Jump to content

Αυξημενο Νο3 ;


Recommended Posts

Έκανα εχθές αλλαγή νερού 20% από τα 120lt

την αλλαγή την έκανα φτιάχνοντας το νερό σε κουβά με αντιχλώριο και θερμοκρασία και βάζοντας το αργά στο ενυδρείο.

σήμερα στις μετρήσεις είχα ΝΟ3 50 .μήπως κάτι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγες νερου το 1/3 δεν αλλαζουμε παντα ; Στα 120 λιτρα δλδ τα 40 . Οχι οτι το λιγοτερο νερο εχει να κανει με αυτο ( μπορει και να εχει ) απλα λεω για το ποσοστο τοις εκατο .

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγες νερου το 1/3 δεν αλλαζουμε παντα ; Στα 120 λιτρα δλδ τα 40 . Οχι οτι το λιγοτερο νερο εχει να κανει με αυτο ( μπορει και να εχει ) απλα λεω για το ποσοστο τοις εκατο .

Όχι , δεν είναι απόλυτο αυτό το ποσοστό. Εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. Για παράδειγμα , αρκετά παιδιά που κρατούν δίσκους , κάνουν αλλαγές της τάξης του 60%.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς? στικ η υγρά? Αν ταΐζεις πολύ και τα φυτά σου είναι λίγα δεν προλαβαίνουν να τα τραβήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς? στικ η υγρά? Αν ταΐζεις πολύ και τα φυτά σου είναι λίγα δεν προλαβαίνουν να τα τραβήξουν.

πριν την αλλαγή είχα 25

τα φυτά είναι λίγα αλλά δεν νομίζω ότι ταΐζω πολύ.

έχω την αίσθηση ότι έχουν ενοχληθεί και τα ψάρια...δεν είναι τόσο δραστήρια όσο πριν την αλλαγή...

επίσης ανέβηκε και το ph από 7,2 στο 7,4

Νο2 πάντως είμαι 0

την ρουτίνα μέτρηση την κάνω με στικ αλλά αν κάτι δεν μου αρέσει μετράω με υγρό όπως τώρα.

ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου! Ποτέ δεν ξέρεις, και μου φαίνεται η μόνη λογική εξήγηση για μια τέτοια απότομη άνοδο του NO3

Link to comment
Share on other sites

αρκετά παιδιά που κρατούν δίσκους , κάνουν αλλαγές της τάξης του 60%.

Ναι αλλα τοσο μεγαλη αλλαγη κανουμε μονο σε κατι εκτακτο και παλι 30% την πρωτη φορα και μετα απο καποιες ωρες το αλλο 30%

ποτε ολο μαζι σκοτωνει ψαρια και βιολογια

Φιλικα Θοδωρης

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου! Ποτέ δεν ξέρεις, και μου φαίνεται η μόνη λογική εξήγηση για μια τέτοια απότομη άνοδο του NO3

κανε μετρησεις στο νερό που βάζεις... εμένα το νερο δικτυου εχει 10ppm νο3....

Δεν ειπες ομως και την ιχθυοφορτιση.. και τα φι.λτρα σου, καθως και φυτά που εχεις μέσα..

Ναι αλλα τοσο μεγαλη αλλαγη κανουμε μονο σε κατι εκτακτο και παλι 30% την πρωτη φορα και μετα απο καποιες ωρες το αλλο 30%

ποτε ολο μαζι σκοτωνει ψαρια και βιολογια

Φιλικα Θοδωρης

Πως το συμπέρανες αυτό?

Εγω εδω και 3 χρόνια περίπου κάνω την εβδομάδα αλλαγή 60-80 %

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν την αλλαγή είχα 25

τα φυτά είναι λίγα αλλά δεν νομίζω ότι ταΐζω πολύ.

έχω την αίσθηση ότι έχουν ενοχληθεί και τα ψάρια...δεν είναι τόσο δραστήρια όσο πριν την αλλαγή...

επίσης ανέβηκε και το ph από 7,2 στο 7,4

Νο2 πάντως είμαι 0

την ρουτίνα μέτρηση την κάνω με στικ αλλά αν κάτι δεν μου αρέσει μετράω με υγρό όπως τώρα.

ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον :)

Τις μετρησεις σου τις κανεις παντα πριν και μετα?

Σε προηγουμενες αλλαγες ειχες τις ιδιες μετρησεις πριν και μετα?

Η μονη διαφορα ηταν αυτη που αναφερεις?

