Jump to content

Eheim Vs Fluval


ilias ts

Recommended Posts

Ναι εχεις δικιο το 305 και 306 αντιστοιχα εννοω!

Μα το G3 ειναι αυτης της κατηγοριας γιατι να μην το συγκρινω; Και η διαφορα ειναι σε δολαρια οχι σε ευρω!

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω καποια πραγματα και για τις αντλιες ολων των φιλτρων.....η αντλια στο φιλτρο σχεδον δεν κανει τιποτα(οχι ακριβως αλλα!!!)....σχεδον ολα γινοντε απο την βαρυτητα του νερου αλλα και απο την διαταξη της πορειας του νερου μεσα στο φιλτρο ,αλλα και την διαταξη των υλικων στο καδο.......η αντλια απλα ''σταθεροποιει'' αυτη την κινηση.οταν λοιπον εχουμε μια ιδια ανλια σε δυο διαφορετικα φιλτρα ,δεν ειναι και ιδια η πραγματικη ροη νερου .....

για παραδειγμα με ιδια αντλια αλλα με ενα φιλτρο με αδειο καδο,το νερο θα κινιτε ποιο γρηγορα

ιδια αντλια αλλα ,φιλτρο ζιγκα,αργη κινιση νερου

ιδια αντλια αλλα πολλα ζιγκ-ζαγκ μεσα στο φιλτρο η και στους σωληνες ,αργη κινιση νερου

οταν επεισης ενα φιλτρο δεν ειναι ''καλοσχεδιασμενο'',σιγουρα χρειαζετε μεγαλυτερη αντλια---αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα εχουμε και μεγαλυτερη ροη,αλλα απλα θα καιμε περισσοτερο ρευμα!!!!!!!!!

επεισης οταν τα υλικα ειναι σε καλαθακια ,αυτο διευκολυνει την κινιση του νερου,αλλα χανουμε σε χωρο Η και το αντιθετο....

Ετσι λοιπον η δυναμη μιας αντλιας και μονο δεν μας λεει τιποτα για το τελικο αποτελεσμα της πραγματικης ροης και συνηθως πολυπλοκες κατασκευες στον καδο και στην κινηση νερου(βλεπε fluval)χανουν μεγαλο ποσοστο πραγματικης ροης και ετσι ο μονος κερδισμενος ειναι η ΔΕΗ^^

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο το 305 και 306 αντιστοιχα εννοω!

Μα το G3 ειναι αυτης της κατηγοριας γιατι να μην το συγκρινω; Και η διαφορα ειναι σε δολαρια οχι σε ευρω!

ποσα λεφτα περιπου αγοραζουμε αυτο το φιλτρο ρε συ? το φθηνοτερο g3 της αγορας πες μου....να δουμε μετα με τι θα το συγκρινουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την γνώμη μου σαν νέος στον ενυδρείο κόσμο.

Όταν ήταν να αγοράσω για το rio 180 extra φίλτρο ήμουν ανάμεσα στο fluval 206

και το Eheim Ecco pro 2234.

Το fluval 206 το είχε φίλος και το είχα δει και από κοντά , έκανε αρκετό θόρυβο , του έχανε από την φλάντζα και του είχε σπάσει και ένα πλαστικό επάνω από το καπάκι αρκετά εύκολα ( αυτό ας πούμε ότι έφταιγε αυτός).

Η φλάντζα όμως ήταν αρκετά καινούργιο για να χάνει ? και συγγνώμη έκανε αρκετό θόρυβο

Έτσι άρχισα και διάβαζα αρκετά και για τα Eheim Eco pro 2234 και το οποίο και αποφάσισα να πάρω αφού το είχαν βγάλει προσφορά και ήταν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά..

Από την πρώτη επαφή θα πω ότι είναι αθόρυβο μιας και είμαι λίγο παράξενος με τον θόρυβο, έχει αρκετές ευκολίες όταν το καθαρίζεις και ξαναγεμίζει πανεύκολα νερό όταν είναι άδειο και έχει την μισή καταναλώσει σε ρευμα, αρκετα σημαντικό.

Τώρα να πω την αλήθεια δεν έκατσα να δω ποσό όγκο φιλτράρω σε σχέση με το fluval άλλα εγώ είναι υπερευχαριστημένος.

