Jump to content

Emperor Angel Σε Reef Ενυδρείο;


grigoros

Recommended Posts

Η μεγάλη μου επιθυμία και κυρίως τώρα που έχω και ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει έναν emperor είναι η απόκτηση ενός small, το ενυδρείο μου είναι mixed reef και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κάποιο μελος φιλοξενούσε σε reef και αν του δημιούργησε προβλήματα τσιμποντας κοράλλια του, να προσθέσω ότι εδώ και 2 χρόνια έχω ένα flame που θεωρητικά δεν είναι reef safe αλλά εως τώρα δεν έχω κανένα θέμα μαζί του, τα ζωντανά βέβαια τα έχω με μια πλήρη διατροφή καθημερινά και τα ταΐζω 3 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μεγάλη μου επιθυμία και κυρίως τώρα που έχω και ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει έναν emperor είναι η απόκτηση ενός small, το ενυδρείο μου είναι mixed reef και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κάποιο μελος φιλοξενούσε σε reef και αν του δημιούργησε προβλήματα τσιμποντας κοράλλια του, να προσθέσω ότι εδώ και 2 χρόνια έχω ένα flame που θεωρητικά δεν είναι reef safe αλλά εως τώρα δεν έχω κανένα θέμα μαζί του, τα ζωντανά βέβαια τα έχω με μια πλήρη διατροφή καθημερινά και τα ταΐζω 3 φορές την ημέρα.

Με αρκετα μεγαλες πιθανότητες μπορεί να παίξει σαν επιλογή σε sps reef ενυδρείο αλλα σε mix θα δοκιμάσει αρκετά απο τα κοράλια σου Γρηγόρη και αν οχι σε αρχικο juv στάδιο τότε στην πορεία .

Ανήκει στα μεγάλα αγγελοψαρα τα οποια καμία σχέση δεν έχουν στην συμπεριφορά απο τα dwarf σαν το flame και αν ξεκινήσουν το φαγοπότι μπορεί πραγματικά να ρημάξουν πολυ σύντομα ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το θαναση,γρηγορη.

Ειχα δοκιμασει 2 juvenile σε mixed ενυδρειο και τα δυο μου ξεπαστρεψαν απο 2 lps πριν κανω την καρδια μου πετρα και τα βγαλω.(trachyphyllia,brain coral,caulastrea και acan ηταν αυτα που χτυπησαν.)

Απο την αλλη δεν ακουμπησαν ποτε sps.Oυτε για δοκιμη.

Σκεφτεσαι μονο τον emperor η' θα σε ενδιεφερε και καποιο αλλο αγγελοψαρο?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, δηλαδή Θανάση είναι ωρολογιακή βόμβα, θέμα χρόνου θα είναι να μου τα κάνει μαντάρα, έλεγα να πάρω ένα small μήπως και το καταφέρω μεγαλώνοντας να μην μου πειράξει κοράλλια όπως έκανα και με το flame αλλά αν έχει άλλη συμπεριφορά δεν θα το δοκιμάσω καν, mad23 απο τα κοράλλια που σου χτύπησε τα έχω όλα, είναι το ψάρι που θα ήθελα με τα χίλια να το έχω μέσα στο ενυδρείο μου αλλά δεν το βλέπω, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το αν το ψάρι γενικά τρώει αυτά που του δίνεις και αν του καλύπτουν τη διατροφή του..Έχουμε εδώ στην παρέας μας θεσσαλονικιό ο οποίος το είχε αρκετά χρόνια σε Mixreef χωρίς κάποιο πρόβλημα όσο το μπούκωνε στο φαγητό.Όταν το άφηνε νηστικό για λίγο τότε ξεκίνησε το ξεπάστρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη τα ψάρια τα δίνω καθημερινά ποικιλία τροφών και από αυτό το θέμα σίγουρα θα είναι καλυμμένο, πιο πολύ με ενδιαφέρει ο χαρακτήρας του συγκεκριμενου ψαριού, για αυτό σκεφτόμουν να τον πάρω σε small ή tiny για να συνηθίσει μεγαλώνοντας σε reef ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε mixed reef δεν εχω ακουσει αντιστοιχη περιπτωση ορεστη :(

Για emperor μιλαω παντα.

Για αλλα αγγελοψαρα,οπως π.χ regal,μπορω να πω οτι ισχυει αφου και εγω ειχα ενα για 2 χρονια σε mixed χωρις να

πειραξει το παραμικρο ακομα και οταν για καποιο λογο μειωνα το ταισμα.

