Jump to content

Πιθανο Προβλημα?


Recommended Posts

προσφατα αποφασισα να βγαλω 3 κλοουν που ειχα στο 65 λιτρων ενυδρειο μου.2 χρονια ηταν μεσα.αλλαγη ανθρακα σπανια.νιτρωδη0,αμμωνια σχεδον μηδεν(λαθος μου),νιτρικα σε χαμηλα επιπεδα.οι 3 κλοουν ειχαν θεριεψει αλλα το νερο κιτρινιζει δεν ειναι διαυγες μυριζειστη θεση τους εβαλα 2
γλυφτες κ ενα γατοψαρο τη δευτερα.οι γλυφτες παρατηρω οτι εχουν ενα ελαφρα κοκινο χρωμα στα βραγχια τους.ειναι φυσιολογικο?ο ενας απο τους δυο ανεβαινει που και που στην επιφανεια κοντα.το γατοψαρο κανει εντονες κινησεις σα να τρεμει και τιναγματα ενω καποιες στιγμες ειναι πολυ χαλαρος σαν σε ληθαργο.αμμωνια?αγχωμενος εβαλα ζεολιτη κ σημερα η αμμωνια ηταν 0.οι γλυφτες ειναι κοινωνικοι κ φαινεται να εχουν ορεξη.το γατοψαρο τρωει ταμπλετα οι γλυφτες το τζαμι.να ταιζω?αεραντλια?αν ειναι αμμωνια θεαραπευονται τα ψαρακια?αλλαγες νερου?παραδεχομαι οτιδεν ξερω πολλα κ ζητω τη βοηθεια σας για να μαθω!

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Έγκριση- μεταφορά στην σωστή κατηγορία
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει κάποιος από όλους μας να σε βοηθήσει γράψε λίγα λόγια για το ενυδρείο σου, πόσο καιρό τρέχει, τι φίλτρο υπάρχει, τι υλικά έχεις μέσα, μετρήσεις νερού θερμοκρασία κλπ. Επίσης όταν λες γλύφτες τι εννοείς όλα τα ψάρια έχουν κάποια ονομασία για να μπορέσουμε να συνενοηθούμε.

Καλό θα ήταν να συμπλήρωνες αυτή τη φόρμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Οι αλλαγές νερού μόνο καλό κάνουν σε περιπτώσεις που το ενυδρείο μας είναι επιβαρυμένο , αλλά πρέπει να γνωρίζουμε και τα υπόλοιπα για να βρούμε από που ξεκινά το πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα ψαρια που εχεις ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου,και σιγουρα εχεις σοβαροτατο προβλημα,αλλα συμπληρωσε την φορμα που σου λεει ο φιλος Σωτηρης,να δουμε τι εχεις.Τα κοκκινα βραγχια ειναι απο αμμωνια μαλλον που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι το cayman 65 λιτρων,εχει εσωτερικο φιλτρο blue wave,που εχει 2 σφουγγαρια,μακαρονι sera, ανθρακα σφουγγαρι που εχει να αλλαξει πολυ καιρο (πανω απο 3 μηνες),θερμοστατη στους 27 βαθμους,εχω προσθεσει zenilit,εχει επισης διπλα στο μακαρονι κατι πλαστικα για να συγκρατουν τη βρωμια?δεν ξερω.σκεφτομουν στη θεση των πλαστικων να βαλω αλλο βιολογικο υλικο(danilit).επισης θα προσθεσω υαλοβαμβακα και το ΣΚ θα κανω αλλαγη νερου και θα βαλω νεο ενεργο ανθρακα.η κιτρινιλα ειναι απο αμμωνια η απο μη αλλαγη ανθρακα?ειχα 2 χρονια 3 clown Που εγιναν 7 εκατοστα.το βιολογικο φιλτρο μαλλον εχει αναπτυχθει καλα τοσο καιρο και οι μετρησεις 17/10 εδειξαν 0 ΝΟ2 ,0 ΝH3,λιγα νιτρικα.με το ph δεν ειχα ποτε προβλημα.δεν κανει να εχω 2 πλακοστομους και ενα γατοψαρο των 2 εκατοστων στο ενυδρειο μου?ειναι μικρο για αυτα?υπαρχει περιπτωση η ελαχιστη αμμωνια που ειχα οταν τα πρωτοεβαλα να τους δημιουργησε προβλημα?τωρα που ειναι 0 και με την αλλαγη νερου θα φτιαξει?τη δευτερα τα εβαλα?εχω φιλτρο αερα mouse m 103.αν μπορειτε απαντηστε στις πιο πολλες ερωτησεις μου για να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα δεν οφείλεται στον άνθρακα, άλλωστε δεν ειναι απαραίτητο να έχεις άνθρακα στο ενυδρείο σε σταθερή βάση, ο άνθρακας χρησιμοποιείται μόνο οταν υπάρχει κάτι βλαβερό μέσα στο ενυδρείο μας ( όπως πχ. υπολλείματα φαρμάκων) και θέλουμε να τα αφαιρέσουμε.

