Jump to content

Φανταστικο 10.000 Λιτρα !!!


Recommended Posts

Αφήστε τα αφρικάνικα και τα θηρευτικά.....

Αυτό γινότανε ένα reef από τα καλύτερα χα χα χα

Άν και σίγουρα το έχετε δει (δεν θυμάμαι αν το έχετε βάλει εσείς κάπου στο φόρουμ ) να ένα θαλασσινό στα διπλάσια λίτρα !!!! http://youtu.be/rhxTtAi4uJU

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση?

Αν αυτό είναι 10000 λίτρα και είναι στον 3 όροφο, σύμφωνα με τη μετάφραση του φίλου ποιο πάνω, γιατί εμείς πχ. δεν

μπορούμε να βάλουμε 700 - 1000 σε έναν ( χ ) όροφο?

Η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρει κάτι για τις προδιαγραφές του κτηρίου κτλ.

Εκεί που είπε ότι είναι στον τρίτο όροφο, περίμενα και εγώ να πει ότι χρειάστηκαν κάποιο ειδικό, ή κάποια μελέτη τελοσπάντων, αλλά τίποτα.

Τα παιδιά που έχουν τα μεγάλα τα ενυδρεία ίσως θα μπορούσαν να μας πουν αν προηγήθηκε κάποια μελέτη πριν την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να βλέπεις ένα μέρος του ποταμού (τώρα ποιου δεν ξέρω, με τόσες ηπείρους που έχει αναμείξει :P), που να σπάσει κιόλας, εκεί να δεις πως θα γίνει ποτάμι όλο το σπίτι! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ. Ευχαριστούμε για τη μετάφραση!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρει κάτι για τις προδιαγραφές του κτηρίου κτλ.

Εκεί που είπε ότι είναι στον τρίτο όροφο, περίμενα και εγώ να πει ότι χρειάστηκαν κάποιο ειδικό, ή κάποια μελέτη τελοσπάντων, αλλά τίποτα.

Τα παιδιά που έχουν τα μεγάλα τα ενυδρεία ίσως θα μπορούσαν να μας πουν αν προηγήθηκε κάποια μελέτη πριν την τοποθέτηση.

Όπως και να χει είναι πολλά τα λίτρα. Τι ενισχυσει να έχει το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε !

Δεν ξέρω αν το σπίτι είναι στη Γερμανία ή στην Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τις προδιαγραφές Δημήτρη, γι αυτό το είπα.

Εδώ για παράδειγμα επειδή δεν έχουν σεισμούς και τέτοια περίεργα, τις κατασκευές δεν τις λες και εντελώς στιβαρές.

Στις παλιές πολυκατοικίες ή 2όροφα σπίτια, όταν περνάει κάποιο φορτηγό από έξω, το νιώθεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τις προδιαγραφές Δημήτρη, γι αυτό το είπα.

Εδώ για παράδειγμα επειδή δεν έχουν σεισμούς και τέτοια περίεργα, τις κατασκευές δεν τις λες και εντελώς στιβαρές.

Στις παλιές πολυκατοικίες ή 2όροφα σπίτια, όταν περνάει κάποιο φορτηγό από έξω, το νιώθεις... :)

Υποτίθεται εδώ λόγο σεισμών έχουν και καλά ποιο πολύ ενίσχυση.

Στην Ελβετια χιονιζει περισσοτερο :D

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελειο το ενυδρειο του δεν εχω λογια.... :thumbup:

Αδερφε σε ευχαριστουμε για την μεταφραση.... ;)

Τωρα να δειτε που στο τελος ΔΙΣΚΟΥΣ θα βαλει και αυτος...!!!!

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - xenakisteo
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε την αντοχή σε σεισμό (ταλαντώσεις) με την αντοχή στα φορτία.

Για πες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Για πες ! :)

Καραρχήν δεν είμαι ειδικός, για να μη παρεξηγηθώ. Από τα λίγα που ξέρω όμως θα πω τα εξής;

Η αντισεισμική προστασία αφορά στη δυνατότητα ενός κτιρίου να απορροφά τις ταλαντώσεις που δέχεται, χωρίς να καταρεύσει.

Από την άλλη μεριά, τα δομικά υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένο ένα κτίριο, θα πρέπει να αντέχουν στο φορτίο (βάρος) του ίδιου του κτιρίου, καθώς και στο επιπλέον φορτίο που θα προκύψει από τη χρήση για την οποία προορίζεται.

Έτσι μία κατασκευή από ''τραπουλόχαρτα'', καλά στερεωμένα μεταξύ τους, μπορεί να μη πέσει σε ένα σεισμό, αλλά σίγουρα θα ''συνθλιβεί'' εάν του βάλω μισό κιλό βάρος.

Λογικά, πιστεύω ο άνθρωπος που δαπάνησε τόσα χρήματα για μία τέτοια κατασκευή, σίγουρα θα βεβαιώθηκε ότι αυτή θα παραμείνει στο δικό του διαμέρισμα και δε θα ''μετακομίσει'' στον γείτονα από κάτω.

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο κουράγιο του την οικονομική του ευκαίρια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...