Jump to content

Ξεκίνημα


Stavros36

Recommended Posts

Σας χαιρετώ όλους και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.

Θα ήθελα να σας τονίσω ότι είμαι άσχετος με ενυδρεία αλλά αποφάσισα να ξεκινήσω. Επειδή όμως από όσα διάβασα και καταλαβαίνω δεν μπορώ να το πάρω ελαφρά την καρδία και πόσο μάλλον από την στιγμή που αφορά ζωντανούς οργανισμούς, θα ήθελα την καθοδήγησή σας.

Αρχικά, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο Juwel Rio 125 στο οποίο θα βάλω Xiphophorus maculatus και Poecilia reticulata σε χαρέμια, 1 αρσενικό και 3 θηλυκά ανά είδος, δηλαδή σύνολο 8 ψαράκια.

Και τώρα οι ερωτήσεις:

1) O εξοπλισμός του ενυδρείου με καλύπτει ή πρέπει να αγοράσω επιπλέον εξοπλισμό?

2) Μπορώ να προσθέσω 2 γαρίδες ή είναι υπερβολικό?

3) Μπορώ να προσθέσω γλείφτη (παράλληλα ή χωρίς τις γαρίδες)?

4) Τα ψάρια που αναφέρω μπορώ εύκολα να τα βρω?

5) Από ότι καταλαβαίνω και από όσα διάβασα, τα συγκεκριμένα ψάρια, κυρίως κατά την αναπαραγωγή, χρειάζονται πολλά φυτά. Ποια μου προτείνεται?

6) Τι υλικό πρέπει να υπάρχει στον πάτο του ενυδρείου?

Επειδή καταλαβαίνω ότι κάποιος για να μου απαντήσει χρειάζεται να ασχοληθεί αρκετά, δεν με πειράζει οι απαντήσεις να είναι link ή ακόμα ακόμα, αν κάποιος από εσάς έχει κατάστημα, ας μου γράψει την διεύθυνση του καταστήματος του και θα τον επισκεφτώ εκεί.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες αδερφε!

Προτου κανεις οτιδηποτε ριξε μια ματια εδω! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Ειναι σημαντικο να τα γνωριζεις αυτα για να κατασταλλαξεις. Τα υπολοιπα θα τα βρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Σταύρο και καλως ηρθες! :) Πολυ καλη η επιλογη του ενυδρειου, εχω ακριβως το ίδιο. Παμε τωρα στις ερωτησεις σου :

1) ο εξοπλισμός του ενυδρειου σε καλύπτει απόλυτα, το εσωτερικό φιλτρο της juwel ειναι πολυ καλο, περιέχει θερμοστάτη και ολα τα σφουγγάρια και αρκετα καλο φωτισμό. Το μονο που αν θες να κανεις ειναι να αντικαταστήσεις το βιολογικό υλικο μακαρόνια που εχει μαζι το φιλτρο με μεγαλύτερη ποσότητα οπως sera simporax ή substrat pro.

2) Ναι μπορεις να το κανεις ειδικα αν εχεις αρκετές κρυψώνες απο φυτα. Θα πρότεινα βεβαια οι γαρίδες να μην ειναι πχ red cherry γιατι ειναι πολυ μικρες και ίσως γινουν τροφη για τα ψάρια, οι αμανο ειναι καλυτερη επιλογη γιατι ειναι αρκετα πιο μεγάλες. Φυσικα και μπορεις να βάλεις πολυ περισσότερες δε βάζουμε ποτε τοσο λίγες μια ομαδούλα 5-10 ατόμων ειναι ο,τι πρεπει, και το βασικότερο οι γαρίδες δεν επιβαρύνουν την ιχθυοφορτωση του ενυδρειου, ίσα ίσα βοηθούν στον καθορισμό του.

3) Το ψαρακι που εννοείς δεν λέγεται ετσι, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σίγουρα, θα σου απαντήσει κάποιος αλλος.

4) Παρα πολυ εύκολα. Ειναι απο τα πιο γνωστά ψάρια.