Το αν τα ψάρια είναι κατάλληλα για το ενυδρείο ή όχι είναι κάτι που δυστυχώς δεν μπορούμε να σου πούμε χωρίς φωτογραφίες για να μπορούμε να αναγνωρίσουμε τί είδη είναι.

Έχεις φυτά μέσα; Γενικά μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου θα βοηθούσε.

Πάντως τα λίτρα σου είναι αρκετά για να κάνεις κάτι όμορφο, αν αρχίσεις διάβασμα και αποφασίσεις να ασχοληθείς με το χόμπυ μπορείς να βάλεις ομορφους συνδυασμούς εκεί μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

φυτα δεν εχω.Γενικα δηλαδη δεν πρεπει να αλλαζουμε ανθρακα καθε 1 μηνα?και κατι αλλο να κανω αλλαγες νερου καθε 15 μερες η καθε 1 μηνα με το φιλτρο που εχω και τα λιγα κυβικα μου?παντως στο μυαλο μου εχω να ξανακανω κατι ωραιο και γι αυτο ευχαριστω για τη συμβολη σας γιατι καθε φορα ολο και κατι μαθαινω.εννοω τι αλλαγες σε ενα στρωμενο ενυδρειο και οχι ενα με προβληματα που θελεις γεναιες αλλαγες.σιγουρα θελει εμπειρια και πολυ διαβασμα αλλα ετσι μπορεις να κανεις κατι πολυ ομορφο και αξιζει τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες θα κανεις καθε εβδομαδα το 30%,τον ανθρακα τον βαζουμε για 4-5 μερες στην αρχη και μετα τον πεταμε,αν χρειαστει βαζουμε νεο μετα απο καποια θεραπεια που μπορει να κανουμε.

Οπως σου ειπαν τα ψαρια σου ειναι μαλλον ακαταλληλα για το ενυδρειο σου αλλα χρειαζομαστε φωτο για να δουμε ποια ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

φυτα δεν εχω.Γενικα δηλαδη δεν πρεπει να αλλαζουμε ανθρακα καθε 1 μηνα? Ανθρακα χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένο λόγο, όπως να τραβήξει από το νερό φάρμακο από κάποια πιθανή θεραπεία, χρώμα, οργανικές και αλλες βλαβερές ουσίες που μπορεί να μας δημιουργήσουν πρόβλημα. Βάλε στη θέση του όσο περισσότερο βιολογικό υλικό μπορείς.

και κατι αλλο να κανω αλλαγες νερου καθε 15 μερες η καθε 1 μηνα με το φιλτρο που εχω και τα λιγα κυβικα μου? Αλλαγή νερού στα 65 λτ μπορείς αλλάζεις 20λτ περίπου την εβδομάδα. Αυτό για αρχή και για σιγουριά, στη συνέχεια θα αποφασίσεις μόνος σου αν χρειάζεται συχνότερα η οχι, βάση της φόρτισης του ενυδρείου, πόσο συχνα ταίζεις, τη βιολογική δύναμη του φίλτρου σου κλπ.

παντως στο μυαλο μου εχω να ξανακανω κατι ωραιο και γι αυτο ευχαριστω για τη συμβολη σας γιατι καθε φορα ολο και κατι μαθαινω.εννοω τι αλλαγες σε ενα στρωμενο ενυδρειο και οχι ενα με προβληματα που θελεις γεναιες αλλαγες.

σιγουρα θελει εμπειρια και πολυ διαβασμα αλλα ετσι μπορεις να κανεις κατι πολυ ομορφο και αξιζει τον κοπο!

Κοίτα εδω τα προφίλ των ψαριών για να δεις ποια ψάρια έχεις και τι απαιτήσεις έχει το καθένα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...