Jump to content

Μεταφορα Μονομαχου Απο Αθηνα...??


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ..... την αλλη εβδομαδα θα ανεβω αθηνα για ενα γαμο....Και λεω να εκμεταλευτω το γεγονος και να παρω εναν μονομαχο απο κει......γτ εδω δεν εχουν ποικιλια... απλα τον μονομαχο θα τον παρω Σαββατο μεσημερι και στο ενυδρειο θα μπει κυριακη βραδυ.... ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?? να τον αφησω στο σακουλακι? να τον βαλω σε ενα δοχειο-μπωλ 2-3 λιτρα? κατι αλλο?? η να το απολεισω καλυτερα προς αποφυγη ταλαιπωριας του ψαριου? θα τον παραγγελνα να μου ρθει με το κτελ αλλα δεν θα εχω το πλεονεκτημα της επιλογης...και απλα θα ερθει ενας οποιοσδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

Πες του ποιόν θέλεις και να σου το στείλει με το ΚΤΕΛ. :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι πως οι μονομάχοι ειναι τρομερα ανθεκτικά ψάρια και αυτο το εκμεταλλεύονται στο εμπόριο γι αυτο τους βρίσκουμε στη γνωστή θέση τα ποτηρακια, βεβαια υπάρχουν και μαγαζιά που τους κρατούν σε ενυδρειακια μόνους ή με αλλα ψάρια, απο ενα τέτοιο καλυτερα να επιλεξεις.

Ναι για μια μερα πιστεύω πως δεν θα εχεις θεμα, αυτο που πρεπει να προσέξεις ειναι οτι οι μονομάχοι αναπνέουν απο την επιφάνεια του νερου, ετσι εκει που θα τον τοποθετήσεις πριν την μεταφορά θα πρεπει να εχει παροχή οξυγόνου. Ετσι οπως το βλέπω η καλυτερη επιλογη ειναι να τον βάλεις μεσα σε μικρο δοχείακι σαν αυτο που πουλάνε στα pet shop (πλαστικό) με αντιχλωριο και δεν θα εχει κανενα θεμα. Κατι αλλο που πρεπει να προσέξεις ειναι η θερμοκρασία να μην ειναι κατω απο 20, βεβαια για λιγο διάστημα ίσως να μην εχει προβλημα.

Μια αλλη λυση ειναι τη σακούλα να στη γεμίσει με καθαρό οξυγόνο στο pet shοp και παλι θα ειναι οκ. Περίμενε βεβαια να σου πουν την γνώμη και τα αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο dpap δεν το ειχα σκεφτει.... αλλα παλι θα εχω το ρισκο μην γινει λαθος.... αλλα και οτι στο κτελ τα δεματα τα πλακωνουν στις κλωτσες μεχρι να μπουν εκει που θελουν....ενω εγω με το αυτοκινητο μου θα του παρεχω καλυτερη μεταφορα..... απλα σκεφτομουν πηπως επαιρνα ενα μπωλ 2-3 λιτρα.... αεροστεγες (τα γνωστα ταπερακια) και να του ανοιξω 2-3 τρυπες στο καπακι για αερισμο... νερακι με αντιχλωριο και θα ειναι αρχοντας πιστευω......τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω φίλε μου ότι εσύ σίγουρα θα του παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες μεταφοράς.Γιατί μπορεί το μαγαζί (λίγα αυτά πιστεύω)

να του δώσει ένα ασφαλή τρόπο μεταφοράς δεν ξέρεις πως θα τον μεταχειριστούν στα ΚΤΕΛ.

Νομίζω ότι για το θέμα μεταφοράς υπάρχουν κάποιες ταμπλέτες οξυγόνου που είναι γι'αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω πως η καλυτερη λυση ειναι να τον πάρεις εσυ, απο τη φύση τους ειναι παρα πολυ ανθεκτικοι δεν θα εχει κανενα προβλημα. Αυτο που σκέφτομαι ειναι η θερμοκρασία εχει ας πούμε 17 βαθμούς τωρα στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω πως η καλυτερη λυση ειναι να τον πάρεις εσυ, απο τη φύση τους ειναι παρα πολυ ανθεκτικοι δεν θα εχει κανενα προβλημα. Αυτο που σκέφτομαι ειναι η θερμοκρασία εχει ας πούμε 17 βαθμούς τωρα στην Αθηνα.

Κοιτα μολις τον παρω θα παει κατευθειαν μεσα σε σπιτι οπου εκει θα εχει 23-24 βαθμους..... μετα μεσα στο αυτοκινητο θα τον εχω στην καμπινα οχι στο πορτμπαγκαζ οπου παλι εκει τοσο θα ειναι..... θα εχω και το νου μου στο θερμομετρο του αυτοκινητου να την κραταω εκει την θερμοκρασια 22-23....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου, ότι αφού έχεις την δυνατότητα να κάνεις εσύ την μεταφορά, είναι σαφώς καλύτερο από το ΚΤΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου, ότι αφού έχεις την δυνατότητα να κάνεις εσύ την μεταφορά, είναι σαφώς καλύτερο από το ΚΤΕΛ.

