Jump to content

Επιλογη Ενυδρείου


Recommended Posts

Είμαι αναμεσα σε 3 ενυδρεια και θελω την βοήθεια σας

1) SunSun HR-600B Το ενυδρείο Sun Sun HR-600B έρχεται σε διαστάσεις 600x350x430mm με την χωρητικότητα να φθάνει τα 90 λίτρα. Επίσης είναι εξοπλισμένο με δύο λάμπες T5 ισχύος 48W (2x24W) και φίλτρο για να δημιουργήσετε το κατάλληλο περιβάλλον για όλα τα ψάρια που θέλετε να φιλοξενήσετε.

2)Water home 60x35x40cm 84lt Water home 84lt - 60x35x40cm‚ τζάμια 6mm

3)Water home 80x35x45cm 126lt water home 126lt - 80x35x45cm‚ τζάμια 6mm

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις οποιο σου αρεσει και οποιο σε βολευει! Εγω θα επαιρνα το 120αρι αλλα αν πρεπει να διαλεξεις μεταξυ των 2 μικροτερων εγω θα κοιταγα τα εξης:

Τα waterhome εχουν λαμπες; τι λαμπες; δινονται μαζι με φιλτρο και αν ναι τι φιλτρο; σε τιμες τι διαφορα εχουν;

Παντως και οι δυο μαρκες μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

για το 126 σκεφτομαι να παρω...ειναι αξιοπιστα απο θεμα μαρκας??Καλα να φανταστω δεν θα ειναι και το τελειωτερο αλλα εστω για ενα δευτερο βημα απο το 30λ που εχω καλυτερο πιστευω..επισεις τι φιλτρο χρειαζετε να παρω??πιο θα προτείνατε για αυτα τα λίτρα??(Εξωτερικο πιστευω καλυτερα)

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

οι μαρκες μια χαρα ειναι,απλα θελω να σου πω απο δικη μου εμπειρια,καλυτερα να κρατηθεις λιγο να κανεις οικονομιες και να παρεις ενα μεγαλυτερο παρα να παρεις ενα 60 λιτρα μονο παραπανω απο αυτα που ειχες....στο χρονο θα θελεις να το αλαξεις και αυτο!!!!αν και ειναι και στον ανθρωπο.... :bigemo_harabe_net-90: εγω μετα απο το 200αρι στον χρονο σκεφτομαι για παραπανω :bigemo_harabe_net-62: φαντασου αρχισα απο 30 λιτρα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες αλλα δεν νομιζω να ανεβω.και αν το κανω θα το κανω στο πιο μακρυ μελλλον...ειπα εως εκει και ετσι πιστευω θα ειναι..δεν θελω κατι παραπανω εχω και επιπλο...κατι ακομα εχω δει ενα Econoline Set 80cm Οval και ενα Econoline Set 80cm Κανονικο...Πιο να προτιμήσω?Εχει σχεση με την χωριτικοτητα του νερου?

Επισεις 112λ ειναι η χωρητηκοτητα του νερου?δηλαδη τοσο νερο παιρνει?

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 80x35x40 cm

112 ΛΙΤΡΑ

Την ξερετε την μαρκα αυτην? ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΦΙΛΤΡΟ,ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ, 1 ΛΑΜΠΑ 11 Watt και με συμφερει παρα το 120λ ...Ειναι μεγαλη διαφορα τα 8λ?αν οχι να παρω αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Τα waterhome ειναι μια χαρα ,εχω δυο και καιρο.Το αμεσως επομενο απο το 120αρι αν θυμαμαι καλα εχει πολυ μικρη διαφορα στην τιμη και θα σου δωσει πολυ περισσοτερες επιλογες κυριως λογω μηκους (1Μ) αλλα και λιτρων.Αν δεν εχεις προβλημα χωρου σου συστηνω αυτο και πιστευω σε βαθος χρονου θα βγεις κερδισμενος.Παντως και το 126αρι μια χαρα ειναι.Εξαρταται και απο το τι εχεις κατανου να φιλοξενησεις..Νομιζω τα waterhome δεν εχουν λαμπες,ισως καλυτερα ,δεν τις πληρωνεις και βαζεις κατευθειαν αυτες που σου κανουν.Τα φιλτρα και τους θερμαντηρες που δινονται στα 'πακετα' δεν τα εχω σε πολυ εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το 120αρι θα προτεινα,μια και καλη,αν παρεις μικροτερο θα το μετανιωσεις γρηρορα! :)

Και σου δινει και περισσοτερες επιλογες σε ψαρακια! :)

Τα waterhome δεν τα γνωριζω,τα εχω δει ομως σε petshop δεν ειναι και ασχημα....

