Jump to content

Παρουσίαση Πορείας Θαλασσινού Ενυδρείου


Recommended Posts

@kostaskappa σου στειλα και inbox, οτι σε πρωτη φαση ειναι στις σκεψεις ακομα ..θα ωριμασει ..θα πρηξω τον βαλε και εσενα με ερωτησεις ..κ μετα ισως .. Προς το παρον .. Ψαχνω αυτο που κολλανε καλωδια ( καλάη η κατι τετοιο ..) αναμενω φουρφουρια απο ebay ( βαλεντινε θα περισσεψουν ..πηρα 10άδα ) και ξεκιναει το τερατακι των 72 led ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλάι και κολητηρι ..αγοράστηκαν( 10€ συνολο ) ..αντε @@ το ebay και τα φουρφουρια..ΔΕΝ μπορώ να περιμένω !! ( επίσης .. Ένα naso lituratus αύξησε την ψαροσυνθεσή μου σήμερα το πρωί ..)

Link to comment
Share on other sites

.. ξύπνησα με τρομερή διάθεση ..γιατί θα έπιανα σήμερα το φωτιστικό για να κολλήσω τα led ..είχα το δυστυχές γεγονός με το naso lituratus (το περιγράφω στις ασθένειες του φορουμ και εκλιπαρώ για HEEEEEEELPPPPPPP ) ..

αφήνω για λίγο το θέμα ψάρι ..και παραθέτω πως κολλήθηκαν τα 70 ledάκια ..

W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W

B W U V W G R B U V W B U V B W G R B U V B W B

W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W B W

( στο word είχα βάλει σκίαση χρωματιστή κάτω από το κάθε γράμμα .. πφφφ..νεύρα η μέρα .. )

29* W= white 10000K

29* B = Royal Blue

2* G = green

2* R= red

4* U = Uv

4* V = violet

θα ακολουθήσει και φωτορεπορτάζ .. εκτός αν θέτε να το κάνω ξεχωριστό θέμα στο DIY .. :P

κατά τα άλλα .. περιμένοντας να στεγνώσει η κόλλα ( 3 ώρες ) θα συνεχίζω να βρίζω για το κακο που με βρήκε με το ψάρι .. :(

Link to comment
Share on other sites

Μην μασάς πιστεύω θα ισιώσει ο Ψάρακας...!

Όσο για τα led προβλέπω πολύ καλό αποτέλεσμα!

Άντε ανέβασε καμιά φωτογραφία αργείς!!!

Θα γίνει το ενυδρείο άλλο πράγμα τώρα να ξέρεις... Εεεεε ρε οι καμάρες τι κάνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και χθες (γιατι εγω εχω δει φωτογραφιες για να ζηλευουν μερικοι μερικοι!!) σε ζηλευω τοσο πολυ που δεν μπορει να μετρηθει με ανθρωπινη κλιμακα!!!

Στειλε φωτο με αναμενο φωτιστικο ρεεεε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειστε έτοιμοι να κλέψετε?! Αυτο που ειδα στο ενυδρειο του Νίκου, αυτή η αλλαγη στα χρώματα, εχει ανεβεί κατηγορία λεμεεεε!!!

Με αυτο που εκανες με εχεις βάλει σε τρελές σκέψεις!!!

Ανέβασε φωτο να δει ο λαός να χαρεί!

Link to comment
Share on other sites

Αντεεεεε ανεβασεεεεεεε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαλύσει το ενυδρείο σου σε ενότητες! Grrrrrrr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update..

1 μήνα μετά την χρήση των led .. τα 2 σαρκόφυτα έχουν μεγαλώσει αισθητά .. το ίδιο και η ricordea florida που έχω ..Στις 2 εφύλιες δεν έχω δει διαφορά ..

ΟΜΩΣ . . δημιουργήθηκε ΤΡΟΜΕΡΟ πρόβλημα με άλγη .. τα τζάμια καφέ μέσα σε 5-7 μέρες.. να τα ξύνεις με τηλεκάρτα .. και να βγαίνουν κομμάτια .. και ο αραγωνίτης .. καφέ - πρασινος στα ενώματα με το τζάμι .. λογικά από την αλλαγή φωτισμού .. να βάλω κανέναν οργανισμό ;;;.. να βάλω αντιφώσφωρο αλουμινίου ;; Η να το αφήσω να κάνει τον κύκλο του ;;

Παράλληλα επειδή του αξίζει ..

Μετά από το δυστυχές γεγονός με το naso lituratus που ψόφησε από ασιτία .. Ενημέρωσα το pet shop που τον είχα αγοράσει. Το Bluefish στους Αμπελόκηπους του Παναγιώτη Αλεπάκη.

Ο ίδιος, δέχτηκε λοιπόν να μου αντικαταστήσει το ψάρι δωρεάν και μάλιστα, να το κρατήσει μετά την εισαγωγή του 10 μέρες και να το ταίσει ωστε να το πάρω στρωμένο. Έτσι και έγινε. ( Με δική μου παράκληση το ψάρι να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρόσωμο για να παραμείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στο ενυδρείο μου) . Πριν 15 μέρες με ενημέρωσε οτι το ψάρι είχε φτάσει .. και οτι θα μου έστελνε για να περάσω να το πάρω αφού το έστρωνε.

Έτσι, προχτές, πήγα και παρέλαβα ένα μικροσκοπικό naso lituratus ( το θηλυκό μου cloounfish είναι λίγο μεγαλύτερο ..χαχααχ )

Το ψάρι εδώ και 2 μέρες, κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο, τσιμπολογάει όλα τα βράχια ( που λόγο των led, γίναν καφεπράσινα από την άλγη ) και στην παρουσία κατεψυγμένης diy τροφής, ανταποκρίνεται κανονικότατα.

Δεν ξέρω αν είμαι ενάντια σε κάποιον από τους κανονισμούς για έμμεση διαφήμιση, αλλά τέτοιες κινήσεις πρέπει να επικροτούνται και να λαμβάνουν την διαφήμιση που τους αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστησου οσο μπορεις λοιπον το ψαρακι,γιατι οσο μεγαλωνει, νασο σε 250 λιτρα απλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η ουσία του χόπμυ, η ουσία των φόρουμ.... όσο πιο πολλά πράγματα μοιραζόμαστε τόσο καλύτεροι γινόμαστε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...