Jump to content

Θαλασσινό Με 170€ ???


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! λοιπόν όπως βλέπετε ειμαι απο Βέροια...

Απο ένα μαγαζί με pets εδώ στην περιοχή μου άκουσα τα εξής...

Λέει πως μπορεί να σου πουλήσει ενυδρειο θαλασσινό μέχρι και 40 lt. Έτοιμο με θαλλασινο νερό , φίλτρα,υπόστρωμα , νεκρούς λογικά βράχους και φυσικά το ενυδρειο ...

Και λέει πως δεν χρειάζεται ποτέ να ασχοληθείς με το νερό...απλα θα συμπληρωνεις νερό απο την βρύση οπότε βλέπεις πως πέφτει η στάθμη... Όλα αυτά 170 € !!!

Τώρα εγώ άσχετος με τα θαλλασινα κάθομαι και σκέφτομαι με το φτωχό μου και άσχετο μυαλό... Μήπως ο τύπος πρέπει να κλείσει το μαγαζί του? η υπάρχει περίπτωση να έχουν εφαρμογή τα λεγόμενα του???

Link to comment
Share on other sites

Αν στα είπε έτσι όπως λες, μάλλον η πρώτη περίπτωση ισχύει

ρώτησέ τον με την αλατότητα και τα ιχνοστοιχεία τι γίνεται να δούμε τι θα σου πει !!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα.και να φυγει και νυχτα...

Link to comment
Share on other sites

Με το θαλασσινό είμαι παντελώς άσχετος αλλα πολυ περισσότερο σχετικός απο τον τύπο που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε σε φίλο μου... Σκέφτομαι να πάω την Πέμπτη να τα ακούσω και εγώ οπότε να έχω καλύτερη άποψη...

Σκεφτόμουν να το γυρίσω σε θαλλασινο και το έχω ρίξει στο διάβασμα...απλα το απαγορευτικό για την ώρα ειναι το θέμα τιμής... Και μετά έρχεται το φιλαρακι και μου λέει αυτά που σας έγραψα... Θα μάθω λεπτομέριες πάντως και θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

ρώτησέ τον με την αλατότητα και τα ιχνοστοιχεία τι γίνεται να δούμε τι θα σου πει !!!

αυτος ειναι υπερανω.....με ...λεπτομερειες θα ασχολειται?

Link to comment
Share on other sites

Με την αλατοτητα ακούστε τι είπε στο φίλο μου...γιατί και εγω άσχετος άσχετος αλλά μέχρι ένα σημείο και το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον φίλο ήταν να μου πει με το αλάτι τι παιζει...τον ρώτησε και αυτός και ξέρετε τι του είπε? πως το αλάτι πάντα παραμένει το ίδιο μέσα στο ενυδρειο...οπότε μόνο νερό θα χρειάζεται να συμπληρώσει ...

Link to comment
Share on other sites

Μάθε από πρώτο χέρι γιατί ο φίλος σου πάνω στον ενθουσιασμό του να σε βοηθήσει (ιδίως αν δεν γνωρίζει) θα σου μετέφερε λανθασμένες πληροφορίες.

Αν όμως σου πει τα ίδια και από το κατάστημα, ούτε απ έξω να μην περνάς.

Link to comment
Share on other sites

για το αλατι μεχρι ενα σημειο σωστα γιατι το νερο μονο εξατμιζεται,και οχι το αλατι,αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις για παντα.αν δεν φρεσκαρεις ιχνοστοιχεια,μεσω αλλαγων νερου το νερο θα καταντησει νεκρο χωρις κανενα αλλο ωφελιμο ,ιχνοστοιχεια κλπ.

αρα ο τυπος ειναι γιαλαντζι επαγγελματιας.ακομη και επικυνδινος θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

αν σου πει τα ίδια ρώτα τον με ειρωνικό ύφος... "θα έχω πλαστικά ψαράκια μέσα, γιατί ζωντανά δεν προβλέπω να ζούνε έτσι όπως μου τα λες" !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά το κατακρίνεται τον τύπο! ούτως ή άλλως ο φίλος του φίλου μετέφερε αυτά που ακούσαμε αλλά αυτός δεν άκουσε ότι ο πετσοπάς του μιλούσε για την triton method :bigemo_harabe_net-134::poster_stupid:

Link to comment
Share on other sites

οταν ακουσεις τα ιδια με τα αυτια σου φοβαμαι οτι μετα θα κανεις να ξανακουσεις κανα μηνα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή σήμερα είχαμε τοπική αργία σας είχα πει πως θα περάσω την Πέμπτη να τον ρωτήσω , αλλα καθώς περνούσα πριν λίγο απο εκεί ήταν ανοικτός οπότε μπήκα και ρώτησα...

