Jump to content

Θόρυβος Σε Fluval 306


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος ενός fluval 306 . Το εχω 5μήνες και από την αρχή ειχα πρόβλημα με ενα θόρυβο. Πηρα τηλ στον εισαγωγεα και μου ειπε οτι εχει παρει αέρα η φτερωτη, να αδειάσω το φιλτρο από νερό και να το ξαναγεμισω κανονικά με το συστημα εξαέρωσης. Το εκανα και ο θορυβος σταματησε. Όμως αμα σταματησω τη λειτουργια του π.χ για αλλαγη νερου , στη συνεχεια οταν το βαλω σε λειτουργια ξανακάνει τον ιδιο θόρυβο.

Γνωριζει καποιος λυση για το προβλημα μου;

Ευχαριστώ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιαστο και ταρακουνα το 2-3 φορες να φυγει ο αερας! Επισης βεβαιωσου οτι δεν παιρνει αερα απο καπου αλλου πχ σκισμενοι σωληνες, ανοιχτο καπακι κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο. Το δουλεύω ένα χρόνο. Όταν κάνω συντήρηση και αδειάζει από νερό, τρομπάρω λίγο χωρίς να το βάλω στην πρίζα, μέχρι να δω την έξοδο να βγάζει νεράκι.

Μετά μπαίνει στην πρίζα και κάνει αυτόν το θόρυβο που λες λόγω του αέρα. Το κουνάω λίγο και μετά από κάνα 5 λεπτο σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Πιαστο και ταρακουνα το 2-3 φορες να φυγει ο αερας! Επισης βεβαιωσου οτι δεν παιρνει αερα απο καπου αλλου πχ σκισμενοι σωληνες, ανοιχτο καπακι κτλ!

Το εχω ταρακουνησει δεν γινεται τιποτα, ακονα και αναποδα το γυρισα και παλι τσιφος. Αν ειχαν τρυπα οι σωληνες δεν θα επρεπε να βγαζει και φυσαλιδες απο την εξαγωγη; Γιατι εγω φυσαλιδες δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος δηλαδη συνεχιζει "για παντα" ; Ποσο καιρο συμβαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο. Το δουλεύω ένα χρόνο. Όταν κάνω συντήρηση και αδειάζει από νερό, τρομπάρω λίγο χωρίς να το βάλω στην πρίζα, μέχρι να δω την έξοδο να βγάζει νεράκι.

Μετά μπαίνει στην πρίζα και κάνει αυτόν το θόρυβο που λες λόγω του αέρα. Το κουνάω λίγο και μετά από κάνα 5 λεπτο σταματάει.

Πολυ σωστα τα λες , αλλα δυστυχως και τρομπαρω και κουναω και τελικα τιποτα. Και ειναι αδικια για το φιλτρο γιατι οταν δεν εχει αερα η λειτουργια του ειναι πραγματικα αθορυβη.

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος δηλαδη συνεχιζει "για παντα" ; Ποσο καιρο συμβαινει αυτο;

Το φιλτρο το εχω 5 μηνες . Οταν κανω αλλαγη νερου κατα 90% μετα θα μου κανει θορυβο. Οποτε αναγκαζομαι να ανοιξω το φιλτρο να το αδειασω , να το ξαναγενισω ωστε να σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το εχω 5 μηνες . Οταν κανω αλλαγη νερου κατα 90% μετα θα μου κανει θορυβο. Οποτε αναγκαζομαι να ανοιξω το φιλτρο να το αδειασω , να το ξαναγενισω ωστε να σταματησει.

Εγώ έχω σταματήσει να το βγάζω από την πρίζα στην αλλαγή πάντως.

Γιατί το αδειάζεις ; Με την τρόμπα δεν κατεβαίνει νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σταματήσει να το βγάζω από την πρίζα στην αλλαγή πάντως.

Γιατί το αδειάζεις ; Με την τρόμπα δεν κατεβαίνει νερό ;

Κατεβαινει νερο κανονικα , ο θορυβος δεν σταματαει. Ενω οταν το αδειασω και γεμισει αποτομα προφανως φευγει ο αερας , ετσι υποθετω .........

