση κανεις! Σε καθε πινακα ποσα fluval αντιστοιχουν σε ποσα eheim;ναι Τι σχεση εχει αυτο;στην συκγριση eheim vs fluval τι αλλο εχει σχεση? Καταρχην και τα elιte που βλεπεις της hagen ειναι, δηλαδη ιδια εταιρεια.τα θυγατρικα απο μια εταιρια ποτε δεν ειναι το ιδιο ποιοτικα,αλλα ακομα και τα elite να βαλεις παλι η εηειμ εχει περισσοτερα φιλτρα να συγκρινεις Και οπως ειπες ο πινακας ειναι παλιος γιατι δεν αναφερεται η σειρα 6 της fluval!οτι εχει τωρα σε 6 παλια ηταν στην 5---δεν κυκλοφορουν μαζι

Αν παρατηρησεις ομως τα χαρακτηριστικα των φιλτρων σε καθε στηλη μαλλον η fluval την εχει την eheim ακομη και στα μεγαλα!δειξε μου καπου συγκρινοντας 3eheim με 1 fluval

συνηθως ολοι συγκρινουν ενα φιλτρο της eheim με ενα της fluval και βγαζει αποτελεσμα ----μεγα λαθος και αυτο φενεται στους πινακες!!!!!!!

Ουτε η 4... τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Η fluval εκτος απο τα elite που ειναι της ιδιας εταιριας βγαζει τις σειρες 4,5,6,για ψαξτο λιγο...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

λοιπον την 104 σειρα την αντεκατεστησε η 105 ,και αυτη με την σειρα της αντικαταστηθηκε απο την 106....με καποια λιφτ βεβαια!!!!!!!!

η σειρα 4 δεν πωλειτε πλεον και η σειρα 5 οπου πωλειτε ειναι στοκ,δεν παραγετε πλεον......η σειρα πλεον ειναι μια ,η 6

και τα φιλτρα 106,206,306,406 ειναι τα ιδια με την ''σειρα''4 αλλα και 5 με λιφτινγκ...δεν ειναι αλλη σειρα

οποτε ο πινακας οσον αφορα τα fluval ειναι σωστος....στα eheim ειναι λιψος!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία Pico: Για ενυδρεία εώς 100 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

pico.jpg

στα μικρα λοιπον 2φιλτρα eheim -κανενα fluval= καμια συγκριση

Κατηγορία Mini: Για ενυδρεία απο 100 εώς 200 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

mini.jpg

μεγαλονοντας το ενυδρειο εχουμε 2 λυσεις σε eheim -1 λυση σε fluval= 1-0

Κατηγορία Midi: Για ενυδρεία απο 200 εώς 300 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

midi.jpg

στην ποιο κινισιμη κατηγορια 5 eheim-3 fluval= 2-0

Κατηγορία Maxi: Για ενυδρεία απο 300 εώς 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

maxi.jpg

λιγο μεγαλυτερα και 5 eheim εναντι μολλις 1 fluval= 4-0

Κατηγορία Jumbo: Για ενυδρεία πάνω απο 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

jumbo.jpg

και στην μεγαλυτερη απο ολες τις κατηγοριες το σκορ ειναι 8-2= 6-0

επειδη τα στοιχεια ειναι λιγο παλια ,στον πινακα δεν εχει προστεθει η σειρα expariance της eheim οπως και η συμπληρωματικη σειρα thermo.......

νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι συγκριση αναμεσα στις δυο μαρκες οσον αφορα τα φιλτρα δεν υπαρχει.....επεισης συγκριση fluval φιλτρου με μονο ενα φιλτρο eheim παλι δεν υπαρχει μιας και συνηθως η αναλογια ειναι 3 προς 1 H και 4-1,οποτε θα πρεπει να συγκρινουμε 3 φιλτρα eheim με 1 fluval....

ποιοτικα φανταζομε οι δυο εταιριες ειναι το ιδιο καλες και αξιοπιστες !!!!!!!!!

Πολυ ωραιος ο πινακας που μας εβαλες.

Η ερωτηση η δικια μου ειναι η εξης.

Ποια ειναι τα κριτηρια που θα πρεπει να δω για να πω οτι το ταδε φιλτρο κανει για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι δεν πουλιουντε τα φιλτρα..105 εχω..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος ο πινακας που μας εβαλες.

Η ερωτηση η δικια μου ειναι η εξης.

Ποια ειναι τα κριτηρια που θα πρεπει να δω για να πω οτι το ταδε φιλτρο κανει για μενα?

