Jump to content

30 Λιτρα......να Το Τολμησω??


christos7

Recommended Posts

Μετα απο αρκετα χρονια(αφρικανικα τα περισσοτερα...το μικροβιο δεν θα φυγει ποτε) στο γλυκο λεω να κανω μια προσπαθεια και στα αλμυρα.

Βρεθηκε ενα 30 λιτρο στα χερια μου ειναι αυτο http://www.petcity.gr/product/HAILEA-%CE%95%CE%9D%CE%A5%CE%94%CE%A1%CE%95%CE%99%CE%9F-30LT-23400164.html

λεω να το κανω ενα αρκετα light reefακι με νερο απο θαλασσα και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σ αυτο.

Το θαλασσινο νερο χρειαζεται καποια επεξεργασια πριν την χρηση του στο ενυδρειο?

Ξερω οτι αν εχει περισσοτερη αλατοτητα απο την επιθυμητη το αναμιγνυουμε με γλυκο.

Απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω?

Σκιμμερ χρειαζεται σε τοσα λιτρα?

Τι ζωντανα μπορω να βαλω σε 30 λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - christos7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή στα αλάτια! Θα σου δώσω μερικές πληροφορίες(για συμβουλές δεν είμαι ο κατάλληλος :D), μιας και έστησα το nano μου πριν λίγο καιρό! :)

Μετα απο αρκετα χρονια(αφρικανικα τα περισσοτερα...το μικροβιο δεν θα φυγει ποτε) στο γλυκο λεω να κανω μια προσπαθεια και στα αλμυρα.

Βρεθηκε ενα 30 λιτρο στα χερια μου ειναι αυτο http://www.petcity.gr/product/HAILEA-%CE%95%CE%9D%CE%A5%CE%94%CE%A1%CE%95%CE%99%CE%9F-30LT-23400164.html Καλό φαίνεται! Το 38cm είναι το πλάτος? Αν ναι ωραίες διαστάσεις :)

λεω να το κανω ενα αρκετα light reefακι με νερο απο θαλασσα και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σ αυτο. Πολλά παιδιά στο φόρουμ κάνουν αλλαγές από θάλασα, περίμενε να σου πουν!

Το θαλασσινο νερο χρειαζεται καποια επεξεργασια πριν την χρηση του στο ενυδρειο? Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει!

Ξερω οτι αν εχει περισσοτερη αλατοτητα απο την επιθυμητη το αναμιγνυουμε με γλυκο.

Απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω? Κυκλοφορητή, Εξωτερικό/Κρεμαστό φίλτρο για άνθρακα-αντιφώς, τον κατάλληλο φωτισμό και ένα θερμοστάτη!

Σκιμμερ χρειαζεται σε τοσα λιτρα? Όχι, δεν είναι αναγκαίο σε τόσα λίτρα, από τη στιγμή που κάνεις τακτικές αλλαγές νερού κάθε βδομάδα!

Τι ζωντανα μπορω να βαλω σε 30 λιτρα? 1 Clownfish, 1 Cleaner Shrimp, πολλά σαλιγκάρια, και ίσως κάποιον ερημίτη και κανά Mythrax Crab. Από κοράλλια τώρα, όλα τα εύκολα (ζοάνθους,μανιτάρια,Xenia) και μαλακά (πχ Sarcophyton sp.), είναι και θέμα γούστου βέβαια αν πλήρεις τις προϋποθέσεις! ;)

Καλή αρχή και πάλι από μένα, ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οι καθαρες διαστασεις του ειναι 35 μηκος χ 24 πλατος χ 35 υψος.

Εχω μια κοραλια νανο 1600 κανει η θα το κανω πληντυριο?

Το φιλτρακι που εχει ειναι αυτο http://www.enudreio.com/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1/%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-hl-bt200-detail

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετα χρονια(αφρικανικα τα περισσοτερα...το μικροβιο δεν θα φυγει ποτε) στο γλυκο λεω να κανω μια προσπαθεια και στα αλμυρα.

Βρεθηκε ενα 30 λιτρο στα χερια μου ειναι αυτο http://www.petcity.gr/product/HAILEA-%CE%95%CE%9D%CE%A5%CE%94%CE%A1%CE%95%CE%99%CE%9F-30LT-23400164.html

λεω να το κανω ενα αρκετα light reefακι με νερο απο θαλασσα και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σ αυτο.

