Jump to content

Νέος


antonium98

Recommended Posts

Εχαρειστω πολυ

Κανενα ψαρι δεν κυνηγαει καποιο αλλο παρα μονο το occelatus οταν βρισκεται καποιο ψαρι κοντα στην ανεμονη.

Η σταθμη ειναι χαμηλα γιατι εχω μεγαλη εξατμιση αλλα συμπληρωνω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση

Εχω.μεσα εν goby αν λεγεται ετσι και δεν βγαινει σχεδον ποτε εξω το βλεπω πολυ σπανια ειναι φυσιολογικο αυτο??.

Link to comment
Share on other sites

Το αγγελοψαρο αν ειναι αυτο το μοβ με πορτοκαλι το εχω 4 μηνες και δεν εχω δει.καποια διαφορα στο μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα...πολυ ωραιο το θαλασσινο σου !!!

τελικα μετα απο το ξεκινημα σου αυτο ,θα προτεινες σε καποιον ασχετο με reef να ξεκινησει κατι αναλογο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορώ αν θες να σου απαντήσω εγω σε αυτο μιας και ειμαι και εγω νεος με τα αλάτια.

Πριν κάποιος ασχοληθει με το θαλασσινο προτεινω να ασχοληθει πρώτα με το γλυκό ετσι ωστε να εχει μια γευση, (άλγες, ασθενειες, ταισματα, φροντίδα, τέστ νερού, αλλαγές νερου, προετοιμασία κλπ ειδικά αν ειναι και φυτεμένο ακόμα καλύτερα) και μετά να κάνει την κινηση για θαλασσινό.Η εμπειρια μετράει πολύ στο τι κινησεις θα κάνεις, αν θα ειναι βιαστικές και πώς θα αντιμετωπίσεις τις διάφορες καταστάσεις.Το γλυκό ψιλοσυγχωρεί τα λάθη, το θαλασσινό όμως όχι, ειδικά σε λίγα λίτρα.

Γνώμη μου ταπεινή πάντα...!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ αν θες να σου απαντήσω εγω σε αυτο μιας και ειμαι και εγω νεος με τα αλάτια.

Πριν κάποιος ασχοληθει με το θαλασσινο προτεινω να ασχοληθει πρώτα με το γλυκό ετσι ωστε να εχει μια γευση δεν ειναι απολυτο, (άλγες, ασθενειες, ταισματα, φροντίδα, τέστ νερού, αλλαγές νερου, προετοιμασία κλπ ειδικά αν ειναι και φυτεμένο ακόμα καλύτερα) και μετά να κάνει την κινηση για θαλασσινό.Η εμπειρια μετράει πολύ στο τι κινησεις θα κάνεις, αν θα ειναι βιαστικές και πώς θα αντιμετωπίσεις τις διάφορες καταστάσεις.Το γλυκό ψιλοσυγχωρεί τα λάθη, το θαλασσινό όμως όχι, ειδικά σε λίγα λίτρα.εδω εχεις δικιο

Γνώμη μου ταπεινή πάντα...!

φυσικα να ασχοληθει αρκει να διαβασει πολυ να εχει υπομονη και να παρει τα σωστα απαραιτητα μηχανηματα

Link to comment
Share on other sites

Το αγγελοψαρο αν ειναι αυτο το μοβ με πορτοκαλι το εχω 4 μηνες και δεν εχω δει.καποια διαφορα στο μεγεθος

Να το χαίρεσαι καλε μου συνχομπιστα! Φτιυ φτου φτου! Δεν θα μεγαλωσει αλλο, αντε το πολυ 1-2 ποντους μετα απο πααααααρα πολυ καιρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φυσικα να ασχοληθει αρκει να διαβασει πολυ να εχει υπομονη και να παρει τα σωστα απαραιτητα μηχανηματα

Δεν αντιλέγω.

Απλά αυτο που πιστευω ειναι πώς άλλο να πέσεις στη θάλλασα (χωρις να ξερεις μπάνιο) με βοήθεια από τα μπρατσάκια και σιγά σιγά να μαθαινεις και άλλο να πέσεις κατευθειαν στη θαλασσα και να πρεπει να κάνεις μακροβούτι.

Αλλο να καβαλήσεις παπί πρωτη φορά που ανεβαινεις σε μηχανάκι και άλλο να πάς κατευθειαν σε χαγιαμπούσα....

Εχω 3 χρονια γλυκο και εχω κάνει λάθη αλλα΄εχω μάθει και από αυτα αλλά εδω και 6 μηνες το θαλασσινο, ειναι το κάτι άλλο στο πόσο με έχει δυσκολέψει ειδικά όταν δεν υπάρχει χώρος και χρήμα.

Τέλος πάντων ξέφυγα λίγο συγχωρηστε με

Καλή συνέχεια στον φίλο με το θαλασσινο και πολύ διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

antonium98 επειδη εχω και εγω ενα 60λιτρο κια τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να με τραβαει το θαλασσινο ποιο σκιμμερ εχεις και ποσο σου πηγε περιπου ολος ο εξοπλισμος (εκτος ενυδρειου)? αν θες να απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα σας και ευχαρειστω πολυ

Και συγνωμη που δεν απανταγα αλλα εχω πολυ καιρο να δω αυτο το θεμα.

Μιας και μολις μισο χρονο με θαλασσινο μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει. Θα το προτεινα στον καθενα.

Ολο το προτζεκτ πρεπει να πηγε καπου 250€

Αλλα πηρα δυο σκιμερ γιατι το ενα μου χαλσε και αλλαξα το εσωτερικο φιλτρο με ενα fluval 106. Αλλα θα πρεπειωνα αλλαξω φωτισμο γιατι δεν εχω καλο.

Το σκιμμερ μου ειναι της dolphin ps 2014 protein skimmer και ειμαι πολυ ευχαρειστιμενος

Link to comment
Share on other sites

Α καποιες φωτο που αλλαξα το aquascape για να μπορω να βαλω κοραλακια

post-53688-0-97337300-1402995671_thumb.jpg

post-53688-0-42302800-1402995702_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρεισ5ω πολυ.

Εχω καλη κυκλοφορια γιατι ο κυκλοφορητης ριζνει στο τζαμι και μετα το στελνςι κατευθειαν στον βραζο

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε

Το είπα για να μην σου

Μαζεύονται βρωμιές σε εκείνο το σημείο

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα ευχαρειστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα Προστεθηκαν δυο ζωντανα

post-53688-0-16332500-1403897406_thumb.jpg

post-53688-0-51859700-1403897419_thumb.jpg

post-53688-0-25695500-1403897443_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται καποιο καλο και οχι πολυ ακριβο φωτιστικο;;;

Γιατι αυτο που εζω δεν λεει και πολλα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα Προστεθηκαν δυο ζωντανα

μεγειες εκπληκτικα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα κατι ποιο φτηνο υπαρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κοραλια

όχι το bubble το άλλο

Νομίζω ειναι λίγο δύσκολο

Δες στις αγγελίες πριν λίγες

μέρες κάποιος είχε βάλει το celio

που σου είπε ο Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...