τα κριτιρια ειναι πολλα....αυτο που εγω λεω ειναι να μην 1)κανουμε λαθος συγκρισεις και 2)οτι η eheim στο θεμα φιλτρων ειναι παααααρα πολυ μπροστα απο την fluval.....

αυτο δεν σημαινει οτι τα fluval δεν ειναι ποιοτικα φιλτρα ,ουτε οτι σε καποιον μπορει να μην βολεψει ελαφρως παραπανω ενα φιλτρο απο την fluval....το ιδιο βεβαια ισχυει και για τα rena και για τα sun-sun και παει λεγοντας.....

σημαινει ομως σιγουρα ,οτι μιας και η eheim εχει περισσοτερες λυσεις ,μπορει να βολεψει και περισσοτερες των περιπτωσεων....

Link to comment
Share on other sites

α και sorry .....o πινακας ειναι κλεμενος,εγω αυτο που απλα εκανα ειναι να ττον αναρτησω!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες , και τα 2 φίλτρα είναι μια χαρά , ούτε το ένα προωθεί κανένας , ούτε το άλλο.

Γιατί τόση προσπάθεια να "δείξουμε" ένα φίλτρο ; :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια πολυ το πιπιλαμε αυτο το θεμα ουτε εμποροι να ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία Pico: Για ενυδρεία εώς 100 λίτρα (απο τον κατασκευαστή)

pico.jpg

στα μικρα λοιπον 2φιλτρα eheim -κανενα fluval= καμια συγκριση

Κατηγορία Mini: Για ενυδρεία απο 100 εώς 200 λίτρα (απο τον κατασκευαστή) Καμια συγκριση οντως αλλα το elite που ειναι της hagen τα εχει τα eheim.

mini.jpg

μεγαλονοντας το ενυδρειο εχουμε 2 λυσεις σε eheim -1 λυση σε fluval= 1-0

Κατηγορία Midi: Για ενυδρεία απο 200 εώς 300 λίτρα (απο τον κατασκευαστή) Εδω το fluval παρολο που ειναι 1, σε υλικα καδου και μανομετρικο παλι την εχει την eheim! Xανει σε καταναλωση και κυκλοφορια απο το ενα μονο. Το elite το ιδιο!

midi.jpg

στην ποιο κινισιμη κατηγορια 5 eheim-3 fluval= 2-0

Κατηγορία Maxi: Για ενυδρεία απο 300 εώς 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή) Καλα εδω ουδεν σχολιο! Ουτε καν υπαρχει συγκριση! Την εχει την eheim για πλακα! Και δεν μπαινω καν στον κοπο να βαλω και το elite στη συγκριση!

maxi.jpg

λιγο μεγαλυτερα και 5 eheim εναντι μολλις 1 fluval= 4-0

Κατηγορία Jumbo: Για ενυδρεία πάνω απο 500 λίτρα (απο τον κατασκευαστή) Εδω παρολο που ειναι 5 τα eheim μονο τα δυο κοντραρονται και οχι σε ολα τα σημεια! Αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζουν ομως;

jumbo.jpg

και στην μεγαλυτερη απο ολες τις κατηγοριες το σκορ ειναι 8-2= 6-0 Εδω και ενα να ηταν το fluval ( fx 5 ) oυτε καν το πλησιαζουν τα πανακριβα eheim σε κυκλοφορια, καταναλωση, υλικα!

επειδη τα στοιχεια ειναι λιγο παλια ,στον πινακα δεν εχει προστεθει η σειρα expariance της eheim οπως και η συμπληρωματικη σειρα thermo.......

νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι συγκριση αναμεσα στις δυο μαρκες οσον αφορα τα φιλτρα δεν υπαρχει.....επεισης συγκριση fluval φιλτρου με μονο ενα φιλτρο eheim παλι δεν υπαρχει μιας και συνηθως η αναλογια ειναι 3 προς 1 H και 4-1,οποτε θα πρεπει να συγκρινουμε 3 φιλτρα eheim με 1 fluval....

ποιοτικα φανταζομε οι δυο εταιριες ειναι το ιδιο καλες και αξιοπιστες !!!!!!!!!

Συμπερασμα: 1) Ενα FLUVAL κανει για οσα Eheim!!!!! Τι να το κανω να εχει 15 φιλτρα σε καθε κατηγορια και να μην μπορει να ξεπερασει το 1 της αντιστοιχης εταιρειας! 2) Ενω η fluval βγαζει συνεχως καινουρια φιτλρα η eheim εχει μεινει κολλημενη εκει που ηταν!

ναι ρε παιδια πολυ το πιπιλαμε αυτο το θεμα ουτε εμποροι να ειμαστε

Γιατι ειμαστε φορουμ και πρεπει να συζηταμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...