Το κακό που έχει τη Eheim για να λέμε την αλήθεια είναι η αντιπροσωπεία της που είναι η petline για την Ελλάδα , και για αυτό και όπου πας όλοι σου λένε πάρε ένα fluval που θα βρεις και ευκολα ανταλλακτικά.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την γνώμη μου σαν νέος στον ενυδρείο κόσμο.

Όταν ήταν να αγοράσω για το rio 180 extra φίλτρο ήμουν ανάμεσα στο fluval 206

και το Eheim Ecco pro 2234.

Το fluval 206 το είχε φίλος και το είχα δει και από κοντά , έκανε αρκετό θόρυβο , του έχανε από την φλάντζα και του είχε σπάσει και ένα πλαστικό επάνω από το καπάκι αρκετά εύκολα ( αυτό ας πούμε ότι έφταιγε αυτός).

Η φλάντζα όμως ήταν αρκετά καινούργιο για να χάνει ? και συγγνώμη έκανε αρκετό θόρυβο

Έτσι άρχισα και διάβαζα αρκετά και για τα Eheim Eco pro 2234 και το οποίο και αποφάσισα να πάρω αφού το είχαν βγάλει προσφορά και ήταν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά..

Από την πρώτη επαφή θα πω ότι είναι αθόρυβο μιας και είμαι λίγο παράξενος με τον θόρυβο, έχει αρκετές ευκολίες όταν το καθαρίζεις και ξαναγεμίζει πανεύκολα νερό όταν είναι άδειο και έχει την μισή καταναλώσει σε ρευμα, αρκετα σημαντικό.

Τώρα να πω την αλήθεια δεν έκατσα να δω ποσό όγκο φιλτράρω σε σχέση με το fluval άλλα εγώ είναι υπερευχαριστημένος.

Το κακό που έχει τη Eheim για να λέμε την αλήθεια είναι η αντιπροσωπεία της που είναι η petline για την Ελλάδα , και για αυτό και όπου πας όλοι σου λένε πάρε ένα fluval που θα βρεις και ευκολα ανταλλακτικά.

στην τελεθταια σου παραγραφο +1000

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την γνώμη μου σαν νέος στον ενυδρείο κόσμο.

Όταν ήταν να αγοράσω για το rio 180 extra φίλτρο ήμουν ανάμεσα στο fluval 206

και το Eheim Ecco pro 2234.

Το fluval 206 το είχε φίλος και το είχα δει και από κοντά , έκανε αρκετό θόρυβο , του έχανε από την φλάντζα και του είχε σπάσει και ένα πλαστικό επάνω από το καπάκι αρκετά εύκολα ( αυτό ας πούμε ότι έφταιγε αυτός).

Η φλάντζα όμως ήταν αρκετά καινούργιο για να χάνει ? και συγγνώμη έκανε αρκετό θόρυβο

Έτσι άρχισα και διάβαζα αρκετά και για τα Eheim Eco pro 2234 και το οποίο και αποφάσισα να πάρω αφού το είχαν βγάλει προσφορά και ήταν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά..

Από την πρώτη επαφή θα πω ότι είναι αθόρυβο μιας και είμαι λίγο παράξενος με τον θόρυβο, έχει αρκετές ευκολίες όταν το καθαρίζεις και ξαναγεμίζει πανεύκολα νερό όταν είναι άδειο και έχει την μισή καταναλώσει σε ρευμα, αρκετα σημαντικό.

Τώρα να πω την αλήθεια δεν έκατσα να δω ποσό όγκο φιλτράρω σε σχέση με το fluval άλλα εγώ είναι υπερευχαριστημένος.

Το κακό που έχει τη Eheim για να λέμε την αλήθεια είναι η αντιπροσωπεία της που είναι η petline για την Ελλάδα , και για αυτό και όπου πας όλοι σου λένε πάρε ένα fluval που θα βρεις και ευκολα ανταλλακτικά.

Αυτο φιλε μου δεν παιζει..καποιο λαθος εχει κανει ο φιλος σου και μαλλον εχει κρατησει αερα μεσα στο φιλτρο.Στο λεω γιατι εχω το 105 και ειναι τελειως αθορυβο και ειναι και πιο παλιο μοντελο απο το 206.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian τι να σου πω , πάντως από μένα ξέρει αρκετά παραπάνω για να έχει κάνει λάθος ( και εγώ λέω σε σχέση με το δικό μου φίλτρο).

