Jump to content

Eheim Vs Fluval


ilias ts

Recommended Posts

να ξερεις φιλε μου οτι οσο ποιο παλιο ειναι μπορει και δυσρηστο να ειναι ειναι δοκιμασμενο.θελω να δω τα καινουργια ειδικα αυτα με τα ηλεκτρονικα να αντεχουν 20 και 30 ετη.. οπως αντεχει η σειρα classic της eheim.

Να γυρισουμε και στα opel kadett ρε παιδια με αυτην την λογικη...για ΟΛΛΕΣ της ηλεκτρονικες συσκευες ισχυει πως οσο ποιο high tech ειναι τοσο ποιο ευκολα βγαζει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Επισης linglong με εχεις αφησει αφωνο με αυτο που εγραψες πως μετα απο 8 σελιδες περιμενεις να αλλαξεις την αποψη σε καποιον-καποιους , αν ο σκοπος μας ειναι η προσωπικη μας δικαιωση τοτε εχουμε χασει το νοημα του thread.

Link to comment
Share on other sites

Επισης linglong με εχεις αφησει αφωνο με αυτο που εγραψες πως μετα απο 8 σελιδες περιμενεις να αλλαξεις την αποψη σε καποιον-καποιους , αν ο σκοπος μας ειναι η προσωπικη μας δικαιωση τοτε εχουμε χασει το νοημα του thread.

Εχει χαθει το νοημα σε αυτο το thread εδω και πολυ καιρο!! χαχαχαχαχαχααχαχα

Link to comment
Share on other sites

γιατι ολα ειναι θεμα κοστους.οσα δε εχουν ηλεκτρονικα ειναι ποιο ευπαθη απο τα αλλα.

Ρε συ Πετρο ειναι σαν να μου λες οτι θα χαλασει ο υπολογιστης σου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε linglong,

Πρωτον, προφανως εσυ δεν προκειται να πεισεις εμενα κι εγω δεν προκειται να πεισω εσενα, μιας και ολα τα "στοιχεια" που εδωσες τα αντεκρουσα και δεν μου λενε τιποτα!

Δευτερον, ας μη γελιομαστε, οταν μιλαμε για fluval και eheim μιλαμε για τα πιο ευρεως διαδεδομενα και πιο ευρεως χρησιμοποιουμενα φιλτρα οπως την σειρα 5 και 6 της fluval και την σειρα classic της eheim. Σε αυτο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να με πεισεις να αλλαξω ενα ευχρηστο φιλτρο οπως το 106,206,306,406 με ενα της classic. Οπως πολυ ωραια ειπε ενας φιλος στις αρχες αυτου του θεματος ειναι αδυνατον ο ανθρωπος να εχει πατησει στο φεγγαρι κι εμεις ακομη να βαζουμε τα βιολογικα υλικα σε καλτσες. Με κλιπσακια που σπανε, με ακαμπτους σωληνες, χωρις συστημα πληρωσης, με πανακριβα ανταλλακτικα, πανακριβα τα ιδια κτλ. Πιστευω σε αυτο σε καλυψα οσον αφορα το θεμα της τεχνολογιας.

Τριτον, τοσοι αλλοι εδω μεσα σου γραψανε κι ομως εσυ απευθυνεσαι μονο σε εμενα. Δεν ξερω γιατι και δεν θελω να το ψαξω παραπανω αλλα θα σε παρακαλεσω να σταματησεις να κινεισαι προσωπικα εναντιων μου και να σταματησεις τους λαικισμους με τα πολλα ερωτηματικα και θαυμαστικα! Δεν μου παρεθεσες δα και κανα σχεδιαγραμμα της ΝΑΣΑ!

πολλακις ειπα και θα το ξαναπω(εδωσα και ολα τα στοιχεια---εκανα και τις αναλογες συγκρισεις) οτι την σειρα της fluval που αναφερεις την συγκρινουμε με την σειρα eccopro της eheim....για να επιμενεις σε λαθος συγκρισεις Η δεν παρακολουθεις Η θες να πεισεις για κατι που δεν ισχυει......

Δεν αιωρείται τίποτα χωρίς αιτία στο ΑΖ. Όλοι όσοι γράφουν εδώ, μεταφέρουν και τις προσωπικές τους εμπειρίες.

