Jump to content

Τα Ψαρια Ειναι Κτημα Μας;;


Recommended Posts

Καταρχήν αν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα κάπου αλλού ας το φροντίσουν οι ειδικοί :)

Αφορμή για το θέμα μου στάθηκε η νοοτροπία που έχουμε να θεωρούμε τα κατοικίδια μας κτήμα μας και άντε τα σκυλια , γατια κλπ αν δεν τους αρέσει ο τρόπος που τους φερόμαστε μπορούν και αντιδράν ,μετα καημένα τα ψαράκια όμως;;;;;

Θέλω να πιστεύω ότι στο forum μας αυτό κινούμαστε όλοι με γνώμονα το καλό τους αλλά και πάλι διαβάζω περιπτώσεις (θέλω να πιστεύω ότι κάνουν χιουμορ) που ταλαιπορούν τα ζωντανά ενώ είναι αυταπόδεικτο ότι κάνουν λάθος.

και εξηγούμε....δεν μπορεί να κάνει λάθος 'ένα μέλος και να βάζει μέσα στο ενυδρείο όοοοοτι να ΄ναι σε αριθμό και είδη και να λέμε οι υπόλοιποι "ναι λάθος είσαι αλλά δικό σου είναι όπως νομίζεις".!! ή η προσαρμογή να είναι βίαιη και η απάντηση να είναι "εμείς είμαστε ριψοκίνδυνου" και ρωτάω εγω τα ψαράκια τα ρώτησες;;;;

Τέλος πάντον αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, άλλωστε δεν έχω δικαίωμα να κρίνω κάποιον απλά ήθελα να μας βάλω σε σκέψεις....ίσως να είμαι υπερβολικός.....

πάντα καλοπροαίρετα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω καποιος φιλος να θελει επι τουτου να ταλαιπωρησει τα ψαρακια του,απλα αν δεν ξερεις,ειδικα στην αρχη,κανεις πολλα και καμια φορα τραγικα λαθη .

Link to comment
Share on other sites

Ἡ τραγωδία τῆς ἀνθρώπινης ὕπαρξης, εἶναι ὅτι τίποτα στὴ ζωή μας δὲν εἶναι πραγματικὰ τραγικό..

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ἡ τραγωδία τῆς ἀνθρώπινης ὕπαρξης, εἶναι ὅτι τίποτα στὴ ζωή μας δὲν εἶναι πραγματικὰ τραγικό..

Οκ, δεν έχω λόγια...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη που ενοχλώ αλλά άλλο είναι το θέμα μας :)

( πάντως πολύ πετυχημένο respect)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να θίξω κανένα, αλλά μάλλον ΝΑΙ είναι κτήμα μας …

Και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς αν θα έχουν καλή διαβίωση η όχι (αν θα ζήσουν η όχι )

ίσως μερικά ζώα να έχει αλλάξει το DNA τους και πλέων να θεωρούμε και πραγματικά αυτά τα ζωντανά να ζουν καλύτερα μαζί μας παρά στην φύση τους ( π.χ. σκύλος) αντίθετος με αλλά ζωντανά που κατέχουμε δύσκολα κάποιος θα έλεγε ότι ζει καλύτερα στην κατοχή μας παρά στην φύση του (πχ ψάρια , πουλιά , γάτες ) αρκεί να συγκρίνουμε το φυσικό του περιβάλλον με αυτό που μπορούμε εμείς να παρέχουμε !! και τώρα ίσως κάποιοι να πουν ότι τους παρέχουμε ασφάλεια από θηρευτές και αλλά τέτοια…. και ας πει κάποιος αν θα ήθελε ο ίδιος να ζει σε ένα χορό 2χ2 ή 10χ10 και ας του σιγουρέψουν την διαβίωση του (διατροφή, προστασία από ατυχήματα κ.α. )

παρόλα αυτά εμείς σαν νοήμον όντα να μπορούμε να παρέχουμε ένα ιδανικό περιβάλλον και με το πέρας των χρονών κάποια όντα που όχι τώρα αλλά αργότερα να εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς (ίσως να πονάμε για αυτά και ίσως να κάνουμε ότι περισσότερο μπορούμε)

και για να μην ξεχνιόμαστε είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που έχει ενυδρείο, σκύλο, και θα ήθελα να έχω και ένα παπαγάλο .