Εγώ λέω τους λόγους που αγόρασα εγώ το Eheim Eco pro 2234 και μόνο , μπορεί για κάποιους να είναι λάθος.

Πάντως αυτό που έγραψα ότι προωθούν κάργα τα fluval ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν προωθουν τα fluval η τα eheim πιο πολυ,παντως σαν κατοχος fluval θα σου πω οτι τα συγκεκριμενα φιλτρα ειναι τελειως αθορυβα.Η εχει αερα το φιλτρο και κανει θορυβο η θελει καθαρισμα η φτερωτη του.Παντως στο υπογραφω οτι τα φιλτρα αυτα ειναι αθορυβα,το ξερω και απο το δικο μου αλλα και απο φιλου που εχει το 206.

Link to comment
Share on other sites

ποσα λεφτα περιπου αγοραζουμε αυτο το φιλτρο ρε συ? το φθηνοτερο g3 της αγορας πες μου....να δουμε μετα με τι θα το συγκρινουμε

229 ευρω!

Οσο αφορα τον θορυβο, ειχα 2 205 και δουλευα ταυτοχρονα και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ενα Fluval 205 και στο παρελθόν είχα ενα ΕΗΕΙΜ 2213. Ιδιας κατηγορίας φίλτρα. Θα σας πω τα συνπεράσματά μου. Το ίδιο αθόρυβα ηταν και τα δυο. Το ΕΗΕΙΜ είχε κάδο που χώραγε περισσότερα υλικά μιας και το διαχωριστικό του Fluval με τα σφουγγαρια και τα καλάθια, κόβουν στο συγκεκριμένο φιλτρο απο τον κάδο πολυ χώρο. Στο ΕΗΕΙΜ μπορει να αυξήσεις τη χωρητικότητα αν αφαιρέσεις το λευκο καλάθι και βάλεις τις δυο στρογγυλές σίτες πάνω-κάτω ενώ το Fluval δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Τα ανταλλακτικά του ΕΗΕΙΜ ειναι πανάκριβα σε σχέση με του Fluval (πχ λαστιχάκι στεγανοποίησης 11,5€ του ΕΗΕΙΜ και 4€ του FLUVAL)....μη πούμε για φτερωτές και κάτι αλλα. Το ΕΗΕΙΜ φοβόμουν κάθε φορα που το άνοιγα μιας και τα μέρη του ειναι πολυ ευαίσθητα και σπάγανε για πλάκα. Πριν το πουλήσω μου έσπασε το ενα ρουξούνι της μιας βανας οταν με μεγάλη προσοχη πάντα πήγα να βγάλω το λάστιχο (πολλοί το έπαθαν). To Fluval το ανοίγω για πλάκα χωρίς να φοβάμαι κάτι τέτοιο μιας και κατασκευαστικά δεν έχει μέρη εύκολα να σπάσουν στα "μικροατυχήματα" και βέβαια γυρίζουμε πάλι στα φθηνά ανταλλακτικά, οπότε και να σπάσει κάτι...κλάιν μάιν! Για την τιμη του κάθε ενός ειναι γνωστά τα πράγματα. Τωρα αν βρισκόμουν στο δήλλειμα να πάρω κάποιο απο τα δυο καινούριο, θα δυσκολευόμουν να διαλέξω αλλα μάλλον θα πήγαινα για Fluval λόγω οικονομικών (αρχικής τιμής, τιμής ανταλλακτικών) περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

κατι λαθος εκανα παραπανω ,και ετσι ξαναεβαλα το λινγκ........

τα φιλτρα εμενα μου φενοντε ιδια ----το eheim αν υπολογισουμε και το προφιλτρο ισως να ειναι και φθηνοτερο----και καιει το μισο ρευμα

δεν θα κρινω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο με απολυτη ακριβεια(αυτο θα το κανει ο εκαστοτε αγοραστης αναλογα με ποιο τον βολευει)αλλα το σιγουρο ειναι οτι τα φιλτρα ειναι αμεσα συγκρισιμα

