Jump to content

Εσεις Τι Φιλτρο Θα Βαζατε


runerakias

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα τι γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Εσείς τι φίλτρο θα βάζατε σε ένα aquel 102λ με σχετικά υψηλή υχθιφωρτωση με gurami, ξυφοφορους κανένα σκαλαρι και ancistrus? και γιατί? Αν έβαζα ένα 2217 θα ήταν υπερβολή λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στην φιλτρανση,σχεδον δεν υπαρχει υπερβολη,οσο μεγαλυτερο,τοσο το καλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Στην φιλτρανση,σχεδον δεν υπαρχει υπερβολη,οσο μεγαλυτερο,τοσο το καλυτερο :)

συνφωνω απολυτα αρκει βεβαια να μη γινεται τσουναμι μεσα στο ενυδρειο αν και υπαρχουν λυσεις για αυτο.πολυ καλο το 2217 κοιτα και το flouval 306 και τα δυο βγαζουν πραγματικη ροη γυρω στα 700-780 λιτρα με το δευτερο να ειναι πιο ευκολοχρησρο στο θεμα συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω συνχομπίστες μου όσον αφορά την φίλτρανση. Θα ήθελα να σου πω όμως οτι η σύνθεση σου είναι λίγο μπερδεμένη π.χ. ξυφοφόροι με σκαλάρια θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού, τα σκαλάρια χρειάζονται σίγουρα 50 εκ ύψος που μάλλον δεν έχεις κ.α . Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών για να ενημερωθείς ή να ανοιξεις ένα νέο θέμα για την ψαροσύνθεσή σου. Φιλικά πάντα, Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οτι εχω καταλαβει προτιμουνται τα εξωτερικα φιλτρα γενικως ασχετως λιτρων . Αυτο επειδη κρατουν το νερο σε φυσιολογικα επιπεδα και διορθωνουν τις οποιες λανθασμενες κινησεις .

Οπως ειπε χαρακτηριστικα καποιος σε μενα , το κουτι ολοκληρο με την τροφη να ριξω μεσα , δεν θα μου ανεβασει αμμωνια για κανενα λογο . Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οτι εχω καταλαβει προτιμουνται τα εξωτερικα φιλτρα γενικως ασχετως λιτρων . Αυτο επειδη κρατουν το νερο σε φυσιολογικα επιπεδα και διορθωνουν τις οποιες λανθασμενες κινησεις .

Οπως ειπε χαρακτηριστικα καποιος σε μενα , το κουτι ολοκληρο με την τροφη να ριξω μεσα , δεν θα μου ανεβασει αμμωνια για κανενα λογο . Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο .

Δεν ισχυει,αλλα καθυπερβολη θα το ελεγα και εγω. :) Η καλη φιλτρανση σωζει πολλες ασχημες καταστασης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα τι γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Εσείς τι φίλτρο θα βάζατε σε ένα aquel 102λ με σχετικά υψηλή υχθιφωρτωση με gurami, ξυφοφορους κανένα σκαλαρι και ancistrus? και γιατί? Αν έβαζα ένα 2217 θα ήταν υπερβολή λέτε?

Καλυτερα να σκεφτεις πρωτα τη συνθεση ψαριων που θες να φτιαξεις γιατι αυτα τα ψαρια που γραφεις ειναι τελειος λαθος...μετα σκεφτεσε και για το φιλτρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το ενυδρείο δεν το έχω στήσει ακόμα οπότε μην αρπάζεστε με το είδος τον ψαριών που θα βάλω, τα είδη που είπα είναι σχετικά, απλά ήθελα να σας δώσω παράδειγμα για το μέγεθος των ψαριών που φαντάζομαι στο ενυδρείο μου, μιας και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι ψάρια θα βάλω. Σκαλαρια δεν έχω σκοπό να βάλω γιατί είχα παλιότερα και είναι ότι χειρότερο να αναγκάζεσαι να τα αποχωριστείς επειδή μεγάλωσαν. Μια ερώτηση ακόμα πως θα στήνατε ένα 2217 από άποψη υλικών και ποσοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το ενυδρείο δεν το έχω στήσει ακόμα οπότε μην αρπάζεστε με το είδος τον ψαριών που θα βάλω, τα είδη που είπα είναι σχετικά, απλά ήθελα να σας δώσω παράδειγμα για το μέγεθος των ψαριών που φαντάζομαι στο ενυδρείο μου, μιας και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι ψάρια θα βάλω. Σκαλαρια δεν έχω σκοπό να βάλω γιατί είχα παλιότερα και είναι ότι χειρότερο να αναγκάζεσαι να τα αποχωριστείς επειδή μεγάλωσαν. Μια ερώτηση ακόμα πως θα στήνατε ένα 2217 από άποψη υλικών και ποσοτήτων.