πάντα καλοπροαίρετα :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου δεν νομίζω πως υπάρχουν τέτοια άτομα, που να θέλουν δηλαδή εσκεμμένα να κάνουν κακό στα ψάρια τους, απλά τις περισσότερες φορές είναι ανενημέρωτοι!!

Υπάρχουν όμως και "ξεροκέφαλα" άτομα (όπως ήμουν και εγώ, δεν το κρυβω) που όχι πως θέλουν να κάνουν κακό τσα ψάρια τους -προς θεού- απλά νομίζουν πως ότι κάνουν είναι το σωστό και πως όλοι οι άλλοι κάνουν λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπερδεύομαι...έχουν στηθεί τεράστιες επιχειρήσεις πίσω από την εμπορία και διαβίωση των ψαριών και εμείς προσπαθούμε να τα "σώσουμε" από τα pet shop που δεν θα υπήρχαν αν δεν αγοράζαμε!

Προσωπικά πιστεύω ότι καλύπτουμε δικά μας κενά και "θέλω" (δεν είναι κακό αυτό) που οφείλονται κυρίος στην απομάκρυνσή μας από την φύση.

Τώρα όσον αφορά το θέμα " ΝΑΙ είναι κτήμα μας …

Και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς αν θα έχουν καλή διαβίωση η όχι" και η δικιά μας επιβίωση εξαρτάται από την Γερμανία πχ

αλλά δεν μας αρέσει.....Άρα είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΜΑΣ να δημιουργούμε το καλύτερο για αυτά.

δεν θα ξαναγράψω "πάντα καλοπροαίρετα " γιατί έχω πειστεί ότι εδώ μέσα ΔΕΝ έχουμε κακοπροαίρετους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπερδεύομαι...έχουν στηθεί τεράστιες επιχειρήσεις πίσω από την εμπορία και διαβίωση των ψαριών και εμείς προσπαθούμε να τα "σώσουμε" από τα pet shop που δεν θα υπήρχαν αν δεν αγοράζαμε!

Προσωπικά πιστεύω ότι καλύπτουμε δικά μας κενά και "θέλω" (δεν είναι κακό αυτό) που οφείλονται κυρίος στην απομάκρυνσή μας από την φύση.

Τώρα όσον αφορά το θέμα " ΝΑΙ είναι κτήμα μας …

Και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς αν θα έχουν καλή διαβίωση η όχι" και η δικιά μας επιβίωση εξαρτάται από την Γερμανία πχ

αλλά δεν μας αρέσει.....Άρα είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΜΑΣ να δημιουργούμε το καλύτερο για αυτά.

δεν θα ξαναγράψω "πάντα καλοπροαίρετα " γιατί έχω πειστεί ότι εδώ μέσα ΔΕΝ έχουμε κακοπροαίρετους!

+1

και εγώ πιστεύω πως όταν ένα όν περιμένει να επιβιώσει από τα χέρια μας, ναι είναι κτήμα μας.

το αγοράσαμε και αποκτήσαμε την κυριότητα επαυτού(άσχετα από το ηθικό κομμάτι) και τώρα το συντηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας το βλέπει διαφορετικά...!

Κάποιος μπορεί να το βλέπει σαν κατοικίδιο και κάποιος σαν έναν οργανισμό που είναι στο ενυδρείο για να το ομορφένει και να υπάρχει κίνηση!

Υπάρχουν πολλές απόψεις πιστεύω!

Πάντως σίγουρα κανένας δεν θα θέλει να ταλαιπωρήσει κάποιο ψάρι!

Χωρίς να ξέρουμε το έχουμε κάνει πολλοί ο΄ταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με το χόμπι..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας το βλέπει διαφορετικά...!

Κάποιος μπορεί να το βλέπει σαν κατοικίδιο και κάποιος σαν έναν οργανισμό που είναι στο ενυδρείο για να το ομορφένει και να υπάρχει κίνηση!

Υπάρχουν πολλές απόψεις πιστεύω!

Πάντως σίγουρα κανένας δεν θα θέλει να ταλαιπωρήσει κάποιο ψάρι!