Προσωπικα και τις δυο φορες που εκανα την αποπειρα με emperor,ταιζα(οπως παντα) 6-7 φορες και απο 3 με 4 διαφορετικα ειδη(flakes,pellets,κατεψυγμενη την οποια λατρευαν)

Και ομως μετα απο 2 με 3 εβδομαδες και τα δυο κατεστρεψαν κοραλια.

Χτυπησε κοραλια οταν εμενε νηστικο και οταν το ταιζε σταματουσε η' ξεκινησε να χτυπαει για πρωτη φορα οταν πεινασε και απο εκει και περα χτυπαγε παντα?

edit

Γρηγορη αν ειναι ερωτας,δοκιμασε το και βλεπεις πως παει.

Αν μπορεις να τον ελεγχεις πριν κανει μεγαλη ζημια και ειναι και ευκολο να τον βγαλεις τοτε

καντο,αν το εχεις μεγαλη αγαπη.

Και αν τσιμπησει το βγαζεις φιλε.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε τι μέγεθος τα είχες πάρει και τις δυο φορές; Σε ρωτάω για να μου φύγει η απορία αν το πάρω στο μέγεθος που σκέφτομαι να υπάρχει βάση στο να πειράξει κοράλλια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι φίλε ότι είναι απο τα πολύ αγαπημένα μου ψάρια και θα ήθελα πολύ να το αποκτήσω, μάλλον θα το πάρω και θα το έχω υπο στενή παρακολουθηση, αν δω και πάει να πειράξει κάτι έχει φύγει όμως.

Link to comment
Share on other sites

juvenile γρηγορη και τα δυο γιατι ειχα σκεφτει πως αν ειναι μικρο και καλοταισμενο δεν θα μπει στην διαδικασια απο πεινα να τσιμπησει!

Το θεμα ομως ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις κατι με την "περιεργεια" του ψαριου.

Αν τσιμπησει και δει κατι που του αρεσει τοτε οσο και να το ταιζεις εκει θα πηγαινει.

Δηλαδη 4 εκατοστα περιπου.

Εσυ τι σκεφτεσαι?

Μακαρι να ημουν εγω ο ατυχος και να μην εχει τυχει και στους αλλους που ειχα κανει την κουβεντα και

να πεσεις στην εξαιρεση γρηγορη.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Α και αν τελικα δοκιμασεις την τυχη σου εχε μεσα μια παγιδα πριν τον βαλεις,ωστε να μην του φανει καπως μετα

και σε δυσκολεψει.

Να την εχει συνηθισει και να μπει πιο ευκολα οταν δει φαγητο μεσα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σε small ή tiny θα το φέρει αύριο ένα κατάστημα εδώ τοπικό και θα πάω να το δω, φανταζομαι σαν 2ευρω σε μέγεθος το πολύ, αυτό που λες σκέφτηκα και εγώ και είπα να το δοκιμάσω να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια γρηγορη!

Μακαρι να πεσεις στην εξαιρεση φιλε και να χαρεις το ψαρακι με τετοια αγαπη που του εχεις!

Σε καταλαβαινω απολυτα και μακαρι να εισαι τυχερος!

Link to comment
Share on other sites

Χτυπησε κοραλια οταν εμενε νηστικο και οταν το ταιζε σταματουσε η' ξεκινησε να χτυπαει για πρωτη φορα οταν πεινασε και απο εκει και περα χτυπαγε παντα?

Χτύπησε κοράλλια όταν παραμελήθηκε γενικά το ενυδρείο και η διατροφή του.Μετά δεν γνωρίζω την συνέχεια του.Γενικά πάντως εγώ αν ήθελα ένα ψάρι τόσο νομίζω ότι το ρίσκο θα το έπαιρνα δοκιμάζοντας tips από ανθρώπους στο internet που το έχουν συνδυάσει.Για παράδειγμα έχει αρκετές αναφορές emperor να τρώει button polyps,που προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου :) και θα του τα παρείχα. Γενικά πάντως είναι και σαν ψάρι περίεργο και αρρωσταίνει σχετικά εύκολα.

