Jump to content

Αραγωνιτης


Recommended Posts

δεν ξερω αν ειμαι σιγουρος δεν εχω τον κατάλληλο φωτισμό....πηγα σε ενα πετ και ειχε ενα θαλασινο που ο αραγωνιτηςηταν πιο μπεζ απο τον δικομου...ειχε ομως το φωτισμο κλειστο...(ηταν η υπάλληλος και μου ειπε πως δεν ξερει να το ανοιγει για να δω αν ασπρίζει)ειχε και μια σακουλα αραγωνιτη κλειστη και μου φάνηκε οτι εχει το ιδιο χρώμα με τον δικο μου

ολο αυτο γινεται επειδη θελω να βαλω μπροστα το ενυδρειο και θελω να ειναι ασπρος οπως την προηγουμενη φοτο

αν ειναι μπεζ αντε μετα να τον βγαλεις.....να τον πουλησεις και να βαλεις μετα τον αλλο..

μετα σκεφτομαι πως αν τον πουλησω (δεν ξερω σε ποσο καιρο) και παω στο πετ να παραγγέιλω αλλο και μου φέρει παλι το ιδιο χρώμα ......μετα τρελαίνεσαι η δεν τρελαίνεσαι

αυτη η φοτο ειναι τωρα που στεγνωσε...

η μια ειναι με φλας και η αλλη με το φως του δωματιου(χωρις φλας)

post-57355-0-38201900-1382709755_thumb.jpg

post-57355-0-66990700-1382709776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι τόσο με τον αραγωνίτη Βασίλη!

Όταν περάσει καιρός και πιάσει ζωή,τότε και κατάλευκος να είναι όταν τον πάρεις,θα γίνει πιο σκούρος!

Το χρώμα που θα βγάλει στο ενυδρείο σου εξαρτάται καθαρά από την ποιότητα του νερού σου,την κυκλοφορία,αλλά και τον φωτισμό σου!

Όσο πιο ψηλά τα kelvin,τόσο πιο λευκός.Όσο πιο χαμηλά,τόσο πιο μπεζ!

Όσο πιο πολλά no3 και po4 έχεις,τόσο θα πιάνει άλγες κλπ και δεν θα τον βλέπεις καθαρά!

Όσο πιο καλή κυκλοφορία,τόσο πιο καθαρός!Αν παίζουν νεκρά σημεία,θα βλέπεις detritus και το λευκό θα πηγαίνει περίπατο!Όπως καταλαβαίνεις,δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το αρχικό χρώμα του εκτός ενυδρείου!

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τι παίζει! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...