σωστα....ομως αν προσωπικα εχω κανει καπου λαθος(αποδεδιγμενα και με στοιχεια)οπως στο να συγκρινω διαφορετικα πραγματα,δεν ειναι κακο να δω που κανω λαθος ,να το ψαξω και ισως να συμφωνισω με καποιον που λεει κατι που για μενα ειναι προτωποριακο!!!!!!!!!!!!!!!!!!το να επιμενω στην προσωπικη μου αποψη επ αοριστον,δεν φερνει αποτελεσμα και απλα ανακυκλωνει την κουβεντα σε λαθος δρομους......

Επισης linglong με εχεις αφησει αφωνο με αυτο που εγραψες πως μετα απο 8 σελιδες περιμενεις να αλλαξεις την αποψη σε καποιον-καποιους , αν ο σκοπος μας ειναι η προσωπικη μας δικαιωση τοτε εχουμε χασει το νοημα του thread.

δεν μου χρειαζετε να αλαξω γνωμη σε καποιον....δεν ειναι αυτοσκοπος.....εδω μεσα προσπαθουμε να δουμε ποιες απο τις επιλογες που εχουμε κανει ηταν καλες και ποιες οχι ωστε να βοηθησουμε νεους αγοραστες(φιλτρων πχ)να ψαξουν και να συγκρινουν καλυτερα τα πραγματα....αλλα δεν μπορει μετα απο 8 σελιδες συζητηση και μετα απο πολλα στοιχεια να ξανασυζηταμε αυτα που συζητησαμε στην πρωτη σελιδα.......αυτοι λοιπον που επιμενουν χωρις λογο σε λανθασμενες συγκρισεις ,αυτοι ισως εχουν καποιο αυτοσκοπο και εσυ ισως σε αυτους θα επρεπε να αναφερθεις........

τελος,επειδη κουραστηκα παρτε ολοι fluval....ετσι ισως φθηνηνουν τα eheim, και ισως μπορεσω να παρω το φιλτρο των ονειρων μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πετρο ειναι σαν να μου λες οτι θα χαλασει ο υπολογιστης σου!

γιατι σου λεει καμμια εταιρεια οτι θα αντεξει 30 χρονια ο υπολογιστης?ξερεις τι λενε οι εταιρειες?τι να την κανεις την ποιοτητα κατασκευης αφου θα το αλλαξεις συντομα.με κατι ποιο εξελιγμενο.σε εταιρεια δουλευα και ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Να γυρισουμε και στα opel kadett ρε παιδια με αυτην την λογικη...για ΟΛΛΕΣ της ηλεκτρονικες συσκευες ισχυει πως οσο ποιο high tech ειναι τοσο ποιο ευκολα βγαζει προβληματα

εξαρταται τι βαζεις ως προτεραιοτητα.αν θελεις hitech παιρνεις καινουργιο.αν θελεις αντοχη και δοκιμασμενα πραγματα παιρνεις παλιοτερο.αν θελεις hiitech και καλο πληρωνεις αδρα.δεν ειμαι κατα της τεχνολογιας .

Link to comment
Share on other sites

ολα δεν μπορεις να τα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάπου εδώ πρέπει να κλειδώσει το θέμα μιας και ο απλός αναγνώστης κάθετε και βλέπει μια αψιμαχία , χωρίς κανένα νόημα για τον ίδιο.

Αυτός που ενδιαφέρετε να πάρει ένα από τα δυο φίλτρα θα διαβάσει και εδώ και από site του εξωτερικό και θα κρίνει και θα αγοράσει όποιο φίλτρο πιστεύει ότι είναι καλύτερο.

Αν και άσχετο με το θέμα εγώ από μεριά μου θα με ενδιέφερε να δω στο ΑΖ μια συζήτηση για της εδώ αντιπροσωπίες και το κατά ποσό κάνουν καλά την δουλειά τους στο ενυδρείο κομμάτι της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάπου εδώ πρέπει να κλειδώσει το θέμα μιας και ο απλός αναγνώστης κάθετε και βλέπει μια αψιμαχία , χωρίς κανένα νόημα για τον ίδιο.

Αυτός που ενδιαφέρετε να πάρει ένα από τα δυο φίλτρα θα διαβάσει και εδώ και από site του εξωτερικό και θα κρίνει και θα αγοράσει όποιο φίλτρο πιστεύει ότι είναι καλύτερο.

