Jump to content

Τι Ψαρια Μπορω Να Βαλω Σε 60 Αρι Ενυδρειο Με Μεταβαλομενες Συνθηκες Νερου


Recommended Posts

Για σας ειμαι και΄γω νεος στο χομπυ του ενυδρειου. εχω ενα 60αρι ενυδρειο κληροδοτημα μιας αποτυχημενης αποπειρας της συζηγου πριν χρονια. το προβλημα ειμαι οτι μενω σε τουριστικη περιοχη και η σκληροτητα το νερου μεταβαλεται σημαντικα απο το χειμωνα στο καλοκαιρι λογω αυξημενης αντλισης. Σε μετρησεις που εκανα το καλοκαιρι βρηκα 14-18dgh kai 14 - 15 dkh. Τωρα ειδα 7-12dgh kai 12-14dkh. Δεν μπορω να κανω ιδιαιτερη επεξεργασια του νερου (δεν γνωριζω και δεν εχω χρονο και χρημα) . Επισης παρατηρησα οτι η ανθρακικη δεν επεσε ιδιαιτερα . Δεν ξεκινισα διαδικασια να βαλω ψαρια γιατι υποψιαζομουν εποχιακες διαφορες στη χημει του νερου και επιβεβαιωθηκα . Θαμπορουσε καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Καλως ηρθες στην παρεα μας,με τα τα νερα που εχεις καρφι για αφρικη πας :)

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κιχλιδατε αλλα μηπως μπορω να βαλω κατι με πιο πολυ χρωμα? ειδα βιτνεο απο τα ψαρακια που ειχε στο post και ειναι ολα λιγο ατονα. Εχω ενα μικρο κοριτσακι και λατρεβει τα χρωματιστα ψαρακια. ειναι λιγο χαζη δικαιολογια αλλα εμεις οι μπαμπαδες... Επισης ζωντας στην επαρχια 100χμ απο Θεσσαλονικη δεν ξερω που μπορω να βρω τετοια ψαρια. Δε νομιζω να επιβιωνουν αν τα παραγκειλω απο το net.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια θα τα βρουμε και θα επιζησουν,μην σε αγχωνει αυτο,απλα αν δεν σου αρεσουν αυτα που σου εδειξα,και θελεις χρωμα,βαλε 5 γκαπακια αρσενικα μονο,που ειναι πολυχρωμα,αλλα εκει δεν θα δεις συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Το Julidochromis transcriptus ειναι ωραιο ψαρακι αλλα μπορω να βαλω μεσα τιποτε αλλο για παρεα? με 2 ψαρια μου φαινεται λιγο αδειο . γαριδες και σαλιγκαρια μπορουν να μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες οχι,αλλα μπορεις να βαλεις σαλιγγαρι,ομορφες πετρουλες ,και κανα δυο ανουμπια(νανα) θα εχεις ενα ομορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αφρικη με χίλια φιλε μου!και λόγω νερου άλλα θα δεις και απίστευτες συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Εχω ενα ενιδρειο 90λτ τι ψαρια μου προτεινετε να βαλω?Μου αρεσουν τα guppy και τα molly μπορω να τα βαλω αυτα τα δυο ειδη μαζι?Ή τι αλλο μπορω να βαλω μαζι τους εαν μπορουν να πανε μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω ενα ενιδρειο 90λτ τι ψαρια μου προτεινετε να βαλω?Μου αρεσουν τα guppy και τα molly μπορω να τα βαλω αυτα τα δυο ειδη μαζι?Ή τι αλλο μπορω να βαλω μαζι τους εαν μπορουν να πανε μαζι.

Kαλησπέρα φίλε μου !!

Άνοιξε ένα νέο θέμα εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=13

και δώσε μας όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου!!

Φιλτρο,φωτισμός,τι σκέφτεσαι να βάλεις στο βυθό,πως θα ήθελες να το διακοσμήσεις κτλ

και θα τα βρούμε όλα . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Στο βυθο σκευτομαι να βαλω λεπτο χαλικι.Σκευτομαι να βαλω και φυτα.Εχω φιλτρο,θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...