Πρώτα απο όλα τον ρώτησα πως θα γίνει να πάρω ένα έτοιμο στημένο (απο αυτά που μου είχε πει ο φίλος) για να δω τι θα μου πει... Μου έδειξε ένα 55lt στενομακρο ( μάρκα δεν προσεξα) και μου λέει... Με το νερο έτοιμο απο μένα...με το υπόστρωμα ,με δικό του φίλτρο εσωτερικό ,θερμοστατη, και ένα κυκλοφορητη 240 € .... Όταν το ρώτησα αν το υπόστρωμα ειναι αραγωνιτης μου είπε πως κανείς δεν βάζει τέτοιο..αυτο που έχει ειναι κλάσης ανώτερο και ειναι (αν το θυμάμαι καλα) κοραλιτης...όταν τον ρώτησα για πέτρες και κανένα κοραλι μου είπε πως πέτρες έχει μόνο νεκρές και απο κοράκια έχει ζωντανά και μου έδειξε κάτι κοράκια σαν αυτο που έχει η μάνα μου στο μπάνιο που είχε παρει απο διακοπές σε κάποιο νησί...του είπα πως αυτο ειναι δυνατόν να ειναι ζωντανό? και μου είπε ναι και πως ακόμα παράγει νατριο...

Τι να πω? το θέμα με το σκιμερ του το ανέφερα και μου λέει πως θα χρειαστείς... Στα δικα του δεν βάζει κάθε μέρα... Γιατί μπορεί λέει να πουληθούν οπότε δεν αξίζει..

Τα σχόλια δικα σας....

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά του που δεν βάζει, πρόβλημά του και μπορεί να έχει και δίκιο αφού θα πουληθούν κάποια στιγμή, Αλλά ότι τα κοράκια παράγουν νάτριο αυτό πρώτη φορά το άκουσα :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Τώρα σοβαρά σου έδειξε νεκρό κοράλλι και προσπάθησε να σε πείσει πως είναι ζωντανό και παράγει νάτριο; και ο αραγωνίτης πως δεν χρησιμοποιείται και αντί αυτού είναι καλύτερος ο κοραλίτης δηλαδή αυτός είναι από νεκρά κοράλλια και ο αραγωνίτης από τι είναι το χ3σ1μ0 του Aragorn :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - sammy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά του που δεν βάζει, πρόβλημά του και μπορεί να έχει και δίκιο αφού θα πουληθούν κάποια στιγμή, Αλλά ότι τα κοράκια παράγουν νάτριο αυτό πρώτη φορά το άκουσα :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Τώρα σοβαρά σου έδειξε νεκρό κοράλλι και προσπάθησε να σε πείσει πως είναι ζωντανό και παράγει νάτριο; και ο αραγωνίτης πως δεν χρησιμοποιείται και αντί αυτού είναι καλύτερος ο κοραλίτης δηλαδή αυτός είναι από νεκρά κοράλλια και ο αραγωνίτης από τι είναι το χ3σ1μ0 του Aragorn :bigemo_harabe_net-134:

Έλιωσα λέμε.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά του που δεν βάζει, πρόβλημά του και μπορεί να έχει και δίκιο αφού θα πουληθούν κάποια στιγμή, Αλλά ότι τα κοράκια παράγουν νάτριο αυτό πρώτη φορά το άκουσα :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Τώρα σοβαρά σου έδειξε νεκρό κοράλλι και προσπάθησε να σε πείσει πως είναι ζωντανό και παράγει νάτριο; και ο αραγωνίτης πως δεν χρησιμοποιείται και αντί αυτού είναι καλύτερος ο κοραλίτης δηλαδή αυτός είναι από νεκρά κοράλλια και ο αραγωνίτης από τι είναι το χ3σ1μ0 του Aragorn :bigemo_harabe_net-134:

Ρε παλαβέ,ξύπνησα την γυναίκα από τα γέλια,μπα σε καλό σου...

