Jump to content

Απορια.....


Recommended Posts

γεια σας παιδια!!!!!!!εχω μια αποριουλα κ αν μπορουσατε να μου την λυσετε.. :bigemo_harabe_net-82: διαβαζω για τα θαλασσινα ενυδρεια κ βλεπω λιγα λιτρα,58,60.ακομα κ 30 λιτρα και εχουν μεσα ψαρια αρκετα μεγαλα,κοραλια,βραχους..γιατι στο θαλασσινο επιτρεπονται αυτα τα λιτρα ενω τα αντιστοιχα λιτρα για γλυκο νερο θεωρουνται λιγα κ δεν σηκωνουν μεγαλη ιχθυοφορτιση?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Που τα ειδες αυτα τα ενυδρεια?Μηπως εκει που τα βλεπεις ειναι λαθος τα ενυδρεια?Γιατι και αυτα τα λιτρα που λες ειναι λιγα για θαλασσινο και δεν μπορεις να βαλεις πολλα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια λίτρα έχω δει ποιο πολύ nano reefs

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια λίτρα έχω δει ποιο πολύ nano reefs

ναι λευτερη εδω στο φορουμ τα διαβαζα,στην κατηγορια nano reefs,μπαινει ενας αριθμος ψαριων στα 30 λιτρα αλμυρου νερου.δεν συμβαινει το ιδιο κ στου γλυκου που περιοριζει τον αριθμο των ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Που τα ειδες αυτα τα ενυδρεια?Μηπως εκει που τα βλεπεις ειναι λαθος τα ενυδρεια?Γιατι και αυτα τα λιτρα που λες ειναι λιγα για θαλασσινο και δεν μπορεις να βαλεις πολλα πραγματα..

Ειχα και γω την ιδια απορία με την pikι, επειδη το ψαχνω και γω τωρα το θεμα με nano θαλασσινο, ακομα και στα 30 λίτρα εχεις πολλες επιλογές και φυσικα δεν ειναι λάθος, προφανως ομως οσο περισσότερα λίτρα τοσο το καλυτερο :)

Δείτε μια λίστα η οποία συζητιέται τωρα στα θεματα με nano θαλασσινά http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124&count=39&s=ts

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αυτό που έχω δει είναι ότι σε θαλασσινά παίζει πολύ το sub, ίσως αυτό να βοηθάει τις πιο μεγάλες ιχθυοφορτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα θαλασσινα εχου σαμπ που σημαινει οτι ανεβαινεις αυτοματα και σε λιτρα.Τα θαλασσινα ενυδρεια εχουν πολλες διαφορες με του γλυκου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και γω την ιδια απορία με την pikι, επειδη το ψαχνω και γω τωρα το θεμα με nano θαλασσινο, ακομα και στα 30 λίτρα εχεις πολλες επιλογές και φυσικα δεν ειναι λάθος, προφανως ομως οσο περισσότερα λίτρα τοσο το καλυτερο :)

Δείτε μια λίστα η οποία συζητιέται τωρα στα θεματα με nano θαλασσινά http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124&count=39&s=ts

ακριβως,ενω τα 30 λιτρα για γλυκο νερο ειναι πολυ περιορισμενα.εναν μονομαχο αντε κ καμια γαριδα..

Link to comment
Share on other sites

αρα εχει να κανει με τον εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα θαλασσινα εχου σαμπ που σημαινει οτι ανεβαινεις αυτοματα και σε λιτρα.Τα θαλασσινα ενυδρεια εχουν πολλες διαφορες με του γλυκου.

Ναι αλλα η piki δεν το εννοεί αν καταλαβα καλα απο θεμα τοσο ιχθυοφορτωσης αλλα απο θεμα τι βάζουμε μεσα. Μια άποψη ειναι οτι ίσως δεν ξερω υπάρχουν αρκετα θαλασσινά ψάρια που μπορούν να μπουν μονα τους ενω στο γλυκο οχι διότι τα περισσότερα ειναι καπαδοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετες επιλογες σε 60,50,40 και 30 λιτρα στο γλυκο νερο αρκει να ψαξει κανεις λιγο.