Ποσο κανει αυτο?

Εχεις επιπλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά Rio 125? Εσωτερικό φίλτρο ( με τα υλικά του ), θερμοστάτη και δυο λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά Rio 125? Εσωτερικό φίλτρο ( με τα υλικά του ), θερμοστάτη και δυο λάμπες.

Ξεφεύγη πολυ η τιμη του σχετικα με το 126λ που εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Παρε το 126 και τελειωνεις,μη πας σε μικροτερα που θα εχεις λιγοτερες επιλογες σε ψαρια.

Τις μαρκες δεν τις ξερω,απλα οπως σου ειπαν κοιτα τι φωτισμο εχε και τι εξοπλησμο.Για φιλτρο παρε ενα εξωτερικο μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στο rio 125

Διαστάσεις ενυδρείου: 81x36x50, Διαστάσεις επίπλου: 81x36x73 Χωρητικότητα: 125lit. Περιέχει κυκλοφορητή Bioflow 600, θερμαντήρα 100W, φίλτρο με υλικά φιλτραρίσματος και 2 λάμπες Τ8 28W.

Γιατι ειδα οτι εχει και τα εξτρα....Κατι τελευταιο..125λ ειναι καθαρο δηλαδη τοσα λιτρα νερο μπορω να βαλω? η γενικα 125λ?

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρα λιτρα δεν μπορεις να τα βγαλεις ετσι ευκολα..Πρεπει να αφαιρεσεις το παχος των τζαμιων,να αφαιρεσεις το παχος του βυθου που θα εχεις μεσα οπως και την διακοσμιση.Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να το βγαλεις ακριβως αλλα κατα προσεγγιση.

Παντως πολυ καλο ενυδρειο και γενικα τα juwel ειναι πολυ αξιοπιστα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στο rio 125

Διαστάσεις ενυδρείου: 81x36x50, Διαστάσεις επίπλου: 81x36x73 Χωρητικότητα: 125lit. Περιέχει κυκλοφορητή Bioflow 600, θερμαντήρα 100W, φίλτρο με υλικά φιλτραρίσματος και 2 λάμπες Τ8 28W.

Γιατι ειδα οτι εχει και τα εξτρα....Κατι τελευταιο..125λ ειναι καθαρο δηλαδη τοσα λιτρα νερο μπορω να βαλω? η γενικα 125λ?

O κυκλοφορητής του rio είναι στα 500l/h και οι λάμπες του είναι T5 !!

125 είναι τα συνολικά λίτρα και με περίπου 20kg χαλίκι που του έχω βάλει μέσα έχει φτάσει περίπου στα 105-110L(αφαιρεμένα τα πάχυτα των τζαμιών)!!

Mην ξεχνάμε οτι δεν το γεμίζουμε μέχρι πάνω !!

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rio-Line/Rio-125-black.html#!juwel-000000000000001300

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στο rio 125

Διαστάσεις ενυδρείου: 81x36x50, Διαστάσεις επίπλου: 81x36x73 Χωρητικότητα: 125lit. Περιέχει κυκλοφορητή Bioflow 600, θερμαντήρα 100W, φίλτρο με υλικά φιλτραρίσματος και 2 λάμπες Τ8 28W.

Γιατι ειδα οτι εχει και τα εξτρα....Κατι τελευταιο..125λ ειναι καθαρο δηλαδη τοσα λιτρα νερο μπορω να βαλω? η γενικα 125λ?

Αυτό προσοχή εάν είναι Τ8 είναι παλαιό μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσοχή εάν είναι Τ8 είναι παλαιό μοντέλο.

Και εγω δεν το ηξερα για αυτο ρωτησα,Kαι πιο το μειονεκτημα???

Link to comment
Share on other sites

όντως ειναι παλαιο μοντελο γιατι το νεο βγαινει με Τ5 αλλα δεν νομιζω να με ενοχλει σε κατι..

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί προς το παρόν να μην σε ενοχλεί αλλά στο μέλλον αν βάλεις μπόλικα φυτάκια θα σου λείπει . . .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν το καινουριο να σου δωσουν; Ή ειναι πιο ακριβο;

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά τις τιμής είναι ελάχιστη, όταν θα χρειαστείς να βάλεις παραπάνω φωτισμό θα σου στοιχίσει πολύ

περισσότερο. Δεστο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...