Jump to content

Απορίες Για Φυτεμένο Με Carat


PanaGreco

Recommended Posts

Όπως ίσως ξέρετε εδώ και λίγες ημέρες τρέχει το νέο μου ενυδρείο με βυθό carat 6.

Προς το παρών είναι ελαφρά φυτεμένο και θα μπούν μερικά ακόμα με κριτήριο την αντοχή τους σε θερμοκρασίες δίσκων περίπου στους 29 βαθμούς.

Χρειάζομαι προτάσεις και βοήθεια στα παρακάτω.

1-Τι φυτά μπορώ να βάλω?

2-Τι λιπάσματα και πότε πρέπει να τα χρησιμοποιήσω με την carat ?

Ο φωτισμός μου είναι 2 χ 54w T5 και υπάρχει και σύστημα Co2 με μπουκάλα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: θα έχεις πάντοτε στάνταρ 29 ή θα ανεβαίνει και πάνω από τους 29;

Αν ναι τότε πόσο και για πόσο καιρό υπολογίζεις, ρωτώ γιατί αν μιλάμε για σταθερή θερμοκρασία 29 βαθμούς με μικρά σκαπανεβάσματα μικρής χρονικής διάρκειας τότε μπορείς να βάλεις πάρα πολλά είδει φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: θα έχεις πάντοτε στάνταρ 29 ή θα ανεβαίνει και πάνω από τους 29;

Αν ναι τότε πόσο και για πόσο καιρό υπολογίζεις, ρωτώ γιατί αν μιλάμε για σταθερή θερμοκρασία 29 βαθμούς με μικρά σκαπανεβάσματα μικρής χρονικής διάρκειας τότε μπορείς να βάλεις πάρα πολλά είδει φυτών.

Χρήστο προσπαθώ να κρατάω την θερμοκρασία εκεί με ανεμιστήρες και controller. Ελπίζω να μην χρειαστεί να την ανεβάσω για να καταπολεμήσω καμιά ασθένεια.

Την συγκεκριμένη βέβαια εποχή που κάνει κρύο το πρωί η θερμοκρασία παίζει +- στους 0,5 βαθμούς.

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

τότε μπορείς να επιλέξεις πάρα πολλα φυτά αφού και ο φωτισμός σου είναι επαρκής και έχεις την δυνατότητα να βάλεις CO2.

ερώτηση δεύτερη: Θές μόνο εύκολα φυτά η και μεσαίας δυσκολίας εως δήσκολα; Ρωτώ για να μικρύνουμε την λίστα των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

τότε μπορείς να επιλέξεις πάρα πολλα φυτά αφού και ο φωτισμός σου είναι επαρκής και έχεις την δυνατότητα να βάλεις CO2.

ερώτηση δεύτερη: Θές μόνο εύκολα φυτά η και μεσαίας δυσκολίας εως δήσκολα; Ρωτώ για να μικρύνουμε την λίστα των φυτών.

Χα χα χα Μου αρέσει όπως το πας.

Λοιπόν λόγω περιορισμένων γνώσεων και χρόνου λέω να αρκεστώ στα εύκολα έως και μέτρια. Η χρήση του CO2 με αγχώνει λίγο λόγω των δίσκων.

Την carat πως θα την κάνουμε να ''ταίζει'' τα φυτά? Με ταμπλέτες ή υγρά λιπάσματα?

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη για να γινει η αμμος 'ενεργη' θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος και να μη βαζεις σκουπα βυθου.Ετσι θα μαζευψει οργανικα και περιτωματα των ψαριων σου και θα γινει ενα ωραιο υποστρωμα,ομως για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να περιμενεις πανω απο 6μηνο.Μεχρι τοτε θα μπορουσες να βαζεις καμια ταμπλετα κοντα στις ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη για να γινει η αμμος 'ενεργη' θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος και να μη βαζεις σκουπα βυθου.Ετσι θα μαζευψει οργανικα και περιτωματα των ψαριων σου και θα γινει ενα ωραιο υποστρωμα,ομως για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να περιμενεις πανω απο 6μηνο.Μεχρι τοτε θα μπορουσες να βαζεις καμια ταμπλετα κοντα στις ριζες.

Εχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη ταμπλέτα (όχι iPad :) που να ξέρεις ότι δουλεύει? Εστω και με πμ αν δεν μπορεί να αναφερθεί δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη ταμπλέτα (όχι iPad :) που να ξέρεις ότι δουλεύει? Εστω και με πμ αν δεν μπορεί να αναφερθεί δημόσια.

Εγω τις μονος που εχω δοκιμασει ειναι της dennerle,δεν θυμαμαι πως ακριβως τις λενε ομως.Παντως υπαρχουν διαφορες μαρκες οπως πχ seachem.

Απλα μη το πλακωσεις στις ταμπλετες γιατι μπορει να εχεις προβλημα με αλγες.Να σου πω και κατι αλλο..εχεις κορυ στο ενυδρειο σου η γενικα ψαρια που να σκαβουν?

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω 4 Corry αλλά μέχρι στιγμής δεν ξεθάβουν τα φυτά.

Επίσης 4 Blue Rams

Ενα Ancistrus

Link to comment
Share on other sites

αφού θα πας σε εύκολα δεν θες τίποτα παρά μόνο ένα γενικό λίπασμα για την στήλη του νερού.

σου στέλνω μια λίστα, σίγουρα έχει και άλλα αλλά με διαφεύγουν.

Anubias πολλά είδη

Lilaeopsis macloviana

Aponogeton crispus

Aponogeton natans

Microsorum pteropus

Cryptocoryne αρκετά είδη

Πολλά είδη μοςς

Sagittaria sp Needle

Blyxa japonica

Utricularia aurea

Vallisneria gigantea αλλα και άλλα είδη

Ceratophyllum demersum και submersum

Myriophyllum ussuriense

Echinodorus λιγα είδη

Aponogeton natans

Bacopa salzmannii

Eichhornia azurea

Blyxa cf. Vietii

Rotala macrandra

Hydrotriche hottoniiflora

Rotala hippuris

Alternanthera αρκετά είδη

Cabomba palaeformis

Crinum calamistratum

Staurogyne sp. Porto Velho

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω για τα φυτα απλα φοβαμαι μηπως σου ξεθαψουν τις ταμπλετες και στις βγαλουν εξω γιατι μετα θα εχεις προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω για τα φυτα απλα φοβαμαι μηπως σου ξεθαψουν τις ταμπλετες και στις βγαλουν εξω γιατι μετα θα εχεις προβληματα..

Εχεις δίκιο Κώστα. Αρα καλύτερα να πάμε σε υγρό λίπασμα. Το γενικό της Sahem κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Απο γρασιδάκι παίζει κάτι να μπει?

Link to comment
Share on other sites

το ύψος του ενυδρείου σε συνδυασμό με την θερμοκρασία δεν έχεις πολλές επιλογές, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το helanthium tenellum (πρώην Echinodorus tenelum) αυτό θα μπορούσε να σου απλώσει μιας και δεν θέλει πολύ φως και αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

το ύψος του ενυδρείου σε συνδυασμό με την θερμοκρασία δεν έχεις πολλές επιλογές, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το helanthium tenellum (πρώην Echinodorus tenelum) αυτό θα μπορούσε να σου απλώσει μιας και δεν θέλει πολύ φως και αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.

Σε ευχαριστώ Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα σχετικά με την Carat.

Πόσα cm βυθού πρέπει να έχω ώστε να ριζώσουν τα φυτά και να μην έχω άλλα θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη για να γινει η αμμος 'ενεργη' θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος και να μη βαζεις σκουπα βυθου.Ετσι θα μαζευψει οργανικα και περιτωματα των ψαριων σου και θα γινει ενα ωραιο υποστρωμα,ομως για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να περιμενεις πανω απο 6μηνο.Μεχρι τοτε θα μπορουσες να βαζεις καμια ταμπλετα κοντα στις ριζες.

Κώστα αρχίζουν και μαζεύονται διάφορα περιττώματα απο οσα δεν τραβάει το φίλτρο. Αισθητικά είναι άσχημα πάνω στην άσπρη άμμο.

Να τα μαζέψω ή να τα αφήσω να ''δέσει'' η άμμος?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα σχετικά με την Carat.

Πόσα cm βυθού πρέπει να έχω ώστε να ριζώσουν τα φυτά και να μην έχω άλλα θέματα?

OK την βρήκα την απάντηση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84796&hl=carat

εκτός αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...