Χωρίς να ξέρουμε το έχουμε κάνει πολλοί ο΄ταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με το χόμπι..!!

Αυτό ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

άπλα τα ψάρια δεν πρέπει να τα περνούν ανίδεη και δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και για αυτό φτενέ τα πετ σοπ που πουλάνε ψάρια σε όπιον νάνε χωρίς να ξερή

Link to comment
Share on other sites

Kανενα ον πανω στη γη δεν περιμένει να επιβιώσει από τα χέρια μας η φυση δεν κανει λαθη .Οσο στο αγοράσαμε και αποκτήσαμε την κυριότητα αγοραζουμε μονο το κουτι οχι το περιεχομενο. Δεν αγοραζουμε αυτοκινητο ουτε σπιτι .Στο τι μπορουμε να του παρεχουμε ειναι μονο φαγητο.Κανενας μας δεν μπορει να τους προσφερει το φυσικο τους περιβαλλον και την ελευθερια!!!!!!Και του δουλους τους αγοραζεις αλλα το μυαλο και τη σκεψη ποτε!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμασταν ''πλούσιοι'' πιστεύω θα μπορούσαμε να φτιάχναμε το φυσικό περιβάλλον κάποιου ψαριού!!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμασταν ''πλούσιοι'' πιστεύω θα μπορούσαμε να φτιάχναμε το φυσικό περιβάλλον κάποιου ψαριού!!

Πολλές φορές το φυσικό περιβάλλον των ψαριών μπορεί να μας εκπλήξει με την απλοτητά του . Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα αλλά <<πλούσιες>> γνώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το στήσιμο και τον χώρο του φυσικού περιβάλλοντος ενός ψαριού... ;)

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για την επιβίωση του είδους , αλλά για το συγκεκριμένο που έχει ο καθένας στην κατοχή του...

Link to comment
Share on other sites

τότε διαλέγεις ψάρια με λίγες απαιτησεις η δεν σχολίασε με το χόμπι άμα δεν μπορείς να το υποστήριξης (αλά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ψάρια με λίγες απαιτησεις)

Link to comment
Share on other sites

άπλα τα ψάρια δεν πρέπει να τα περνούν ανίδεη και δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και για αυτό φτενέ τα πετ σοπ που πουλάνε ψάρια σε όπιον νάνε χωρίς να ξερή

θα συνφωνησω,βεβαια φταιμε και εμεις γιατι με την ενημερωση που υπαρχει σημερα δεν υπαρχει δικαιολογια!

Link to comment
Share on other sites

αν θυμασε σπυρο στο είχα πει κιόλας ο καθένας λεει το μακρύ του και το κοντό του και χαλάνε το χόμπι αφτί που το βλέπουνε σαν πετ αυτο που κάνουν καλύτερα αν το βλέπουν σαν πετ να μην ασχοληθούν καθόλου

Έγινε επεξεργασία - Fubu7
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος το έβλεπε σαν κατοικίδιο μπορεί να του εξασφάλιζε καλύτερες συνθήκες πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομιζω αλλωστε τα αδεσποτα σκυλοι,γατες δεν θελησαν απο μονα τους να ζουν στο δρομο!!! :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμασταν ''πλούσιοι'' πιστεύω θα μπορούσαμε να φτιάχναμε το φυσικό περιβάλλον κάποιου ψαριού!!

δεν ξέρω αυτό θα ήταν καλλό για όλα τα ψάρια.

πχ η καρδινάλιοι στο ενυδρείο μας ζουν περίπου 5 χρόνια στην φύση το πολύ 18 μήνες.

Στην φύση τα ψάρια ζουν υπό το στρες μην φαγωθούν η ζωή τους είναι ένας αγώνας του τύπου να προλάβω να φάω προτού με φάνε και να προλάβω να βρω καμιά να γκαστρώσω καμιά προτού ψηφίζω από καμιά ασθένεια.

Στο ενυδρείο μας δεν έχουν αυτό το άγχος και τα παρέχουμε μορφονιές και μορφονιούς.

Link to comment
Share on other sites

πάντα πρέπει να του εξασφάλισης αυτό που θέλει το κάθε ψάρι και δεν υπαρχή λογική στο pet το έχουμε συζήτηση μαζί αυτο γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...