Jump to content

Κατασκευή Τεχνητού Βράχου (Συζητηση)


Aiolos

Recommended Posts

post-13206-0-11167700-1381946281_thumb.jpg

Σε αυτό το θέμα μπορείτε να αναπτύξετε τις όποιες απορίες σας για την κατασκευή τεχνητού βράχου

Link to comment
Share on other sites

Ευγε σε ολους σας για την παρουσιαση.Παρακολουθησα με προσοχη το βιντεο,η μονη απορια που μου εμεινε ,ισως να εχει απαντηθει παλιοτερα..,ειναι σχετικα με τη χρηση του τσιμεντου.Ειναι επιβεβαιωμενα ασφαλης μακροχρονια?Το 'τυπου Portland' ειναι σημαντικο?Γιατι προτιμαμε το λευκο?Ειπατε οτι μπορουμε και με το γκρι,αλλα προτιμησατε το λευκο,υπαρχει λογος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ψαχνό για oyster shells που λέει στο βίντεο ότι μπορείς να βάλεις αντί για αραγωνιτι αλλά δεν βρίσκω πουθενά.σε πιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη μπορώ να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Oyster shells ειναι κελύφη απο κοχυλια. Όπου πουλάνε κοχύλια με το "κιλό" πήγαινε και πάρε. Σπαστά, θρυμματισετα και εχεις αυτο που ψάχνεις.

Αλλα το κοστος του νεκρού βραχου ειναι αρκετα χαμηλό και με λιγότερα ρίσκα απο το να φτιάξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια ερωτηση.αν κολλησουμε καποια κομματια βραχου με τσιμεντο τυπου portland ποσο καιρο πρεπει να μεινει μεσα σε νερο εκτος ενυδρειου για να μην εχουμε επιβλαβη αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου εδινες λιγο ψαρακι θα σου ελεγα την ταπεινη μου αποψη αλλα μολις εφαγα friskies και ειμαι χορτατος...ασε που μολις καθαρισα τα πατουσακια μου...

Οπως βλεπεις εδω δεν υπαρχουν γατακια...να σε βοηθησουν....

Ειμαι σιγουρος ομως πως αν ψαξεις λιιιιιγο καλυτερα,θα βρεις μερικα ψιψινια να σου νιαουρισουν και ν'απαντησουν στο ερωτημα σου :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.αν κολλησουμε καποια κομματια βραχου με τσιμεντο τυπου portland ποσο καιρο πρεπει να μεινει μεσα σε νερο εκτος ενυδρειου για να μην εχουμε επιβλαβη αποτελεσματα?

 

Άν και ασχολούμαι με γάτους αμαζονίου το τσιμέντο portland σκέφτεσαι να το βάλεις σκέτο ή με κάποιο bonding agent?

 

Υπάρχουν πολλέ ςλύσεις στην αγορά για να κάνεις κάτι τέτοιο.Θα σου πρότεινα τσιμέντο αντίστοιχο του Portland μαζί με bonding agent από την BASF.

 

Άν το πόστ σου δέν είναι troll περιμένω την απάντηση σου....

Link to comment
Share on other sites

Σκετο τσιμεντο portland για να δεσουν οι βραχοι γιατι με τις κολλες δοκιμασα κ τπτ...σκεφτομαι βεβαια εκει που θα κολησω με τσιμεντο να το καλυψω με κολλα 2 υλικων τις grotech

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...