5) Το κερατοφυλλο που ειναι φυτο επιφάνειας ειναι το καταλληλότερο για αυτη τη δουλεια. Μετα μπορεις να γεμίσεις το ενυδρειο με αρκετα εύκολα φυτα ώστε να μην χρειαστείς co2 και λίπανση. Θα σου προτείνουν τα παιδια αρκετα.

6) χαλίκι ή αμμος ειναι δικη σου η επιλογη.

Για οποιαδήποτε αλλη απορία μην διστάσεις να μας ρωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

3) Μπορώ να προσθέσω γλείφτη (παράλληλα ή χωρίς τις γαρίδες)?

Οπως λεει και ενας φιλος μας και συντονιστης south

Καλέ μου άνθρωπε είμαι ΠΛΕΚΟ! Ούτε Γλύφτης,ούτε Καθαριστής,ούτε Σκατόψαρο! ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ...Ανήκω στην μεγάλη οικογένεια των ΓΑΤΟΨΑΡΩΝ και το σπίτι μου είναι η Νότια Αμερική

τετοιο ψαρακι εννοεις μαλλον ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα θα τα πας συνεχισε να ρωτας και να διαβαζεις και τα ψαρακια σου

δεν θα επιβιωνουν απλα μαζι σου αλλα θα χαιροντε που τα εχεις

αλλωστε κανεις μας δεν γεννηθικε και τα ηξερε...

φιλικα θοδωρης

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από εμένα .το ενυδρείο συμφωνώ ότι είναι αρκετά καλό και ο εξοπλισμός του επίσης .ο αριθμός των ψαριών που λές να βάλεις είναι μια χαρά γιατί σε πολύ λίγο διάστημα από τις γέννες θα γεμίσει το ενυδρείο σου .

ένα ψιλό χαλικάκι - θα είναι μια χαρά .από φυτά ανούμπιες -κερατόφυλλο αρκετά εύκολα φυτά και όμορφα .

καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο Juwel Rio 125 . . .

Το ίδιο αλριβώς πήρα και εγώ πριν λίγο καιρό!!

Το μόνο που θα ήθελα να σου επιστήσω λίγο την προσοχή είναι η τιμή του!!

Ξεκινάει από τα 150 ευρώ και φτάνει μέχρι εκεί που βολεύει τον κάθε έναν . . . :(

1) ο εξοπλισμός του ενυδρειου σε καλύπτει απόλυτα, το εσωτερικό φιλτρο της juwel ειναι πολυ καλο, περιέχει θερμοστάτη και ολα τα σφουγγάρια και αρκετα καλο φωτισμό. Το μονο που αν θες να κανεις ειναι να αντικαταστήσεις το βιολογικό υλικο μακαρόνια που εχει μαζι το φιλτρο με μεγαλύτερη ποσότητα οπως sera simporax ή substrat pro.

Δεν ξέρω πότε το πήρες εσύ φίλε hms αλλά πλέον δεν δίνουν μαζί τα μακαρόνια(cirax όπως το λέει η juwel)!!

Toυ οποίου πάλι η τιμή παίζει από τα 5 μέχρι τα 12.50 ευρώ περίπου. . .

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ; πριν τρία χρονια περιπου δεν το ξερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.

Θα ήθελα να σας τονίσω ότι είμαι άσχετος με ενυδρεία αλλά αποφάσισα να ξεκινήσω. Επειδή όμως από όσα διάβασα και καταλαβαίνω δεν μπορώ να το πάρω ελαφρά την καρδία και πόσο μάλλον από την στιγμή που αφορά ζωντανούς οργανισμούς, θα ήθελα την καθοδήγησή σας.

Αρχικά, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο Juwel Rio 125 στο οποίο θα βάλω Xiphophorus maculatus και Poecilia reticulata σε χαρέμια, 1 αρσενικό και 3 θηλυκά ανά είδος, δηλαδή σύνολο 8 ψαράκια. Εγω θα ελεγα να βαλεις μονο ενα ειδος για να αποφυγεις και τυχον υβριδισμους!