Το θαλασσινο νερο χρειαζεται καποια επεξεργασια πριν την χρηση του στο ενυδρειο?

Ξερω οτι αν εχει περισσοτερη αλατοτητα απο την επιθυμητη το αναμιγνυουμε με γλυκο.

Απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω?

Σκιμμερ χρειαζεται σε τοσα λιτρα?

Τι ζωντανα μπορω να βαλω σε 30 λιτρα?

Οι καθαρες διαστασεις του ειναι 35 μηκος χ 24 πλατος χ 35 υψος.

Εχω μια κοραλια νανο 1600 κανει η θα το κανω πληντυριο?

Το φιλτρακι που εχει ειναι αυτο http://www.enudreio.com/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1/%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%on81%CE%BF-hl-bt200-detail

Καλή αρχή και επίσημα Χρήστο! :D

Μια χαρά είναι τα λίτρα για αρχή. Η σκέψη σου πολύ καλή.

Το νερό της θάλασσας να είναι απο καθαρή μεριά. Όπως είπες αν η αλατότητα είναι υψηλή την κατεβάζεις με αραίωμα σε αλατότητα 1024 - 1027(όπου θες).

Απο εξοπλισμό στα είπε ο νικος. Σίγουρα όμως θα χρειαστείς και κάποια εξτρας.

Ζωντανά σίγουρα όχι πολλά μιας και τα λίτρα είναι λίγα. Απο κοράλια να αποφύγεις Leather corals(sarcophyton, sinularia κλπ) γιατί γίνονται θερία και θα σου πάρουν όλο τον χώρο. Για αρχή εύκολα μαλακά κοραλάκια και στην πορεία αναλόγως βλέπεις και για πιο δύσκολα.

Το φιλτράκι αν θες το κρατάς για χημικά υλικά.

Ο κυκλοφοριτής ίσως να στο κάνει ίσως και όχι. Με μια δοκιμή θα πιστείς. Αν τον έχεις, βάλτον μέσα στο ενυδρειάκι τώρα και γεμισε το με νερό και βάλτον να δουλέψει και αναλόγως πράτεις.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία.

δεν ξέρω πως να σου κάνω επικόλληση ένα θέμα project κάποιον παιδιών. είναι στην κατηγορία nano reef

μικρό μου φτηνό μου κάπως έτσι.

καταπληκτικό θέμα λέω και εγώ να το ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία.

δεν ξέρω πως να σου κάνω επικόλληση ένα θέμα project κάποιον παιδιών. είναι στην κατηγορία nano reef

μικρό μου φτηνό μου κάπως έτσι.

καταπληκτικό θέμα λέω και εγώ να το ακολουθήσω.

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά !

Όσο για το κυκλοφορητη θα τον τσεκάρω και θα δώ!

Κωνσταντίνε τα έχω υπόψιν μου τα πρότζεκτ των παιδιών και τα διαβάζω!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολα τα παιδια και σε αυτα που ανεφεραν :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας την αρχη σου στο θαλασσινο φιλε μου!

Cοnstantinos πολλα πολλα πολλα μπραβο φιλε μου για το λινκ που θυμηθηκες! :thumbup:

Ειναι πολυ ευχαριστο το οτι καθημερινα μεγαλωνει η παρεα των θαλασσινων ενυδρειων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!

Μολις μαζευτει ο εξοπλισμος ξεκιναμε... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!

Μολις μαζευτει ο εξοπλισμος ξεκιναμε... :bigemo_harabe_net-64:

Έτσι μπράβο Χρηστάρα!

Και ότι θές, εδώ είμαστε! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακεφαλαιωσουμε χρειαζομαι

φωτιστικο γιατι αυτο που εχει δεν κανει

κυκλοφορητη αν δεν κανει αυτος που εχω

ζωντανο βραχο 3 κιλα

αραγωνιτη 3 κιλα?

τεστακια

ανθρακα-αντιφως

αλατομετρο η υδρομετρο?

Και το σημαντικοτερο νερο απο θαλασσα

και βαρελι αποθηκευσης νερου

αυτοματη αναπληρωση χρειαζεται απο τωρα η οταν πιασουν οι ζεστες?

θερμοστατη εχω

φιλτρο εχω το δικο του

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακεφαλαιωσουμε χρειαζομαι

φωτιστικο γιατι αυτο που εχει δεν κανει

κυκλοφορητη αν δεν κανει αυτος που εχω

ζωντανο βραχο 3 κιλα

αραγωνιτη 3 κιλα?