it's your choice ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη, να σου πω την αλήθεια Ορέστη και εμένα δεν με χαλάει αν μείνει μόνο στα button polyps, πάντως είναι απο τα ψάρια που είναι στολίδια για ενα ενυδρείο και θα ήταν σούπερ να κατάφερνα να το κρατήσω στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα emperor σε tiny και απο βδομάδα θα τον παραλάβω, αυτό που θέλω να ρωτήσω λόγω του μεγέθους του είναι επειδή θα είναι λίγο μεγαλύτερος απο νύχι να τον κατεβάσω στο σαμπ με κλειστό τον κυκλοφορητη ή να τον βάλω κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο; Θα μπορεί να φάει απο την τροφή που τρώνε τα υπόλοιπα σε flakes και pellets ή θέλει ειδική τροφή;

Link to comment
Share on other sites

βαλτον μονο του να μαθει να τρωει και μετα στο κυριος ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη αν χτυπήσει τα bottom Που θα τα χτυπήσει, δεν θα κάνει εξαίρεση για τα ultra και τότε...... το ότι ξαναμπήκε το lamark μέσα είναι λίγο το κακό το αν θα μπει ο αυτοκράτορας που στη τροφική του αλυσίδα βρίσκονται πολλά από τα κοράλλια που διατηρείς και δεν τα σου πειράξει τίποτα, από τις gourmet λιχουδιές που θα του έχεις σερβιρισμένες.....δεν ξέρω.... εγώ νομίζω πως θα σου ζητήσει χρυσά κουταλοπήρουνα και sorbe ανάμεσα(μην μπλέξει τις γεύσεις) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη αν χτυπήσει τα bottom Που θα τα χτυπήσει, δεν θα κάνει εξαίρεση για τα ultra και τότε...... το ότι ξαναμπήκε το lamark μέσα είναι λίγο το κακό το αν θα μπει ο αυτοκράτορας που στη τροφική του αλυσίδα βρίσκονται πολλά από τα κοράλλια που διατηρείς και δεν τα σου πειράξει τίποτα, από τις gourmet λιχουδιές που θα του έχεις σερβιρισμένες.....δεν ξέρω.... εγώ νομίζω πως θα σου ζητήσει χρυσά κουταλοπήρουνα και sorbe ανάμεσα(μην μπλέξει τις γεύσεις) :bigemo_harabe_net-134:

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά Σωτήρη και το Lamarck δεν το θέλω επειδή κάνει τον τσαμπουκά, είναι πιστεύω στον χαρακτήρα του ψαριού και στο ένστικτο του βέβαια αν του βγει, αυτό θέλω να παλέψω και θα το πάρω tiny, θα είναι υπο στενή παρακολουθηση βέβαια και σε κάθε περίπτωση θα φύγει κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις Γρηγόρη! Η αλήθεια είναι ότι θα είναι μια χαρά εκεί μέσα! θα έχει μπόλικη τροφή να φάει :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

οκ! πέρα από την πλάκα είναι πολύ όμορφο ψάρι ο αυτοκράτορας και καλή η φάση να τον προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη εαν μπορεις, δες εαν τρωει το ψαρι πριν το παρεις. Εχουν ενα θεματακι τα συγκεκριμενα ποσο μαλλον tiny. Τωρα την αποψη μου την ξερεις. Νομιζω οτι παιζεις με την φωτια, και βαζεις μια ωρολογιακη βομβα μεσα στο ενυδρειο σου το οποιο παει τελεια ετσι οπως ειναι. Για μενα και το flame πρεπει να βγει......Στα λεω εντελως φιλικα και με πειρα 6 ετων στο fish only και συγκεκριμενα στα angelfish.

Έγινε επεξεργασία - ttarkin
Link to comment
Share on other sites

Θωμά θα μπει κάτω στο σαμπ και θα το ταΐζω εκεί μέχρι να μάθει να τρώει και να μεγαλώσει λίγο, θέλω να δοκιμάσω και με τον emperor φιλαράκι γιατί έχω κρατήσει μέσα στο ενυδρείο μου αγγελοψαρα με επιτυχία για καιρό όπως το flame, το eibly και θέλω να δοκιμάσω και με το emperor, είναι ψάρι που θέλω πολύ να το έχω μέσα στο ενυδρείο μου, είναι ωρολογιακή βόμβα αλλά θα ήθελα πολύ να την αφοπλισω χαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις Γρηγόρη! Η αλήθεια είναι ότι θα είναι μια χαρά εκεί μέσα! θα έχει μπόλικη τροφή να φάει :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

οκ! πέρα από την πλάκα είναι πολύ όμορφο ψάρι ο αυτοκράτορας και καλή η φάση να τον προσπαθήσεις.

Είσαι μεγάλος αλήτης χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...