Και τώρα οι ερωτήσεις:

1) O εξοπλισμός του ενυδρείου με καλύπτει ή πρέπει να αγοράσω επιπλέον εξοπλισμό? Προφανως εννοεις το εσωτερικο φιλτρο. Θεωρειται εν α πολυ καλο φιλτρο.

2) Μπορώ να προσθέσω 2 γαρίδες ή είναι υπερβολικό? Εξαρταται το ειδος.

3) Μπορώ να προσθέσω γλείφτη (παράλληλα ή χωρίς τις γαρίδες)? Οχι γιατι το ψαρι θελει μαλακο νερο ενω τα ζωοτοκα που θες πιο σκληρο.

4) Τα ψάρια που αναφέρω μπορώ εύκολα να τα βρω? Πανευκολα και σε πολλους χρωματισμους. Προσεξε ομως μην ειναι γεννετικα πειραγμενα οπως πχ τα molly baloon.

5) Από ότι καταλαβαίνω και από όσα διάβασα, τα συγκεκριμένα ψάρια, κυρίως κατά την αναπαραγωγή, χρειάζονται πολλά φυτά. Ποια μου προτείνεται? Tα φυτα δινουν την δυνατοτητα στον γονο για να μην φαγωθει απ τα μεγαλυτερα ψαρια.

6) Τι υλικό πρέπει να υπάρχει στον πάτο του ενυδρείου? Απο χαλικι μεχρι αμμο αρκει να ειναι σε φυσικους χρωματισμους και οχι μπλε, ροζ, πορτοκαλι κτλ!

Επειδή καταλαβαίνω ότι κάποιος για να μου απαντήσει χρειάζεται να ασχοληθεί αρκετά, δεν με πειράζει οι απαντήσεις να είναι link ή ακόμα ακόμα, αν κάποιος από εσάς έχει κατάστημα, ας μου γράψει την διεύθυνση του καταστήματος του και θα τον επισκεφτώ εκεί. Ελπιζω να διαβασες το λινκ που σου πραθεσα πιο πανω!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και πάλι να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια και τις συμβουλές σας που είναι πολύτιμες για να ξεκινήσω.

Έχω διαβάσει όλα αυτά που μου στείλατε και αρκετά από τα θέματα του φόρουμ, γιατί μπορεί να θεωρούσα ότι το στήσιμο του ενυδρείου είναι κάτι εύκολο, αλλά μόνο εύκολο δεν είναι.

Το ενυδρείο το βρήκα ήδη στα 150€.

Θέλω τις συμβουλές σας και για κάτι ακόμα. Επειδή θεωρώ πως πρέπει να απευθυνθώ σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα και όχι σε ένα συνοικιακό pet shop, για λόγους γνώσεων, ποικιλίας, βοήθειας, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο κατάστημα.

Ως πρώτη επιλογή, και αυτό το βρήκα μέσω internet, υπολογίζω το Water Inn στην Κηφισιά από το οποίο και πήρα ήδη μια προσφορά.

Κάθε πρόταση δεκτή. Αν κάποιος από εσάς έχει τέτοιο κατάστημα, θα χαρώ να έρθω και να τον γνωρίσω από κοντά.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλο μαγαζι ειναι,αλλα ψαξε και στην κατηγορια καταστηματα στο φορουμ,μηπως πετυχεις καλυτερες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει την καλύτερη τιμή στο συγκεκριμένο ενυδρείο ανάμεσα σε 7-8 διαφορετικά μαγαζιά

που γύρισα. . . Δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο όμως αλλά μέσα σε 3-4 μέρες στο φέρνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι οπως λεει και ο kixlidatos ριξε μια ματια στις αγγελιες του φορουμ. Εχθες ειδα κατι πολυ καλες προσφορες! Επισης υπαρχουν κι αλλα μαγαζια που μπορει να μην εχουν το συγκεκριμενο αλλα εχουν αλλα με καποιες προσφορες ισως και μεγαλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια να ρωτησω κανενα site για οικονομικο ενυδρειο μαρκας υπαρχει??

Αναζητω απο 100 εως 125 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελίες εδώ, έχεις ρίξει καμιά ματιά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...