Jump to content

Νέος Τρόπος Ψύξης Γαριδοενυδρειου;;; Ίσως!!!!


Recommended Posts

Σε μια συζήτηση σε ξένο φόρουμ με Τούρκο χομπίστα από την Σμύρνη η κουβέντα το έφερε στην ψύξη. Μας είπε ότι στην Σμύρνη η θερμοκρασία φτάνει τους 38C και μέσα στα γαριδοενυδρεία εύκολα τους 32C, κάτι απαγορευτικό για γαρίδες Taiwan Bee του… το ίδιο απαγορευτικό είναι και το κόστος ενός chiller. Έτσι έφτιαξε αυτό

post-5030-0-61764500-1382206930_thumb.jpg

Νομίζω ότι είναι καταπληκτικό!!!

Είναι ψυγείο αναψυκτικών 300W, τα ενυδρεία είναι 50 λίτρων, η αεραντλία είναι «εκτός ψυγείου» και τροφοδοτεί τα φίλτρα τους. Έφτιαξε τα ράφια να αντέχουν το βάρος των ενυδρείων και έβαλε και ένα ψηφιακό θερμόμετρο. Με 10$ το μήνα διατηρεί τα ενυδρεία του στους 23C.

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο προφανώς το είχε... δεν το αγόρασε !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο προφανώς το είχε... δεν το αγόρασε !!!

Σωστο αλλα πολυ έξυπνο σαν ιδέα παντως :)

Link to comment
Share on other sites

α καλά έχουμε ξεφύγει !!αυτό πρώτη φορά το βλέπω.]

δεν ξέρω αν μου αρέσει αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή λύση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το ειχα δει ...

Το είχα σκεφτεί και εγω να το κάνω, γιατί δεν με παίρνει για κλιματιστικό ή chiller...

Ψυγειάκι τώρα βρήκα ίσως το κάνω του χρόνου για τις crs.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρέσει, το θεωρώ άσχημο.....

θα μπορούσε με ένα κατά πολύ μικρότερο στο οποίο θα είχε ένα δοχείο με νερό και με χρήση κυκλοφορητή να το πέρναγε μέσα στο ενυδρείο και κύκλωμα πάλι πίσω,.....

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρέσει, το θεωρώ άσχημο.....

θα μπορούσε με ένα κατά πολύ μικρότερο στο οποίο θα είχε ένα δοχείο με νερό και με χρήση κυκλοφορητή να το πέρναγε μέσα στο ενυδρείο και κύκλωμα πάλι πίσω,.....

Δυστηχως δεν γιντεται αυτο που λες , εχει δοκιμάστει... δεν προλαβαινει να παγωσει το νερό..

Link to comment
Share on other sites

το έχει δοκιμαστεί είναι κάτι σχετικό και δεν μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς και να προδιαγράψει ότι δεν γίνεται.

ένα τέτοιο σύστημα έχει παραμέτρους.

π.χ. το ψυγείο τρυπήθηκε για να βγουν τα λάστιχα ή έμεινε ανοιχτή η πόρτα ώστε να υπάρχει απώλεια θερμότητας.

μια άλλη παράμετρος που θα καθορίσει την απόδοση είναι η ποσότητα του κρύου νερού που θα χωρά η δεξαμενή μέσα στο ψυγείο.

επίσης η όλη διδικασία μέχρι να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία θα είναι πολύ αργή ......

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρέσει, το θεωρώ άσχημο.....

θα μπορούσε με ένα κατά πολύ μικρότερο στο οποίο θα είχε ένα δοχείο με νερό και με χρήση κυκλοφορητή να το πέρναγε μέσα στο ενυδρείο και κύκλωμα πάλι πίσω,.....

Αυτο δεν ξερω αν μπορει να γινει.Απο εκει που θα περνα το νερο μεσα απο το ψυγειο τι ειναι?Εχει λαστιχα η σωληνες?Οι σωληνες απο τι υλικο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σκέφτηκα εγώ rastafarian είναι να μπει ένα δοχείο στον χώρο τροφίμων του ψυγείου.

το δοχείο αυτό να επικοινωνεί με δύο σωλήνες (ενυδρειακούς), αυτούς που χρησιμοποιούμε όλοι, έναν είσοδο - έναν έξοδο.

καμία συσχέτιση αυτού του κυκλώματος με το κύκλωμα φρεον του ψυγείου.

απλά θα πρέπει να τρυπηθεί το ψυγείο για να μην έχει απώλειες θερμότητας από ανοικτή πόρτα.

