Jump to content

Τα φώτα σας


Manogr

Recommended Posts

Οπως ξερετε ετοιμαζω το reefακι μου...χαρη στη βοηθεια που εχω απο ολους εσας και ιδιατερα απο Tan, Discos, Nidal τα παντα εχουν δρομολογηθει και η μονη ουσιαστικη εκκρεμοτητα που εχω ειναι ο φωτισμος.

Το ενυδρειο θα ειναι 1.60x70x70 με sump (δεν ενδιαφερει εδω). Δεν θελω να παω σε κρεμαστη λυση για αρκετους λογους οποτε το ενυδρειο θα εχει ψηλο καπακι για να μπορεσω εκει μεσα να βαλω τις Metal Halide.

Σκεφτομαι για 3 χ 250W μαλλον στα 14500Κ και μερικες T5 ακτινικες και θελω τις ιδεες σας για το πως να προχωρησω. Οπως ειπα θελω να τις βιδωσω στο καπακι αρα μαλλον δεν παμε σε ετοιμη λυση αλλα πρεπει να παραγγειλω components απο εξωτερικο...εκει δυσκολευομαι! Επειδη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα θελω να μου πειτε τι πρεπει να παραγγειλω και αν εχετε και links θα ηταν ακομα καλυτερα! Επισης θα ηθελα να ξερω το ακριβως χρειαζεται για να λειτουργησουν με ασφαλεια (μη πιασει καμια φωτια)...για τη θερμοκρασια ξερω και θα εχω ανεμιστηρακια στο καπακι και φυσικα chiller σε λιγο καιρο...

Ειλικρινα κανενας αλλος τομεας του reef δεν με εχει παιδεψει τοσο οσο ο φωτισμος!

Σας ακουω και Thanks! :blush:

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια για Lumenarc που θεορουνται τα καλυτερα αυτη τη στιγμη αλλα αρκετα ακριβα.

Δε θα σου χορεσουν 3 στο 170.

Πιο φτηνα αλλα οχι τοσο αποτελεσματικα ειναι τα spiderlight reflectors.

Και τα δυο ειναι για SE(Single-end) λαμπες.

(www.coralculture.co.uk)

Αν ενδιαφερεσε για τα spiderlight εχω 3 για πουλημα.

Για DE πολυ καλα ειναι τα compact απο www.s-t-m.co.uk

Απο ballasts δεν εχω πειστει οτι τα electρonic αξοιζουν τη διαφορα τιμης οποτε προτιμω τα magnetic.

Εγω εχω 2 lowbay units με remote ballasts απο www.marine-lighting.co.uk σε αλουμινενιο πλαισιο

καθισμενο πανω στο ενυδρειο.

Καλα και φτηνα αλλα δεν ειναι για να μπουν μεσα σε καπακι.

Θελεις οποσδηποτε contactors. Ψαξε στο coralculture.

"Επισης θα ηθελα να ξερω το ακριβως χρειαζεται για να λειτουργησουν με ασφαλεια (μη πιασει καμια φωτια)..."

Δυσκολη ερωτηση αυτη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...