Κανεις λαθος, οι τιμες ΔΕΝ ειναι ιδιες, σου εδωσα τελικη τιμη 72ευρω, σου παραθετω με μια γρηγορη μελετη της τιμες ΕΛΛΑΔΑΣ σε γνωστα site gia to ecco pro 200

http://www.ydatinos-kosmos.gr/product.aspx?proion=328&kat=140&manufact=-1 90 euro

www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/eksoterika-filtra/eheim-ecco-pro-200-2034-detail?Itemid=0 100 euro

aquario.gr/filtra/eksoterika-filtra/eheim-4-2034020-ecco-pro-200-2034-200-2034.html#.U4dBiSjCnJ4 104 euro

http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=58&virtuemart_category_id=7 110 euro

Link to comment
Share on other sites

χωρις ιδιαιτερο ψαξιμο

http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=442&virtuemart_category_id=11&Itemid=22

και αμα ψαξω περισσοτερο ειμαι σιγουρος οτι θα το βρω και με 150ευρω το fluval!!!!!!! και στο eccopro200 εχει και προφιλτρο και μαγαλυτερη ποσοστητα κεραμικων μεσα...η τιμη που εδωσα ειναι 10-15 ευρω ακριβοτερο το eheim ,μαζι με προφιλτρο και μπορεις να πληρωσεις paypall(εννοω εμπιστοσυνη).....

Εγω έχω ενα Fluval 205 και στο παρελθόν είχα ενα ΕΗΕΙΜ 2213. Ιδιας κατηγορίας φίλτρα. Θα σας πω τα συνπεράσματά μου. Το ίδιο αθόρυβα ηταν και τα δυο. Το ΕΗΕΙΜ είχε κάδο που χώραγε περισσότερα υλικά μιας και το διαχωριστικό του Fluval με τα σφουγγαρια και τα καλάθια, κόβουν στο συγκεκριμένο φιλτρο απο τον κάδο πολυ χώρο. Στο ΕΗΕΙΜ μπορει να αυξήσεις τη χωρητικότητα αν αφαιρέσεις το λευκο καλάθι και βάλεις τις δυο στρογγυλές σίτες πάνω-κάτω ενώ το Fluval δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Τα ανταλλακτικά του ΕΗΕΙΜ ειναι πανάκριβα σε σχέση με του Fluval (πχ λαστιχάκι στεγανοποίησης 11,5€ του ΕΗΕΙΜ και 4€ του FLUVAL)....μη πούμε για φτερωτές και κάτι αλλα. Το ΕΗΕΙΜ φοβόμουν κάθε φορα που το άνοιγα μιας και τα μέρη του ειναι πολυ ευαίσθητα και σπάγανε για πλάκα. Πριν το πουλήσω μου έσπασε το ενα ρουξούνι της μιας βανας οταν με μεγάλη προσοχη πάντα πήγα να βγάλω το λάστιχο (πολλοί το έπαθαν). To Fluval το ανοίγω για πλάκα χωρίς να φοβάμαι κάτι τέτοιο μιας και κατασκευαστικά δεν έχει μέρη εύκολα να σπάσουν στα "μικροατυχήματα" και βέβαια γυρίζουμε πάλι στα φθηνά ανταλλακτικά, οπότε και να σπάσει κάτι...κλάιν μάιν! Για την τιμη του κάθε ενός ειναι γνωστά τα πράγματα. Τωρα αν βρισκόμουν στο δήλλειμα να πάρω κάποιο απο τα δυο καινούριο, θα δυσκολευόμουν να διαλέξω αλλα μάλλον θα πήγαινα για Fluval λόγω οικονομικών (αρχικής τιμής, τιμής ανταλλακτικών) περισσότερο.

για την ποιοτητα υλικων δεν συμφωνω αλλα για το κοστος ανταλακτικων με βρισκεις απολυτα συμφωνο

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω καποια πραγματα και για τις αντλιες ολων των φιλτρων.....η αντλια στο φιλτρο σχεδον δεν κανει τιποτα(οχι ακριβως αλλα!!!)....σχεδον ολα γινοντε απο την βαρυτητα του νερου αλλα και απο την διαταξη της πορειας του νερου μεσα στο φιλτρο ,αλλα και την διαταξη των υλικων στο καδο..........

η βαρυτητα δεν κανει τιποτα.

Η αντλια του φιλτρου δουλευει ως κυκλοφορητης οταν η εξοδος ειναι μεσα στο νερο, αλλοιως δουλευει ως αντλια.