τεστακια

ανθρακα-αντιφως

αλατομετρο η υδρομετρο?

Και το σημαντικοτερο νερο απο θαλασσα

και βαρελι αποθηκευσης νερου

αυτοματη αναπληρωση χρειαζεται απο τωρα η οταν πιασουν οι ζεστες? καλυτερα εξ'αρχης

θερμοστατη εχω

φιλτρο εχω το δικο του

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακεφαλαιωσουμε χρειαζομαι

φωτιστικο γιατι αυτο που εχει δεν κανει Τι σκέφτεσαι να βάλλεις? Έχεις καταλήξει σε κάποιο?

κυκλοφορητη αν δεν κανει αυτος που εχω

ζωντανο βραχο 3 κιλα Καλά είναι

αραγωνιτη 3 κιλα? Καλά είναι

τεστακια Έτσι

ανθρακα-αντιφως και τα 2 προεραιτικά. Αν θες βάλε άνθρακα, και αντιφώς στην πορεία αν θες.

αλατομετρο η υδρομετρο? Μάλλον εννοείς ρεφρακτόμετρο ή υδρόμετρο. Σίγουρα πιο καλό το ρεφρακτόμετρο αλλά για αρχή και με υδρόμετρο κάνεις την δουλειά σου.

Και το σημαντικοτερο νερο απο θαλασσα

και βαρελι αποθηκευσης νερου

αυτοματη αναπληρωση χρειαζεται απο τωρα η οταν πιασουν οι ζεστες? Όπως σου είπε ο Στράτος, καλύτερα απο την αρχή.

θερμοστατη εχω

φιλτρο εχω το δικο του

Link to comment
Share on other sites

Για φωτιστικο λεω αυτο http://animalstation.gr/eshop/ProdID/6/CatID/28

Ρεφακτομετρο εννοουσα Πανο!

Link to comment
Share on other sites

Για φωτιστικο λεω αυτο http://animalstation.gr/eshop/ProdID/6/CatID/28

Ρεφακτομετρο εννοουσα Πανο!

Το φωτιστικό είναι πολύ καλό και με τον φωτισμό αυτό μπορείς να βάλλεις και πιο απαιτητικά κοράλια στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνιτη ποιας εταιρειας να κοιταξω?

Εχω δει τους παρακατω?

http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1476&virtuemart_category_id=20&Itemid=22

http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1254&virtuemart_category_id=20&Itemid=22

Προτεινετε καποιον αλλον?

Έγινε επεξεργασία - christos7
Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα αυτά μπορείς να πάρεις περισσότερη ποσότητα:

http://www.petsupermarket.gr/6268/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/ati--%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AE-%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%82-figi-907kg.html

Ακριβούς τους έχουν. Κοίταξε μήπως βρεις απο κάποιο χομπίστα ή χύμα απο κάποιο πετ.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή..

Οσο για τον κυκλοφοριτή πιστεύω οτι θα είναι οκ..Αν τον βάλεις να κοιτάει προς τα πάνω για να έχεις και ανατάραξη θα είσαι καλά νομίζω ή να χτυπάει το τζάμι ώστε να εχεις έμμεση κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο δεν του ειπατε:

Α/Ο για να συμπληρωνεις την εξατμιση και να αραιωνεις το νερο απ τη θαλασσα

Οπως ειπε και ο Στρατος αναπληρωση οπωσδηποτε απο τωρα

Φιλε καλη δυναμη γιατι θα σε παιδεψει, αλλα ειναι ωραια εμπειρια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι χαθηκα τωρα....

Αν συμπληρωνω νερο απο θαλασσα που θα το εχω σε βαρελι?

εννοειται οτι πρωτα θα το αναμιγνυω με γλυκο για να κατεβασω την αλατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι χαθηκα τωρα....

Αν συμπληρωνω νερο απο θαλασσα που θα το εχω σε βαρελι?

εννοειται οτι πρωτα θα το αναμιγνυω με γλυκο για να κατεβασω την αλατοτητα.

Η αυτόματη αναπλήρωση σου θα έχει γλυκό νερό.

Κατα την εξάτμιση εξατμίζεται μόνο το γλυκό νερό με αποτέλεσμα να μένει μέσα το αλάτι. Οπότε συμπληρωνεις μόνο γλυκό νερό. Αν συμπληρώνεις θαλασσινό θα πάει η αλατότητα σου στα ουράνια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...