Και συ φίλος,μην το κουράζεις άλλο με τον συγκεκριμένο πετσοπά,είναι το λιγότερο επικύνδινος μην τον χαρακτιρίσω αλλιώς...

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά του που δεν βάζει, πρόβλημά του και μπορεί να έχει και δίκιο αφού θα πουληθούν κάποια στιγμή, Αλλά ότι τα κοράκια παράγουν νάτριο αυτό πρώτη φορά το άκουσα :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Τώρα σοβαρά σου έδειξε νεκρό κοράλλι και προσπάθησε να σε πείσει πως είναι ζωντανό και παράγει νάτριο; και ο αραγωνίτης πως δεν χρησιμοποιείται και αντί αυτού είναι καλύτερος ο κοραλίτης δηλαδή αυτός είναι από νεκρά κοράλλια και ο αραγωνίτης από τι είναι το χ3σ1μ0 του Aragorn :bigemo_harabe_net-134:

Έδωσες ρέστα.........

επικό....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή σήμερα είχαμε τοπική αργία σας είχα πει πως θα περάσω την Πέμπτη να τον ρωτήσω , αλλα καθώς περνούσα πριν λίγο απο εκεί ήταν ανοικτός οπότε μπήκα και ρώτησα...

Πρώτα απο όλα τον ρώτησα πως θα γίνει να πάρω ένα έτοιμο στημένο (απο αυτά που μου είχε πει ο φίλος) για να δω τι θα μου πει... Μου έδειξε ένα 55lt στενομακρο ( μάρκα δεν προσεξα) και μου λέει... Με το νερο έτοιμο απο μένα...με το υπόστρωμα ,με δικό του φίλτρο εσωτερικό ,θερμοστατη, και ένα κυκλοφορητη 240 € .... Όταν το ρώτησα αν το υπόστρωμα ειναι αραγωνιτης μου είπε πως κανείς δεν βάζει τέτοιο..αυτο που έχει ειναι κλάσης ανώτερο και ειναι (αν το θυμάμαι καλα) κοραλιτης...όταν τον ρώτησα για πέτρες και κανένα κοραλι μου είπε πως πέτρες έχει μόνο νεκρές και απο κοράκια έχει ζωντανά και μου έδειξε κάτι κοράκια σαν αυτο που έχει η μάνα μου στο μπάνιο που είχε παρει απο διακοπές σε κάποιο νησί...του είπα πως αυτο ειναι δυνατόν να ειναι ζωντανό? και μου είπε ναι και πως ακόμα παράγει νατριο...

Τι να πω? το θέμα με το σκιμερ του το ανέφερα και μου λέει πως θα χρειαστείς... Στα δικα του δεν βάζει κάθε μέρα... Γιατί μπορεί λέει να πουληθούν οπότε δεν αξίζει..

Τα σχόλια δικα σας....

Ο τύπος είναι απίστευτος με αυτά που σου είπε και ειδικά για τα νεκρά κοράλια........

Πρόσεχε τον...

Link to comment
Share on other sites

Πάνε ένα βράδυ στο μαγαζί του και γράψε απ έξω... "μακριά επικίνδυνος"

χαχαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσο κάθομαι και εγω ξεφυλλίζοντας το φόρουμ για τα θαλλασινα αντιλαμβάνομαι τις π...ριες που μου λέει ο άλλος...

Το θέμα ειναι πως τώρα πλέον ειμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να πάρω τπτ απο αυτόν... Οπότε όταν έρθει η ώρα να στήσει ένα θαλλασινο... Θα είστε εσείς η βοήθεια μου γιατί δυστυχώς εδώ στην Βέροια δεν έχουμε και πολυ επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα για την αλμύρα ,σίγουρα ξέρω πιο πολλά απο αυτόν και ας μην έχω θαλασσινό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς το πετ στοπ είναι ένα μοντέρνο επάγγελμα της εποχής.

Ο επαγγελματίας που θεωρεί πως αδράζει την ευκαιρία και κάνει ένα δεν μπορεί να γνωρίζει για σκύλους γάτες παπαγάλους.

πολλά τα είδη και κάνουν τα πάντα λέγοντας ότι ναναι για να επιβιώσουν.

απορία...

πως μεταφέρεις 55 λίτρα ενυδρείο με νερό και βράχους και ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...