Και γω αυτο πιστευω......... ασε που θα ειναι μεσα σε μπωλακι και οχι σε σακουλακι...... θα ειναι σαν να μπηκε προσωρινα σε γυαλα..... απλα θα παρω και το μπωλακι κοντα στο πετ ωστε να μου το γεμισουν με νερο απο το ενυδρειο του μονομαχου αν ειναι σε ενυδρειο και οχι σε ποτηρακι αλλιως απο νερο ενυδρειου τους......και θα ειναι αρχοντας που 250 ml νερο και που 2-3 λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην ανησυχείς θα ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

ιδανικά για τη μεταφορά του θα στον συσκευάσουν στο κατάστημα αν το ζητήσεις(πιθανόν να υπάρξει κάποια επιπλέον χρέωση). Ζήτα να σου βάλουν μεγαλούτσικη σακούλα, να στη γεμίσουν οξυγόνο και να σου τη βάλουν σε κουτί από φελιζόλ. Έτσι θα ταξιδέψει στο σκοτάδι και με σχετικά σταθερή θερμοκρασία και θα αποφύγεις στρες από απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και από όσα δεν θα βλέπει να αλλάζουν γύρω του συνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω, το βασικότερο είναι η διατήρηση της θερμοκρασίας. Απαραίτητη η χρήση κουτιού από φελιζολ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω, το βασικότερο είναι η διατήρηση της θερμοκρασίας. Απαραίτητη η χρήση κουτιού από φελιζολ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

εχω κουτι απο φενιζολ μεγαλουτσικο χωραει ανετα το ταπερ θα το παρω μαζι μου και απλα θα του ανοιξω μια τρυπα στο πλαι να μην το βλεπω φως αλλα να μπαινει αερας......

Link to comment
Share on other sites

Αν στο συσκευάσει στο μαγαζί και προσθέσει οξυγόνο, δε θα έχεις πρόβλημα. Το κουτί με το φελιζολ πρέπει να παραμείνει ερμητικά κλειστό μέχρι να φτάσεις. Αλλιώς αν το ανοιγοκλείσεις ή του ανοίξεις τρύπα δεν έχει νόημα, η θερμοκρασία εντός θα εξισωθεί με την εκάστοτε εξωτερική. Μου έχουν έρθει μονομάχοι από Ταιλάνδη και ταξίδεψαν 9 μέρες με τον τρόπο που σου λέω. Οπότε θα επιμείνω στο ότι είναι ο πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο συσκευάσει στο μαγαζί και προσθέσει οξυγόνο, δε θα έχεις πρόβλημα. Το κουτί με το φελιζολ πρέπει να παραμείνει ερμητικά κλειστό μέχρι να φτάσεις. Αλλιώς αν το ανοιγοκλείσεις ή του ανοίξεις τρύπα δεν έχει νόημα, η θερμοκρασία εντός θα εξισωθεί με την εκάστοτε εξωτερική. Μου έχουν έρθει μονομάχοι από Ταιλάνδη και ταξίδεψαν 9 μέρες με τον τρόπο που σου λέω. Οπότε θα επιμείνω στο ότι είναι ο πιο ασφαλής.

Καταλαβα..... οκ θα το πω στο πετ να μου βαλει οξυγονο αν δεν εχει η δεν μπορει..... να τον παρω στο ταπερακι....

Link to comment
Share on other sites

δε θεωρώ ότι υπάρχει petshop σοβαρό, που δεν έχει οξυγόνο να συσκευάσει ψάρια για αποστολή. (αν δεις να φυσάει ο ίδιος στη σακούλα -το'χω ακούσει και αυτό!- σήκω και φύγε)

Link to comment
Share on other sites

δε θεωρώ ότι υπάρχει petshop σοβαρό, που δεν έχει οξυγόνο να συσκευάσει ψάρια για αποστολή. (αν δεις να φυσάει ο ίδιος στη σακούλα -το'χω ακούσει και αυτό!- σήκω και φύγε)

Κοιτα να δεις στην αθηνα θα ειμαι ουσιαστικα για 1 μερα και στην οποια κενο θα εχω κανα δυοωρο οποτε δεν εχω περιθωρια για να ψαξω θα παω σε ενα που θα ειναι κοντα στην περιοχη που θα μεινω ειναι ενα που ειναι και δω στο φορουμ ευελπιστω οτι δεν θα αντιμετωπισω προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα πήρες τον μονομαχο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα πήρες τον μονομαχο ; :)

Οχι φιλε μου.... το αλλο Σ/Κ θα παω ........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...