Jump to content

Προβλημα Με Trachyphyllia


Recommended Posts

καλησπερα!! μετα απο το στραπατσο που επαθα να μου πεσει κυκλοφοριτης και να γινει το ελα να δεις(το εχω γραψει σε αλλο θεμα),εχω προβλημα με τη trachyphillia moy.απο πανω και στο ενα τριτο της περιπου εχει πιασει αλγη,γυρω γυρω ειναι φουσκωμενη.εκανα τη πατατα να τη τριψω με οδοντοβουρτσα,εφυγε η αλγη,(τουλαχιστον ετσι δειχνει)αλλα το κοραλλι δεν εχει συνελθει.θελω βοηθεια...απο μετρησεις...

ph 8.2

kh 10

no2 0

no3 2

po4 0.04

ασβεστιο 420

μαγνησιο 1410

μετρησεις και με τροπικ μαριν κ με σαλιφερτ του φιλου submarine1981(ευγενιος)

το κοραλι το εχω ενα χρονο χωρις κανενα προβλημα μεχρι να παθω τη ζημια που προανεφερα..υπαρχει περιπτωση να σωθει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστα τωρα ειδα το ποστ σου. (Εφτιαξα τον υπολογιστη επιτελους) ... Οδοντοβουρτσα? (!)

Αστο να ηρεμισει. Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες παντος.

Οταν λες επιασε αλγη απο πανω....ηταν κολημενη η αλγη στο σωμα του κοραλιου? Και αν ναι ηταν στο μαλακο ή στο σκληρο (σκελετο) κοματι? ή ηταν σε μορφη σκονης και απλα εφυγε οταν την κουνισες-ετριψες με την οδοντοβουτσα?

Μια φωτο θα βοηθουσε. Αλλα κατι μου λεει οτι θα επανελθει. Εκτος αν κατα την διαρκεια του τριψιματος με την οδοντοβουτσα εφευγαν κοματια απο τον ιστο του κοραλιου.

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατος έχει δίκιο μάλλον.η αλγη ήταν στο πάνω μέρος.την ετριψα κ φαίνεται σα νεκρό.φωτο δε μπορώ να βγάλω.να το κόψω στη μέση μπας κ το σώσω???

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δε μπορώ να ανεβασω.μου χάλασε ο υπολογιστής κ μπαινω από κινητό.η αλγη ήταν στο επάνω μέρος στο κοραλλι εκεί που περνει το χρωμα.οι καμπύλες της είναι φουσκομενες.η αλγη με απλό σκουπισμα δεν έφευγε.τώρα το μισο κοραλλι είναι κόκκινο το υπόλοιπο ασπρο.μάλλον έκανα @@@@&$$ α. Πού την ετριψα

Link to comment
Share on other sites

Ειτε την ετριβες ειτε οχι το ιδιο ειναι.Αφου το μισο εχει ασπρισει,νομιζω φιλε θα φυγει στο τελος ολοκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να βγάλω φωτογραφία για να βλέπατε .κάπου εδώ μέσα έχω δει πως τίς κόβουν στη μέση.να μη το παίξω γιατρός καί να περιμένω να του αναψω κεράκι???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επιστροφη στο θεμα!απο το ζωντανο εφυγε η αλγη αλλα εδω και καμια 15ρια μερες παραμενει στην ιδια κατασταση.εχει βελτιωθει κατα πολυ αλλα δεν εχει στρωσει...ειναι απο τα ποιο περιεργα ζωντανα.υπαρχει πιθανοτητα να επανελθει τελειως?η θα παω σε κατασταση fragging?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες ποτέ να την ταΐσεις με κάτι νωπό ? Π.χ κάποιο κομμάτι γαρίδα ,καλαμάρι ή κάποιο φιλέτο από ψάρι? Αν όχι δοκιμασε το. Εγω τις ταΐζω 1 φορα ανα 1 - 2 εβδομάδες. (Το κομματι να είναι αρκετα μικρο ετσι ώστε να χωράει στο στόμα της.)

Ιχνοστοιχεία,ασβεστια και λοιπά ζουμιά είναι οκ να φανταστω.

Link to comment
Share on other sites

τη ταιζω.και γκριλ και μυσις και οτι θελει.τη ταιζω νυχτα.κλεινω κυκλοφορια για μιση ωρα και της ριχνω με συριγγα.

ιχνοστοιχια ριχνω 2 φορες την εβδομαδα,ασβεστιο 450 μαγνησιο 1400.

μοιαζει να του λειπει κατι?πχ να μη τρεφεται?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου,οτιδήποτε άλλο ρίχνεις εκτός από τροφή για τα ψάρια είναι τροφή για το σκίμμερ.

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος που φτανει ποσο ειναι?το πηρα οσο περιπου ενα σπιρτοκουτο και εχει γινει διπλασιο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρπαγμενο αριστερα οπου λειπει ιστος,δειχνει αρκετα καλυτερα.Αστο οπως ειναι,και ταιζε mysis.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως trachyphilia,heliofungia και ακόμα και ephylia ταΐζω pellet omega one!Μια χαρά τρώνε και μετά από δέκα λεπτά είναι διπλάσια!

target Κωστα?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...