φυσικά θα πρέπει πρώτα το νερό στο δοχείο του ψυγείου να φτάσει σε κάποια θερμοκρασία και μετά να μπει σε κυκλοφορία ....

και όσο ποιό μεγάλος ο όγκος του νερού του ψυγείου τόσο ποιό υψηλό βαθμό απόδοσης θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα βασίζετε σε αυτό που κανουν οι περισσότεροι που έχουν αρκετά ενυδρεία και δεν μπορούν να έχουν σε όλα chiller...

φτιάχνουν ένα fishroom και βάζουν κλιματιστικό. Οπότε το ψυγείο είναι μια μικρότερη κλίμακα fishroom :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σκέφτηκα εγώ rastafarian είναι να μπει ένα δοχείο στον χώρο τροφίμων του ψυγείου.

το δοχείο αυτό να επικοινωνεί με δύο σωλήνες (ενυδρειακούς), αυτούς που χρησιμοποιούμε όλοι, έναν είσοδο - έναν έξοδο.

καμία συσχέτιση αυτού του κυκλώματος με το κύκλωμα φρεον του ψυγείου.

απλά θα πρέπει να τρυπηθεί το ψυγείο για να μην έχει απώλειες θερμότητας από ανοικτή πόρτα.

φυσικά θα πρέπει πρώτα το νερό στο δοχείο του ψυγείου να φτάσει σε κάποια θερμοκρασία και μετά να μπει σε κυκλοφορία ....

και όσο ποιό μεγάλος ο όγκος του νερού του ψυγείου τόσο ποιό υψηλό βαθμό απόδοσης θα έχουμε.

Οταν εχεις ενα ενυδρειο ειναι ευκολο να γινει,αλλα αν εχεις μονο ενα το καταφερνεις και με ανεμηστιρακια..Αν εχεις πολλα ενυδρειακια πως θα κανεις αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

με αυτή τη λογική αν έχεις πολλά ή μεγάλα δεν χωράνε στο ψυγείο.

σαν λύση ψύξης όμως είναι εφικτή.

η κάθε λύση μπορεί να δοθεί σε συγκεκριμένο πρόβλημα.

τώρα για δεύτερο ενυδρείο βάζεις δεύτερο κυκλωμα . από εκεί και πέρα θα έχεις προβλήματα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος οπως βλεπεις εχει 3 ενυδρεια και τα εχει βαλει μεσα στο ψυγειο.Αν πχ εχεις 3-4 τετοια ενυδρεια πως θα το κανεις με τον τροπο που λες εσυ?Ισως με ολα αυτα τα υλικα που θα χρειαστεις,συν το ψυγειο που πρεπει να αγορασεις να μην συνφερει ολο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

εντάξει στο θέμα κόστους θα συμφωνήσω.

θεώρησα το ψυγείο σαν δεδομένο πως υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο προφανώς το είχε... δεν το αγόρασε !!!

Το αγόρασε 50$.

μεταφέρω το κοστολόγιο κατασκευής του:

"Fridge is 50$

iron angle shelves 20$ (i made..)

Aquariums (45x40x30 X 3) 50 $

Digital thermostat 20 $

There are energy-saving bulb on each floor."

Ξέρει κάποιος πόσο κάνει ένα τέτοιο ψυγείο μεταχειρισμένο; Αν υπάρχει και κάποιο λινκ :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χθες σκεφτομουν να φτιαξω ενα συστημα ψηξης ενυδρειου με θερμοηλεκτρικα ,με κοστος περιπου στο 50αρικο... εχεις κανενας δοκιμασει ??????

Link to comment
Share on other sites

χθες σκεφτομουν να φτιαξω ενα συστημα ψηξης ενυδρειου με θερμοηλεκτρικα ,με κοστος περιπου στο 50αρικο... εχεις κανενας δοκιμασει ??????

Εξηγησε το λιγο περισσότερο τι ακριβώς είναι αυτό γιατί έγω δεν σε πιάνω :(

Link to comment
Share on other sites

χθες σκεφτομουν να φτιαξω ενα συστημα ψηξης ενυδρειου με θερμοηλεκτρικα ,με κοστος περιπου στο 50αρικο... εχεις κανενας δοκιμασει ??????

Αν εννοείς με χρήση peltier έχω σκοπό να κάνω μία δοκιμή σε μερικές μέρες,

έχω συγκεντρώσει τα υλικά, μόνο το τροφοδοτικό περιμένω.

peltier effect

thermoelectric cooling

Link to comment
Share on other sites

πολύ έξυπνο πάντως αυτό με το ψυγείο αλλά δεν θα το έβαζα στο σαλόνι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...