Ομως μη ξεχνατε αυτο που ειπα πιο πανω,το σαμπ που ειναι σημαντικο σε ενα θαλασσινο.Επισης δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις πολλα ψαρια σε ενα 30αρι θαλασσινο,ισως κανω και λαθος γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα πιστευω οτι και εκει πας για 1-2 ψαρακια μικρα σε μεγεθος.

Οσο για τον βραχο που λες,αυτος ειναι που κρατα την βιολογια σε ενα θαλασσινο,οπως εμεις εχουμε τα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η piki δεν το εννοεί αν καταλαβα καλα απο θεμα τοσο ιχθυοφορτωσης αλλα απο θεμα τι βάζουμε μεσα. Μια άποψη ειναι οτι ίσως δεν ξερω υπάρχουν αρκετα θαλασσινά ψάρια που μπορούν να μπουν μονα τους ενω στο γλυκο οχι διότι τα περισσότερα ειναι καπαδοψαρα.

Αυτο το ιδιο πραγμα δεν ειναι?Το τι θα βαλουμε μεσα δεν οριζει την ιχθυοφορτωση ενος ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η piki δεν το εννοεί αν καταλαβα καλα απο θεμα τοσο ιχθυοφορτωσης αλλα απο θεμα τι βάζουμε μεσα. Μια άποψη ειναι οτι ίσως δεν ξερω υπάρχουν αρκετα θαλασσινά ψάρια που μπορούν να μπουν μονα τους ενω στο γλυκο οχι διότι τα περισσότερα ειναι καπαδοψαρα.

η απορια μου ειναι γενικη,οσο αναφορα κ των αριθμο ψαριων σε σχεση με τα λιτρα αλλα κ των βραχων,κοραλιων κ δεν ξερω κ γω τι αλλο που περιοριζει τον χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος κρατα τη βιολογια του θαλασσινου και τα κοραλια ειναι σαν τα φυτα του γλυκου για να καταλαβεις.Βαζεις οτι κοραλια μπορει να σηκωσει ο εξοπλησμος σου,απλα δεν ξερω αν μετρανε και αυτα σαν ιχθυοφορτωση γιατι ειναι και αυτα ζωντανα στην ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετες επιλογες σε 60,50,40 και 30 λιτρα στο γλυκο νερο αρκει να ψαξει κανεις λιγο.

Ομως μη ξεχνατε αυτο που ειπα πιο πανω,το σαμπ που ειναι σημαντικο σε ενα θαλασσινο.Επισης δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις πολλα ψαρια σε ενα 30αρι θαλασσινο,ισως κανω και λαθος γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα πιστευω οτι και εκει πας για 1-2 ψαρακια μικρα σε μεγεθος.

Οσο για τον βραχο που λες,αυτος ειναι που κρατα την βιολογια σε ενα θαλασσινο,οπως εμεις εχουμε τα φιλτρα.

ψαχνοντας για το δικο μου 30 λιτρο η μονη επιλογη που βρηκα ηταν μονομαχος κ καμια γαριδα.κανεις δεν προτεινει να βαλεις περισσοτερα ψαρια λογω οτι 8εωρηται μικρο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ιδιο πραγμα δεν ειναι?Το τι θα βαλουμε μεσα δεν οριζει την ιχθυοφορτωση ενος ενυδρειου?

Συμφωνω σε αυτα που εγραψες παραπανω για την βιολογία και τον βράχο ομως οχι δεν ειναι το ίδιο πράγμα, ας υποθέσουμε πως φτιάχνουμε ενα ενυδρειο 30-35 λίτρα με φουλ βιολογια (εξωτερικο φιλτρο, ή ακομα και κατασκευή sump) παλι οι επιλογές θα ηταν ίδιες, μονομαχος,γαρίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος κρατα τη βιολογια του θαλασσινου και τα κοραλια ειναι σαν τα φυτα του γλυκου για να καταλαβεις.Βαζεις οτι κοραλια μπορει να σηκωσει ο εξοπλησμος σου,απλα δεν ξερω αν μετρανε και αυτα σαν ιχθυοφορτωση γιατι ειναι και αυτα ζωντανα στην ουσια.