Στην πρωτη περιπτωση φροντιζει να δημιουργει ροη υπερνικωντας τις απωλειες που υπαρχουν στη διαδρομη του νερου (σωληνες, καμπυλες, υλικα φιλτρου κλπ). Στη δευτερη περιπτωση υπαρχουν επιπλεον απωλιες και η (εστω και μικρη) υψομετρικη διαφορα σταθμων.

Η παροχη (ονομαστικη) που ανακοινωνουν οι εταιρειες ειναι με το φιλτρο τελειως αδειανο. Προφανως οταν γεμισει με υλικα η παροχη θα ειναι μικροτερη.

Ειναι γενικως παραδεκτο οτι η οι ονομαστικες τιμες της EHEIM ειναι πιο κοντα στις πραγματικες αποτι της FLUVAL ή οποιασδηποτε αλλη εταιρειας.

Μια παρατηρηση σχετικα μα το κοστος αγορας. Περαν απο την αρχικη τιμη του κοστους αγορας θα πρεπει να υπολογιζεται και το κοστος χρησης. Αλλαζει πολυ την εικονα....

Link to comment
Share on other sites

η βαρυτητα δεν κανει τιποτα.

Η αντλια του φιλτρου δουλευει ως κυκλοφορητης οταν η εξοδος ειναι μεσα στο νερο, αλλοιως δουλευει ως αντλια.

Στην πρωτη περιπτωση φροντιζει να δημιουργει ροη υπερνικωντας τις απωλειες που υπαρχουν στη διαδρομη του νερου (σωληνες, καμπυλες, υλικα φιλτρου κλπ). Στη δευτερη περιπτωση υπαρχουν επιπλεον απωλιες και η (εστω και μικρη) υψομετρικη διαφορα σταθμων.

Η παροχη (ονομαστικη) που ανακοινωνουν οι εταιρειες ειναι με το φιλτρο τελειως αδειανο. Προφανως οταν γεμισει με υλικα η παροχη θα ειναι μικροτερη.

Ειναι γενικως παραδεκτο οτι η οι ονομαστικες τιμες της EHEIM ειναι πιο κοντα στις πραγματικες αποτι της FLUVAL ή οποιασδηποτε αλλη εταιρειας.

Μια παρατηρηση σχετικα μα το κοστος αγορας. Περαν απο την αρχικη τιμη του κοστους αγορας θα πρεπει να υπολογιζεται και το κοστος χρησης. Αλλαζει πολυ την εικονα....

Δηλαδη; Τι εννοεις;

Οσο για το 206: http://www.petsupermarket.gr/5797/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-206-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-200lt.html

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

κοστος χρησης σε φιλτρο ειναι τα αναλωσιμα, τυχον ανταλλακτικα που μπορει να χρειαστει στο κυκλλο ζωης του και η ενεργεια που καταναλωνει.

Το τελευταιο εινι αρκετα σημαντικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοστος χρησης σε φιλτρο ειναι τα αναλωσιμα, τυχον ανταλλακτικα που μπορει να χρειαστει στο κυκλλο ζωης του και η ενεργεια που καταναλωνει.

Το τελευταιο εινι αρκετα σημαντικο.

Σωστος!

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω καποια πραγματα και για τις αντλιες ολων των φιλτρων.....η αντλια στο φιλτρο σχεδον δεν κανει τιποτα(οχι ακριβως αλλα!!!)....σχεδον ολα γινοντε απο την βαρυτητα του νερου αλλα και απο την διαταξη της πορειας του νερου μεσα στο φιλτρο ,αλλα και την διαταξη των υλικων στο καδο.......η αντλια απλα ''σταθεροποιει'' αυτη την κινηση.οταν λοιπον εχουμε μια ιδια ανλια σε δυο διαφορετικα φιλτρα ,δεν ειναι και ιδια η πραγματικη ροη νερου .....

για παραδειγμα με ιδια αντλια αλλα με ενα φιλτρο με αδειο καδο,το νερο θα κινιτε ποιο γρηγορα

ιδια αντλια αλλα ,φιλτρο ζιγκα,αργη κινιση νερου

ιδια αντλια αλλα πολλα ζιγκ-ζαγκ μεσα στο φιλτρο η και στους σωληνες ,αργη κινιση νερου

οταν επεισης ενα φιλτρο δεν ειναι ''καλοσχεδιασμενο'',σιγουρα χρειαζετε μεγαλυτερη αντλια---αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα εχουμε και μεγαλυτερη ροη,αλλα απλα θα καιμε περισσοτερο ρευμα!!!!!!!!!

