Jump to content

Αραγωνιτης


Recommended Posts

γεια σας παιδια πηρα απο 2 διαφορετικα ατομα αραγωνιτη νεκρο

ειμαι νεος στο θαλασσινο και δεν ηξερα

απο τον πρωτο πηρα χοντροκομμενο οπως φοτο 1

απο τον δευτερο πηρα αραγωνιτη οπως φοτο 2

το προβλημα ειναι δεν ξερω πιο απο τους 2 να βαλω...ασε που τον χοντρο με ενα κοσκινο (αφου πεταξω τις πιο μεγαλες πετρες) γινετε σαν τον αραγωνιτη 2

επεισηςτο πιο σοβαρο προβλημα ειναι οτι εγω τους πηρα για λευκο αραγωνιτη και στις φοτο απο τα ενυδρεια που ειχαν τα παιδια ηταν λευκος....

επειδη ημουν απο μακρια δενμπορεσα να τους δω απο κοντα τους αραγωνιτες και οταν τους πηρα ειχα αυτο το χρωμα που εχουν οι φοτο περιπου(ειναι λιγο πιο ασπρη στην πραγματικοτητα)παρολου αυτα εχουν χρωλα μπεζ και οχι ασπρο οπως αυτο που βλεπω σε ολα τα ενυδρεια...θα γινει ασπρος πιο μετα???θα γινει ασπρος με τον κατάλληλο φωτισμο??

στην τριτη φοτο ειναι και οι δυο καλα πλυμένοι ...στην πραγματικοτητα ειναι πιο ασπρη απο την φοτο αλλα παλι δεν πλησιάζει καθολου το ασπρο αν δειτε το ασπρο που ειναι το καπακι πανω στο ο οποιο ειναι

post-57355-0-91194200-1382295305_thumb.jpg

post-57355-0-33625400-1382295376_thumb.jpg

post-57355-0-35456200-1382295456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φώτο είναι αραγωνιτης μαζί με σπασμένο κοράλλι.

Πρέπει να έχει και κελύφη από όστρακα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι οπως το ειπες...αν το πλενω λιγο ασπριζει...αν το τριπσω και πολυ καλο πλυσιμο θα γινει ασπρος??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν πρεπει να σε προβληματιζει το χρωμα του αραγωνιτη. Μεσα στο γεματο ενυδρειο με τα φωτα θα δειχνει λευκος!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.

Όταν είχα κάνει την αλλαγή και αφαίρεσα κάμποσο αραγωνιτη υποχρεωτικά τον έπλυνα.

Είχε γίνει άσπρος.

Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καθαρά δίκη σου επιλογή.Τι σου αρέσει καλύτερα δηλαδή.

Τώρα,αν ήταν να διαλέξω εγώ θα διάλεγα τον ψιλό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε και τους δύο!Δεν θα βλέπεις διαφορά σε λίγο καιρό!! ;)

συμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια...κι εγω τον ψιλο ελεγα να βαλω παντως ανοιξα το θεμα πιο πολυ για το χρωμα...

2 αραγωνιτες τους πηρα για ασπρο χρωμα κι αυτοι ειναι μπεζ αλλα μαλλον με ενα καλο πλυσιμο λογικα θα ασπρισουν

παντα λογικα......θα δω αυριο με το φως τολυ ηλιου

Έγινε επεξεργασία - vasilis_32
Link to comment
Share on other sites

Κανένας αραγονίτης δεν είναι κατάλευκος φιλαράκι....μόνο όταν δεν έχει βραχεί και αυτό όχι πάντα!Γνώμη μου είναι να τους πλύνεις και τους δύο πολύ πολύ καλά,να τους αφήσεις να στεγνώσουν,να τους ανακατέψεις και να τους ρίξεις μέσα!Εγώ,αυτό θα έκανα! ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα δεν μπορω να τους βαλω καικ τους 2 γιατι εικναι απο 30 κιλα ο καθενας (60 συνολο πολλα για το ενυδρειο μου)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά τι σου αρέσει να βλέπεις εσύ! Και οι 2 έχουν την χάρη τους!

Link to comment
Share on other sites

παιδια επανέρχομαι γιατι θα τρελαθω....έπλυνα παρα πολυ καλα τον νεκρο αραγωνιτη και ειναι οπως φοτο 1....(ειναι υγρος αν στεγνωσει γινεται λιγο πιο ασπροςαλλα υγρος θα ειναι μεσα στο ενυδρειο)λευκο ειναι η σακουλα απο κατω...ο αραγωνιτης ειναι μπεζ..πηγα σε 3 πετ να δω απο κοντα και κανενα δεν ειχε διαθεσιμο λευκο αραγωνιτη ....

θα γινει ο αραγωνιτης μου μετα (οταν ζωντανεψει ,,φωτισμος,,κτλπ)ασπρος οπως φοτο 2 (τυχαια φοτο απο το google)

ευχαριστω

post-57355-0-31096800-1382595687_thumb.jpg

post-57355-0-28201600-1382595696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες αποχρώσεις με πιο συνηθισμένη την μπεζ

Μπορείς όμως να βρεις και λευκό, αλλά και μαύρο.

Συνήθως ο λεπτόκοκκος είναι πιο λευκός (ανάλογα με την εταιρία) και στην πορεία δεν πιάνει επάνω του κοραλίνη όπως συμβαίνει με τον χοντρόκοκκο.

Όσο πιο λευκός είναι, αντανακλά καλύτερα και τον φωτισμό

http://www.seachem.com/Products/Gravel.html

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ειπες ομως ...ο δικος μουειναι καλος??θα γινει λευκος???δεν ειπα να φωσφορίζει και να σε τυφλώνει το ασπρο

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πως θα γίνει λευκός εφόσον είναι μπεζ !!!... απλά θα "φωτίσει" λίγο παραπάνω

Μη κρίνεις από τις φωτογραφίες των ενυδρείων τους κατάλευκους αραγωνίτες, συνήθως οφείλεται στην λάθος φωτομέτρηση της μηχανής

Link to comment
Share on other sites

αυτος που το ειχε και ειδα φοτο του ενυδρειου του ηταν λευκος...οταν τον πηρα ηταν ετσι...αλλα και απο κοντα που εχω δει σε πετ ειναι λαυκη σαν την ζαχαρη

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να πω ειναιοτι αν εσυ βγαλεις λιγο αραγωνιτη εξψ απο το ενυδρειο θα εχει χρωμα σαν το δικο μου προς το μπεζ??

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο χρώμα θα είναι όσο είναι υγρός... άμα στεγνώσει θα ασπρίσει λίγο

Αυτό που είδες σε πετ μπορεί να μην ήταν αραγωνίτης αλλά χαλαζιακή άμμος

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια να αγορασω αλλο αραγωνιτη ή ολοι η αραγωνιτες οταν τους παιρνεις εχουν αυτο το χρωμα και με το φωτισμο κτλ γινεται ασπρος οπως φοτο????δεν εχω φωτισμο και δεν μπορω να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σίγουρος… και νομίζεις ότι δεν θα σου αρέσει.. πάρε άλλο

Αλλά αν τους ανακατέψεις μια χαρά νομίζω θα σου βγει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...