Jump to content

Γεννα Labidochromis Sp. “yellow”


george78

Recommended Posts

καλησπερα ,θα ηθελα να ρωτησω για την γεννα.ειναι μπουκωμενη ηδη κ βλεπω τα ψαρακια μεσα στο στομα .ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει(την πρωτη καταφερα κ εσωσα το ενα).

Για να μην εχω απωλειες αλλες τι μπορω να κανω?Σκεφτομαι να αγορασω ενα καραντινα ενυδρειο κ ν ατην βαλω μεσα.τι λετε?Ειναι ο ποιο σωστοσ τροπος?Αν ναι,ποσα λιτρα να ειναι η καραντινα,κ ποιος ο τροπος ωστε να την πιασω κ να την βαλω μεσα..Τελος οπως φανταζομαι θα παρω νερο απο το κανονικο ενυδρειο κ θ ατο βαλω εκει(το κανονικο μου ενυδρειο ειναι 240λτ)

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου έχει κρυψώνες και δεν είναι φορτωμένο , εγώ θα πρότεινα να αφήσεις τη φύση να κάνει το παιχνίδι της.

Είσαι σίγουρος ότι αν προσπαθήσεις να την πιάσεις, δεν θα αφήσει τα μικρά ελεύθερα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πολλες πετρες που να σχηματιζουν μικρα περασματα,θα επιβιωσουν αρκετα.Αν προσπαθησεις να τη βγαλεις πιο πιθανο ειναι να τη στρεσαρεις υπερβολικα και αυτη και τα υπολοιπα..ασε που στα 240 λιτρα ειναι πιο δυσκολο απ οσο ισως φανταζεσαι να την πιασεις :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ προηγουμενη φορα εχασα τα ψαρακια γιατι χαθηκανε μεσα στα φιλτρα.τα πορροφησαν κ το εσωτερικο κ το εξωτερικο.τι πρεπει να κανω ωστε να μην χαθουν εκει μεσα παλι?παρακατω μπορειτε να το δειτε να μου πειτε την γνωμη σας.Ευχαριστω

post-50909-0-02014800-1382267381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τούλι στις εισαγωγές των φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει κ την προηγουμενη φορα...τραβανε σωστα τα φιλτρα?εχω προβλημα για το εσωτερικο ομως.πως μπορω να βαλω τουλι?για το εξωτερικο δεν εχω"θεμα".

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σωληνάκι αεραντλίας, κόψε το σε πολλά κομάτια των 2 πόντων και βάλε σε διάφορες μεριές μέσα στο ενυδρείο. Καλύτερα να βάλλεις πχ σε 3 μεριές του ενυδρείου και να στοιβάξεις κάμποσα. Θα μπορούν να βρουν καταφύγιο για καιρό μέχρι να μπορούν να κυκλοφορούν μόνα τους. Επίσης όταν θα ταίζεις να τρίβεις λίγη τροφή να γίνεται πολί ψηλή ώστε να πηγαίνει παντού και να μπορούν να αρπάζουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Περιπου ποσα θα γεννηση κ σε ποσες μερες?Αν τυχον οταν γεννιουντε τα μαζευω κ τα βαζω μεσα σε αλλο ενυδρειο(καραντινα)καλυτερα δεν ειναι?.

Οσο για το πως να καλυψω με τουλι το εσωτερικο φιλτρο ,εχετε καμια ιδεα μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αφήσει σε περίπου 20 μέρες από όταν την είδες μπουκωμένη .

Εγω έβαλα μια στοίβα απο μικρές πέτρες στη μέση του ενυδρείου και την δεύτερη γέννα έσωσα 6 μικρά ( δεν ξέρω ακριβώς πόσα κάνουν το θέμα είναι πόσα θα προλάβεις να δεις ). το θεωρώ καλή επιλογή μην ταλαιπωρεισαι με extra πράγματα

Τώρα σίγουρα κάποιος άλλος μπορεί να εχει κάποια καλύτερη ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Περιπου ποσα θα γεννηση κ σε ποσες μερες?Αν τυχον οταν γεννιουντε τα μαζευω κ τα βαζω μεσα σε αλλο ενυδρειο(καραντινα)καλυτερα δεν ειναι?.

Οσο για το πως να καλυψω με τουλι το εσωτερικο φιλτρο ,εχετε καμια ιδεα μηπως?

Δεν θα στο συνηστούσα, άσε που δεν θα μπορέσεις να τα πιάσεις μέσα στις πέτρες. Η θηλυκιά μπορεί να κάνει και μια ολόκληρη μέρα να τα αφήσει.

Ούτε το φίλτρο να καλύψεις. Μπορείς να φτιάξεις αν δεν έχεις απο πριν μικρά περάσματα. Τίποτα άλλο.

Κάνει απο 16 - 25 μέρες ανάλογα την θηλυκιά. Και γεννάνε συνήθως απο 10 - 20 μικρά(τα Mbuna).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...