επεισης οταν τα υλικα ειναι σε καλαθακια ,αυτο διευκολυνει την κινιση του νερου,αλλα χανουμε σε χωρο Η και το αντιθετο....

Ετσι λοιπον η δυναμη μιας αντλιας και μονο δεν μας λεει τιποτα για το τελικο αποτελεσμα της πραγματικης ροης και συνηθως πολυπλοκες κατασκευες στον καδο και στην κινηση νερου(βλεπε fluval)χανουν μεγαλο ποσοστο πραγματικης ροης και ετσι ο μονος κερδισμενος ειναι η ΔΕΗ^^

Λοιπον καταρχας δεν εγραψα πουθενα να παρεις αδεια η κατι τετοιο, οποτε μονος σου μυγιαζεσε. Κατα δευτερον πραγματικα... αυτα που γραφεις τα εχεις μελετησει? Π.χ. ολα αυτα για αντλιες κλπ κλπ τα βγαζεις σαν συμπερασμα απο κατι? Η ετσι απλα σου ρχονται? Καμια ειρωνια απλα μου κανει τρομερη εντυπωση οτι ολο το συμπερασμα που βγαινει απο το ποστ ειναι οτι fluval και eheim ειναι κορυφαιες εταιρειες (αυτο που ειπα κι εγω) και ειναι γουστο του καθενος+οικονομικη διαθεση του καθενος τι απο τα δυο θα παρει και εσυ επιμενεις οτι η fluval ειναι χειροτερη απο δ ξερω και γω τι. Οποτε αναρωτιεμαι πλεον... γιατι τοσο θεμα με τη fluval? Γιατι ξεφευγουμε απο τη συγκριση, επιμενεις μονο σε αρνητικα της fluval και ποστ σαν αυτο που γραφεις οτι να ναι!!!! Απ οτι ειδα παραπανω δεν εχεις λειτουργησει fluval.... Οποτε απλα πες μου ποιος τα λεει αυτα????? -Ετσι λοιπον η δυναμη μιας αντλιας και μονο δεν μας λεει τιποτα για το τελικο αποτελεσμα της πραγματικης ροης και συνηθως πολυπλοκες κατασκευες στον καδο και στην κινηση νερου(βλεπε fluval)χανουν μεγαλο ποσοστο πραγματικης ροης και ετσι ο μονος κερδισμενος ειναι η ΔΕΗ-

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχας δεν εγραψα πουθενα να παρεις αδεια η κατι τετοιο, οποτε μονος σου μυγιαζεσε.αυτο δεν το καταλαβα Κατα δευτερον πραγματικα... αυτα που γραφεις τα εχεις μελετησει? ναιΠ.χ. ολα αυτα για αντλιες κλπ κλπ τα βγαζεις σαν συμπερασμα απο κατι? Η ετσι απλα σου ρχονται? Καμια ειρωνια απλα μου κανει τρομερη εντυπωση οτι ολο το συμπερασμα που βγαινει απο το ποστ ειναι οτι fluval και eheim ειναι κορυφαιες εταιρειες αυοτ το ειπα και εγω(αυτο που ειπα κι εγω) και ειναι γουστο του καθενος+οικονομικη διαθεση καλα ειναι ομως να ξερουμε το καλυτερο του καθενος τι απο τα δυο θα παρει και εσυ επιμενεις οτι η fluval ειναι χειροτερηαμα ειναι δεν πρεπει να το πω(γιατι?) απο δ ξερω και γω τι. Οποτε αναρωτιεμαι πλεον... γιατι τοσο θεμα με τη fluval? γιατι ειμαστε σε φορουμ εμπλοτισμου γνωσεων!!!!!!!!Γιατι ξεφευγουμε απο τη συγκριση, επιμενεις μονο σε αρνητικα της fluval και ποστ σαν αυτο που γραφεις οτι να ναι!!!! Απ οτι ειδα παραπανω δεν εχεις λειτουργησει fluval.... Οποτε απλα πες μου ποιος τα λεει αυτα?????αν διαβασεις φυσικη αλλα και κατανοησεις την αρχη λειτουργιας των φιλτρων ,θα καταλαβεις -Ετσι λοιπον η δυναμη μιας αντλιας και μονο δεν μας λεει τιποτα για το τελικο αποτελεσμα της πραγματικης ροης και συνηθως πολυπλοκες κατασκευες στον καδο και στην κινηση νερου(βλεπε fluval)χανουν μεγαλο ποσοστο πραγματικης ροης και ετσι ο μονος κερδισμενος ειναι η ΔΕΗ- ισως για να καταλαβεις τι λεω,θα πρεπει να αναλογιστεις τι συμβαινει οταν βαζουμε μεγαλα λαστιχα στην συνδεση φιλτρου-ενυδρειου.......