Φίλε μου καλησπέρα!

Κανείς δεν αρπάχτηκε μαζί σου. Απλά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, σου επισήμαναν κάποια

πράγματα ώστε πριν ξεκινήσεις ακόμα να προλάβουν κάποια πιθανά λάθη σου.

Φιλικά Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα!

Κανείς δεν αρπάχτηκε μαζί σου. Απλά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, σου επισήμαναν κάποια

πράγματα ώστε πριν ξεκινήσεις ακόμα να προλάβουν κάποια πιθανά λάθη σου.

Φιλικά Δημήτρης

Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου, δεν νιώθω ότι αρπάχτηκε κανένας μαζί μου. ξέρω ότι όλοι εδώ μέσα ότι και να πουν, θα το πουν για το καλό μου και για να με βοηθήσουν. Μάλλον το αρπάζεστε έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον!

Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ετσι οπως το εγραψες μου φανικε η οτι τα εχεις τα ψαρια η οτι αυτα σκοπευεις να βαλεις και γι αυτο σου εγραψα οτι σου εγραψα.

Τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου,δεν ειναι υπερβολη αλλα το φιλτρο παει και αναλογα με τα ψαρια που θες να βαλεις.Αν βαλεις ψαρια που βρομιζουν αρκετα τοτε θες μεγαλο φιλτρο,αν τα ψαρια σου ειναι μικρα μπορεις και με μικροτερο φιλτρο.Δηλαδη ειναι τι ψαρια θες να βαλεις και τι σηκωνει η τσεπη σου.Επισης το φιλτρο που θες να βαλεις η ροη του ρυθμίζετε,οπωτε αν δεις οτι γινετε πλυντηριο το ενυδρειο μπορεις να τη χαμηλωσεις.Να σου και κατι ακομα για να ξερεις,αυτες οι τιμες που γραφουν στην ροη οι εταιριες ειναι οι ονομαστικες και χωρις τα υλικα μεσα,μολις το γεμισεις θα ειναι πιο χαμηλη η ροη τους κατα 20-30% περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ετσι οπως το εγραψες μου φανικε η οτι τα εχεις τα ψαρια η οτι αυτα σκοπευεις να βαλεις και γι αυτο σου εγραψα οτι σου εγραψα.

Τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου,δεν ειναι υπερβολη αλλα το φιλτρο παει και αναλογα με τα ψαρια που θες να βαλεις.Αν βαλεις ψαρια που βρομιζουν αρκετα τοτε θες μεγαλο φιλτρο,αν τα ψαρια σου ειναι μικρα μπορεις και με μικροτερο φιλτρο.Δηλαδη ειναι τι ψαρια θες να βαλεις και τι σηκωνει η τσεπη σου.Επισης το φιλτρο που θες να βαλεις η ροη του ρυθμίζετε,οπωτε αν δεις οτι γινετε πλυντηριο το ενυδρειο μπορεις να τη χαμηλωσεις.Να σου και κατι ακομα για να ξερεις,αυτες οι τιμες που γραφουν στην ροη οι εταιριες ειναι οι ονομαστικες και χωρις τα υλικα μεσα,μολις το γεμισεις θα ειναι πιο χαμηλη η ροη τους κατα 20-30% περιπου.

Ευχαριστω rastafarian για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνεις. Όταν λες ότι η ροή του φίλτρου ρυθμίζετε ενοείς από τα βανάκια? Αν αύριο πάρω ένα 2217 θα έχει μέσα στη συσκευασία καποια υλικά π.χ σφουγκάρια, μακαρόνια ή θα πρέπει να τα αγοράσω ξεχωριστά? Και αν τα αγοράζω ξεχωριστά τι υλικά να πάρω και τι ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν κανω λαθος απο τα βανακια μπορεις να την ρυθμισεις.Καποια μαγαζια δινουν και τα υλικα του μαζι,θελει λιγο ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...