Jump to content

Ερώτηση Για Το Εσωτερικο Φιλτρο Σε Rio 240


Angelfish

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους

Εχω το rio 240 και ενδιαφερομαι να βγάλω το εσωτερικο φιλτρο του η μερος του διοτι δεν το χρησιμοποιω.Οπως εχετε παρατηρησει οσοι το εχετε, το bioflow 3 ειναι το ιδιο με του rio 180, μονο που εχουνε προσθεσει ενα δευτερο κομματι 5εκ στο κατω μερος του για να φτασει στο υψος των 55εκ(ριο240) αντι 50εκ του rio180.Θελω λοιπον να ρωτησω καποιον που εχει βγαλει ολο το φιλτρο αν αυτο το κατω κομματι ειναι αποσπωμενο ,και πως αφαιρειται -συρταρωτα η με αυτακια εσωτερικα του-και αν δυναται αυτο το κατω κομματι να αφαιρεθει με το φιλτρο κολλημενο στο τζαμι.Εχω το προβλημα οτι πανε εκει απο κατω και κρυβονται καποια ψαρια και δεν βλεπω τι συμβαινει. Το κενο που απομενει κατω απο το φιλτρο μεχρι το τζαμι ειναι ~1εκ. Αν βγαινει ευκολα το κατω κομματι του φιλτρου (κομματι των 5 εκ) θα βλεπω τι συμβαινει και δεν θα χασω την εγγυηση του ενυδρειου αφου δεν θα εχω βγαλει ολο το φιλτρο με τις σιλικονες απο το τζαμι διοτι οποτε θελω το ξανακουμπωνω.Παρακαλω αν καποιος μπορει να μου δωσει μια σιγουρη απαντηση του αν γινεται η οχι και πως γινεται η αφαιρεση του κατω κομματιου σε κολλημενο φιλτρο στο τζαμι περιμενω με ανυπομονησια διοτι δεν θελω να χασω την εγγυηση αν το βγαλω ολο με κοπιδι.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κενό στο οποίο αναφέρεσαι δεν καλύπτεται με το υπόστρωμα που έχεις? Στο δικό μου δεν έχει κανένα κενό με την άμμο που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο που ειναι το φιλτρο δεν εχω πολυ άμμο, οποτε χωνονται απο κατω κλοουν,καρχαριες.κουλι λοαχ και λοιπα βυθοψαρα.Το θεμα ειναι αν αποσπαται το κατω μερος του φιλτρου των 5εκ.

Link to comment
Share on other sites

βαλε περισσοτερη αμμο να μην μπαινει τιποτα,ειναι κριμα να μπεις για αυτο το λογο σε τετειες διαδικασιες!!!ισα ισα θα φαινετε και ποιο ομορφο,τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω!!!!!!!!!εγω εχω ριο 180 και ειχε ακριβος το ιδιο κενο,το οποιο πλεον δεν φενεται καν(λογο αμμου) οσο αν αποσπατε η οχι το κοματι του φιλτρου...νομιζω πως οχι,αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,θα σου απαντησει και καποιος αλλος που ξερει περισσοτερα για αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αποσπάται είναι μονοκόμματο όλο το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου αποσπαται - ειναι δυο κοματια- με ελαφρα διαφορετικο χρωμα μαλιστα, γιαυτο και ρωταω πως βγαινει το κατω ...

Link to comment
Share on other sites

Θες να μικρύνει τον όγκο του φίλτρου? για ποιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αφαιρεσω το κατω κομματι για να μην κρυβονται καποια ψαρια απο κατω και να εχω πληρη οπτικη επαφη τι συμβαινει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου είπαν τα παιδεία ποιο πάνω. Ώστε να το καλύψεις με άμμο η το χαλίκι ανάλογα

με το τι έχεις και να έχεις περισσότερη βιολογία στο φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχει η λυση να γεμισω με αμμο την περιοχη εκει,αλλα τεσπα αν ξερει κανεις αν βγαινει και πως το κατω κομματι του φιλτρου αυτου ας με διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...