Jump to content

Recommended Posts

Έχω στήσει ενα 60αρι εδώ και δύο μήνες με γαριδουλες blue pearl..

Από 8 ενήλικες στην αρχή τώρα έχει μέσα 7-8 γενιές και περιμένω την πρώτη γέννα να αυγοθει.. Το σετ απ είναι λίγο πρόχειρο και το ίδιο και τα φυτά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου!! Πολύ καλή δουλειά!!!!!

Περιμένουμε εξελίξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω πανικός γίνεται .δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω για το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά..!

Αλλαγές κάνω από το σκληρό της αο 15lit την εβδομάδα..

Έχω παραγγείλει 25 cpd για να βλέπω λίγο παραπάνω κίνηση..

Τα φυτά δεν τα ξέρω ακόμα γιατί τα πήρα πρόσφατα, υπάρχει μπόλικη πελια λίγο φιζιντενς και μπόλικη κλαδοφορα που επίτηδες δεν την καθαρίζω..

Το υπόστρωμα είναι ανάμεικτο ADA το οποίο το παρέλαβα ζωντανό και είχε μέσα σαλιγκάρια ramshorn Malaysian trumpet πλαναρια nymphea lotus red..

Σε έναν μήνα περίπου θα έχω φτιάξει φωτιστικό λεντ και νέο καπάκι με controller me lcd για όλο το ενυδρείο αλλά δεν θα φυτευτεί πολύ γιατί δεν θέλω να μπλέξω με λιπάσματα με χαλκό κα..

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Raven και τον ΓιώργοΚ για τις γαρίδες το υπόστρωμα και το ξύλο με την pelia..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μερικές με πολύ ωραία χρώματα, τί τροφές χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Ωριαος!Αντε και καλες αναπαραγωγες!

Καλυτερα να μη μπλεξεις με λιπασματα γιατι οπως ξερεις οι γαριδες ειναι ευαισθητες σ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωmega tabs τις σπάω σε Μικρά κομμάτια και τις απλώνω.. Ρίχνω spirulina flakes tis tropical.. Οι ενήλικες που είχα στην αρχή έχουν το καλύτερο χρώμα.. Επίσης τα νεογέννητα είναι μπλε του πάγου έντονο αλλά όταν μεγαλώσουν λίγο θολώνουν.. Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί.. Περιμένω να πάρω πολτοποίητη τροφών για να φτιάξω diy τροφή..

Link to comment
Share on other sites

Mε την diy (αν εννοείς την συνταγή που πιστεύω οτι εννοείς :P) θα στρώσει ίσως το θέμα με το χρώμα, πολλές φορές η διατροφή είναι βασικός παράγοντας στον χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ενας χαμος γινεται! Μπραβο κι απο μενα πολυ ομορφες!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν φτιαξεις την diy γαριδοτροφη θα δεις διαφορα στα χρωματα.Θα την φτιαξεις σε μορφη φλεικς η κατεψυγμενη?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έρθει μια αντλία κενού που περιμένω θα την κανω freeze dryed με ξηρό πάγο.. Αλλιώς κατάψυξη..

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έρθει μια αντλία κενού που περιμένω θα την κανω freeze dryed με ξηρό πάγο.. Αλλιώς κατάψυξη..

Πως τα πετάς έτσι αυτά; :)

Τι πλεονεκτήματα θα έχουμε με αυτόν τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να παίξω θέλω ουσιαστικά αλλά, όταν ξηραινεις κάτι με θερμοκρασία αλλοιώνεται λίγο μέχρι να φτάσει 2-4% υγρασία ενώ με αυτόν τον τρόπο διατηρείται στην αρχική του σύσταση..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη πολλά συγχαρητήρια!! :bigemo_harabe_net-54:

Υ.Γ. βάλε και φυτάκια, εύκολα αφού δε θέλεις να μπλέξεις, μην τα φοβάσαι αφού το κατέχεις το θέμα φυτεμένο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...