Jump to content

Ενυδρειο Με Γκαπακια.


piki

Recommended Posts

επειδη μου καλοαρεσε το χομπι του ενυδρειου κ μου αρεσουν κ τα γκαπακια πολυ σκεφτηκα μηπως εστηνα κ ενα ακομα ενυδρειο..ομως λογω χωρου δεν μπορω να παρω κατι μεγαλο.ελεγα να παρω αυτο το ενυδρειο..A3500S.jpgποσα ψαρακια χωραει?να σημειωσω οτι δεν θελω γεννες..αν βαλω μονο αρσενικα??γινεται?????????????

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο σκεπτεσαι να του βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο σκεπτεσαι να του βαλεις;;

αυτο δεν το εχω σκεφτει ακομα..............εσεις τι λετε??? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

ενα 2211 eheim εξωτερικο θα ηταν ιδανικο και σχετικα χαμηλη ροη και καποιο αξιοπρεπη χωρο για βιολογικο υλικο!απο ψαρακια αν αναλογιστουμε οτι καθαρα θα εχεις γυρω στα 30 λιτρα θα ελεγα 4-5 αρσενικα γκαπακια θα μπορουσαν να ζησουν!με την παραπανω προυποθεση βεβαια.!!και με μεγαλη προσοχη στις συνθηκες νερου γιατι τα λιτρα ειναι λιγα και ολα μπορουν να γυρισουν τουμπα πολυ γρηγορα!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

ενα 2211 eheim εξωτερικο θα ηταν ιδανικο και σχετικα χαμηλη ροη και καποιο αξιοπρεπη χωρο για βιολογικο υλικο!απο ψαρακια αν αναλογιστουμε οτι καθαρα θα εχεις γυρω στα 30 λιτρα θα ελεγα 4-5 αρσενικα γκαπακια θα μπορουσαν να ζησουν!με την παραπανω προυποθεση βεβαια.!!και με μεγαλη προσοχη στις συνθηκες νερου γιατι τα λιτρα ειναι λιγα και ολα μπορουν να γυρισουν τουμπα πολυ γρηγορα!!

κατι για εξωτερικο ελεγα κ γω,να μην ΄πιανει χωρο κ να εχω κ μια καλη φιλτραριση.τα λιτρα ειναι λιγουλακι περιορισμενα αλλα δεν εχω χωρο....για την συνθηκες θα το εχω απο κοντα για να το χω οπως πρεπει.το αλλο που εχω τωρα 30 λιτρα κ αυτο παει πολυ καλα μην το ματιασω!οι συνθηκες ειναι καλες

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για να χάνεις λίτρα άρα το εξωτερικό είναι μονόδρομος .

Ναι μπορείς να βάλεις μόνο αρσενικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ερώτημα αφορά πόσα ψάρια και όχι τη φίλτρο, θα σου πω εγώ τι θα έκανα. Θα έβαζα 6 αρσενικά η 2 αρσενικά και 4 θηλυκά με κάνα δυο apple snail.

Φυσικά και μερικά φυτά. Για φίλτρο, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Αρκεί να μην κάνει το ενυδρείο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου, ότι τα καθαρά λίτρα που μένουν, είναι πολύ λίγα για γέννες.

Θα δοκίμαζα με 3 αρσενικά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου, ότι τα καθαρά λίτρα που μένουν, είναι πολύ λίγα για γέννες.

Θα δοκίμαζα με 3 αρσενικά μόνο.

Θα συμφωνησω!βάλε 3 αρσενικά και θα είναι βασιλιάδες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην το κανεις! Ειναι μικρο το ενυδρειο και οι παραμετροι μπορει να αλλαξουν απ την μια στιγμη στην αλλη ιδιαιτερα το καλοκαιρι! Τρια αρσενικα θα σκοτωθουν. Οσο ηρεμα κι αν ειναι τα γκαπυ, 3 αρσενικα ειναι 3 αρσενικα!

Εσεις που λετε οτι μπορει για θυμηθητε λιγο το φανταριλικι σας!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω επιχειρήσει. Αν πάει σε endlers ; Θοδωρή , έχεις εμπειρία με διατήρηση μόνο αρσενικών; Δεν μπορούσαν να μοιράσουν την "επιθετικότητά" τους; :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα.

όταν δεν έχουμε τον απαιτούμενο χώρο, συνήθως στην βάση του ενυδρείου, δεν μπορούμε να επεκταθούμε στο ύψος?

οπότε 50*25*30

γίνεται 50*30*60 diy 90 λίτρα.

μπορεί να γίνει αυτό και να πάει στα διπλά ψάρια?

γιατί τα λίτρα σχεδόν τριπλασιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω, οτι δεν μπορούμε να κάνουμε πράξεις έτσι απλά με τα λίτρα. Άλλα ψάρια θέλουν υψος, αλλά μήκος και άλλα πλάτος (για το σωστό στήσιμο). Σκέψου δηλαδή οτι δεν μπορείς να έχεις ένα ενυδρείο με 500 λίρα σε μορφή κυλίνδρου με διάμετρο 30 εκατοστά και να βάλεις μέσα νέον.:)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω επιχειρήσει. Αν πάει σε endlers ; Θοδωρή , έχεις εμπειρία με διατήρηση μόνο αρσενικών; Δεν μπορούσαν να μοιράσουν την "επιθετικότητά" τους; :)

Σε ενυδρειο 25 λιτρων τρια αρσενικα τα δυο κανανε κομμα και κυνηγαγανε το ενα μεχρι που πεθανε. Παιδια δεν το πιστευα αυτο που εβλεπα απο γκαπυ κι ομως εγινε ετσι. Αφου πεθανε λοιπον το 1 τα αλλα 2 αρχισαν να τσακωνονται μεταξυ τους μεχρι που τα χωρισαμε!