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μισο. Καταρχην γιατι κανεις αλλαγη 90% ; Και δευτερον οταν την κανεις την αλλαγη το φιλτρο δουλευει; Η εισαγωγη ειναι μεσα στο νερο ή εξω; Μηπως παιρνει αερα απο κει καπου;

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μισο. Καταρχην γιατι κανεις αλλαγη 90% ; Και δευτερον οταν την κανεις την αλλαγη το φιλτρο δουλευει; Η εισαγωγη ειναι μεσα στο νερο ή εξω; Μηπως παιρνει αερα απο κει καπου;

Παρεξηγηση κατα 90% κανει θορυβο , οχι αλλαγη νερου (ξεχασα να βαλω το κομμα). Κατα τη διαρκεια της αλλαγης το φιλτρο δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Κούνα και τα λάστιχα με προσοχή μήπως έχει τσακίσει κανένα. Από την έξοδο βλέπεις να πετάει και φυσαλίδες αέρα ;

Link to comment
Share on other sites

Κούνα και τα λάστιχα με προσοχή μήπως έχει τσακίσει κανένα. Από την έξοδο βλέπεις να πετάει και φυσαλίδες αέρα ;

Εχω οπτικη επαφη με τα λαστιχα και μου φαινονται ενταξη, θα τα κουνησω ομως για παν ενδεχομενο. Απο την εξοδο δεν πεταει φυσαλιδες. Μαλλον θα σταματησω να το βγαζω κατα την αλλαγη του νερου ωστε να μην εχω το προβλημα, οπως κανεις και εσυ ( βεβαια φοβαμαι με τα φυτα μεσα μην γινει χαμος με την ορμη που θα πεφτει το νερο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα φυτά ίσως είναι θέμα. Κάνε τη δόκιμη σιγά σιγά και βλέπεις πως προχωράς. Μπορείς να μειώνεις τη ροή επίσης κατά την αλλαγή. Ποτέ όμως πάνω το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινει κατι με τα φυτα. Αν εχεις ομως φοβιες γυρνα την εξαγωγη καπου προς το τζαμι ή καπου που να μην τα χτυπαει. Δεν υπαρχει λογος να το βγαζεις εφοσον η εισαγωγη ειναι μεσα στο νερο και τραβαει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω dpap και sturm για τις απαντησεις και τον χρόνο που διαθεσατε. Προσανατολιζομαι να κανω αυτο που ειπατε στα δυο τελευταια ποστ . Δεν το βγαζω απο την πριζα και σιγα σιγα αδειαζω και βλεπω την αναταραξη, αν εινα μεγαλη θα γυρισω την εξοδο προς το τζαμι και βλεπω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αναμενουμε να μας ενημερωσεις με την εξελιξη του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παντως αναμενουμε να μας ενημερωσεις με την εξελιξη του θεματος!

Σήμερα εγινε η αλλαγή του νερού κατά 30% χωρίς να βγάλω από την πριζα το φίλτρο. Τα φυτά δεν ειχαν κανένα απολύτως πρόβλημα, βέβαια εκτός από την egeria densa τα υπόλοιπα δεν είναι πολύ ψηλά. Οταν αδειασε το 15% αρχισαν κατι λίγες σταγονες να πετάγονται εξω από το ενυδρείο και ετσι μείωσα τη ροη του φίλτρου κατα το 1/3 και ολα συνεχιστηκαν χωρις πρόβλημα.

Το ενυδρείο γέμισε και το φίλτρο συνεχισε να λειτουργει χωρίς θόρυβο, μια και δεν χρειαστηκε να το βγαλω από την πρίζα. Ευχαριστω και πάλι οσους βοηθησαν στην επιλυση του προβλήματος μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγινε η αλλαγή του νερού κατά 30% χωρίς να βγάλω από την πριζα το φίλτρο. Τα φυτά δεν ειχαν κανένα απολύτως πρόβλημα, βέβαια εκτός από την egeria densa τα υπόλοιπα δεν είναι πολύ ψηλά. Οταν αδειασε το 15% αρχισαν κατι λίγες σταγονες να πετάγονται εξω από το ενυδρείο και ετσι μείωσα τη ροη του φίλτρου κατα το 1/3 και ολα συνεχιστηκαν χωρις πρόβλημα.

Το ενυδρείο γέμισε και το φίλτρο συνεχισε να λειτουργει χωρίς θόρυβο, μια και δεν χρειαστηκε να το βγαλω από την πρίζα. Ευχαριστω και πάλι οσους βοηθησαν στην επιλυση του προβλήματος μου.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! :) Ευχαριστούμε και για την ενημερωση .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα fluval οπως και τα περισσότερα φίλτρα όταν κατεβαίνει η σταθμη του νερού η έξοδός τους τραβάει αέρα με αποτέλεσμα να χρειάζεται κάποιο χρόνο μετά το φίλτρο για να εξαερώσει....

η καλύτερη λύση είναι στις αλλαγές να χαμηλώνουμε την ροή του απ τον ρυθμιστή όταν αδειάζουμε...και μόλις ξανα γεμίσουμε του ξανα δίνουμε γκάζια...η το βγάζουμε απ την πρίζα, κλείνουμε τελείως την ροή και κάνουμε την αλλαγή και μετά απλά όταν ανέβει η στάθμη φροντίζουμε η εξαγωγή να είναι κάτω απ την στάθμη του νερού, ανοίγουμε τον ρυθμιστή τέρμα, το βάζουμε στην πρίζα και παίρνει μπρός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...