Αν και άσχετο με το θέμα εγώ από μεριά μου θα με ενδιέφερε να δω στο ΑΖ μια συζήτηση για της εδώ αντιπροσωπίες και το κατά ποσό κάνουν καλά την δουλειά τους στο ενυδρείο κομμάτι της Ελλάδας.

σε αυτο συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου λεει καμμια εταιρεια οτι θα αντεξει 30 χρονια ο υπολογιστης?ξερεις τι λενε οι εταιρειες?τι να την κανεις την ποιοτητα κατασκευης αφου θα το αλλαξεις συντομα.με κατι ποιο εξελιγμενο.σε εταιρεια δουλευα και ξερω.

Tα παντα χαλανε! Και οι υπολογιστες και ολα! Τωρα δεν γινεται εν ετη 2014 να λεμε οτι θα παρουμε καρο για να μη μας χαλασει το αυτοκινητο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tα παντα χαλανε! Και οι υπολογιστες και ολα! Τωρα δεν γινεται εν ετη 2014 να λεμε οτι θα παρουμε καρο για να μη μας χαλασει το αυτοκινητο!

δεν ειπα αυτο.αυτο που σου λεω ειναι οτι ολες οι εταιρειες τρεχουν να φτιαξουν νεα μοντελα συνεχεια .το αποτελεσμα ειναι οτι στην πραξη δεν προλαβαινουν να τα ελεγξουν σε πραγματικες συνθηκες .επισης τα ηλεκτρονικα ειναι κατασκευασμενα να αντεχουν με οριο ζωης.εκει που πρεπει να υπαρχει η τεχνολογια καλα κανει και υπαρχει.σε αλλα ομως δεν ειναι απαραιτητα παρα μονο για ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να πω και εγώ τη γνώμη μου.

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με τα φόρα των συνχομπιστών ενυδρειόφιλων κι αυτό γιατί βρήκα κάποια στιγμή τη ρουτίνα μου και λόγω υποχρεώσεων και κρίσης!!!!! απομακρύνθηκα από την ενημέρωση. Με τον καιρό αντιμετωπίζω μικροπροβλήματα στα οποία πάντα όλοι μας βρίσκουμε λύσεις. Κακά όμως τα ψέματα, κάποια στιγμή χρειαζόμαστε όλοι μας μία κάποια αναβάθμιση - ανανέωση, ένα φενκγ σούι βρε αδελφέ!

Έχω, λοιπόν, ένα 300άρι κοινωνικό φυτεμένο, που για πάνω από 2 χρόνια λειτουργεί με 2 eheim 2224, και τον τελευταίο χρόνο υπολειτουργεί με 1 κι αυτό γιατί από το άλλο έσπασε το ένα κλιπσάκι συγκράτησης του καπακιού και μετά από διακοπή μαζεύαμε νερά με τους κουβάδες. Ήρθε λοιπόν η στιγμή και για μένα να ανανεωθώ.

Τα 2224 με αφήσανε πλήρως ικανοποιημένο, με τη σχετικά συστηματική συντήρηση και καθαρισμό. Ατυχία το σπάσιμο του κλιπ το οποίο ποτέ δεν αντικατέστησα μέχρι σήμερα.

Η γνώμη μου λοιπόν στο φλέγον ερώτημα eheim ή fluval είναι η εξής: όσο τα προσέχεις σε προσέχουν, αν τα παραμελήσεις και τα κακομεταχειριστείς θα σε προδόσουν. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω και το fluval 306, σε αντικατάσταση και των 2 2224. Μεγάλες απαιτήσεις δεν έχω, δεν είναι φορτωμένο και από την έρευνα που έχω κάνει και φθηνό είναι το 306 και φθηνά ανταλλακτικά βρίσκεις εντός ενώ για το 2224 πρέπει να παραγγέλνεις από έξω, και ονομαστικές επιδόσεις έχει ικανοποιητικές και ίσως καλύτερες από το 2224.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, και θα συμφωνήσω με προλαλήσαντα πως μπορούμε να επεκτείνουμε τη σύγκριση με πάάάάρα πολλές άλλες μάρκες, καταξιωμένες στο εμπόριο.

Ευχαριστώ για την ανοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...