Παιδια ας μην γεμιζουμε ευδρεια ετσι για να τα γεμιζουμε. Αυτη ειναι η αποψη μου piki αν δεν μπορεις να παρεις κατι να το ευχαριστηθεις μην παιρνεις κατι κατα πολυ κατωτερο!

Link to comment
Share on other sites

αν πιστευετε οτι δεν ειναι καλη ιδεα δεν θα το κανω παιδια,δεν θελω να βασανιζω τα ψαρακια.σε αυτα τα λιτρα πλην μονομαχου δεν μπαινει κατι αλλο σε ψαρακι ε?τα κιλλι μου αρεσουν αλλα δεν μπορω να βρω καπου να πουλανε εντος ελλαδας

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην το κανεις! Ειναι μικρο το ενυδρειο και οι παραμετροι μπορει να αλλαξουν απ την μια στιγμη στην αλλη ιδιαιτερα το καλοκαιρι! Τρια αρσενικα θα σκοτωθουν. Οσο ηρεμα κι αν ειναι τα γκαπυ, 3 αρσενικα ειναι 3 αρσενικα!

Εσεις που λετε οτι μπορει για θυμηθητε λιγο το φανταριλικι σας!

Καλησπερα φιλε μου!δεν νομιζω να σκοτωθουν μεταξυ τους!!τουλαχιστον τα 5 αρσενικα που ειχα για αρκετο καιρο στα 48 λιτρα ποτε δεν ειχε πειραξει το ενα το αλλο!

εκτος της ωρας της τροφης που σκοτωνονταν για το ποιο θα φαει !

Link to comment
Share on other sites

Πως ήταν διαμορφωμένα τα ενυδρεία σας ;

Μήπως έπαιξε αυτό ρόλο ;

Link to comment
Share on other sites

Πως ήταν διαμορφωμένα τα ενυδρεία σας ;

Μήπως έπαιξε αυτό ρόλο ;

Το δικο μου ηταν 45χ30χ35 κάπου εκεί!χαλίκι για υπόστρωμα και ελάχιστο κερατοφυλλο πιασμενο σε ενα βαζακι που είχα στο βυθό!ηταν και το πρωτο ενυδρείο και καθόμουν μες τι ώρες(ως νεος στο χόμπυ με μεγάλη περιέργεια)και τα κοιταγα..μπορεί απλα να ηταν ο χαρακτήρας τέτοιος!

τα 2 απο αυτα όμως μετα απο λίγο καιρο που εκατσαν για ουτε μια μέρα στο ίδιο ενυδρείο με τον μονομάχο τον κατακρεούργησαν τον καημενο!

Αλλά μεταξυ τους δεν είχαν πρόβλημα τουλάχιστον σε μένα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και από εμένα! από μια πρόσφατη εμπειρία που είχα σε ένα 45λιτρο όπου φιλοξενουσα 5 γκαπυ(4 αρσενικα και 1 θυληκο)έχω να πω οτι δεν υπηρχε κανένα προβλημα! οι διαστάσεις του ενυδρειου ηταν 50*30*30.

Link to comment
Share on other sites

ισως εχει να κανει κ με τον χαρακτηρα των ψαριων,σιγουρα δεν ειναι το ιδανικο να εχεις μονο αρσενικα γιατι δεν αντιγραφει την φυση οπου υπαρχουν τα θυληκα και η αναπαραγωγη αλλα πραγματικα ειναι μεγαλη η συχνοτητα των γεννησεων ακομα κ μεγαλο ενυδρειο να εχεις ειναι δυσκολο να βρησκεις να δινεις τα ψαρια ποσο μαλλον αν ζεις σε επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και από εμένα! από μια πρόσφατη εμπειρία που είχα σε ένα 45λιτρο όπου φιλοξενουσα 5 γκαπυ(4 αρσενικα και 1 θυληκο)έχω να πω οτι δεν υπηρχε κανένα προβλημα! οι διαστάσεις του ενυδρειου ηταν 50*30*30.

Ποσο καιρο τα κρατουσες σε τετοια αναλογια και τι απεγιναν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!Εγω εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρων με γκαπακια...ειχα 1 αρσενικο και 2 θυληκα αλλα το αρσενικο μας αφησε και δεν πηρα αλλο.Προλαβανε και γεννησανε και τωρα περιμενω να δω απο τα μικρα ενα ωραιο αρσενικο να το κρατησω και ενα θυληκο και τα αλλα θα τα δωσω...Αν δεν εχεις καπου να δινεις μικρα καλυτερα μην βαλεις ζωοτοκα γιατι αν βαλεις μονο αρσενικα δεν ξερω τι θα γινει,αργα η γρηγορα ειμαι σιγουρος οτι θα τσακωθουν...δεν το εχω κανει βεβαια και δεν ξερω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τα κρατουσες σε τετοια αναλογια και τι απεγιναν;

τα κράτησα περίπου στους 15 μήνες σε αυτό το ενυδρείο και μετά τα χαρισα σε ένα φίλο που ήθελε να ασχοληθεί με το χόμπυ.χαρισα και τα ψαράκια και το ενυδρείο! απ'οτι έμαθα μετά ο φίλος μου έβαλε και αλλά γκαπακια μέσα αλλά δεν ξερω αν ηταν αρσενικα ή θυληκα.

δεν ξερω αν είναι σωστή η ψαροσυνθεση με μόνο αρσενικα γκαπυ απλά εγώ κατέθεσα αυτη την εμπερια που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Aρσενικα ειχα και γω . Δεκα γκαπυ και δυο γατοψαρα σε 60 λιτρα . Δεν νομιζω πως εχει να κανει αν ειναι μονο αρσενικα ή μονο θυληκα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...