Jump to content

Παρουσίαση Πορείας Θαλασσινού Ενυδρείου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου συμπολιτη trelemis.Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και μου φαινεται πως θα εχει και πολυ καλη πορεια.Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι πως βιαζεσαι λιγο να το φορτωσεις.Το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ φρεσκο και θελει τον χρονο του για να οριμασει.Η τοποθετηση των ψαριων θα πρεπει να μην γινεται μαζικα.Καποια ψαρια ειδικα θελουν ενυδρεια πολυ στρωμενα(μανταρινος).Θα σου προτεινα να βαζεις ενα ψαρακι τον μηνα για να δωσεις χρονο στο ενυδρειο σου να στρωσει καλα.Ετσι και εσυ δεν θα μενεις ικανοποιημενος που τα χρηματα σου θα πιανουν τοπο,αλλα και το ενυδρειο σου θα γεμιζει χωρις απωλειες...Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

@clooyn Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια .. Δεν είπα πουθενά οτι θα τα βάλω ολα μαζί .. απλά είπα οτι αυτά ειναι τα ψάρια που γλυκοκοιτάω ωστε να βάλω στο ενυδρείο μου ..σε πάροδο χρόνου..

Κατα τα άλλα ..καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι η κόμπρα ;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συμπολιτη trelemis.Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και μου φαινεται πως θα εχει και πολυ καλη πορεια.Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι πως βιαζεσαι λιγο να το φορτωσεις.Το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ φρεσκο και θελει τον χρονο του για να οριμασει.Η τοποθετηση των ψαριων θα πρεπει να μην γινεται μαζικα.Καποια ψαρια ειδικα θελουν ενυδρεια πολυ στρωμενα(μανταρινος).Θα σου προτεινα να βαζεις ενα ψαρακι τον μηνα για να δωσεις χρονο στο ενυδρειο σου να στρωσει καλα.Ετσι και εσυ δεν θα μενεις ικανοποιημενος που τα χρηματα σου θα πιανουν τοπο,αλλα και το ενυδρειο σου θα γεμιζει χωρις απωλειες...Καλη συνεχεια :thumbsu:

+1

Link to comment
Share on other sites

Αναμένοντας το φωτιστικό .. ιδέες έρχονται στο κεφάλι μου .. οπότε ..έχουμε και λέμε :

Αυτή τη στιγμή .. sump δεν υπάρχει.

Μέσα στο ενυδρείο έχω το σκίμερ και τον θερμοστάτη.

Ταυτόχρονα, έχω ένα Eheim 2215 γεμάτο αντιφ/ρο , άνθρακα και κάποια κομμάτια βράχου να γυρνάει το νερό.

Η βάση του ενυδρείου , έχει 2 ντουλαπάκια . Σκέφτηκα λοιπόν στο ένα ντουλαπάκι, να βάλω μια γυάλα ( είτε να βάλω μια μικρή που έχω είτε να βρώ μια μεγαλύτερη που να χωράει μαξιμουμ 40*30*50) και να κρύψω εκεί σκίμμερ και θερμοστάτη. Ταυτόχρονα στο δίπλα ντουλαπάκι να βάλω βαρέλι αναπλήρωσης και το Eheim που θα παίζει το ρόλο της αντλίας επιστροφής + Φιλτράρισμα..

Ουσιαστικά, το μόνο που σκέφτομαι να προσθέσω στον εξοπλισμό είναι η αναπλήρωση και η γυάλα.

Προφανώς ο λόγος είναι μόνο το κρύψιμο του σκίμμερ και του θερμοστάτη .. και κανένας άλλος.. ( επίσης ..μήπως το σκίμμερ δεν θα χρειάζεται ;;; )

Στη φωτό παραθέτω ένα πρόχειρο σχέδιο ( μην ακούσω σχόλια για τα ιερογλυφικά που χρησιμοποιώ για γράμματα.. μαθηματικός είμαι όχι φιλόλογος .. ) post-45038-0-05045500-1393333731_thumb.jpg

Αναμένω σχόλια - παρατηρήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν σου χρειαζεται.Γιατι δεν κανεις λιγο μεγαλυτερο το σαμπ.Διωχνοντας το φιλτρο θα εχεις περισσοτερο χωρο γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης , σκεφτομαι να μην το κανω σαμπ..αλλα σκετη γυαλα , που θα εχω σκιμμερ, θερμοστατη και φλοτερ αναπληρωσης ..κ αντι για αντλια επιστροφης , να δουλεψει το φιλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη σου φιλαράκι!Εγώ το μόνο που θα σου πω είναι να φτιάξεις ένα ATS στο sumpάκι σου!Μην το λες βρε γυάλα.....sump θα είναι με τα όλα του με αυτές τις διαστάσεις!;)

Link to comment
Share on other sites

1) λεγεται sump ανεξαρτητα του οτι δεν θα εχει χωρισματα ; Αν ναι ..νιωθω τσομπανης.

2)χωρις χωρισματα , πως καταργω το φιλτρο ;; Εννοω , ο ανθρακας και το αντιφ/ρο που θα μπουν ;; Μεσα στο γυαλο-σαμπ ;;

3) ο λογος που λεω να κανω την επιστροφη μεσο του φιλτρου , ειναι για να κανει την δουλεια των διαζωματων το φιλτρο ..

Αλλιως ποια ειναι η προταση ; Να βαλω απλα μια αντλια μεσα στο γυαλο-σαμπ..το οποιο δεν θα εχει κ χωρισματα και ουσιαστικα απλα θα στελνει το νερο πανω χωρις εξτρα φιλτρανση ;; ( εχω ειδοποιητηριο ..αν ειναι το φωτιστικο αυριο ...θα κλαψω .. :) )

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξεις ats....πάρε μια σκάφη από αυτές που βάζουν τα έγγραφα μέσα...ξέρεις αυτά που βάζουν στα γραφεία.....κόψε και ράξε και προσάρμοσε επάνω ένα απλό spray bar με μια μικρή αντλία και τέλος...βάλε και μια λάμπα οικονομίας και άντε γεια.....!Στο sump αν θες να βάλεις άνθρακα τον βάζεις σε ένα μικρό ριακτοράκι.Αν δεν έχεις πες μου να σου στείλω...έχω του baba diy και κάθεται.....Αν φτιάξεις ats,βάλεις και μια μακροάλγη,ξέχνα τον αντιφώσφορο........

ΥΓ. Sump είναι με,ή χωρίς χωρίσματα τσομπάνη μου......!:P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...