σε καμια των περιπτωσεων δεν θελησα (και νομιζω οτι το καταφερα!!!!),να προσβαλω καποιον-----αν δεν μπορει καποιος να καταλαβει τι λεω ,δεν σημαινει οτι δεν ειναι και το σωστο------για οποιαδηποτε extra διευκρινιση πμ παρακαλω-------επειδη εχει πεσει αρκετη δουλεια τελευταια,δεν θα μπορεσω να ασχοληθω αλλο,το σιγουρο ομως ειναι οτι αυτα που ανεφερα σχετικα με τα φιλτρα ειναι ακριβως αυτα που ισχυουν,και ειναι γνωσεις που αποκτηθηκαν με ιδρωτα!!!!!!(διατριβη λεμε!!!!)----σιγουρα ο καθενας μπορει να αγορασει οτι θελει,να πιστευει οτι θελει,αλλα δεν μπορει να αμφιβαλει και να προσβαλει την πραγματικοτητα χωρις στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

αυτα ολα τα φιλτρα ιδιας εταιριας εχουν την ιδια αντλια http://www.aquael.com.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne

ολα εχουν την ιδια πραγματικη ροη????????????

αυτο το φιλτρο με την ιδια αντλια http://www.aquael.com.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani

περνει μεχρι 8 καδους----ειτε με 1 ειτε με 8 καδους η τελικη πραγματικη ροη θα ειναι ιδια?????????????

ελπιζω να καταλαβες ----αν οχι δεν μπορω να κανω κατι αλλο,αλλα δεν σημαινει οτι τα λεω λαθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εσυ παρε fluval!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

φιλε Linglong επιμενεις να λες οτι το ενα ειναι καλυτερο απ το αλλο , αλλα δεν δινεις στοιχεια , απλα επιμενεις ! Ειμαι σιγουρος οτι δεν θες να προσβαλεις καποιον ,αλλα πιστεψε με λεγοντας απλα οτι το ενα ειναι καλυτερο απ το αλλο χωρις να το τεκμηριωνεις (αυτο κανεις ακομα και τωρα) κανεις ακριβως αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε γιατι βλεπω να πεφτει λουκετο στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Linglong επιμενεις να λες οτι το ενα ειναι καλυτερο απ το αλλο , αλλα δεν δινεις στοιχεια , απλα επιμενεις ! Ειμαι σιγουρος οτι δεν θες να προσβαλεις καποιον ,αλλα πιστεψε με λεγοντας απλα οτι το ενα ειναι καλυτερο απ το αλλο χωρις να το τεκμηριωνεις (αυτο κανεις ακομα και τωρα) κανεις ακριβως αυτο το πραγμα.

δεν εδωσα στοιχεια ---εχεις δικιο

μονο οι αλλοι μιλισαν με στοιχεια!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω ποιό θα ''βγει'' καλύτερο για να το συγκρίνουμε μετά με τα JBL !!!! :)

Άντε πριν κλειδώσει το θέμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι σκοτωνεσται με θεωρια?η πραξη μετραει αν θελεται συγκριτικο γιατι δεν μαζευεστε ολοι να βαλετε τα φιλτρα αυτα σε ενα ενυδρειο στο ιδιο υψος και ιδιο μηκος στα λαστιχα να δειτε τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις βλαβες που λετε και την ποιοτητα πλαστικων παιζουν πολλα ρολο.ελλατωμα κατασκευης -χρηση.παντως δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη διαφορα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...