Jump to content

Προβλημα Με Φιλτρο Fluval 205


Aiolikos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Εχω εδω ενα εξωτερικο φλουβαλ 205 και τρεχει σχεδον 2 χρονια τωρα. Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που τις τελευταιες μερες (μια εβδομαδα τωρα) ακουω θορυβους

απο μεσα και παραλληλα βλεπω να βγαζει μπουρμουληθρες απο την εξαγωγη.

Το ανοιξα , καθαρησα την φτερωτη , εκανα εξαερωση αλλα και παλι ακουω θορυβο και μικρα μικρα μπαλακια αερα να βγαινουν.

Επειδη το εχω αρκετο καιρο , δεν μπορω να φανταστω οτι κανω κατι λαθος.

Μηπως καποιος εχει παρομοια συμπτωματα ???

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τις φλάντζες και τις σωληνώσεις, ιδικά της αναρρόφησης. Πιθανόν από κάπου τραβά αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τις φλάντζες και τις σωληνώσεις, ιδικά της αναρρόφησης. Πιθανόν από κάπου τραβά αέρα.

Και αν δεν είναι αυτό άνοιξε το και δες μήπως βγαίνει ο ήχος απο τον έλικα..εμένα είχε σκαλωσει κάτι σαν πετρουλα εκει και έκανε δυνατους θορύβους!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τις φλάντζες και τις σωληνώσεις, ιδικά της αναρρόφησης. Πιθανόν από κάπου τραβά αέρα.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Με τις σπιραλ σωληνωσεις το δουλευεις?Ειχα πριν λιγο καιρο το ιδιο προβλημα και τελικα βρηκα ενα πολυ μικρο σχισιμο σε μια πτυχη του σωληνα εισαγωγης που δεν φαινοτανε με τιποτα,αλλαξα σωληνες και ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω οτι τραβαει απο καπου αερα γι'αυτο βλεπω και τα μικρα μικρα μπαλακια αερα (μικρες φυσαλιδες αερα) αλλα και ο ηχος που ακουγετε

εσωτερικα του φιλτρου ειναι σαν να μπαινει αερας. Γι αυτο στην αρχη που το ειδα αλλαξα το ο-ρινγκ του καπακιου γιατι πιστευα οτι απο αυτο θα εχανε κα εμπαινε αερας

αλλα δυστιηχως και με καινουριο λαστιχο δεν ειδα διαφορα.

Οντως το φιλτρο δουλευει με τις σπιραλ σωληνες. Εαν η σωληνα εισαγωγης στο φιλτρο ειχε καπιο μικρο σχισιμο δεν θα εβγαζε και λιγο νερακι ??

Βεβαια θα κοιταξω την σωληνα το βραδυ που θα παω σπιτι.

Τωρα τελευταια ακουω και το νερο που κυλαει μεσα στις σωληνες. Ακουγετε εντονα.

Επειδη στο ενυδρειο (250Λτρ) εχω και ενα αλλο φλουβαλ 405 μπορω να συγκρινω και στο μεγαλο δεν ακουγετε το παραμικρο.

Επισης υπαρχει αλλο ενα ο-ρινγκ (λαστιχακι) στην βανα που μπαινει στο καπακι του φιλτρου.

Δεν ξερω εαν παιζει τιποτα και με αυτο.

Ισως αλλαξω σωληνες και βανακια

Εαν δεν βγαλω ακρη σκεφτομαι να το βγαλω και να δουλευω το ενυδρειο μονο με το 405

Το ενυδρειο εχει γυρω στα 12-13 ψαρια. Πιστευω να μη εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω οτι τραβαει απο καπου αερα γι'αυτο βλεπω και τα μικρα μικρα μπαλακια αερα (μικρες φυσαλιδες αερα) αλλα και ο ηχος που ακουγετε

εσωτερικα του φιλτρου ειναι σαν να μπαινει αερας. Γι αυτο στην αρχη που το ειδα αλλαξα το ο-ρινγκ του καπακιου γιατι πιστευα οτι απο αυτο θα εχανε κα εμπαινε αερας

αλλα δυστιηχως και με καινουριο λαστιχο δεν ειδα διαφορα.

Οντως το φιλτρο δουλευει με τις σπιραλ σωληνες. Εαν η σωληνα εισαγωγης στο φιλτρο ειχε καπιο μικρο σχισιμο δεν θα εβγαζε και λιγο νερακι ??

Βεβαια θα κοιταξω την σωληνα το βραδυ που θα παω σπιτι.

Τωρα τελευταια ακουω και το νερο που κυλαει μεσα στις σωληνες. Ακουγετε εντονα.

Επειδη στο ενυδρειο (250Λτρ) εχω και ενα αλλο φλουβαλ 405 μπορω να συγκρινω και στο μεγαλο δεν ακουγετε το παραμικρο.

Επισης υπαρχει αλλο ενα ο-ρινγκ (λαστιχακι) στην βανα που μπαινει στο καπακι του φιλτρου.

Δεν ξερω εαν παιζει τιποτα και με αυτο.

Ισως αλλαξω σωληνες και βανακια

Εαν δεν βγαλω ακρη σκεφτομαι να το βγαλω και να δουλευω το ενυδρειο μονο με το 405

Το ενυδρειο εχει γυρω στα 12-13 ψαρια. Πιστευω να μη εχω προβλημα

Από την σωλήνα της αναρρόφησης δεν θα χάνει νερό όταν το φίλτρο είναι σε λειτουργία, γιατί κάνει κενό. Ένας πρακτικός τρόπος να τσεκάρεις τα λάστιχα είναι αυτός. Με γεμάτο τον σωλήνα, από την μια μεριά θα τον ταπώσεις με το δάκτυλο σου και από την άλλη μεριά θα τον βάλεις στο στόμα σου και θα φυσήξεις δυνατά και παρατεταμένα. Αν έχουν από κάπου διαρροή θα τρέξει νερό εξωτερικά από τον σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

thanks θα προσπαθησω να το κανω.

Βεβαια κατα ποσο ειναι αφαλες να βαλω την σωληνα με ολες αυτες της βρωμιες και μικροβια στο στομα ειναι αλλο θεμα.

Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

thanks θα προσπαθησω να το κανω.

Βεβαια κατα ποσο ειναι αφαλες να βαλω την σωληνα με ολες αυτες της βρωμιες και μικροβια στο στομα ειναι αλλο θεμα.

Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας

ΧΑΧαχα φιλε μου αν ηταν τοσο επικινδυνο θα ειχαμε αποδημησει ολοι εδω μεσα..δοκιμασε το μηπως βγαλεις ακρη..ετσι κι αλλιως μπορεις να αλλαξεις τη σωληνα και χωρις να βρεις την τρυπα

Link to comment
Share on other sites

thanks θα προσπαθησω να το κανω.

Βεβαια κατα ποσο ειναι αφαλες να βαλω την σωληνα με ολες αυτες της βρωμιες και μικροβια στο στομα ειναι αλλο θεμα.

Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας

Φύσα όχι ρούφα. Δεν παθαίνεις τίποτα, άλλωστε το νερό που μας ποτίζουν είναι καλύτερο; Απλός δεν τα βλέπουμε…….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...