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρησεις σου τις κανεις παντα πριν και μετα? όχι πάντα αλλά τυχαία εχθές είχα κάνει και πριν

Σε προηγουμενες αλλαγες ειχες τις ιδιες μετρησεις πριν και μετα? στο συγκεκριμένο είναι η πρώτη αλλαγή μετά του στρωσίματος

Η μονη διαφορα ηταν αυτη που αναφερεις?Ναι

από ψαράκια έχω τρια των 2cm έξι των 3cm 2 γαρίδες και ένα που δεν ξέρω πως το λένε και τυχαίνει να έχει το μεγάλο πρόβλημα (καθαρίζει τα κρύσταλλα αλλά δεν είναι πλεκο θα βάλω σε λίγο φωτό)

Φυτά έχω bacopa monnieri λίγα ακόμα (είμαι σε αναμονή κερατόφυλλου)

Link to comment
Share on other sites

να και ο άγνωστος....είναι εκεί μέσα όλο το απόγευμα ενώ πάντα αλώνιζε... :(

post-5815-0-49538900-1382043067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι. :)

ευχαριστώ πάλι ξερή έκανα......"Κακώς πωλούνται στα καταστήματα ως "κοινωνικά" ψάρια. Σε μικρή ηλικία μπορούν να συνυπάρξουν με τα περισσότερα τροπικά ψάρια ίδιων συνθηκών νερού, αλλά μεγαλώνοντας γίνονται κτητικά και επιθετικά προς τους "εισβολείς". Λόγο του μεγάλου σχετικά τελικού τους μεγέθους (20-28 εκατοστά), μπορούν να συνυπάρξουν με άλλα ψάρια, σε ενυδρεία άνω των 400 λίτρων με την κατάλληλη διακόσμηση. Παρ'όλα αυτά είναι ένα "δύσκολο" είδος για να συζήσει με άλλους κατοίκους, εκτός κι αν διατηρηθεί σε species μεγάλο ενυδρειο" αν όλα πάνε καλά σε λίγο καιρό βλέπω να το δίνω σε κανέναν συνάδελφο με 400άρι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις βρύσης Νο3 50 , PH 8

αλήθεια τι μπορεί να μου ρίχνει το ph στο ενυδρείο; (όχι ότι με χαλάει)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα , 50 νιτρικά στην βρύση ; Πολλά δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα , 50 νιτρικά στην βρύση ; Πολλά δεν είναι ;

δεν ξέρω εσείς θα μου πείτε!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.eyath.gr/swift.jsp?extLang=&CMCCode=1005

Κάνε τον κόπο ή να μας πει κάποιος που έχει κάποια μέτρηση...

50 νομίζω ότι είναι το όριο.

Εδώ είμαστε στα 4,1 min 5,1 max.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τώρα που θίξαμε το θέμα μου ήρθε αναλαμπή ότι κάτι σκάβανε προχτές.....λες στην τύχη μου;;;;; :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Ώπα , 50 νιτρικά στην βρύση ; Πολλά δεν είναι ;

Ναι όντος είναι.

ξέρεις τώρα που θίξαμε το θέμα μου ήρθε αναλαμπή ότι κάτι σκάβανε προχτές.....λες στην τύχη μου;;;;; :bigemo_harabe_net-87:

Πολύ πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

Οντος πολυ περιεργο.Ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο σου?δεν εχεις προβλημα με αλγες με τοσα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

έναν μήνα τρέχει με ψάρια... ο γλείφτης μάλλον έστρωσε τον βλέπω έπιασε δουλειά από το πρωί :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε γρηγορα κερατοφυλλο να ερθει στα ισια του! Ίσως το κερατοφυλλο να γίνει Χριστουγεννιάτικο δέντρο σε μέγεθος αλλα τουλαχιστον θα μειωθουν τα νιτρικα! ;Ρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν

1 αστοχία στην μέτρηση του πριν ή του μετά

2 βραχυπρόθεσμο πρόβλημα στο δίκτυο

Ακόμη και έξαρση βακτηρίων να είχες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν προλαβαίνουν να ανεβάσουν τα νιτρικά.

Γνώμη μου κανε μια ακόμη αλαλαγή και σιγά σιγά θα επαναφέρεις τα νιτιρκα στα φυσιολογικά επίπεδα. Πάντως να ξέρεις 50 νιτρικά για τα ψάρια δεν είναι κάτι που να σε ανησυχεί.

Τώρα για της αλλαγές νερού που διάβασα μπορεί να θεωρηθεί στάνταρ η αλαλαγή νερού της τάξεως του 20-30% αλλά δεν είναι ο κανόνας και 90% αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις αρκή το νερό να είναι σωστά προετοιμασμένο (παράμετροι, θερμοκρασία κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...