ακριβως αυτο ραστα,επειδη εχω διαβασει οτι ειναι ζωντανα...εχω κατι αποριες κ γω μεσημεριατικα!αχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτα που εγραψες παραπανω για την βιολογία και τον βράχο ομως οχι δεν ειναι το ίδιο πράγμα, ας υποθέσουμε πως φτιάχνουμε ενα ενυδρειο 30-35 λίτρα με φουλ βιολογια (εξωτερικο φιλτρο, ή ακομα και κατασκευή sump) παλι οι επιλογές θα ηταν ίδιες, μονομαχος,γαρίδες...

Αν δεν κανω λαθος οταν εχεις σαμπ το προσθετεις στα λιτρα του ενυδρειου γιατι εχεις περισσοτερα λιτρα νερου,οπωτε δεν εχεις πλεον 30-35 αλλα 30-35+sump

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια...ψαξτε το λιγο..μη κολλατε μονο σ αυτα... :P

Ποια ειναι τότε ; :D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια...ψαξτε το λιγο..μη κολλατε μονο σ αυτα... :P

ποια καλε?????δεν εχω βρει εγω τιποτα...καλος ο μονομαχος αλλα θα ηθελα κ αλλα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο ραστα,επειδη εχω διαβασει οτι ειναι ζωντανα...εχω κατι αποριες κ γω μεσημεριατικα!αχαχα!

Δυστοιχος δεν μπορω να σου απαντησω με ασφαλεια σε θεματα του θαλασσινου μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε.Παντως το θαλασσινο ειναι τελειως διαφορετικο απο το γλυκο ακομα και στα βασικα πχ της φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

ποια καλε?????δεν εχω βρει εγω τιποτα...καλος ο μονομαχος αλλα θα ηθελα κ αλλα ψαρακια.

Ember tetra οριακα.

Καποια ηδη puffer.

Καποια ηδη killifish

Καποια ηδη microrasboras

Αυτα για 30 λιτρα,αν παμε στα 40 και πανω εχεις ακομα πιο πολλα..

Υπαρχουν και αλλα,αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο,το θεμα εινα ποια απο αυτα μπορεις να βρεις στην Ελλαδα αλλα και ποια μπορει να κρατησεις λογο συνθικων η διατροφης..γι αυτο βλεπεις και ολοι λενε γαριδες και μονομαχος...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν μπορω να σου απαντησω με ασφαλεια σε θεματα του θαλασσινου μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε.Παντως το θαλασσινο ειναι τελειως διαφορετικο απο το γλυκο ακομα και στα βασικα πχ της φιλτρανσης.

καταλαβα ραστα,ειναι διαφορετικα τα του θαλασσινου.παντως πραγματικα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να βαλω καποια ψαρακια σε 30 λιτρα.αν γνωριζει καποιος να μας πει.οχι απλα να επιβιωνουν,να ζουν ανετα σε σχεση με τις συνθηκες που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ember tetra οριακα.

Καποια ηδη puffer.

Καποια ηδη killifish

Καποια ηδη microrasboras

Αυτα για 30 λιτρα,αν παμε στα 40 και πανω εχεις ακομα πιο πολλα..

Υπαρχουν και αλλα,αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο,το θεμα εινα ποια απο αυτα μπορεις να βρεις στην Ελλαδα αλλα και ποια μπορει να κρατησεις λογο συνθικων η διατροφης..γι αυτο βλεπεις και ολοι λενε γαριδες και μονομαχος...

σωστα,πρεπει να λαβουμε υποψην κ ποσο απαιτητικα ειναι τα ειδη κ ποσο εμπειροι ειμαστε για να ανταπεξελθουμε..βεβαια εγω αντιμετωπιζω προβλημα με τον μονομαχο που θεωρηται ευκολο ψαρι...ολα σχετικα ειναι... :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...